NITRIANSKÝ KRAJ



Oblast Ponitří tradičně zůstává stranou pozornosti českých turistů. Je to k jejich škodě, neboť nabízí špičková turistická lákadla. Proto je dobře, že v tomto kraji vyrostlo i několik rozhleden. Nenechme se mást nízkými nadmořskými výškami; zdejší pohoří se vypínají přímo z roviny, a proto si užijeme i zvlněné (místy až horské) terény a výstupy. Skvělým počinem je rekonstrukce památníku na Vápniku a obnova rozhledny na Drieňové. Osobně mě velmi potěšilo, že v roce 2020 byla obnovena stržená rozhledna u Skýcova.

1. Panská Javorina (943 m n.m.)

Rozhledna na Panské Javorině

Tradiční region: Tribečsko-Inovecký

Okres: Topoľčany

Geomorfologická jednotka: Považský Inovec

GPS: 48°42'43.522"N, 18°0'47.308"E

snímek: Dušan Mikuš

Panská Javorina (942,6 m n.m.) je druhým nejvyšším vrcholem pohoří Považský Inovec; nachází se v jeho severní části. Logicky sice spadá spíše do Trenčianského kraje, administrativně se však nachází v katastru obce Podhradie, což je severozápadní výspa kraje Nitrianského. Dřevěná rozhledna byla vztyčena na jaře roku 2010 na popud starosty obce Závada ing. Zoltána Bajzíka a slavnostně zpřístupněna byla 15. května 2010. Věž je postavena z modřínového dřeva, její výška je 16,5 m ve třech poschodích; na nejvyšší plošinu vede 65 schodů. Stojí na betonovém podstavci. V noci je možné osvětlení díky fotovoltaickým článkům (běžně se nevyužívá). Výhledy jsou na Bílé Karpaty, Tribeč, Vtáčnik, Strážovské vrchy a Pohronský Inovec, za pěkného počasí také na část Malé i Velké Fatry a Malých Karpat.

Nejkratší přístupové cesty vedou od východu z osady Kulháň a od jihovýchodu z obce Podhradie; lze jít rovněž od chaty Pod Inovcem (840 m), odkud je nejmenší převýšení. Hřebenová cesta trvá 3 hodiny. Za nejkrásnější považuji návštěvu v rámci horského přechodu celého pohoří.

Výhled z rozhledny Rozhledna Panská Javorina Výhled z rozhledny Rozhledna Panská Javorina Rozhledna Panská Javorina

snímky: FB Simona Mozolová (1), D. Mikuš (2), zbytek vlastní (duben 2011)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.130 - Považský Inovec; Piešťany.

2. Drieňová u Jedľových Kostoľan (552 m n.m.)

Tradiční region: Tekov

Okres: Zlaté Moravce

Geomorfologická jednotka: Pohronský Inovec

GPS: 48°28'30.3"N 18°29'09.2"E

snímek: J. Šlapák

V srpnu 2010 obnovená kovová rozhledna, která nahradila původní dřevěnou konstrukci. Nalézá se na nápadném vrcholu nad Jedľovými Kostoľany v severozápadním směru a poskytuje výhledy na pohoří Pohronský Inovec, Tribeč a Vtáčnik. Na plošinu vede 28 schodů.

Zbytky rozhledny na Drieňové Rozhledna Drieňová Rozhledna Drieňová Rozhledna Drieňová Výhled z rozhledny Drieňová Výhled z rozhledny Drieňová Výhled z rozhledny Drieňová Výhled z rozhledny Drieňová Výhled na pohoří Tribeč Výhled na pohoří Tribeč

snímky: vlastní (1), J. Hlatký (2-3), J. Šlapák (4), zbytek vlastní (srpen 2016)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.137 Tribeč; Pohronský Inovec; Topoľčianky.

3. Vápenný vrch u Skýcova 2 (536 m n.m.)

Rozhledna Skýcov

Tradiční region: Tekov

Okres: Zlaté Moravce

Geomorfologická jednotka: Tribeč

GPS: 48°30'26.7"N 18°24'52.9"E

S potěšením jsem v roce 2020 zachytil zprávu, že obec Skýcov usiluje o obnovu původní dřevěné rozhledny na Vápenném vrchu. Poté, co na výstavbu získala tuzemskou dotaci 35.000 EUR, mohla být tato poměrně vysoká rozhledna postavena. Veřejnosti byla zpřístupněna 14. srpna 2020. Při odbočce ze zelené značky, po níž jdeme z obce po silnici asi kilometr, je vybudována křížová cesta. Z rozhledny vidíme převážně k východu - na obec, hrad Hrušov a pohoří Pohronský Inovec. Na plošinu vystoupáme po 70 dosti strmých schodech.

Výhled z rozhledny u Skýcova Pohled na Skýcov a hrad Hrušov Výhled z rozhledny u Skýcova Výhled z rozhledny u Skýcova Výhled z rozhledny u Skýcova

snímky: vlastní (září 2020)

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.137 Tribeč; Pohronský Inovec; Topoľčianky.

4. Pliešky u Lovců (410 m n.m.)

Tradiční region: Tekov

Okres: Zlaté Moravce

Geomorfologická jednotka: Tribeč

GPS: 48°27'29.5"N 18°22'00.4"E

snímek: L. Khandl

[Ladislav Khandl]: Oceľovú rozhľadňu trochu netradičného tvaru postavili súkromne miestni podnikatelia v roku 2015 na kremencovej skalke, kde predtým stál schátralý drevený kríž. Skalnatý, miestami odlesnený hrebienok tu pozvoľna stúpa smerom na západ. Na nižšiu vyhliadkovú plošinu vo výške 4,5 m vedie vonkajší šikmý rebrík so 16 priečkami. Ďalších 8 kolmých priečok treba prekonať na plošinu o 2 m vyššie. Zaujímavé je, že vodorovné vstupné dvierka sa dajú po výstupe celej skupiny zaklopiť pre bezpečný pohyb na plošine. Z rozhľadne je prekvapivo krásny, takmer kruhový rozhľad. Na severovýchode zaujme zrúcanina hradu Hrušov, na východe hrebeň Pohronského Inovca. Na juhu sa črtá atómová elektráreň Mochovce. V blízkosti vidno obec Žikava a vpravo od nej Lovce.

Do obce možno prísť autobusom zo Zlatých Moraviec. Zo zastávky Lovce, Domovina nás čaká 2 km dlhá neznačkovaná trasa k rozhľadni. Treba ísť na koniec ulice až k dvom novým bytovkám. Tu odbočíme doprava na červenú značku vedúcu po poľnej ceste pod oploteným čerešňovým sadom. Na konci sadu je ešte oplotená obora. Od konca obory treba ísť dohora k horám, v závere dosť strmo, stále popri plote obory.

[Martin Veselý]: Pokud jde o přístup k rozhledně, je skutečně nutné odbočit po červené značce doprava, přestože při mé návštěvě byla cesta sadem kompletně rozorána a značky chyběly; zleva totiž není možné se k rozhledně dostat kvůli rozlehlé oboře. Doporučil bych proto sad zcela obejít a z Lovců se vypravit po silnici směrem na Žikavu a na rozcestí odbočit doleva. Koncem léta obecně není cesta příliš vhodná i kvůli ostružiní, kterým je nutné se při výstupu prodírat - na rozhlednu téměř nikdo nechodí. K výhledu dodám, že západním směrem není vidět kvůli Kozímu chrbátu nic, na severovýchod však dohlédneme až k výraznému masívu Poľany. Z rozhledny lze sejít severním směrem nejprve při hranici obory a poté krátce lesem k silničce, která nás pěknou lesní cestou kolem několika hájoven dovede na červenou značku, po které dojdeme k autobusové zastávce pod hradem Hrušov.

Výhled z rozhledny Pliešky Rozhledna Pliešky Výhled z rozhledny Pliešky Výhled z rozhledny Pliešky Výhled z rozhledny Pliešky Výhled z rozhledny Pliešky Výhled z rozhledny Pliešky Výhled z rozhledny Pliešky Výhled z rozhledny Pliešky Výhled z rozhledny Pliešky

snímky: L. Khandl (1-2), J. Šlapák (3-5), zbytek vlastní (září 2020)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.137 Tribeč, Pohronský Inovec, Topoľčianky.

5. Hôrka u Podhoran (291 m n.m.)

Rozhledna na Hôrce u Podhoran

Region cestovního ruchu: Nitriansky región (Dolná Nitra)

Okres: Nitra

Geomorfologická jednotka: Nitrianska pahorkatina

GPS: 48°22'15.948"N, 18°7'21.035"E

snímek: L. Khandl
Dřevěná rozhledna na vrchu Hôrka u obce Podhorany nedaleko Nitry byla otevřena na přelomu léta a podzimu 2011. postavila ji obec ve spolupráci se Spolkem vinařů a přátel dobrého vína (Spolok vinohradníkov a priateľov dobrého vína). Rozhledna je ze dřeva a má výšku 11 metrů. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 5,7 m lze vystoupit po kovovém žebříku s 21 příčkami. Z plošiny je kruhový rozhled. Vidíme jihozápadní výběžek pohoří Tribeč se Zoborem a zejména vyšší a nápadnější Žibricou, v JZ až SZ směru pak sídliště v Nitře a lány polí a v severním směru spatříme Podhorany. Máme-li dobrou dohlednost, spatříme prakticky celé pohoří Považský Inovec, za výborné viditelnosti se můžeme těšit i pohledem na Strážovské vrchy a Vtáčnik.

Spojení: Některé linkové spoje zajíždějí z Nitry až do Mechenic, což je horní část Podhoran. Někdy je ale třeba vystoupit již na rozcestí v dolní části obce v Sokolníkách a přejít 2,5 km do Mechenic. Na vrchol vede od nejvýše položené zastávky autobusu široká cesta značená šipkami. Pozor, cesta nejde přímo, nýbrž návrší obejde vpravo: pod viaduktem, kolem bývalé železniční zastávky Podhorany pri Lužiankach (trať Lužianky - Kozárovce již není bohužel v provozu) a okolo pole. Přímá cesta je zcela neprůchodná, jak jsem se ostatně sám přesvědčil, kdy ve snaze zkrátit si cestu dolů jsem doslova uvízl v trní a po nedobrovolném dvacetiminutovém lezení po čtyřech jsem se vydrápal ven celý poškrábaný, špinavý a bez mobilního telefonu.
Rozhledna Hôrka u Podhoran Rozhledna Hôrka u Podhoran Rozhledna Hôrka u Podhoran Rozhledna Hôrka u Podhoran
Rozhledna Hôrka u Podhoran Výhled z rozhledny Hôrka Rozhledna Hôrka u Podhoran Rozhledna Hôrka

snímky: vlastní (září 2012)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.152 Nitrianska pahorkatina; Hlohovec.

6. Vápnik u Levic (274 m n.m.)

Rozhledna Vápnik

Tradiční region: Tekov

Okres: Levice

Geomorfologická jednotka: Podunajská pahorkatina

GPS: 48°10'58.222"N, 18°38'35.573"E

Vrch Vápnik (Šikloš) se nachází 5 km jihovýchodně od Levic a představuje jednu z největších travertinových kop na Slovensku. Na vrcholu se nachází betonový památník bojů za osvobození v závěru 2. světové války z roku 1960. Díky dobrému rozhledu velitel II. ukrajinského frontu maršál Malinovskij řídil z Vápniku boje při osvobození Levic a okolí.

Vyhlídková plošina se nachází na samém vrcholu památníku ve výšce 9 metrů. Památník prošel v roce 2015 kompletní rekonstrukcí; výstup po betonových schodech je značně strmý, díky zábradlí ale bezpečný. K dosažení vrcholu zdoláme 41 stupňů a vychutnáme si daleký rozhled, který je dokonale kruhový. Vidíme Levice s hradem a rozhlednou Kalvárie, elektrárnu Mochovce, Štiavnické vrchy se Sitnem a Priesilem, Pohronský Inovec, Tribeč a také třetí nejvyšší pohoří Maďarska Börzsöny [Böržöň] s nejvyšší horou Csóványos (938 m). Relativně méně zajímavé jsou pohledy k jihu na Ipeľskou pahorkatinu.

Rozhledna Vápnik Rozhledna Vápnik Rozhledna Vápnik Rozhledna Vápnik Rozhledna Vápnik Rozhledna Vápnik Rozhledna Vápnik Rozhledna Vápnik Rozhledna Vápnik Rozhledna Vápnik

snímky: vlastní (září 2015)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.140 - Krupinská planina; Dudince.

7. Urmince u Topoľčan (240 m n.m.)

Rozhledna Urmince

Tradiční region: Horná Nitra

Okres: Topoľčany

Geomorfologická jednotka: Nitrianska pahorkatina

GPS:48°31'45.8"N, 18°05'27.3"E

Drevenú rozhľadňu, ktorá obohatila vyhliadkové stavby v Hornej Nitre, postavila v roku 2016 obec Urmince pri triangulačnom bode 239,6 m n. m. Na tomto návrší v lokalite Farská viecha stála kedysi triangulačná zememeračská veža. Krásny, prekvapivo kruhový výhľad od bodu, okolo ktorého prechádza asfaltka do Horných Štitárov, rozhľadňa vylepšuje. Stavba s dvoma vyhliadkovými plošinami vrátane dvojkríža má celkovú výšku asi 11,5 m. Jej súčasťou je prístrešok pokrytý umelým šindľom, pod ktorým sú štyri stoly s lavicami. Obďaleč je nádoba na odpad. Na druhú vyhliadkovú plošinu vo výške 5,75 m vedie 23 schodov. Na severozápade sa vyníma obec Urmince a za ňou Topoľčany. Na juhu sa otvára pohľad na Podunajskú rovinu, na juhozápade až severozápade vidno Považský Inovec, na severe Strážovské vrchy a na juhovýchode až severovýchode pohorie Tribeč. K rozhľadni, vzdialenej 800 m od autobusovej zastávky v Urminciach, prídeme pešo okolo kostola.

Výhled z rozhledny Urmince Rozhledna Urmince Výhled z rozhledny Urmince Rozhledna Urmince Rozhledna Urmince

text: L. Khandl, snímky vlastní (listopad 2016)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.130 - Považský Inovec; Piešťany / SHOCart č.1081 - Tribeč.

8. Dolná Nitra na Novém vrchu u Klasova (230 m n.m.)

Rozhledna Dolná Nitra

Tradiční region: Dolná Nitra

Okres: Nitra

Geomorfologická jednotka: Nitrianska pahorkatina

GPS: 48°15'27.908"N, 18°15'49.274"E

Rozhledna s názvem Dolná Nitra je dvojčetem Radošinky a najdeme ji asi 13 km JV od Nitry a 2 km J od obce Klasov na návrší Nový vrch. Poskytuje zajímavé rozhledy především severním směrem na pohoří Tribeč, Pohronský Inovec a část Štiavnických vrchů. Výhled jižními směry (J, JV, JZ) jsou velmi omezené. Z vrcholové plošiny je vidět v podstatě to samé, co z návrší samého, což jí poněkud ubírá na atraktivitě. Pro dotaci 38.000 € z evropských fondů by se tak jistě našlo lepší využití.

Dřevěná rozhledna je vysoká 15 metrů a byla zpřístupněna v dubnu 2015; nahoru vede 5 schodů a 42 žebříkových stupňů.

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny
Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rozhledna Dolná Nitra

snímky: vlastní (září 2015)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.155 - Hronská pahorkatina; Levice.

9. Radošinka u Nových Sadů (218 m n.m.)

Rozhledna Radošinka

Tradiční region: Dolná Nitra

Okres: Nitra

Geomorfologická jednotka: Nitrianska pahorkatina

GPS: 48°24'51.448"N 18°0'32.515"E

Na návrší mezi obcemi Nové Sady, Čab a Šurianky asi 12 km SZ od Nitry postavilo občanské sdružení Mikroregión Radošinka a regionální sdružení Dolná Nitra třípatrovou rozhlednu ze smrkového dřeva; finance získaly z evropského dotačního titulu Program rozvoje venkova.

Architektem, stejně jako u rozhleden Marhát a Panská Javorina, je pan Ľubomír Bečka z Bojné. Součástí areálu je přístřešek, v němž si výletníci mohou odpočinout. Slavnostní otevření proběhlo 12. dubna 2015. Z rozhledny spatříme Nitru, pohoří Tribeč s vrchy Zobor a Žibricí, část Považského Inovce, Malých Karpat a Strážovské vrchy. Jižním a jihozápadním směrem vidíme daleko do Podunajské nížiny. Za dobré dohlednosti spatříme na severovýchodě Martinské hole a Veľkou Fatru.

Počet schodů je 48 a na rozdíl od Dolné Nitry nejde o žebříkové stupně; schodiště je však hodně strmé s ohledem na malý počet podlaží.

Výhled na Strážovské vrchy Výhled na Veľkou Fatru Výhled z rozhledny Radošinka Výhled na Veľkou Fatru
Výhled na Malé Karpaty Výhled na Strážovské vrchy Výhled na Tribeč se Žibricí a Zoborem Rozhledna Radošinka

snímky: vlastní (září 2015)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.152 - Nitrianska pahorkatina; Hlohovec.

10. Levická Kalvária (207 m n.m.)

Levická Kalvárie

Tradiční region: Tekov

Okres: Levice

Geomorfologická jednotka: Podunajská pahorkatina

GPS: 48°13'28.390"N, 18°36'26.403"E

Kalvárie je návrší na severním okraji Levic. Nachází se na něm sakrální odpočinkový areál, původně vybudovaný v 18. století, který obnovilo a spravuje občanské sdružení Patrimonium servandi. Součástí areálu je od roku 2013 i rozhledna, na jejíž vrcholovou plošinu ve výšce 12 metrů vás vyvede spirálové kovové schodiště se 64 schody. Nahoře je rozhledna osazená mohutným sedmimetrovým křížem. Za příznivého počasí lze spatřit Sitno, Zobor, část Štiavnických vrchů, Tribeč, Pohronský Inovec a jižním směrem za Ipeľ a Dunaj až do Maďarska. Dětem je povolen vstup od 6 let.

Výhled z Levické Kalvárie Výhled z Levické Kalvárie Výhled z z Levické Kalvárie Výhled z z Levické Kalvárie Výhled z Levické Kalvárie Výhled z Levické Kalvárie Výhled z Levické Kalvárie Výhled z Levické Kalvárie Rozhledna na Levické Kalvárii Rozhledna na Levické Kalvárii

snímky: vlastní (září 2015)

Rozhledna je přístupná od května do října, a to jen v neděli 14-16 za příznivého počasí.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.155 - Hronská pahorkatina; Levice.

11. Veľký Dudok u Nevidzan (195 m n.m.)

Rozhledna Veľký Dudok

Kraj: Nitrianský

Okres: Zlaté Moravce

Geomorfologická jednotka: Podunajská pahorkatina (podcelek Hronská pahorkatina)

GPS: 48°16'35.599"N, 18°22'35.576"E

Dřevěná, poměrně vysoká (celkem 19,3 m, plošina asi v 17 m) rozhledna se nachází ve vinohradech Novosady u obce Nevidzany (mikroregion "Požitavie - Širočina") asi 6 km SV od Vráblí. Jakožto součást projektu "Obnovme strážní věže historické cesty Magna Via" byla z větší části zadotována fondy Evropské unie. K rozhledně vede vyasfaltovaná odbočka z Nevidzan, nejbližší železniční zastávkou je Nová Ves nad Žitavou na trati Nové Zámky - Zlaté Moravce, bohužel nepříliš frekventované.

Rozhledna poskytuje výhled od jihozápadu k severovýchodu. Kromě okolních vinic vidíme města Vráble a Nitru, pohoří Tribeč se Zoborem, Žibricou a Veľkým Tribčem, hrad Gýmeš a pěkně je vidět na Pohronský Inovec. Na rozhledovou plošinu vystoupáme po 51 nadstandardně vysokých schodech. Podle informace občanského sdružení pro rozvoj mikroregionu "Požitavie - Širočina" je však rozhledna od roku 2021 z důvodu špatného technického stavu do odvolání uzavřena. Podle aktualizované informace z prosince 2021 bylo vypracováno posouzení aktuálního stavu projektantem, jehož výsledkem byla potřeba určitých stavebních zásahů a obnova ochranných nátěrů. Na tyto činnosti musí být vypracována projektová dokumentace a předběžný rozpočet, na který občanské sdružení nemá vyčleněné finanční prostředky. Rozhledna tak zůstala uzavřena. Příběh má nicméně šťastný konec, obci se podařilo vše opravit a od srpna 2022 je rozhledna opět přístupná.

Pohled z rozhledny Veľký Dudok Pohled z rozhledny Veľký Dudok Pohled z rozhledny Veľký Dudok Pohled z rozhledny Veľký Dudok Rozhledna Veľký Dudok

snímky: J. Šlapák (1), zbytek vlastní (listopad 2018)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.155 - Hronská pahorkatina; Levice.

12. Dolná Nitra u Golianova (193 m n.m.)

Rozhledna Dolná Nitra u Golianova

Kraj: Nitrianský

Okres: Nitra

Geomorfologická jednotka: Podunajská pahorkatina

GPS: 48°15'1.811"N, 18°11'48.317"E

Dřevěná rozhledna s ocelovou konstrukcí byla vztyčena v roce 2023 u cyklotrasy v úseku Golianovo - Vráble v nitranském okrese. Slavnostní zpřístupnění za účasti předsedy Nitrianského kraje ing. Becíka proběhlo 12. února 2024.

Výstavbu financoval Nitrianský samosprávnýkraj podle projektu nitranského architekta Petera Mizii, náklady činily 300 tis. EUR. Dvojpodlažní stavba má celkovou výšku 22 metrů, vyhlídková plošina se nachází ve výšce 19 metrů. Nosné sloupy jsou z lepeného prohýbaného dřeva, schodiště a obě poschodí jsou kovová. Není bez zajímavosti, že má stejný název jako 5 km vzdálená Dolná Nitra u Klasova a lze předpokládat, že během pár let převezme její funkci.

Rozhlednu lze snadno navštívit po cyklostezce z Golianova nebo po nepříliš příjemné asfaltce z Malého Cetína, nejbližší vlakovou zastávkou je Ivanka pri Nitre na trati Nitra - Nové Zámky. Stavba je esteticky velice zdařilá; horizontálně je rozdělená na dvě poloviny; prvních 45 spirálových schodů nás zavede na meziplošinu, druhých 45 schodů již na otevřenou vyhlídkovou plošinu. Z ní spatříme blízké okolí, Nitru s hradem a okolní pohoří Tribeč, Pohronský Inovec a jižní část Štiavnických vrchů.

Výhled z rozhledny Dolná Nitra Výhled z rozhledny Dolná Nitra Výhled z rozhledny Dolná Nitra Rozhledna  Dolná Nitra u Golianova Rozhledna Dolná Nitra u Golianova

snímky: vlastní (březen 2024)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.155 - Hronská pahorkatina; Levice.

13. Solčany (175 m n.m.)

Rozhledna u Solčan

Tradiční region: Horná Nitra

Okres: Topoľčany

Geomorfologická jednotka: Nitrianska pahorkatina

GPS: 48°32'40.835"N, 18°12'34.965"E

Dvouposchoďová dřevěná rozhledna je ozdobou areálu Kruh se třemi rybníky a restaurací Rybárska bašta na okraji obce Solčany. Přiznám se, že výhled na čtyři slovenská pohoří (Strážovské vrchy, Považský Inovec, Tribeč a Vtáčnik) byl pro mě příjemným překvapením. Také areál s rybníčky a travnatými cestami by představoval odpočinkové a milé místo, nebýt odporně komerční restaurace. Virus - nevirus, my přijedeme autem a tady se budeme družit a cpát, dokud nepraskneme. Smutné. Provozovatelům však těžko něco vytýkat - kde je poptávka, najde se nabídka, a chutnou málo vídanou maďarskou polévku halászlé jsem velmi ocenil.

Na vyhlídkovou plošinu vystoupáme po 22 schodech (ve vrchní části po žebříkových stupních). Do obce snadno dojedeme autobusem, objevil jsem však zajímavou pěší cestu přímo z Topoľčan: po cyklostezce přejdeme po lávce přes Nitru a pokračujeme k autobusové zastávce "Práznovce, závod", kde přejdeme silnici, po asfaltce dojdeme k zadnímu průmyslovému závodu, odtud po lávce přejdeme potok Dršňu a úzkou pěšinou dorazíme až k areálu.

Rozhledna u Solčan Rozhledna u Solčan Rozhledna u Solčan Rozhledna u Solčan Rozhledna u Solčan

snímky: vlastní (červenec 2021)

Rozhledna je volně přístupná v otevírací době areálu (denně 11-21 h).

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.130 - Považský Inovec; Piešťany

14. Sikenička (170 m n.m.)

Rozhledna Sikenička

Tradiční region: Hont

Okres: Nové Zámky

Geomorfologická jednotka: Podunajská pahorkatina

GPS: 47°56'5.730"N, 18°41'20.854"E

Dřevěná, 9,5 m vysoká rozhledna byla vztyčena v roce 2019 na okraji obce Sikenička. Prostředky na její výstavbu získala obec z Evropského uskupení územní spolupráce Rába - Dunaj - Váh. Partnerskou obcí na maďarské straně, která se rovněž podílela na realizaci programu ve formě multifunkčního hřiště, byla příhraniční obec Szob. Projektantem rozhledny je řezbář ze Svodína Róbert Smidt.

Na plošinu vystoupáme po 30 schodech a rozhlédneme se na část dolního Pohroní, malou část pohoří Börzsöny, výrazný maďarský vrch Pilis, Pohronský Inovec, Tribeč a sousední obce. Jednu cestu můžeme dojít od vlakové stanice Bíňa na trati Levice - Štúrovo, druhou pak autobusovou linkou ze Štúrova, ev. s přestupem v Kamenici nad Hronom.

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Sikenička Výhled z rozhledny

snímky: vlastní (září 2020)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č. 142 - Burda; Ipeľská pahorkatina.

15. Topoľčany (165 m n.m.)

Rozhledna v Topoľčanech

Tradiční region: Horná Nitra

Okres: Topoľčany

Geomorfologická jednotka: Nitrianska pahorkatina

GPS: 48°33'3.111"N, 18°10'43.281"E

Dřevěná, do zeleného hávu oděná rozhledna rozšířila nepočetnou komunitu slovenských městských rozhleden. Byla postavena na umělém valu v oddechovém areálu na sídlišti Juh. Z východní strany je areál obtékán řekou Nitrou. Součástí areálu je i malý amfiteátr, dětská hřiště, lanová lávka nebo prostor pro grilování; přístupný pás při řece přímo vybízí k procházce.

Na rozhlednu vystoupáme po 31 schodech. Výhled je především na celý areál a část sídliště, vidíme však i část Strážovských vrchů a pohoří Tribeč. K rozhledně dojdeme snadno pěšky, a to přes náměstí, které je příjemné vyloučením automobilové dopravy. Přejdeme je křížem a vyjdeme z něj protilehlým rohem od nádraží. Kolem Tribečského muzea dojdeme k rušné světelné křižovatce, za kterou vpravo začíná sídliště Juh; to projdeme stále stejným směrem a ocitneme se v areálu. Vzdálenost od vlakového a autobusového nádraží je asi 1,5 km.

Výhled z rozhledny Topoľčany Výhled z rozhledny Topoľčany Výhled z rozhledny Topoľčany Výhled z rozhledny Topoľčany Rozhledna Topoľčany

snímky: vlastní (listopad 2016)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.130 - Považský Inovec; Piešťany

16. Žitavský luh (132 m n.m.)

Rozhledna Žitavský luh

Tradiční region: Dolná Nitra

Okres: Nové Zámky

Geomorfologická jednotka: Podunajská pahorkatina

GPS: 48°10'24.108"N, 18°18'3.326"E

[Ladislav Khandl]: Novú pozorovaciu vežu pripravila na kolaudáciu Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko. Vežu začali budovať v marci 2019, dodávateľom je Eden Haus s.r.o. Nachádza sa pri prírodnej rezervácii Žitavský luh, ktorá je zároveň chráneným vtáčím územím. Rieka Žitava tu vytvorila z mŕtvych ramien a meandrov podmáčané lúky a vodné plochy, ktoré udržiava vo vhodnom režime stavidlo. Neďaleko, pri bývalom vodnom mlyne sa nachádza aj prírodná pamiatka Rieka Žitava. Na ploche Žitavského luhu hniezdia mnohé druhy chránenej avifauny a je to aj významná lokalita pri migrácii vodného vtáctva.

Pozorovateľňa sa nachádza iba pár metrov od štátnej cesty Šurany – Vráble. Drevená stavba má klasický štvorcový prierez. Z troch strán k nej prilieha schodisko s 34 schodíkmi. Z vyhliadkovej plošiny vo výške 6 m sa otvára v severovýchodnom smere pohľad na vtáctvo na vodnej hladine. Lesknúcu sa hladinu rieky vidno v západnom smere. Stavidlo na rieke sa nachádza len asi 150 m od veže.

Jeden z možných prístupov na miesto vedie cez Šurany. Z autobusu treba vystúpiť (niekedy s prestupom pri Dome kultúry vo Veľkej Mani) na zastávke Maňa, Gedra. Odtiaľ je to po asfaltke len asi kilometer. Pre niekoho môže byť výhodnejší prístup zo severu od 10 km vzdialených Vráblov.

[Martin Veselý]: Atraktivní přístup je přírodní cestou od vlakové zastávky Kmeťovo, vzdálené necelé dva a půl kilometru od rozhledny. Výhledově kromě vlastní rezervace zaujme vzdálenější pohoří Tribeč. Na jaře 2024 však byl luh vypuštěný a probíhaly opravy cesty, pročež byla zavřená a celkově nebylo moc na co se dívat.

Rozhledna Žitavský luh Rozhledna Žitavský luh Rozhledna Žitavský luh Rozhledna Žitavský luh Rozhledna Žitavský luh

snímky: vlastní (únor 2020, poslední březen 2024)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.155 - Hronská pahorkatina; Levice.

17. Parížske močiare u Gbelců (120 m n.m.)

Rozhledna Parížske močiare

Region cestovního ruchu: Nitrianský región

Okres: Nové Zámky

Geomorfologická jednotka: Podunajská pahorkatina

GPS: 47°51'29.243"N, 18°30'33.782"E

snímek a text: L. Khandl

Táto vyhliadková veža bola postavená v národnej prírodnej rezervácii Parížske močiare. Rezervácia je jedinečnou lokalitou pri obciach Gbelce a Nová Vieska s rozlohou 184,05 ha, v ktorej trvalo hniezdi 67 druhov vtákov a ďalších 104 druhov prechodne. Rastie tu 340 druhov vyšších rastlín a žije tu i korytnačka močiarna, vydra riečna a hraboš severský.

V mimovegetačnom, zimnom období možno rezerváciu navštíviť aj bez sprievodu strážcu (je však korektné avizovať vopred návštevu), v lete len v sprievode so strážcom (s nahlásením aspoň 4 dni vopred), ktorý môže v rámci platenej exkurzie poskytnúť odborný výklad. Južná trasa exkurzie, časovo kratšia a vhodná aj pre rodiny s malými deťmi je dlhá 1,7 km a vedie po hrádzi. Severná trasa je náročnejšia, meria 6,8 km a prechádza zamoknutými miestami. Na túto trasu treba mať so sebou najmenej 2,5 litra tekutín.

K vyhliadkovej veži vysokej 8 m (s plošinou vo výške 5,5 m) možno prísť od 1,5 km vzdialenej železničnej stanice Gbelce na trati Nové Zámky - Štúrovo, pričom z cesty vedúcej cez obec do Svodína neskôr odbočíme doľava na Trstinovú ulicu. Pred vežou prekročíme hrádzu, ktorá vedie k 4 km vzdialenej súvislej vodnej ploche pri obci Nová Vieska. K tejto nezarastenej vodnej ploche dlhej 350 metrov, na ktorej možno vidieť lekná a labute, sa dá najľahšie prísť po ceste od 1 km vzdialenej železničnej stanice Nová Vieska. O rezerváciu sa stará občianske združenie Gbelcia crassiceps – pre pomoc prírode, nazvanej podľa endemickej, teda len tu sa vyskytujúcej osičky.

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rozhledna Parížske močiare Rozhledna Parížske močiare Rozhledna Parížske močiare

snímky: vlastní (září 2012)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č. 142 - Burda; Ipeľská pahorkatina.

18. Veľké Kosihy (111 m n.m.)

Rozhledna Veľké Kosihy

Region cestovního ruchu: Podunajský región

Okres: Komárno

Geomorfologická jednotka: Podunajská pahorkatina

GPS: 47°45'57.340"N, 17°53'3.441"E

snímek: A. Průšová

Rozhledna se nachází v centru obce na prostranství za kostelem; výstavbu realizovala obec a jak je vidět ze snímku, architektonické ztvárnění je typicky maďarské a přijde mi škoda, že tak zajímavou stavbu nemáme v Česku.

Poloha rozhledny z hlediska výhledů je však v podstatě zbytečná a osobně bych ji buď umístil na cyklostezku k Dunaji, anebo věnoval finanční prostředky na opravu chodníků v obci, které jsou v katastrofálním stavu. Podobně rozhlednu hodnotí i Alena Průšová: "Rozhledna Veľké Kosihy je pěkná, ale jak dlouho vydrží, nevím. Vyhlídková plošina je dost zanesena holubím trusem. Pokud se to nebude uklízet, začne asi brzo chátrat. Na rozhlednu jsme se dostali až pozdě odpoledne a byla otevřená. Nachází se u autobusové zastávky Veľké Kosihy, štátný majetok. Autobusů tam ale moc nejezdí. Na vlakovou zastávku Okoličná na Ostrove jsou to 4 km. Umístění rozhledny se nám ale nelíbilo. Okolí je neupravené, blízko rozhledny sídlí státní statek, také je tam kupa hnoje a několik nových domů. A tak se z rozhledny díváte do oken bytů a na balkony. Jinak moc vidět není. Osobně bych rozhlednu postavila na konci obce a směrem k Dunaji."

[PhDr. Ladislav Khandl]: Drevenú vyhliadkovú vežu s murovanými základmi postavila obec v roku 2013 priamo vo svojom intraviláne podľa zaujímavého projektu, autorom je Ing. Nándor Litomericzky. Má celkovú výšku 21 m. Otvorená je denne od 8.00 h do 19.00 h. Stavba využila jestvujúcu podpernú železobetónovú konštrukciu nádrže na vodu. Prízemná časť veže je z plných tehál, s obložením z kameňa. Na ňu nadväzuje drevená štvorcová priehradová konštrukcia. Na vyhliadkovú plošinu vo výške 11,6 m vedie 54 schodov (pozn. MV - 55 včetně betonové základové desky). Na veži sú umiestnené informačné tabule o dvoch prírodných rezerváciách v katastri obce – Mostové (2,5 km) so slanomilnou flórou a faunou a Dunajské trstiny (1,5 km západne). V blízkosti vyhliadkovej veže a evanjelického kostola sa nachádza autobusová zastávka Veľké Kosihy, Štátny majetok linky z Komárna.

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny

snímky: A. Průšová (1), zbytek vlastní (listopad 2016)

Rozhledna je přístupná denně 8-19, vstup je zdarma.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č. 154 - Podunajská rovina; Veľký Meder.

19. Kravany nad Dunajom (106 m n.m.)

Rozhledna Kravany nad Dunajom

Region cestovního ruchu: Podunajský región

Okres: Komárno

Geomorfologická jednotka: Podunajská pahorkatina

GPS: 47°45'39.921"N, 18°28'51.287"E

snímek: A. Průšová

Sedmnáctimetrová rozhledna v obci Kravany nad Dunajom byla vybudována s pomocí evropských dotací (program "Upracme si Podunajsko") jako součást rekreačního parku. Nachází se v bezprostřední blízkosti dunajské hráze a na vyhlídkovou plošinu nás dovede 90 schodů. Okolo rozhledny vede mezinárodní cyklotrasa Eurovelo. Jedná se o jednu z nejníže položených rozhleden na Slovensku, a tudíž nás nečeká žádné převýšení.

Další údaje přidal Ladislav Khandl: Vyhliadková veža je súčasťou revitalizovaného parku, ktorý vybudovali v roku 2013 na brehu Dunaja v rámci cezhraničnej spolupráce s Maďarskom. Príspevok z európskych fondov bol 819 616 €. Valcovitá veža má betónovú spodnú časť, na ktorú nadväzuje originálna drevená konštrukcia. V jej vnútri je kruhové kovové schodisko, ktoré má 90 schodov a vedie na vyhliadkovú plošinu vo výške 16,2 m. 17,5 m vysoká veža nie je zastrešená. Vidno z nej nielen na obec, ale aj Dunaj a kopce na maďarskej strane. Od autobusovej zastávky pri Jednote v Kravanoch nad Dunajom je k rozhľadni len zopár minút chôdze.

[Martin Veselý]: Výhled z architektonicky zajímavé rozhledny je nádherný - kromě širokého Dunaje vidíme pěkně na Pilišské vrchy (Pilis) a Visegrádskou vrchovinu (Visegrádi hegység). Opět si však musím postesknout nad slabým označením - rozhledna se krčí pod přelivovou hrází na okraji dětského hřiště a bez turistických směrovek a cedulí nezasvěcený vůbec nemusí poznat, že jde o turistickou rozhlednu. Nehledě k tomu, že cesty jsou značené spíše pro cyklisty a jakkoli z větší části jsou intuitivní podél řeky, není tomu tak vždy a turisté zbytečně bloudí; zahraniční cykloturisté (Slováků jsem potkal málo, Čechy žádné) vypadali, jako když závodí na čas, a rozhlednu bezpečně míjeli. Také při pěší cestě z Mužly jsem musel používat mapu častěji, než by bylo v tomto terénu nutné. Alespoň pochválím místní hospůdku (étterem), kde je milá obsluha, točí slušnou dvanáctku a v pohodě jsem se najedl.

Výhled z rozhledny Kravany Výhled z rozhledny Kravany Výhled z rozhledny Kravany Výhled z rozhledny Kravany Výhled z rozhledny Kravany Výhled z rozhledny Kravany Výhled z rozhledny Kravany Výhled z rozhledny Kravany Výhled z rozhledny Kravany Rozhledna Kravany

snímky: A. Průšová (1-5), zbytek vlastní (srpen 2017)

Rozhledna je volně přístupná, na noc se však zamyká.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č. 156 Hronská pahorkatina; Nové Zámky (západ), č. 142 Burda, Ipeľská pahorkatina (východ).

Úvodní I Bratislavský I Trnavský I Trenčianský I Kysuce & Orava I Liptov & Považie I Banskobystrický I Prešovský I Košický