BRATISLAVSKÝ KRAJDominantním pohořím Bratislavského kraje jsou Malé Karpaty. Ty se dnes vyznačují hned několika rozhlednami a další pak můžeme navštívit i v jejich podhůří. Nejvýše položenou rozhlednou v kraji je Vápenná se 752 výškovými metry. Nový most v Bratislavě je vůbec nejvyšší rozhlednou na Slovensku. Slovenskou rozhlednou roku 2020 se jednoznačně stala bratislavská Kobyla.

1. Vápenná u Sološnici (752 m n.m.)

Rozhledna na Vápenné

Tradiční region: Malokarpatský región

Okres: Malacky

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°27'36.4"N 17°16'27.5"E

Rozhlednu najdete na třetím nejvyšším vrcholu pohoří označovaném v mapách jako Vápenná, lze se však setkat také se starším názvem Roštún. Originální stavba z r. 2003, betonový obelisk s plošinou a kovovým žebříkem se 16 stupni, vděčí za svůj vznik panu J. Papežovi a obětavcům ze Sološnice a okolí.

Na vrchol se lze dostat buď po červeně značené Štefánikově magistrále, která má hřebenový charakter, ze Sološnice nebo z Plaveckého Podhradia. Počítejme však s prudkým stoupáním a převýšením okolo 500 metrů. Z rozhledny je daleký výhled na Malé Karpaty (Záruby, Vysoká, Veľká Homoľa, Geldek, Kukla) a k Považskému Inovci. Za příznivých podmínek lze spatřit i Pálavu a Bílé Karpaty.

Je skvělé, že po řadě let zastaveného provozu je znovu možné využít turisticky atraktivní trať Zohor - Plavecké Podhradie.

Rozhledna Vápenná Rozhledna Vápenná Rozhledna Vápenná Rozhledna Vápenná Rozhledna Vápenná

snímky: vlastní (duben 2010)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.128 - Malé Karpaty, Záruby.

2. Veľká Homoľa (709 m n.m.)

Veľká Homoľa

Tradiční region: Malokarpatský región

Okres: Pezinok

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°21'48.138"N, 17°15'39.937"E

Velmi pěkný kruhový rozhled poskytuje na podzim 2018 obnovená 21metrová dřevěná rozhledna nad městem Modra, poblíž bývalé Zochovy chaty na Piesku (jezdí sem i linkový autobus). Můžeme ale přijít i z Modré po modré nebo z Pezinku po červené značce. Z plošiny vidíme Malé Karpaty, Bílé Karpaty, Považský Inovec, Tribeč, na města Pezinok a Modra, na JZ pak vysílač na Kamzíku. Díky ocelovým styčníkům by měla mít vyšší trvanlivost nežli původní rozhledna. Na vyhlídkovou plošinu vystoupáme po 120 schodech. Měl jsem tu na Štědrý den štěstí, neboť po přechodu fronty vítr vyfoukal daleké výhledy.

Rozhledna Veľká Homoľa Rozhledna Veľká Homoľa Rozhledna Veľká Homoľa Rozhledna Veľká Homoľa Rozhledna Veľká Homoľa

Rozhledna Veľká Homoľa Rozhledna Veľká Homoľa Rozhledna Veľká Homoľa Rozhledna Veľká Homoľa Rozhledna Veľká Homoľa

snímky: vlastní (prosinec 2019)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.127 - Malé Karpaty; Bratislava.

3. Devínská Kobyla (514 m n.m.)

Rozhledna na Devínské Kobyle

Tradiční region: Záhorie

Okres: Bratislava IV

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°11'21.273"N, 16°59'44.310"E

Devínská Kobyla je výrazný zalesněný vrchol asi 2 km SV od soutoku Moravy s Dunajem; jedná se zároveň o nejvyšší místo bratislavského katastru. Místo je tedy pro rozhlednu jako stvořené, tím spíše, že se dosud jednalo o nevábný prostor opuštěného areálu základny protivzdušné obrany. Fešná 21metrová kovová rozhledna byla veřejnosti slavnostně zpřístupněna 15. července 2020. Zatímco rozhlednovým počinem roku 2019 byla obnova rozhledny Monte Móry, v roce 2020 si slovenský primát jasně zabrala Modlivka, jak ji pro podobu s kudlankou překřtili její návštěvníci. Rozhledna si zejména díky dalekému rozhledu okamžitě získala obrovskou popularitu a zvláště o pěkných víkendech nahoru proudí doslova tisíce návštěvníků. Parkoviště v lese nad Dúbravkou, jak je dnes obvyklé, praská ve švech, pro klidnější výstup je tak vhodnější výstup buď z Devínské Nové Vsi s výborným vlakovým spojením, nebo z poněkud odlehlejšího Devína.

Nejvyšší rozhledová plošina, na kterou vystoupáme po 112 schodech, nabízí pohled hned do čtyř (!) států. V Rakousku dohlédneme na 90 km vzdálený Schneeberg (2076 m) a vpravo od něj vidíme panorama celé Vídně; v západním Maďarsku vidíme kopce kolem Šoproně a za výborné dohlednosti i 140 km vzdálený Pilis. Ze Slovenska spatříme paradoxně skoro nejméně - Záhorie s Malými Karpaty a 100 km vzdálený Tribeč. Z České republiky se, opět za dobré dohlednosti, pokocháme pohledy na Pálavu, Ždánický les, Chřiby a Bílé Karpaty. Rozhled je absolutně kruhový a unikátní jsou i pohledy z výšky na vodní plochy - klikatící se řeky Moravu a Dunaj, Neziderské jezero a přehradu Gabčíkovo. Je skutečně skvělé, že v Bratislavě, která se v poslední době konečně stává moderní evropskou metropolí, takto myslí i na příznivce dalekých výhledů!

Rozhledna Devínská Kobyla Rozhledna Devínská Kobyla Rozhledna Devínská Kobyla Rozhledna Devínská Kobyla

Rozhledna Devínská Kobyla Rozhledna Devínská Kobyla Rozhledna Devínská Kobyla Rozhledna Devínská Kobyla

Rozhledna Devínská Kobyla Rozhledna Devínská Kobyla Rozhledna Devínská Kobyla Rozhledna Devínská Kobyla

snímky vlastní (září 2020)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.127 - Malé Karpaty, Bratislava.

4. Vysílač Kamzík v Bratislavě (439 m n.m.)

Rozhledna Kamzík

Kraj: Bratislavský (Bratislava a okolie)

Okres: Bratislava III (Nové Mesto)

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°10'56.93"N 17°5'41.3"E

Kamzík je televizní věž s vyhlídkovou restaurací s otáčivou podlahou z r. 1974 na zalesněném vrcholku nad Bratislavou. Aktuálně lze vyjet výtahem na vyhlídkovou terasu v samostatném patře, a proto lze stavbu zařadit mezi pravé turistické rozhledny. Tuto zajímavou informaci nabídl Aleš Mikuláštík: "V patře nad vyhlídkovou restaurací je umístěna přístupná vyhlídka; je to bývalá kavárna, která teď funguje už jen jako vyhlídková místnost. Vstupné 5 € se platí dole v recepci, kde nabízejí i kávu, kterou si můžete vzít s sebou na vyhlídku. Výhled je nádherný, ale jen do tří stran. Z rozhleden jsem viděl Děvínskou Kobylu a Königswarte v Rakousku. Z blízké rozhledny Kamzík - Amerika je mezi listím vidět jen střecha."

Pěší přístup nejblíže od konečné trolejbusů "Koliba" asi 1 km po zelené a dále po neznačené asfaltové cestě. Hezký výstup lesem je po modře značené cestě od tramvaje ze čtvrti Rača, je možné se nablížit několik zastávek do vršku mikrobusem. Rychlovýtahem lze vyjet z přízemí buď do nižšího, nebo do vyššího patra; tato patra jsou propojena schodištěm a v obou se nachází restaurace. Vyšší poschodí se nachází ve výšce 101 m od paty věže a jedná se tak o nejvyšší přístupnou rozhlednu na Slovensku. Vyhlídka je možná pouze přes sklo. Posezení v restauraci je jedinečným zážitkem jak díky výhledu, tak díky otáčivé ploše se stoly (perioda otáčení 40 minut, otáčení je někdy vypnuto). Při poslední návštěvě mě příjemně překvapila vstřícná obsluha i cenová úroveň, která již není tak vyšroubovaná jako dříve (r. 2018). Přes okna u stolků je vidět prakticky na celou Bratislavu a část Malých Karpat (Devín, Veľká Homoľa). Vidíme i část vodního díla Gabčíkovo. Za zmínku stojí i malá galerie - jedna výstavní místnost v přízemí věže.

Výhled z Kamzíku Výhled z Kamzíku Výhled z Kamzíku Výhled z Kamzíku

Výhled z Kamzíku Restaurace na Kamzíku Výstava v galerii na Kamzíku Vyhlídková terasa v Kamzíku

snímky: vlastní (duben 2010, květen 2018), poslední A. Mikuláštík

Věž je přístupná celoročně v době 11-22 hodin, vstupné 5 EUR (r. 2021).

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.127 - Malé Karpaty, Bratislava.

5. Kamzík - Amerika (376 m n.m.)

Rozhledna Kamzík 2

Tradiční region: Bratislava a okolie

Okres: Bratislava III (část Nové Mesto)

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°10'46.8"N 17°05'14.2"E

Po 101 rokoch má Bratislava v masíve vrchu Kamzík znovu drevenú turistickú rozhľadňu, tiež vysokú 15 m, nie však na Szechényiho pahorku, ale na lúke s názvom Americké námestie. Slávnostne ju otvorili 28. septembra 2016. Postavilo ju mesto Bratislava za 33 000 € na podnet poslanca JUDr. Tomáša Korčeka a zhotovila ju firma Michal Reguli – REMI podľa opakovaného projektu Ľubomíra Bečku z Bojnej. Ten projektoval nielen rovnaké rozhľadne pri obciach Čab a Klasov, ale aj rozhľadňu na Marháte. Stavba je z červeného smreka a na najvyššiu vyhliadkovú plošinu vo výške 11,6 m vedie 47 stupienkov.

Výhľad z troch plošín je prakticky len smerom na juh, na necelú štvrtinu kruhu. Okrem časti hlavného mesta s mostmi cez Dunaj a Hradom vidno v diaľke vodnú nádrž Hrušov. Prístup k rozhľadni je buď od Červeného mosta (žltá a potom červená značka), alebo zostupom od televíznej veže (po červenej trase).

Výhled z nové rozhledny na Kamzíku Rozhledna Kamzík 2 Rozhledna Kamzík 2

text: L. Khandl, snímky vlastní (květen 2018)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.127 - Malé Karpaty; Bratislava nebo SHOCart č.1078 Malé Karpaty; Bratislava.

6. Rozhledna Perla v Šenkvicích (175 m n.m.)

Rozhledna Perla

Tradiční region: Bratislava a okolie

Okres: Pezinok

Geomorfologická jednotka: Malokarpatská pahorkatina

GPS: 48°18'9.082"N, 17°21'13.617"E

snímek: vlastní

Zděná rozhledna Perla v Šenkvicích s přistavěným kovovým schodištěm a ochozem je vlastně firemní rozhlednou. Nalézá se v areálu vinařské společnosti Karpatská perla s.r.o., měří 21 metrů a zpřístupněna byla po přestavbě z trafostanice dne 21. března 2009 (přístavba schodiště, stříška) v rámci akce "Pekné víno s rozhľadom 2009".

Na rozhlednu lze vystoupat po 99 schodech. Jsou vidět blízké vrcholky Malých Karpat (Veľká Homoľa, rozhledna na Kukle), železniční Šenkvická estakáda a okolní viniční oblast pod Malými Karpaty. Příjemná je především srdečné chování obsluhy, ve vkusném prostředí (viz předposlední obrázek) rádi nabídnou i ochutnávku vína. Vstup na rozhlednu je zdarma.

Šenkvice mají vlakové spojení, zastavují zde osobní a spěšné vlaky mezi Bratislavou a Trnavou.

Rozhledna Perla Rozhledna Perla Rozhledna Perla Rozhledna Perla

Rozhledna Perla Rozhledna Perla Rozhledna Perla Rozhledna Perla

snímky: vlastní (duben 2010)

Rozhlednu je možné navštívit od úterý do pátku v době mezi 9. a 18. hodinou.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.151 - Trnavská pahorkatina; Senec.

7. Rozhledna Jablonec (170 m n.m.)

Rozhledna Jablonec

Tradiční region: Bratislava a okolie

Okres: Pezinok

Geomorfologická jednotka: Malokarpatská pahorkatina

GPS: 48°19'39.4"N, 17°26'41.6"E

snímek: J. Hlatký

[Ladislav Khandl]: Vyhliadkovú vežu vysokú 11 m postavila obec Jablonec v poli na návrší nad riečkou Gidra. Vyhliadková plošina je vo výške 7,8 m. Z rozhľadne je pekný výhľad na Malé Karpaty od Kamzíka cez Veľký Javorník, Veľkú Homoľu a Červený kameň až po Orešany. Pri rozhľadni je prístrešok a v blízkosti kaplnka sv. Vendelína. Nová stavba má to, čo žiadna iná rozhľadňa na Slovensku - vínnu pivnicu. Bude príležitostne využívaná pri rôznych podujatiach v obci. Zaujímavosťou je starý dvojoblúkový tehlový most cez Gidru, ale tiež 4,3 km dlhý náučno-poznávací chodník v úzkom páse zelene pri Gidre s tabuľami a lavičkami. Do Jablonca možno pricestovať autobusom z Pezinka cez Modru a Budmerice, alebo z opačnej strany od železničnej stanice Cífer. Od zastávky Jednota treba ísť k veži asi pol kilometra, okolo Obecného úradu dolu ku Gidre a odtiaľ hore poľnou cestou.

[Martin Veselý]: Rozhledna stojí v rovině a nemá žádné ambice. Sympatické ale je, že obec tímto projektem využila zrekultivovanou skládku. Současně vyhlásila projekt Zasaď si svoji lipku, což 183 občanů využilo k vytvoření malého parčíku. Také mě vzhledem k deštivému počasí potěšil na Slovensku málo vídaný náznak integrace, kdy ve směru od Trnavy navazoval na vlak autobus až do obce. Do třetího podlaží jsem napočítal 39 schodů. Ještě doplním, že rozhledna byla otevřena 1. června 2019.

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rozhledna Jablonec Rozhledna Jablonec

Výhled z rozhledny Rozhledna Jablonec Rozhledna Jablonec Rozhledna Jablonec

snímky: J. Hlatký (1-4), vlastní (5-7,červenec 2019), poslední J. Šlapák

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.151 - Trnavská pahorkatin;, Senec.

8. Nový most v Bratislavě (136 m n.m.)

Nový Most (UFO)

Tradiční region: Bratislava a okolie

Okres: Bratislava V

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°8'10.832"N, 17°6'17.708"E

snímek: vlastní (duben 2010)

Jedinečná vyhlídka ze střešní terasy Nového mostu přes Dunaj (zvaného též "UFO") ve výšce 85 metrů. Nahoru se dostaneme rychlovýtahem, na plošině je instalován dalekohled.

V horním patře pod vyhlídkou se nachází vyhlídková restaurace s barem (dříve kavárna Bystrica) z r. 1974. Vstupné 6,50 EUR (r. 2010), děti a studenti 3,25 EUR. Škoda jen, že za tuto cenu nedostaneme alespoň pěknou vstupenku, k dispozici nejsou ani návštěvnické suvenýry (stav v r. 2010).

Vyhlídka Nový most Vyhlídka Nový most Vyhlídka Nový most Vyhlídka Nový most Vyhlídka Nový most

Vyhlídka Nový most Vyhlídka Nový most Vyhlídka Nový most Vyhlídka Nový most Vyhlídka Nový most

snímky: A. Průšová (1), A. Král (2), zbytek vlastní (poslední 2021)

Rozhledna je přístupná celoročně v době 10-23 hodin.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.127 - Malé Karpaty; Bratislava.

9. Bratislava - Vrakuňa (133 m n.m.)

Rozhledna Vrakuňa

Tradiční region: Bratislava a okolie

Okres: Bratislava II

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°08'43.8"N 17°11'56.0"E

Rozhľadňu zo smrekového dreva postavila na jeseň 2018 miestna časť Bratislavy Vrakuňa. Nachádza sa pri brehu mŕtveho ramena Malého Dunaja v miestnom lesoparku. Na vyhliadkovú plošinu vo výške 13,1 m vedie 69 schodov. Je z nej vidieť kúsok toku Malého Dunaja, od ktorého vybieha smerom k rozhľadni mŕtve rameno. Súčasťou rozhľadne je prístrešok s lavičkami. K rozhľadni možno prísť z viacerých strán mestskými spojmi autobusov a trolejbusu. Z centra mesta je výhodný prístup z konečnej zastávky trolejbusa č. 212, dlhý 1,5 km. Prejdeme naprieč pravou časťou cintorína Vrakuňa až k zadnej bráničke (alebo sprava obídeme popri Malom Dunaji celý cintorín) a zľava obídeme rameno Malého Dunaja na jeho opačný breh.

[Martin Veselý]: Přiznávám, že mě mile překvapil výhled na dlouhé pásmo Malých Karpat od Königswarte přes Kamzík a Veľkou Homoľu dále k severovýchodu. Rozhledna se totiž nachází v naprosté rovině. Doplním, že přijít lze i od vlakové zastávky Bratislava - Vrakuňa na trati do Dunajské Stredy; vlaky jezdí i o víkendu v hodinovém intervalu.

Výhled z rozhledny Vrakuňa Výhled z rozhledny Vrakuňa Výhled z rozhledny Vrakuňa Výhled z rozhledny Vrakuňa

Výhled z rozhledny Vrakuňa Výhled z rozhledny Vrakuňa Výhled z rozhledny Vrakuňa Rozhledna Vrakuňa

text: L. Khandl, snímky: vlastní (prosinec 2018)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.127 - Malé Karpaty; Bratislava.

10. Čunovo (126 m n.m.)

Rozhledna u Čunova

Tradiční region: (Podunajsko)

Okres: Bratislava V

Geomorfologický celek: Podunajská rovina

GPS: 48°2'28.333"N, 17°12'18.112"E

Zdrž Hrušov sa stala po vybudovaní Vodného diela Gabčíkovo významným zimoviskom vodného vtáctva, celkovo tu pozorovali viac ako 115 druhov. Práve tu pri Dunaji na jeseň v roku 2016 pribudla nová drevená pozorovateľňa vtáctva. Investorom bola Štátna ochrana prírody SR v Banskej Bystrici. Projektantom rozhľadne bol ing. arch. Tibor Miklós. Stavbu vyhotovila s.r.o. CANSTAV z Námestova. Bola súčasťou projektu LIFE10 NAT/SK/080 Ochrana a obnova území NATURA 2000 v cezhraničnom regióne Bratislavy. Na vyhliadkovú plošinu so zábradlím vedie zalomené schodisko s 27 schodmi. Z plošiny rozhľadne je polkruhový výhľad na hladinu zdrže od severu k juhu. Druhý polkruh tvorí clona vysokých topoľov tiahnucich sa v páse lesíka pri brehu Dunaja. V severnom smere vidno vrcholky Pezinských Karpát s dominantnou Veľkou Homoľou a v juhovýchodnom smere priehradu zdrže. Z veže pravdaže vidieť aj lode premávajúce zdržou vo vyznačených koridoroch. Na vyhliadkovej plošine je informačná tabuľa o najvýznamnejších 18-tich druhoch vodného vtáctva a nechýbajú lavičky pre návštevníkov.

Východiskom 2,5 km dlhej túry k rozhľadni je z bratislavskej mestskej časti Čunovo. Premáva tam z centra mesta od Mosta SNP autobusová linka 91. Vystúpiť treba na zastávke Čunovo - Miestny úrad, v blízkosti je reštaurácia Furmanka. Treba sa kúsok vrátiť k Ražnej ulici a tam zabočiť na ňu doľava. Na konci ulice znovu zahneme doľava, na ulicu Na hrádzi. Po chvíli uvidíme napravo slepú asfaltovú uličku. Prechádzame po nej, z oboch strán je lemovaná hustým lužným lesom, v ktorom v máji ostro vonia kvitnúci cesnak medvedí. Cestička končí pri moste cez pravostranný priesakový kanál vodného diela. Kanál vedľa hrádze vytvára svojím vodným stľpcom neutralizačný protitlak voči vodnej zdrži na druhej strane hrádze. Na druhej strane mosta je vítanou možnosťou občerstviť sa v bufete Obrátka. Od bufetu vedie trasa po korune hrádze proti toku priesakového kanála. Po vyše kilometri prídeme k ďalšiemu mostu cez priesakový kanál. Tu odbočuje doprava na východ cez lesík chodník a neskôr lesná cesta, ktorá nás po chvíli privedie k pozorovateľni. Po oboch stranách lesnej cesty vidno nejeden strom, ktorého rast prerušili bobry.

[Martin Veselý]: Vzhledem k výšce plošiny okolo pěti metrů a pěknému pohledu nejen na řeku, ale i vzdálené Malé Karpaty (které ze země vidět není), řadím Čunovo mezi plnohodnotné rozhledny. Jakkoli nemá velké ambice, jde o velmi pěknou poklidnou procházku; od rozhledny lze pokračovat proti proudu Dunaje, resp. při kanálu do místní části Rusovce, která je taktéž výborně obsloužena autobusem.

Výhled z rozhledny Čunovo Výhled z rozhledny Čunovo Výhled z rozhledny Čunovo Výhled z rozhledny Čunovo

text: L. Khandl, snímky vlastní (prosinec 2019)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.143 - Gabčíkovo.

Úvodní I Trnavský I Trenčianský I Kysuce & Orava I Liptov & Považie I Banskobystrický I Nitrianský I Prešovský I Košický