Žilinský kraj je krajem velmi hornatým, a tedy doslova rozhlednovým rájem. Průměrná nadmořská výška zdejších rozhleden je unikátních 830 m! Najdeme zde hned pět rozhleden s nadmořskou výškou přesahující 1 000 m (údaje z listopadu 2022).
V Žilinském kraji se rovněž nachází nejvyšší počet rozhleden na Slovensku. Právě s ohledem na jejich vysoký počet vyčleňuji na samostatnou kartu rozhledny na Kysucích a Oravě. Významný je i přírůstek rozhleden v okolí Žiliny v letech 2015 až 2020. Žilina je čtvrtým největším slovenským městem s atraktivním okolím, proto tyto rozhledny (Terchová, Dubeň, Špicák) patří mezi nejnavštěvovanější.
Tradiční region: Liptov
Okres: Liptovský Mikuláš
Geomorfologický celek: Nízké Tatry
GPS: 48°58'30.978"N, 19°35'6.639"E
Bencúrova veža je dvoupatrová dřevěná rozhledna s plošinou ve výšce 6 metrů, která se nachází poblíž Jasné v závěru Demänovské doliny na vyvýšenině Ostredok. Vybudovala ji obec Demänovská dolina na podzim 2018 jako náhradu za strženou původní rozhlednu z roku 2010. Přístup je jednoduchý, stačí nám 15 minut chůze od konečné autobusu Demänovská dolina, Jasná. Rozhlédneme se na okolní štíty Nízkých Tater - Ďumbier, Chopok, Dereše a Krakovu hoľu. Od rozhledny můžeme pokračovat po žluté značce přes hřebínek Ostredok - Stodôlky a sestupem 350 m k Demänovské jaskyni Slobody.
snímky: vlastní (srpen 2021)
Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.122 - Nízké Tatry, Chopok.
Tradiční region: Liptov
Okres: Liptovský Mikuláš
Geomorfologický celek: Chočské vrchy
GPS: 49°12'34.3"N, 19°30'27.4"E
Dřevěná rozhledna na vrcholu Súšavy je mladší sestrou rozhledny ve Veľkém Borovém - je od ní vzdálená jen asi kilometr. Rozhledna má vyhlídkovou plošinu ve výšce 15,5 m a bez pomoci evropských fondů ji postavily místní Penzión pri veži a Urbariát Chlebnice. Po zdolání 77 schodů se nám naskytne půlkruhový výhled na Západní Tatry, Malou Fatru, Veľký Choč a malou část Nízkých Tater. K rozhledně vede z obce okružní oranžově značená cesta. Poslední dobou však výhledy zarůstají a při výstupu jihozápadní stranou naučné stezky jsem zbloudil a skončil v neproniknutelném porostu, proto doporučuji absolvovat výstup z orientačně bezproblémového severovýchodního směru.
snímky: A. Průšová (1-5), zbytek vlastní (srpen 2021)
Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.111 - Chočské vrchy; Liptovská Mara.
Tradiční region: Liptov
Okres: Liptovský Mikuláš
Geomorfologický celek: Nízké Tatry
GPS: 48°56'48.591"N, 19°45'37.572"E
Nižná Boca je rázovitá horská obec na Liptově, situovaná do Bocianské doliny v Nízkých Tatrách. V rámci turistického rozvoje lokality byla v místní části Rovne - Krajčov vrch v roce 2014 postavena dřevěná rozhledna. Jedná se o multifunkční stavbu, účel je i protipožární a v útrobách přilehlé chaty je možné se dokonce ubytovat. Zásluhu na jejím vzniku mají především majitelé zdejších lesních pozemků, sdružení v místním Urbárském spolku. Rozhledna je postavena ze smrkového dřeva a její výška je 14,5 m. Na otevřený ochoz nás vyvede 45 schodů (9 x 5).
Z rozhledny vidíme prakticky pouze na obec a okolní svahy. Máme-li štěstí na počasí, úzkým průhledem vidíme několik výrazných tatranských štítů (např. Kriváň). Zajímavostí je několik dodnes dochovaných a z rozhledny viditelných seníků roztroušených po okolních loukách, které sloužily k uskladnění sena a přes zimu pak k dočasnému ustájení dobytka, jenž byl po jeho zkonzumování převeden do dalšího seníku.
Přístup k rozhledně mi připadal označený dost neintuitivně, je tedy vhodné se předem seznámit s možnostmi výstupu. Zajímavá možnost je například od autobusové zastávky Nižná Boca, Herich. Návštěvu lze však spojit s posezením v nedaleké restauraci s vyhlídkovou věží, kam lze z obce dojít přírodně pěknou a dobře označenou zadní cestou.
snímky: vlastní (září 2017)
Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.123 - Nízké Tatry, Kráľova hoľa.
Tradiční region: Liptov
Okres: Liptovský Mikuláš
Geomorfologický celek: Chočské vrchy
GPS: 49°12'9.040"N, 19°29'58.902"E
Obec Veľké Borové je rázovitou horskou obcí na pomezí Oravy a Liptova uvnitř Chočských vrchů. Rozhledna, která se nachází na okraji obce na začátku mírného hřebene směrem k západu, je tvořena dřevěnou nástavbou na zděné konstrukci (jde o bývalou trafostanici) s ochozem ca. ve výšce 5 metrů. Svůj postřeh z návštěvy připojila Veronika Hrdličková: "Do obce jede autobus, poslední stanice se jmenuje "Veľké Borové, Škrlák"; odtud je to asi 1 km k rozhledně, vedle níž se nachází i Penzión pri veži. Majitel penzionu byl sympatický pán, ale bohužel neměl razítko penzionu, pouze vizitku."
K rozhledně je možné se dostat i malebnou Kvačianskou dolinou s vyhlídkami z obce Kvačany, kam zajíždí autobusová linka z Liptovského Mikuláše.
snímky: vlastní (prosinec 2012, srpen 2021)
Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.111 - Chočské vrchy; Liptovská Mara.
Kraj: Žilinský
Okres: Bytča
Geomorfologický celek: Javorníky
GPS: 49°19'50.210"N, 18°35'20.944"E
Dřevěná rozhledna na kopci Zarúbaná Kýčera v Javorníkách byla vybudována v roce 2013 za přispění Evropských fondů. Projekt s názvem "Aktivní turistika v pohraničí" realizovala obec Veľké Rovné, v jejímž katastru se rozhledna nachází; partnerskou obcí jsou polské Zebrzydowice.
Rozhledna poskytuje
dokonale kruhový výhled, který patří k těm nejkrásnějším, jaké je možno ze slovenských rozhleden zaznamenat. Vidět můžeme Javorníky, Moravskoslezské Beskydy, Slezské Beskydy i Oravské Beskydy, dále pak Malou Fatru a Martinské hole, část Velké Fatry, Strážovské vrchy a Pováží se Žilinou. Pěkně vidíme i na nedalekou (bohužel již nepřístupnou) rozhlednu Luby a poutní areál na Živčákové.
Oficiální cestu popsala Alena Průšová. Začíná u autobusové zastávky Veľké Rovné, Ivor, odkud cesta stoupá přes osadu Dolinky a kolem kapličky nahoru k rozhledně. Cestou se nachází několik příjemných odpočívadel s informačními tabulemi.
Osobně jsem šel z jiného směru - hřebínková cesta od rozhledny Luby je sice nádherná, ale poměrně náročná
- závěrečný úsek po odbočení ze žluté značky pod Kravárskou vyžaduje dobrou orientaci v terénu, stejně jako
sestup do obce Dľhé Pole, odkud je výborné autobusové spojení do Žiliny.
Na vyhlídkovou plošinu v 16 metrech vystoupáme po třech žebřících s celkem 46 stupni. Nutno ale podotknout, že výstupy jak na Luby, tak na Kýčeru obzvláště za větrného počasí připomínají spíše branné cvičení než turistický výlet. Výstupy tedy nejsou vhodné pro osoby, které hůře snášejí výšky, otevřený prostor či exponované polohy.
Od léta 2023 byla rozhledna uzavřena z důvodu havarijního stavu, v roce 2024 však byly poškozené prvky vyměněny a rozhledna je opět přístupná. S ohledem na absenci nátěrů a horské klima však může rychle zchátrat, a proto je vhodné s její návštěvou neotálet.
snímky: vlastní (září 2017)
Tradiční region: Liptov
Okres: Liptovský Mikuláš
Geomorfologický celek: Podtatranská brázda
GPS: 49°01'29.70"N, 19°33'27.20"E
Menší dřevěná rozhledna v majetku obce Pavčina Lehota byla postavena v dubnu 2007 a nalézá se na sjezdovce nad Pavčinou Lehotou poblíž bobové dráhy v lokalitě Žiarce. Nabízí výhled od severozápadu k severovýchodu na Liptovský Mikuláš a okolí, Chočské vrchy a Západní Tatry. Identifikaci vrcholů umožňují barevné panoramatické fotografie umístěné pod stříškou. Vyhlídková plošina je ve druhém patře ve výšce 6 metrů.
Jde o nejstarší z trojice stavebně podobných rozhleden na Liptově (dalšími dvěma jsou Ostredok a Liptovský Ján).
snímky: D.Voříšková (1-2), zbytek vlastní (prosinec 2011)
Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.111 - Chočské vrchy; Liptovská Mara nebo č.112 Nízké Tatry, Chopok.
Tradiční region: Liptov
Okres: Liptovský Mikuláš
Geomorfologický celek: Liptovská kotlina
GPS: 49°3'38.667"N, 19°53'58.484"E
Zajímavě - ve stylu liptovské architektury - řešená rozhledna Májka vznikla v areálu přírodního amfiteátru v podtatranské obci Východná. Mezi turistické rozhledny ji řadím od 1. srpna 2015, odkdy ji obec zpřístupnila veřejnosti (předtím byla přístupná jen jednou ročně v rámci slavností).
Věž je vysoká 28 metrů. Z ochozu, na který nás zavede 102 schodů, se otevře krásný rozhled na Západní, Vysoké i Nízké Tatry.
snímky: vlastní (srpen 2015)
Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.112 - Západné Tatry, Roháče.
Tradiční region: Horné Považie
Okres: Žilina
Geomorfologický celek: Strážovské vrchy
GPS: 49°06'10.218"N, 18°36'53.128"E
[Ladislav Khandl]: Rozhľadňu z ocele vysokú 7,7 m postavili v septembri 2018 na kóte Dubová. Schodisková časť stavby je riedko obložená drevoplastovými doskami. Najvyššia vyhliadková plošina je vo výške 6,55 m a vedie k nej 36 schodov. Z rozhľadne je výhľad na Strážovské vrchy a Malú Fatru. K rozhľadni vedie od Rajca (450 m) zelená turistická značka, trasa je dlhá 2,5 km (1 hod.) s prevýšením takmer 300 metrov.
[Martin Veselý]: Na rozhlednu nás vyvede 36 schodů. Výše popsaný výhled je zajímavý, ale bohužel opět jen v přímém úhlu. Od rozhledny lze pokračovat hned třemi směry. Buď dále po zelené na druhý nejvyšší vrchol Súľovských vrchů Žibrid (867 m) a dále do Súľova-Hradné (tato trasa je nejnáročnější, neboť na Žibrid absolvujeme další strmé stoupání), nebo zvolit jeden ze směrů červeného místního značení (pozor, mapy.cz je neuvádějí). Praktičtější směr je od rozhledny doprava přes ruiny Rajeckého hradu do Jasenového a dále na vlak, alternativní směr je k severozápadu na autobus do Malé Čierné.
snímky: A. Průšová (1), zbytek vlastní (srpen 2019)
Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.157 - Súľovské vrchy.
Tradiční region: Liptov
Okres: Liptovský Mikuláš
Geomorfologický celek: Podtatranská kotlina
GPS: 49°2'34.482"N, 19°40'50.803"E
Tato nevelká rozhledna byla postavena na úbočí Kameničné nad obcí Liptovský Ján v Janské dolině. Vystoupáme-li po 24 schodech do druhého podlaží, otevřou se především pěkné pohledy přes Podtatranskou brázdu na Veľký Choč, západní část Západních Tater a dále na Liptovský Ján a Liptovský Mikuláš. K rozhledně se dostaneme neznačenou cestičkou ve svahu, poté co přejdeme říčku Štiavnici. Rozhledna je dobře viditelná z hlavní silnice.
snímky: vlastní (srpen 2015)
Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.112 - Západné Tatry, Roháče.
Tradiční region: Liptov
Okres: Liptovský Mikuláš
Geomorfologický celek: Podtatranská kotlina
GPS: 49°4'5.706"N, 19°45'39.111"E
Obec Vavrišovo se nachází asi 5 km SV od Liptovského Hrádku (směr Pribylina, Podbanské). Vyhlídková věž je součástí muzea, které vzniklo v roce 2010 a jehož stavba byla zahájena u příležitosti 300. výročí Bitvy u Vavrišova. Bitva se odehrála v roce 1709 na území obce jako jedna z posledních bitev v rámci stavovských povstání Františka II. Rákociho. V bitvě se střetlo císařské vojsko labanců s Rákociho vojskem kuruců. Císařská vojska uzavřela Liptovskou kotlinu, povstalecká vojska se snažila prorazit přes vybudovanou obranu. Kurucové dostali v závěrečné fázi navzdory vojenské převaze povel k ústupu, a tudíž bitva zůstala bez vítěze.
Z rozhledny se naskytne panoramatický pohled na větší část Západních Tater, tatranský Kriváň, část Chočských vrchů a východ Nízkých Tater včetně Ďumbieru. Na ochoz nás zavede 63 schodů.
snímky: vlastní (srpen 2015), text s využitím Wikipedie
Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.112 - Západné Tatry, Roháče.
Tradiční region: Horné Považie
Okres: Kysucké Nové Mesto
Geomorfologický celek: Malá Fatra
GPS: 49°10'22.188"N, 18°51'19.991"E
Další novou rozhlednou nedaleko Žiliny je osmimetrová dřevěná rozhledna Špicák nad Strečnem, která byla vztyčena podle projektu ing. arch. Stana Mikovčáka (Archekta s.r.o., Čadca). Výstavba rozhledny byla spolufinancována z evropských fondů. Rozhledna byla veřejnosti otevřena v březnu 2018.
Alena Průšová přidala několik postřehů: "Konečně zas jedna rozhledna, kde se nedá vyjet autem. Nejkratší cesta je z obce Strečno po žluté turistické značce do strmého kopce asi 1 km při převýšení 250 m. Na plošinu ve druhém patře vystoupáme po 18 schodech. Na vrcholu kolem rozhledny je bohužel dost málo místa." Já jen doplním, že zpět se lze vrátit pokračováním v původním směru po zelené naučné stezce, která se zakrátko stočí zpět a přes výhledově vděčnou louku nás přivede k památníku francouzských partyzánů; klesání není tak strmé jako na přímé cestě.
snímky: vlastní (listopad 2018)
Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.110 - Malá Fatra, Vrátna.
Region: Horné Považie
Okres: Žilina
Geomorfologický celek: Malá Fatra
GPS: 49°15'41.872"N, 19°1'41.165"E
Unikátní rozhledna vyrostla během roku 2015 na návrší Oblaz nad obcí Terchová, rodištěm Juraja Jánošíka. Se svou výškou 30 m a pyramidovitým tvarem tvoří zajímavou dominantu oblasti. Rozhledna, spolu s naučnou stezkou zaměřenou na flóru a faunu NP Malá Tatra, byla vybudována v rámci projektu „Spoločne k poznaniu a ochrane prírody“, který byl realizován spolu s českou obcí Třanovice. Její autor Alojz Mucha zvolil netradiční tvar podle šibenice, na které byl přesně na tomto místě ve filmové adaptaci Juraj Jánošík pověšen.
Po zdolání 85 schodů se nám naskytne výhled především na blízkou Malou Fatru, průhledem k jihozápadu však vidíme i na Pováží a část Strážovských vrchů. Rozhledna je v sezóně hojně navštěvovaná a prakticky okamžitě se stala jednou z nejnavštěvovanějších rozhleden celého Slovenska.
snímky: A. Průšová (1-3), zbytek vlastní (duben 2017)
Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.110 - Malá Fatra, Vrátna.
Tradiční region: Horné Považie
Okres: Žilina
Geomorfologický celek: Kysucká vrchovina
GPS: 49°13'58.793"N, 18°45'37.517"E
Jak mě informovala paní Erika Kusyová, na zalesněném hřbetu vrchu Dubeň, asi 1,5 km východně od žilinské čtvrti Budatín, byla na jaře 2018 otevřena nová rozhledna. Je zhotovena ve tvaru kvádru, ocelová konstrukce je obložena dřevem. Má 10 pater a 135 schodů, při celkové výšce 27,4 m je nejvyšší plošina ve výšce 25 m. U paty rozhledny je umístěno kryté posezení. Projekt byl financován z rozpočtu OOCR Malá Fatra, částečně pak i dotací ministerstva dopravy a výstavby.
Dojem z návštěvy popsala Erika takto: "Je to zaujímavá stavba, moderná, vysoká, naozaj nádherný výhľad,
možno nie veľmi pre slabšie povahy, boli sme tam keď veľmi fúkalo a hore to bolo samozrejme cítiť, nie je to taká tá "bytelná" stavba, ale to je uhol pohľadu ... úplne hore je kovová konštrukcia a pletivo, je to samozrejme bezpečné." Z rozhledny vidíme panorama Malé Fatry, ľadonhoru, Kysuckou vrchovinu, Súľovské vrchy, Javorníky, přírodní rezervaci Brodnianka a samozřejmě Žilinu s přehradní nádrží Hričov. Dohlédneme i na Veľký vrch u Divinky s novou rozhlednou.
K rozhledně dojdeme po červené TZT od autobusové zastávky Námestie hrdinov, kam zajíždí několik linek MHD; převýšení je 200 metrů. Cestou lze snadno navštívit Budatínský hrad s věží. Zajímavou možností je zajet linkou 27 (o víkendech jezdí po hodině) do čtvrti Zádubnie na zastávku Prípojná, kde je rozcestník, od něhož nás dobře značená cesta (místní zelené značení) dovede až k rozhledně. Rozhlednu také krásně vidíme z vlaku při příjezdu od Vrútek.
snímky: E. Kusyová (1), zbytek vlastní (srpen 2019)
Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.110 - Malá Fatra, Vrátna.
Region: Horné Považie
Okres: Žilina
Geomorfologický celek: Javorníky
GPS: 49°16'30.693"N, 18°39'20.842"E
Zajímavá, 10 metrů vysoká dřevěná rozhledna ve tvaru kříže pochází z roku 2016 a byla postavena místní samosprávou včetně dobrovolníků. Ačkoli je druhou nejníže položenou rozhlednou v celém Žilinském kraji, je z ní příjemný rozhled na Pováží se Žilinou a Bytčou, Malou Fatru, část Strážovských vrchů a Javorníků. Na pohodlné plošině najdeme vrcholovou knihu. Příjemným zjištěním je i perfektní orientace, na každé křižovatce je vyznačená odbočka. Atraktivní je i cesta vzhůru svěžím jehličnatým lesem. Na rozhlednu vystoupáme po 27 schodech.
snímky: vlastní (září 2017)
Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky; Čadca.
Region: Horné Považie
Okres: Žilina
Geomorfologický celek: Javorníky
GPS: 49°15'25.282"N, 18°41'45.273"E
[Ladislav Khandl]: Drevenú rozhľadňu vysokú 18 m otvorila na jeseň 2018 obec Divinka – Lalinok na okraji Javorníkov, nad vodnou nádržou Hričov. Na Veľkom vrchu bolo rozsiahle keltské a aj slovanské hradisko. Dve najvyššie vyhliadkové plošiny rozhľadne majú ochodzu, tá vyššia je na úrovni 14,5 m a vedie na ňu 84 schodov. Z rozhľadne je pekný výhľad na severovýchod až západ. Na severe sa črtajú Javorníky a obec Divina, na severovýchode celý hrebeň Lúčanskej Malej Fatry a Žilina, na juhu vodná nádrž Hričov a na juhozápade Súľovské skaly. K rozhľadni vedie zo stredu obce Divinka (zastávka autobusu zo Žiliny pri obecnom úrade) okolo cintorína lesná cesta oblúkom až k rozhľadni (1,6 km). Je na nej 7 informačných tabúľ náučného chodníka o hradisku. Na obrátke trasy v lokalite Lovišky sa nachádza prístrešok s viacerými lavicami a pri rozhľadni stôl s dvomi lavicami.
[Martin Veselý]: Rozhledna se bohužel nenachází na vrcholu, nýbrž asi 300 m JV od něj a o 60 výškových metrů níže. Návštěvnost tedy bude vzhledem k dostupnosti vysoká, avšak severním a západním směrem je rozhledna bez výhledu.
snímky: L. Khandl (1-2), A. Průšová (3-4), zbytek vlastní
Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky; Čadca.
Úvodní • Kysuce & Orava • Trenčianský • Bratislavský • Banskobystrický • Trnavský • Nitrianský • Prešovský • Košický