ŽILINSKÝ KRAJ - Liptov a Horné PovažieŽilinský kraj je krajem velmi hornatým, a tedy doslova rozhlednovým rájem. Průměrná nadmořská výška zdejších rozhleden je unikátních 830 m! Najdeme zde hned pět rozhleden s nadmořskou výškou přesahující 1 000 m (údaje z listopadu 2022).

V Žilinském kraji se rovněž nachází nejvyšší počet rozhleden na Slovensku. Právě s ohledem na jejich vysoký počet vyčleňuji na samostatnou kartu rozhledny na Kysucích a Oravě. Významný je i přírůstek rozhleden v okolí Žiliny v letech 2015 až 2020. Žilina je čtvrtým největším slovenským městem s atraktivním okolím, proto tyto rozhledny (Terchová, Dubeň, Špicák) patří mezi nejnavštěvovanější.

1. Bencúrova veža na Ostredku (1 167 m n.m.)

Rozhledna Ostredok
Tradiční region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

Geomorfologická jednotka: Nízké Tatry

GPS: 48°58'30.978"N, 19°35'6.639"E

Bencúrova veža je dvoupatrová dřevěná rozhledna s plošinou ve výšce 6 metrů, která se nachází poblíž Jasné v závěru Demänovské doliny na vyvýšenině Ostredok. Vybudovala ji obec Demänovská dolina na podzim 2018 jako náhradu za strženou původní rozhlednu z roku 2010. Přístup je jednoduchý, stačí nám 15 minut chůze od konečné autobusu Demänovská dolina, Jasná. Rozhlédneme se na okolní štíty Nízkých Tater - Ďumbier, Chopok, Dereše a Krakovu hoľu. Od rozhledny můžeme pokračovat po žluté značce přes hřebínek Ostredok - Stodôlky a sestupem 350 m k Demänovské jaskyni Slobody.

Rozhledna na Ostredku Výhled z Ostredku Výhled z Ostredku Výhled z Ostredku Rozhledna na Ostredku

snímky: vlastní (srpen 2021)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.122 - Nízké Tatry, Chopok.

2. Súšava u Veľkého Borového (1 077 m n.m.)

Rozhledna Súšava
Tradiční region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

Geomorfologická jednotka: Chočské vrchy

GPS: 49°12'34.3"N, 19°30'27.4"E
snímek: A. Průšová

Dřevěná rozhledna na vrcholu Súšavy je mladší sestrou rozhledny ve Veľkém Borovém - je od ní vzdálená jen asi kilometr. Rozhledna má vyhlídkovou plošinu ve výšce 15,5 m a bez pomoci evropských fondů ji postavily místní Penzión pri veži a Urbariát Chlebnice. Po zdolání 77 schodů se nám naskytne půlkruhový výhled na Západní Tatry, Malou Fatru, Veľký Choč a malou část Nízkých Tater. K rozhledně vede z obce okružní oranžově značená cesta. Poslední dobou však výhledy zarůstají a při výstupu jihozápadní stranou naučné stezky jsem zbloudil a skončil v neproniknutelném porostu, proto doporučuji absolvovat výstup z orientačně bezproblémového severovýchodního směru.

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rozhledna Súšava

text a snímky 1-5: A. Průšová, zbylé vlastní (srpen 2021)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.111 - Chočské vrchy; Liptovská Mara.

3. Krajčov vrch u Nižné Boci (986 m n.m.)

Rozhledna Nižná Boca
Tradiční region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

Geomorfologická jednotka: Nízké Tatry

GPS: 48°56'48.591"N, 19°45'37.572"E

Nižná Boca je rázovitá horská obec na Liptově, situovaná do Bocianské doliny v Nízkých Tatrách. V rámci turistického rozvoje lokality byla v místní části Rovne - Krajčov vrch v roce 2014 postavena dřevěná rozhledna. Jedná se o multifunkční stavbu, účel je i protipožární a v útrobách přilehlé chaty je možné se dokonce ubytovat. Zásluhu na jejím vzniku mají především majitelé zdejších lesních pozemků, sdružení v místním Urbárském spolku. Rozhledna je postavena ze smrkového dřeva a její výška je 14,5 m. Na otevřený ochoz nás vyvede 45 schodů (9 x 5).

Přístup k rozhledně je bohužel velmi neprakticky označený. Pokud totiž vystoupíme na autobusové zastávce, vidíme tuto ceduli. Podle ní to vypadá, že jde o jedinou cestu nahoru, trvající 60 minut. To však není pravda - pokud projdeme po hlavní silnici podél celé obce vzhůru, několik desítek metrů za značkou "konec obce" narazíme na tuto směrovku. Jedná se o kratší, nicméně však dosti příkrou a místy vydrolenou cestu. Další komplikací je, že nikde v obci nenajdeme jiný ukazatel. Ten u silnice nad obcí je potom každému k ničemu, včetně automobilistů, pokud zaparkují dříve. Osobně jsem přišel po cyklotrase shora od Vyšné Boci, všechny ukazatele tím pádem minul a nahoru se dostával složitě volným terénem, příkrým svahem a přes potok s okolím plným bláta. Je tedy zapotřebí si před výstupem přečíst patřičné informace anebo se zeptat místních. Podle obsluhy rozhledny existuje ještě třetí cesta, která je prý pohodlná, upravená a osazená informačními tabulemi, a sice od autobusové zastávky Stredná Boca (Nižná Boca, Stredná Boca Herich).

Žádné atraktivní výhledy samozřejmě nečekejme - je prakticky vidět jen na obec a okolní svahy. Máme-li štěstí na počasí, úzkým průhledem vidíme několik výrazných tatranských štítů (např. Kriváň). Zajímavostí je několik dodnes dochovaných a z rozhledny viditelných seníků roztroušených po okolních loukách, které sloužily k uskladnění sena a přes zimu pak k dočasnému ustájení dobytka, jenž byl po jeho zkonzumování převeden do dalšího seníku.

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rozhledna Nižná Boca

snímky: vlastní (září 2017)

Rozhledna je přístupná v sezóně (IV-X) o víkendech 11-17 hod., o prázdninách denně; vstupné 1,50 € (r. 2017).

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.123 - Nízké Tatry, Kráľova hoľa.

4. Veľké Borové (902 m n.m.)

Rozhledna ve Veľkém Borovém
Tradiční region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

Geomorfologická jednotka: Chočské vrchy

GPS: 49°12'9.040"N, 19°29'58.902"E

Obec Veľké Borové je rázovitou horskou obcí na pomezí Oravy a Liptova uvnitř Chočských vrchů. Rozhledna, která se nachází na okraji obce na začátku mírného hřebene směrem k západu, je tvořena dřevěnou nástavbou na zděné konstrukci (jde o bývalou trafostanici) s ochozem ca. ve výšce 5 metrů. Svůj postřeh z návštěvy připojila Veronika Hrdličková: "Do obce jede autobus, poslední stanice se jmenuje "Veľké Borové, Škrlák"; odtud je to asi 1 km k rozhledně, vedle níž se nachází i Penzión pri veži. Majitel penzionu byl sympatický pán, ale bohužel neměl razítko penzionu, pouze vizitku."

K rozhledně je možné se dostat i malebnou Kvačianskou dolinou s vyhlídkami z obce Kvačany, kam zajíždí autobusová linka z Liptovského Mikuláše.

Veľké Borové Veľké Borové Veľké Borové Veľké Borové Veľké Borové

Veľké Borové Veľké Borové Veľké Borové Veľké Borové Veľké Borové

snímky: vlastní (prosinec 2012, srpen 2021)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.111 - Chočské vrchy; Liptovská Mara.

5. Pavčina Lehota (Žiarce, 850 m n.m.)

Rozhledna u Pavčiny Lehoty
Tradiční region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

Geomorfologická jednotka: Podtatranská brázda

GPS: 49°01'29.70"N, 19°33'27.20"E
snímek: D. Voříšková

Menší dřevěná rozhledna v majetku obce Pavčina Lehota byla postavena v dubnu 2007 a nalézá se na sjezdovce nad Pavčinou Lehotou poblíž bobové dráhy v lokalitě Žiarce. Nabízí výhled od severozápadu k severovýchodu na Liptovský Mikuláš a okolí, Chočské vrchy a Západní Tatry. Identifikaci vrcholů umožňují barevné panoramatické fotografie umístěné pod stříškou. Vyhlídková plošina je ve druhém patře ve výšce 6 metrů.

Jde o nejstarší z trojice stavebně podobných rozhleden na Liptově (dalšími dvěma jsou Ostredok a Liptovský Ján).

Pavčina Lehota Pavčina Lehota Pavčina Lehota Pavčina Lehota Pavčina Lehota

Pavčina Lehota Pavčina Lehota Pavčina Lehota Pavčina Lehota Pavčina Lehota

snímky: D.Voříšková (1-4), A.Průšová (5) zbytek vlastní (prosinec 2011)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.111 - Chočské vrchy; Liptovská Mara nebo č.112 Nízké Tatry, Chopok.

6. Májka ve Východné (820 m n.m.)

Rozhledna Východná
Tradiční region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

Geomorfologická jednotka: Liptovská kotlina

GPS: 49°3'38.667"N, 19°53'58.484"E

Zajímavě - ve stylu liptovské architektury - řešená rozhledna Májka vznikla v areálu přírodního amfiteátru v podtatranské obci Východná. Mezi turistické rozhledny ji řadím od 1. srpna 2015, odkdy ji obec zpřístupnila veřejnosti (předtím byla přístupná jen jednou ročně v rámci slavností).

Věž je vysoká 28 metrů. Z ochozu, na který nás zavede 102 schodů, se otevře krásný rozhled na Západní, Vysoké i Nízké Tatry.

Rozhledna Východná Výhled z rozhledny Východná Výhled z rozhledny Východná Výhled z rozhledny na Vysoké a Západní Tatry Výhled z rozhledny Východná

Výhled z rozhledny Východná Výhled z rozhledny Východná Výhled z rozhledny Východná Výhled z rozhledny Východná Rozhledna Východná

snímky: vlastní (srpen 2015)

Rozhledna je přístupná v létě denně, v září 10-18 hod.; jindy po dohodě s OÚ. Vstupné 0,50 EUR.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.112 - Západné Tatry, Roháče.

7. Dubová u Rajce (728 m n.m.)

Rozhledna Dubová
Tradiční region: Horné Považie

Okres: Žilina

Geomorfologická jednotka: Strážovské vrchy

GPS: 49°06'10.218"N, 18°36'53.128"E
snímek: L. Khandl

[Ladislav Khandl]: Rozhľadňu z ocele vysokú 7,7 m postavili v septembri 2018 na kóte Dubová. Schodisková časť stavby je riedko obložená drevoplastovými doskami. Najvyššia vyhliadková plošina je vo výške 6,55 m a vedie k nej 36 schodov. Z rozhľadne je výhľad na Strážovské vrchy a Malú Fatru. K rozhľadni vedie od Rajca (450 m) zelená turistická značka, trasa je dlhá 2,5 km (1 hod.) s prevýšením takmer 300 metrov.

[Martin Veselý]: Na rozhlednu nás vyvede 36 schodů. Výše popsaný výhled je zajímavý, ale bohužel opět jen v přímém úhlu. Od rozhledny lze pokračovat hned třemi směry. Buď dále po zelené na druhý nejvyšší vrchol Súľovských vrchů Žibrid (867 m) a dále do Súľova-Hradné (tato trasa je nejnáročnější, neboť na Žibrid absolvujeme další strmé stoupání), nebo zvolit jeden ze směrů červeného místního značení (pozor, mapy.cz je neuvádějí). Praktičtější směr je od rozhledny doprava přes ruiny Rajeckého hradu do Jasenového a dále na vlak, alternativní směr je k severozápadu na autobus do Malé Čierné.

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny

snímky: A. Průšová (1), zbytek vlastní (srpen 2019)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.157 - Súľovské vrchy.

8. Liptovský Ján (712 m n.m.)

Rozhledna Liptovský Ján
Tradiční region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

Geomorfologická jednotka: Podtatranská kotlina

GPS: 49°2'34.482"N, 19°40'50.803"E

Tato nevelká rozhledna byla postavena na úbočí Kameničné nad obcí Liptovský Ján v Janské dolině. Vystoupáme-li po 24 schodech do druhého podlaží, otevřou se především pěkné pohledy přes Podtatranskou brázdu na Veľký Choč, západní část Západních Tater a dále na Liptovský Ján a Liptovský Mikuláš. K rozhledně se dostaneme neznačenou cestičkou ve svahu, poté co přejdeme říčku Štiavnici. Rozhledna je dobře viditelná z hlavní silnice.

Výhled na Poľudnicu Výhled z rozhledny Výhled na Západní Tatry Výhled z rozhledny Rozhledna Liptovský Ján

snímky: vlastní (srpen 2015)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.112 - Západné Tatry, Roháče.

9. Věž muzea Vavrišovo (700 m n.m.)

Rozhledna Vavrišovo
Tradiční region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

Geomorfologická jednotka: Podtatranská kotlina

GPS: 49°4'5.706"N, 19°45'39.111"E
snímek: A. Průšová

Obec Vavrišovo se nachází asi 5 km SV od Liptovského Hrádku (směr Pribylina, Podbanské). Vyhlídková věž je součástí muzea, které vzniklo v roce 2010 a jehož stavba byla zahájena u příležitosti 300. výročí Bitvy u Vavrišova. Bitva se odehrála v roce 1709 na území obce jako jedna z posledních bitev v rámci stavovských povstání Františka II. Rákociho. V bitvě se střetlo císařské vojsko labanců s Rákociho vojskem kuruců. Císařská vojska uzavřela Liptovskou kotlinu, povstalecká vojska se snažila prorazit přes vybudovanou obranu. Kurucové dostali v závěrečné fázi navzdory vojenské převaze povel k ústupu, a tudíž bitva zůstala bez vítěze.

Z rozhledny se naskytne panoramatický pohled na větší část Západních Tater, tatranský Kriváň, část Chočských vrchů a východ Nízkých Tater včetně Ďumbieru. Na ochoz nás zavede 63 schodů.

Tip z místa: V sezóně lze navštívit hrad Hrádok v Liptovském Hrádku (viz poslední snímek), kde probíhají prohlídky s průvodcem v každou celou hodinu kromě 12:00.

Rozhledna Vavrišovo Rozhledna Vavrišovo Výhled z rozhledny Vavrišovo Výhled z rozhledny Vavrišovo Výhled z rozhledny Vavrišovo

Výhled z rozhledny Vavrišovo Výhled z rozhledny Vavrišovo Výhled z ochozu Výhled na Nízké Tatry Výhled na Nízké Tatry

Výhled z rozhledny Vavrišovo Výhled z rozhledny Vavrišovo Výhled z rozhledny Vavrišovo Rozhledna Vavrišovo Hrad Liptovský Hrádok

snímky: vlastní (srpen 2015), text s využitím Wikipedie

Otevírací doba: VII-VIII denně mimo PON 13-16, jindy po dohodě. Vstupné dobrovolné.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.112 - Západné Tatry, Roháče.

10. Špicák u Strečna (610 m n.m.)

Rozhledna Špicák u Strečna
Tradiční region: Horné Považie

Okres: Kysucké Nové Mesto

Geomorfologická jednotka: Malá Fatra

GPS: 49°10'22.188"N, 18°51'19.991"E

Další novou rozhlednou nedaleko Žiliny je osmimetrová dřevěná rozhledna Špicák nad Strečnem, která byla vztyčena podle projektu ing. arch. Stana Mikovčáka (Archekta s.r.o., Čadca). Výstavba rozhledny byla spolufinancována z evropských fondů. Rozhledna byla veřejnosti otevřena v březnu 2018.

Alena Průšová přidala několik postřehů: "Konečně zas jedna rozhledna, kde se nedá vyjet autem. Nejkratší cesta je z obce Strečno po žluté turistické značce do strmého kopce asi 1 km při převýšení 250 m. Na plošinu ve druhém patře vystoupáme po 18 schodech. Na vrcholu kolem rozhledny je bohužel dost málo místa." Já jen doplním, že zpět se lze vrátit pokračováním v původním směru po zelené naučné stezce, která se zakrátko stočí zpět a přes výhledově vděčnou louku nás přivede k památníku francouzských partyzánů; klesání není tak strmé jako na přímé cestě.

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny

snímky: vlastní (listopad 2018)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.110 - Malá Fatra, Vrátna.

11. Terchovské srdce u Terchové (608 m n.m.)

Rozhledna nad Terchovou
Region: Horné Považie

Okres: Žilina

Geomorfologická jednotka: Malá Fatra

GPS: 49°15'41.872"N, 19°1'41.165"E
snímek: A. Průšová

Unikátní rozhledna vyrostla během roku 2015 na návrší Oblaz nad obcí Terchová, rodištěm Juraja Jánošíka. Se svou výškou 30 m a pyramidovitým tvarem tvoří zajímavou dominantu oblasti. Rozhledna, spolu s naučnou stezkou zaměřenou na flóru a faunu NP Malá Tatra, byla vybudována v rámci projektu „Spoločne k poznaniu a ochrane prírody“, který byl realizován spolu s českou obcí Třanovice. Její autor Alojz Mucha zvolil netradiční tvar podle šibenice, na které byl přesně na tomto místě ve filmové adaptaci Juraj Jánošík pověšen.

Po zdolání 85 schodů se nám naskytne výhled především na blízkou Malou Fatru, průhledem k jihozápadu však vidíme i na Pováží a část Strážovských vrchů. Rozhledna je v sezóně hojně navštěvovaná a prakticky okamžitě se stala jednou z nejnavštěvovanějších rozhleden celého Slovenska.

Rozhledna nad Terchovou Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny
snímky: A. Průšová (1-3), zbytek vlastní (duben 2017)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.110 - Malá Fatra, Vrátna.

12. Dubeň u Žiliny (572 m n.m.)

Rozhledna Dubeň
Tradiční region: Horné Považie

Okres: Žilina

Geomorfologická jednotka: Kysucká vrchovina

GPS: 49°13'58.793"N, 18°45'37.517"E
snímek: A. Průšová

Jak mě informovala paní Erika Kusyová, na zalesněném hřbetu vrchu Dubeň, asi 1,5 km východně od žilinské čtvrti Budatín, byla na jaře 2018 otevřena nová rozhledna. Je zhotovena ve tvaru kvádru, ocelová konstrukce je obložena dřevem. Má 10 pater a 135 schodů, při celkové výšce 27,4 m je nejvyšší plošina ve výšce 25 m. U paty rozhledny je umístěno kryté posezení. Projekt byl financován z rozpočtu OOCR Malá Fatra, částečně pak i dotací ministerstva dopravy a výstavby. Dojem z návštěvy popsala Erika takto: "Je to zaujímavá stavba, moderná, vysoká, naozaj nádherný výhľad, možno nie veľmi pre slabšie povahy, boli sme tam keď veľmi fúkalo a hore to bolo samozrejme cítiť, nie je to taká tá "bytelná" stavba, ale to je uhol pohľadu ... úplne hore je kovová konštrukcia a pletivo, je to samozrejme bezpečné." Z rozhledny vidíme panorama Malé Fatry, ľadonhoru, Kysuckou vrchovinu, Súľovské vrchy, Javorníky, přírodní rezervaci Brodnianka a samozřejmě Žilinu s přehradní nádrží Hričov. Dohlédneme i na Veľký vrch u Divinky s novou rozhlednou.

K rozhledně dojdeme po červené TZT od autobusové zastávky Námestie hrdinov, kam zajíždí několik linek MHD; převýšení je 200 metrů. Cestou lze snadno navštívit Budatínský hrad s věží. Zajímavou možností je zajet linkou 27 (o víkendech jezdí po hodině) do čtvrti Zádubnie na zastávku Prípojná, kde je rozcestník, od něhož nás dobře značená cesta (místní zelené značení) dovede až k rozhledně. Rozhlednu také krásně vidíme z vlaku při příjezdu od Vrútek.

Výhled z rozhledny Dubeň Výhled z rozhledny Dubeň Výhled z rozhledny Dubeň Výhled z rozhledny Dubeň Výhled z rozhledny Dubeň

Výhled z rozhledny Dubeň Výhled z rozhledny Dubeň Výhled z rozhledny Dubeň Výhled z rozhledny Dubeň Výhled z rozhledny Dubeň

snímky: E. Kusyová (1), zbytek vlastní (srpen 2019)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.110 - Malá Fatra, Vrátna.

13. Svedernícky vrch (552 m n.m.)

Rozhledna Svedernícky vrch
Region: Horné Považie

Okres: Žilina

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°16'30.693"N, 18°39'20.842"E

Zajímavá, 10 metrů vysoká dřevěná rozhledna ve tvaru kříže pochází z roku 2016 a byla postavena místní samosprávou včetně dobrovolníků. Ačkoli je druhou nejníže položenou rozhlednou v celém Žilinském kraji, je z ní příjemný rozhled na Pováží se Žilinou a Bytčou, Malou Fatru, část Strážovských vrchů a Javorníků. Na pohodlné plošině najdeme vrcholovou knihu. Příjemným zjištěním je i perfektní orientace, na každé křižovatce je vyznačená odbočka. Atraktivní je i cesta vzhůru svěžím jehličnatým lesem. Na rozhlednu vystoupáme po 27 schodech.

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny
snímky: vlastní (září 2017)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky; Čadca.

14. Veľký vrch u Divinky (470 m n.m.)

Rozhledna Veľký vrch
Region: Horné Považie

Okres: Žilina

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°15'25.282"N, 18°41'45.273"E
snímek: vlastní (červenec 2019)

[Ladislav Khandl]: Drevenú rozhľadňu vysokú 18 m otvorila na jeseň 2018 obec Divinka – Lalinok na okraji Javorníkov, nad vodnou nádržou Hričov. Na Veľkom vrchu bolo rozsiahle keltské a aj slovanské hradisko. Dve najvyššie vyhliadkové plošiny rozhľadne majú ochodzu, tá vyššia je na úrovni 14,5 m a vedie na ňu 84 schodov. Z rozhľadne je pekný výhľad na severovýchod až západ. Na severe sa črtajú Javorníky a obec Divina, na severovýchode celý hrebeň Lúčanskej Malej Fatry a Žilina, na juhu vodná nádrž Hričov a na juhozápade Súľovské skaly. K rozhľadni vedie zo stredu obce Divinka (zastávka autobusu zo Žiliny pri obecnom úrade) okolo cintorína lesná cesta oblúkom až k rozhľadni (1,6 km). Je na nej 7 informačných tabúľ náučného chodníka o hradisku. Na obrátke trasy v lokalite Lovišky sa nachádza prístrešok s viacerými lavicami a pri rozhľadni stôl s dvomi lavicami.

[Martin Veselý]: Rozhledna se bohužel nenachází na vrcholu, nýbrž asi 300 m JV od něj a o 60 výškových metrů níže. Návštěvnost tedy bude vzhledem k dostupnosti vysoká, avšak severním a západním směrem je rozhledna bez výhledu.

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Veľký vrch Rozhledna Veľký vrch u Divinky

snímky: L. Khandl (1-2), A. Průšová (3-4), zbytek vlastní

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky; Čadca.

Úvodní stránka I Kysuce & Orava I Bratislavský I Trnavský I Trenčianský I Banskobystrický I Nitrianský I Prešovský I Košický