ŽILINSKÝ KRAJ - Kysuce a Orava



S ohledem na vysoký počet rozhleden v Žilinském kraji jsem vyčlenil dva tradiční regiony - Kysuce a Oravu. Jedná se o hornatou krajinu se spíše vyšší, nikoli však extrémní nadmořskou výškou. Jedná se také o lokalitu s nejvyšší průměrnou nadmořskou výškou rozhleden na Slovensku. V posledních letech zde přibyla celá řada rozhleden, zejména v rámci partnerských přeshraničních projektů. Je sympatické, že všechny zdejší rozhledny jsou volně přístupné.

Rozhledny v regionech Liptov a Horné Považie najdete zde.

1. Skorušina (1 314 m n.m.)

Rozhledna Skorušina

Tradiční region: Orava

Okres: Tvrdošín

Geomorfologická jednotka: Skorušinské vrchy

GPS: 49°17'52.2"N, 19°41'32.4"E

snímek: vlastní (duben 2017)

Rozhledna na Skorušině patří mezi nejvýše položené rozhledny na Slovensku a zároveň je jednou z mála rozhleden umístěných na nejvyšším vrcholu pohoří. Jde o 13 metrů vysokou ocelovou konstrukci z 80. let. Nabízí především výhledy na Oravu (Pilsko, Babí hora, Oravská Magura, Oravská přehrada) a Západní Tatry (vrch Osobitá, Červené vrchy a pásmo kolem Bystré). Jak je ale zřejmé z mých dvou snímků, výhledy směrem k Tatrám postupně omezují rostoucí stromy.

Na ochoz vylezeme po 31 stupních kovového žebříku; výstup není vhodný pro osoby, které hůře snášejí exponovanější polohy. Nejpohodlnější výstup je po žluté a dále zelené značce z Brezovici, výhledově pěkný sestup po červené značce do Oravic (autobus do Trstené).

Výhled z rozhledny Skorušina Výhled z rozhledny Skorušina Výhled z rozhledny Skorušina Výhled z rozhledny Skorušina Výhled z rozhledny Skorušina

snímky: M. Čada (1-4), A. Průšová (5)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.112 - Západné Tatry; Roháče.

2. Machy u Zuberce (1193 m n.m.)

Rozhledna Machy u Zuberce

Tradiční region: Orava

Okres: Tvrdošín

Geomorfologická jednotka: Skorušinské vrchy

GPS: 49°15'16.323"N, 19°34'34.185"E

Trojpodlažní dřevěná rozhledna vyrostla v roce 2022 těsně pod kótou vrchu Machy nad Zubercem v úctyhodné nadmořské výšce téměř 1200 m. Za dobré dohlednosti poskytuje jeden z nejlepších rozhledů na Slovensku, jaký je z rozhledny možné zažít. Dohlédneme na Západní Tatry, Chočské vrchy, Oravskou Maguru, Skorušinu, Oravské Beskydy a Malou Fatru. Na nejvyšší vyhlídkovou plošinu vystoupáme po 43 dřevěných schodech.

Rozhledna se nachází na červené značce mezi Zubercem a Oravským Bielym Potokem. Prošel jsem obě cesty - zatímco červeně značená cesta lesem z Bieleho Potoka je často mazlavá, plná rigolů a téměř bez výhledů, modrá značka ze Zuberce stoupá horskými loukami s rozhledy na Západní Tatry a Skorušinu. Není-li příliš horko, je tato cesta nejen zajímavější, ale díky menšímu převýšení i snazší; každopádně jsou zde výborným pomocníkem turistické hole.

Pomyslnou třešničkou na dortu byl pro mne objev zcela nové rozhledny, umístěné na návrší přímo nad Zubercem (rozhledna je viditelná z centra obce od kostela). Není vyloučeno, že ji staví soukromý investor, informace jsem totiž vůbec žádné nenašel. Není ještě zkolaudovaná (stav k 1.5.2023), ale je prakticky hotová a velmi pravděpodobně již v letní sezóně 2023 obohatí slovenskou rozhlednovou mapu.

Rozhledna Machy u Zuberce Rozhledna Machy u Zuberce Rozhledna Machy u Zuberce Rozhledna Machy u Zuberce Rozhledna Machy u Zuberce

Rozhledna Machy u Zuberce Rozhledna Machy u Zuberce Rozhledna Machy u Zuberce Rozhledna Machy u Zuberce Rozhledna Machy u Zuberce

snímky: vlastní (duben 2023)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistické mapy VKÚ 1:50.000 č.112 - Západné Tatry, č.111 - Chočské vrchy.

3. Sedlo Beskyd (958 m n.m.)

Rozhledna v sedle Beskyd

Tradiční region: Orava

Okres: Námestovo

Geomorfologická jednotka: Oravské Beskydy

GPS: 49°23'30.571"N, 19°07'41.444"E

Dřevěná rozhledna v sedle Beskyd, která v roce 2017 nahradila původní nižší výhlednu, je umístěna na zelené TZT asi 300 metrů nad zastávkou Sedlo Beskyd na oravsko-kysucké historické lesní železnici, která je v provozu v sezóně od května do října. Přímo k rozhledně lze tedy dojet originálně vlakem, a to buď z kysucké strany ze stanice Vychylovka, nebo z oravské strany ze stanice Tanečník. Nutno však podotknout, že v době mimo provoz dráhy vynikne romantická poloha rozhledny vprostřed panenské přírody.

Z vyhlídkové plošiny, na kterou nás zavede 26 schodů, se naskytne zajímavý pohled k východu (Skorušina, Západní Tatry, Oravská Magura) a k jihu (Veľký Rozsutec v Malé Fatře).

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rozhledna  v sedle Beskyd

snímky: vlastní (duben 2019)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.101 - Kysucké Beskydy; Veľká Rača.

4. Brabírka u Oravské Jasenici (945 m n.m.)

Rozhledna Brabírka

Tradiční region: Orava

Okres: Námestovo

Geomorfologická jednotka: Podbeskydská vrchovina

GPS: 49°24'23.148"N, 19°24'26.496"E

[http://im-pulz.sk]: Nová turistická atrakcia sa nachádza na hrebeni Brabírky v nadmorskej výške 945 metrov. Rozhľadňa je postavená v štýle tradičnej oravskej zvonice. Okrem prízemia má tri poschodia a hore nás zavedie 43 mlynárskych schodov; výška rozhľadne je 13 metrov. Jej realizácia, vrátane príprav a samotnej výstavby, trvala bezmála 4 roky. Návštevníkom ponúka jedinečný výhľad na všetky dominanty Oravy ako Pilsko, Babia hora, Západní Tatry, Vysoké Tatry, Oravská Magura, Veľký Choč, Malá Fatra a časť Veľkej Fatry. Z Lokce, presnejšie časti Polianka, bude na rozhľadňu pripravená značená trasa dlhá 5 km. Turisti sa po nej k rozhľadni dostanú za približne 1 hodinu a 15 minút. Slávnostné otvorenie novej turistickej rozhľadne sa uskutočnilo 30. septembra 2018.

[Martin Veselý]: Výstup z Oravské Jasenice je sice romantický - po horských loukách a dále lesem, z větší části ale volným terénem a převýšení 300 m se uskuteční na relativně krátkém úseku. Méně dobrodružným povahám jej proto doporučit nelze; z obce Lokca se skvělým autobusovým spojením přejdeme po lávce Bielou Oravicu a pohodlnou zpevněnou cestou z místní části Polianka vystoupáme přímo k rozhledně. Značení sice stále chybí (duben 2019), ale zorientujeme se směrovkami ke křížové cestě papeže Jana Pavla II.; ta lemuje naši cestu vzhůru. K umístění rozhledny bych dodal, že patří k těm na Oravě nejhůře dostupným. To poutníkovi pramálo vadí; horší je, že poměr "cena/výkon" patří k těm slabším, což vynikne v porovnání třeba s Kmeťovkou nebo Modlovým vrchem. Důvodem je skutečnost, že k západu není vidět zhola nic a na ostatní směry výhledu místy brání stromy. Přesto stojí za zmínku kompletní pohled na pohoří Oravská Magura. Na třetí, nejvyšší podlaží vystoupáme po 43 schodech.

Výhled z rozhledny Brabírka Výhled z rozhledny Brabírka Výhled z rozhledny Brabírka Výhled z rozhledny Brabírka Rozhledna Brabírka

snímky: vlastní (duben 2019)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.102 - Oravské Beskydy; vodná nádrž Orava.

5. Smrekovka u Nové Bystrici (955 m n.m.)

Rozhledna Smrekovka

Tradiční region: Kysuce

Okres: Čadca

Geomorfologická jednotka: Kysucká vrchovina

GPS: 49°23'21.742"N, 19°5'8.621"E

Nejvyšší, a také nejvýše položená, rozhledna na Kysucích má výšku 25 metrů a byla vztyčena na podzim 2022 v katastru obce Nová Bystrica. Najdeme ji na táhlém hřebeni Smrekovka, který se vypíná mezi dolinou vedoucí z Vychylovky ke skanzenu a severněji položenou dolinou potoka Vychylovky. Rozhledna je kovová a vznikla na základě přeshraničního projektu Interreg v rámci operačního programu spolupráce pohraničních partnerských obcí v Polsku a na Slovensku. Výstavbu zajistila společnost SOAR SK, a.s. Podle serveru mojekysuce.sk rozhledna nabízí výhled na Malou Fatru, Rycierovu horu, Kysucké Beskydy, Oravské Beskydy a při nadstandardní dohlednosti až na Západní Tatry. Tento server popsal i cestu k rozhledně: "Cesta k rozhľadni na Smrekovke vedie zatiaľ po neznačenej trase od rázcestia na skanzen, ponad staré kasárne poľnou cestičkou dohora. Táto cesta k rozhľadni trvá asi hodinu pokojnou, vychádzkovou chôdzou."

Navzdory vysoké nadmořské výšce nejsou rozhledy nijak oslnivé. Na tři strany jim brání vyšší kopce, vidíme jen k jihu část Kysucké vrchoviny a Malé Fatry a k jihozápadu na Javorníky. Atraktivitu však zvyšuje odlehlost místa i umístění na úzkém hřebínku mezi dvěma hlubokými údolími; taková poloha je ojedinělá i v rámci Slovenska. Převýšení od zastávky Nová Bystrica, Vychylovka, Rycierky činí 340 metrů, na vyhlídkovou plošinu poté vyjdeme po 96 schodech.

Výhled z rozhledny Smrekovka Výhled z rozhledny Smrekovka Výhled z rozhledny Smrekovka Výhled z rozhledny Smrekovka Rozhledna Smrekovka

snímky: vlastní (duben 2023)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.101 - Kysucké Beskydy; Veľká Rača.

6. Ostrý vrch u Brezovici (942 m n.m.)

Rozhledna na Ostrém vrchu

Tradiční region: Orava

Okres: Tvrdošín

Geomorfologická jednotka: Skorušinské vrchy

GPS: 49°19'29.485"N, 19°39'34.486"E

snímek: L. Khandl

Jde o kovovou konstrukci z 80. let, na jejíž plošinu ve výšce 4,5 m vylezeme po 17 žebříkových stupních. I když je rozhledna částečně zarostlá mladými borovicemi, skýtá pěkný výhled na Kubínskou hoľu, Budín a Magurku v Oravské Maguře, Pilsko a Babiu horu v Oravských Beskydech a na Oravskou přehradu. Na vrchol dojdeme z Brezovice po žluté značce. Ta však dnes vlastní vrchol obchází, a proto je zapotřebí se z mělkého sedla vrátit neznačenou cestičkou asi 200 m k nejvyššímu bodu; rozhledna se nachází těsně pod ním u vrcholové stanice lanovky.

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny

snímky: L. Khandl (1-2), vlastní (3-4, duben 2017)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.112 - Západné Tatry - Roháče.

7. Dedovka u Oščadnici (925 m n.m.)

Rozhledna Dedovka

Tradiční region: Kysuce

Okres: Čadca

Geomorfologická jednotka: Kysucké Beskydy

GPS: 49°24'30.122"N, 18°55'57.851"E

V sobotu 14. prosince 2019 se ve středisku Snow Paradise Veľká Rača konalo slavnostní otevření nové 16metrové rozhledny. Nalézá se přímo u horní stanice lanovky. Projektantem je již tradiční rozhlednový architekt ing. Stanislav Mikovčák. V rozhledně se nachází taktéž galerie jeho šesti plastik. Křest proběhl symbolicky sněhovou koulí.

K rozhledně se nejsnáze dostaneme autobusem z Čadci přes Oščadnicu; například sobotní dopolední spoj zajíždí přímo ke čtyřsedačkové lanovce (zastávka Oščadnica, Dedovka Veľká Rača), u jejíž horní stanice se rozhledna nachází. Jízdné na lanovku v létě 2020 činilo 6,50 €, resp. 10 € zpáteční. Alternativou je výstup od vlaku z Oščadnici (dobré spojení z Čadci a Žiliny) asi 8 km po modré značce; kvůli příliš teplému počasí jsem tuto zajímavou možnost nevyužil. Na rozhlednu zdoláme 64 schodů. Architektonické řešení je velmi zdařilé (i když je obdobné např. sousednímu Zborovu), nabídnutý rozhled je však spíše průměrný - kromě hřebene, v němž se rozhledna nachází, mu brání také vzrostlý strom. Pro velkolepý rozhled proto musíme vyjít na Veľkou Raču. Přesto z rozhledny spatříme Malou Fatru, část Oravských Beskyd, několik vrcholů polských Slezských Beskyd i našich Moravskoslezských Beskyd. Vyhlídkovou kuriozitu nalezneme i v údolí při silnici nad wellness hotelem Marlene.

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rozhledna Dedovka

snímky: vlastní (červenec 2020)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.101 - Kysucké Beskydy; Veľká Rača.

8. Modlový vrch u Novoti (910 m n.m.)

Rozhledna u Novoti

Tradiční region: Orava

Okres: Námestovo

Geomorfologická jednotka: Podbeskydská vrchovina

GPS: 49°26'11.749"N, 19°15'48.679"E

Také další rozhledna na Oravě se nachází v horách, a tudíž na místě s vysokou nadmořskou výškou. Vznikla na podzim 2017 v rámci programu přeshraniční spolupráce Interreg, mikroprojektu s názvem "Ochrana a rozvoj přírodního a kulturního dědictví obcí Novoť a Ujsoły", který byl realizován Žilinským samosprávným krajem. Jde o klasickou dřevěnku, nicméně s velmi pěkným výhledem. Vedle Pilska, Babí hory a Oravské Magury vidíme Skorušinu, Západní a Vysoké Tatry, Nízké Tatry a Malou Fatru. Kromě toho se nám naskýtá nádherný pohled na oravskou krajinu s jejím typickým osídlením, údolími, horskými loukami a pastvinami. Spolu s Kmeťovkou se podle mého mínění jedná o dva nejatraktivnější rozhledy na celé Oravě.

Do obce zajíždí autobus z Námestova, o víkendech ale jen třikrát denně. Je tedy vhodné v rámci celodenního výletu spojit s nedalekou rozhlednou nad obcí Zákamenné. Na horní plošinu jsem napočítal celkem 52 schodů. Podle informace od Juraje Hlatkého byl u rozhledny postaven velký přístřešek.

Výhled z rozhledny Novoť Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny

snímky: vlastní (duben 2019)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.102 - Oravské Beskydy; vodná nádrž Orava + č.101 - Kysucké Beskydy; Veľká Rača.

9. Vrchy u Krušetnici (860 m n.m.)

Rozhledna Krušetnica

Tradiční region: Orava

Okres: Námestovo

Geomorfologický celek: Podbeskydská vrchovina

GPS: 49°23'6.683"N, 19°20'26.963"E

Dřevěná, třináct a půl metru vysoká rozhledna se od roku 2020 tyčí nad oravskou obcí Krušetnica v lokalitě Vrchy. Původně zalesněný kopec zůstal po kůrovcové kalamitě odlesněný, nápad oživit jej rozhlednou vzešel ze spolupráce lesníků a místní samosprávy a podařilo se na výstavbu čerpat prostředky z eurofondů. Vedle rozhledny se nacházejí i lavičky se stolem. Rozhledna byla slavnostně otevřena veřejnosti 15. září 2020.

Ještě nedokončené rozhledny si při svých toulkách Oravou všiml také Juro Marťáčik: "Rozhľadňa je vyborne viditeľná či už z cesty nad obcou Krušetnica medzi Zákamenným a Brezou, tak aj zo samotnej obce. Nachádza sa v blízkosti kóty značenej na turistických mapách ako Vrchy. Rozhľadňa je drevená so štyrmi podlažiami. Prístup ku nej je z obce neznačený no podľa mňa intuícia nesklame. Dobré je začinať s výstupom od dopravných značiek informujúcich na obec Krušetnica či už na jednom alebo na druhom konci ... dá sa tu aj zaparkovať. Keď ideš zo strany od obce Breza, chodník na ňu vede cez lúky a rozhľadňu máš stále na očiach, takže bez zbytočného blúdenie. Zo strany od Kamenného treba prejsť pri dopravnej značke cez hlavnú cestu, napojiť sa na poľnú lemujucú hlavnú smerom späť ako keby na Zákamenné a na rázcestí dvoch poľných do prava, ktorá smeruje do lesa strmo hore a tá ťa zavede cez les až ku rozhľadni."

Výhled z rozhledny Krušetnica Výhled z rozhledny Krušetnica Výhled z rozhledny Krušetnica Výhled z rozhledny Krušetnica Výhled z rozhledny Krušetnica

snímky vlastní (říjen 2021)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.102 - Oravské Beskydy; vodná nádrž Orava.

10. Marťákov kopec v Zákopčí (854 m n.m.)

Rozhledna v Zákopčí

Tradiční region: Kysuce

Okres: Čadca

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°22'34.738"N, 18°43'56.566"E

Další ze série turistických rozhleden, již třetí nesoucí rukopis architekta Stanislava Mikovčáka z Čadce, byla veřejnosti předána v říjnu 2011. Najdeme ji na Marťákově kopci v Zákopčí, místní části Petránky. Podobně jako jeho předchozí dva projekty, Mikovčákova rozhledna na Kamenitém a rozhledna na Bobovci, je tělo rozhledny z kamene a nástavba je dřevěná.

Stavba s atikami a okénky i zde připomíná středověkou strážní věž. Rozhledna je vysoká 14 metrů a na prostorný ochoz ve výšce 11 m vystoupáme po 45 schodech. Rozhled je v tomto případě ideální - kruhový, a proto výběr místa pro rozhlednu se povedl. Za dobré viditelnosti lze spatřit Kysucké a Oravské Beskydy, Kysuckou vrchovinu, Oravskou Maguru, Západní Tatry, Malou Fatru, Javorníky, Turzovskou vrchovinu a Moravskoslezské Beskydy.

Nejsnazší přístup k rozhledně je ze Zákopčí, části u Rulcov (585 m n.m.), kam lze dojet autobusovou linkou z Čadce. Na výstup potřebujeme asi 45 minut, cesta je proznačena modře. Jinou možností je výstup z části U Holých (570 m n.m.), který je o něco delší a trvá asi 1,5 hod. Provází nás žlutá značka přes osadu Blažková, později přejdeme na trasu značenou červeně. Jinou možností je příchod od železniční zastávky Ochodnica na trati 127 Žilina - Čadca přes obec a poté po značené cyklotrase (cesta se vine kopcem a výstup tak není příkrý). Sejít je pak možné přes rozhlednu Tábor do Kysuckého Nového Mesta.

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny

snímky: vlastní (září 2016)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky; Čadca.

11. Kýčera u Zuberce (852 m n.m.)

Rozhledna  u Zuberce

Tradiční region: Orava

Okres: Tvrdošín

Geomorfologická jednotka: Podtatranská brázda

GPS: 49°15'21.748"N, 19°37'6.663"E

Železnou rozhlednu postavila v roce 2023 nad oravskou horskou obcí Zubercem místní hoteliérská firma JOSU, s.r.o. Rozhledna je vysoká 25 metrů a nalézá se na úbočí vršku Kýčera, jen slabou čtvrthodinku chůze z centra obce; podle mne byl použit stejný projekt jako u kysucké Smrekovky. Na rozdíl od Machů je to rodinná rozhledna bez větších ambicí. Malebnou okolní krajinu jí samozřejmě upřít nelze, ale dálkové rozhledy zde nečekejme. Hezký přístup k rozhledně je od severu křížovou cestou lesem. Rozhledna je přístupná od léta 2023.

Rozhledna Kýčera u Zuberce Rozhledna Kýčera u Zuberce Rozhledna Kýčera u Zuberce Rozhledna Kýčera u Zuberce Rozhledna Kýčera u Zuberce

snímky: vlastní (květen 2023)

Rozhledna je přístupná celoročně přes turniket (3 €).

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.112 - Západné Tatry.

12. Štiavnik (843 m n.m.)

Rozhledna Štiavnik

Tradiční region: Kysuce

Okres: Bytča

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°19'21.729"N, 18°24'21.937"E

[Alena Průšová]: Další menší dřevěná rozhledna byla vybudována v Javorníkách. Na rozdíl od Stratence je však výhled pouze jihovýchodním směrem. K rozhledně lze dojít po pohodlné cestě z Kasáren, vzdálenost je asi 3 km. Na vyhlídkovou plošinu vede 27 schodů (se započtením základové desky 28 - MV). U rozhledny je lavice a stůl, dole se dá i přespat.

[Ladislav Khandl]: Súčasťou protipožiarnej lesnej cesty Dlhá na úseku Štiavnik-Ráztoka – Kasárne, ktorú vybudovali v roku 2017 v rámci Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020, podporeného z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka, je aj protipožiarna monitorovacia veža. Je vysoká 9 m, nachádza sa približne v polovici trasy na hrebeni Kýčery a na jej stavbu použili lepené hranolové nosníky (podobne ako napríklad na rozhľadni Königswarte v Rakúsku). Úzka asfaltka, ktorá nahradila bývalú spevnenú lesnú cestu, je prístupná len pre vozidlá lesníkov a majiteľov lesných pozemkov, využívajú ju však i cykloturisti a turisti. Na vyhliadkovú plošinu rozhľadne, ktorá je vo výške 5,2 m, vedie 27 schodov. Výhľad z veže je len približne polkruhový, od severovýchodu po juhozápad. Vidno vpravo na bočnom hrebeni vrchy Ustrígeľ, Jaseňové a Čierne a na opačnej strane, vľavo, zase kopce Hluché, Suchý vrch a Fačkovská. Pekný výhľad do údolia Štiavnika uzatvárajú vzdialené vrchy Martinských hôľ s výrazným Kľakom a vpravo od neho Strážovské vrchy s Veľkým a Malým Manínom.

Prístup na rozhľadňu je autobusom z Bytče do obce Štiavnik, z konečnej zastávky Ráztoka (nezachádzajú až tam však všetky spoje). Od Ráztoky (575 m) vedie k rozhľadni (2,8 km) a ďalej na hrebeň Javorníkov zelená turistická trasa. Je teda možný prístup aj z druhej strany - z hrebeňa Javorníkov, cez sedlo Butorky (981 m) nad Kasárňami.

[Martin Veselý]: K přístupu k rozhledně poznamenám, že zajímavá spojka vede od rozhledny přímo vzhůru na hlavní hřeben, přičemž lze vystoupat buď přímo na červenou značku, nebo pozvolněji na rozcestí modré a červené Pod Hričovcom. Tím se lze částečně vyhnout relativně nezajímavé asfaltce. Pokud jde o umístění, nejde o plnohodnotnou rozhlednu, nicméně čtenář si ji jistě začlení do atraktivního pěšího výletu.

Výhled z rozhledny Štiavnik Výhled z rozhledny Štiavnik Výhled z rozhledny Štiavnik Výhled z rozhledny Štiavnik Rozhledna Štiavnik

snímky: vlastní (červen 2020)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky; Čadca.

13. Zákamenné (830 m n.m.)

Rozhledna Zákamenné

Tradiční region: Orava

Okres: Námestovo

Geomorfologická jednotka: Podbeskydská vrchovina

GPS: 49°23'56.724"N, 19°16'46.956"E

Obec Zákamenné sa spolu s partnerskou obcou Gmina Ujsoły podieľala na projekte cezhraničnej spolupráce Interreg Poľsko – Slovensko s názvom Na trase kultúr pohraničia. Vybudovaná trasa vedie zo Zakamenného na hraničný vrch Úšust, ktorý je najvyšším bodom katastru obce. Trasa prechádza cez Kalváriu nad Zákamenným, Maršalkovým grúňom, Vlkovým grúňom, Krížnymi cestami - Kaňovkami a Delenou vodou. Na trase vybudovali v roku 2017 pri Mravčiakovom vrchu drevenú štvorpodlažnú rozhľadňu, vysokú 15 m. Vystúpiť na ňu môže naraz do 20 osôb, na každom podlaží maximálne 6 osôb.

Z najvyššej plošiny, na ktorú nás dovedie 54 schodov, je prakticky kruhový výhľad, iba v severnom smere výhľad zakrýva blízke návršie. Vidno Pilsko, Babiu horu, Západné Tatry, Chočské vrchy, časť Malej Fatry a Kysuckých Beskýd. Prístup na rozhľadňu je zo Zákamenného od dvojvežového kostola (jedného z mála na Orave) Nanebovzatia panny Márie z roku 1901. Trasa k vyhliadkovej veži, dlhá necelé 3 km, stúpa cez Kalváriu s peknou kaplnkou uprostred lesíka. Z miesta je pekný spätný výhľad na obec a jej okolie. Rozhľadňu vidno od odlesneného úseku za Kalváriou, vedie k nej poľná cesta.

Výhled z rozhledny Zákamenné Výhled z rozhledny Zákamenné Výhled z rozhledny Zákamenné Výhled z rozhledny Zákamenné Rozhledna Zákamenné

GPS a text: L. Khandl, snímky vlastní (duben 2019)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.102 - Oravské Beskydy; vodná nádrž Orava + č.101 - Kysucké Beskydy; Veľká Rača.

14. Nad Zlámanou u Vysoké nad Kysucou (810 m n.m.)

Rozhledna Nad Zlámanou

Tradiční region: Kysuce

Okres: Čadca

Geomorfologická jednotka: Turzovská vrchovina

GPS: 49°24'37.141"N, 18°29'55.820"E

Nižší dřevěná rozhledna vznikla v lokalitě Nad Zlámanou v katastru Vysoké nad Kysucou; za její výstavbou stojí občanské sdružení Voľný čas Vysoká nad Kysucou. Slavnostně zpřístupněna byla 28. října 2023. Nejkratší výstup je z místní části Vyšný Kelčov, kam zajíždí i autobus. Jedna možnost je vyjít po červené do sedla a z něj vpravo neznačenou cestou na rozcestí, kde tato cesta začne klesat do osady Zlámaná; tam zabočíme vpravo vzhůru a zakrátko jsme u rozhledny. Anebo můžeme od restaurace se dát po modré značce, ze které ale okamžitě odbočíme vlevo údolím vyšlapanou cestou přes osady Turkov a Sidorky. Velmi pěknou cestičkou (v mapách vyznačena není, ale v terénu existuje) stoupáme roklí lesem vzhůru asi 20 minut, mineme osadu Sidorky a ocitneme se v plošším sedle, odkud to máme k rozhledně (vlevo, šipky) doslova pár kroků. Ani tato rozhledna neposkytuje téměř žádný rozhled, ocenil jsem však kromě hezké stavbičky romantickou procházku do míst, kam bych se jinak nepodíval.

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rozhledna Nad Zlámanou Rozhledna Nad Zlámanou

snímky vlastní (listopad 2023)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky; Čadca.

15. Borová u Tvrdošína (779 m n.m.)

Rozhledna Borová u Tvrdošína

Tradiční region: Orava

Okres: Tvrdošín

Geomorfologická jednotka: Oravská vrchovina

GPS: 49°21'16.7"N, 19°33'59.2"E

snímek: vlastní (duben 2017)

Jednoduchá dřevěná rozhledna má výšku asi 10 metrů a najdeme ji nad Tvrdošínem nedaleko zahrádkářské oblasti na úbočí vrchu Uhlisko. Nabízí rozhled na Babí horu, Oravskou přehradu, Pilsko, vysílač Magurku (1107) v Oravské Maguře, Chočské vrchy i Západní Tatry. Rozhledna je krásně viditelná z cesty vlakem prakticky po celou dobu jízdy mezi Tvrdošínem a Trstenou.

[Ladislav Khandl]: Drevenú rozhľadňu vysokú približne 11 m postavili v katastri mesta Tvrdošín na odlesnenej kóte Borová, asi 80 m od triangulačného bodu. Má dve vyhliadkové plošiny, na hornú vo výške 7,4 m vedie 33 schodov. K rozhľadni je vhodný prístup od železničnej stanice. Neznačkovaná trasa vedie najprv smerom do centra po frekventovanej Vojtaššákovej ulici, z ktorej po chvíli odbočíme doprava na cintorín s gotickým dreveným kostolom z 15. storočia zapísaným do zoznamu UNESCO. Bočnou bránou prejdeme z cintorína k Bernolákovej ulici a pokračujeme na jej horný koniec. (Odtiaľ vidno železničnú stanicu vzdialenú dolu juhovýchodným smerom len 250 m, prístup od nej sem je však problematický). Z Bernolákovej ulici zabočíme doľava a pretneme tri ulice až k ulici Hlísno. Odtiaľ vedie doprava okolo vodného zdroja asfaltová cestička poľom a pastvinami na chrbát Borovej. Tesne pred chatovou osadou sa cestička stáča hore doľava, my však pokračujeme takmer po vrstevnici ďalej, už po poľnej ceste. Dovedie nás do sedla medzi Borovou a Uhliskom. Zo sedla vystúpime k rozhľadni juhozápadným smerom. Trasa meria niečo cez 3 km. Na rozhľadňu možno prísť aj po červenej trase od ústia Oravskej priehrady cez Uhlisko a potom zbehnúť na juh do sedla a na Borovú po neznačnej trase, cez pastviny.

Hoci sa pri ceste k rozhľadni zdá, že jej úlohou je rozdávať výhľady len doprava k Trstenej a Skorušine, hore s prekvapením zistíme, že sa nám otvára takmer kruhový rozhľad, zatienený na SSV len masívom vrchu Uhlisko. Na ZSZ vidno vrch Magurka s vysielačom, vpravo od neho Slanický ostrov na Oravskej priehrade, priehradný múr, v pozadí Babiu horu, ďalej Uhlisko, Trstenú, Skorušinu, na juhovýchode vzdialenejšie Roháče a na juhozápade Malú Fatru. Vzhľadom na otvorený terén s nízkym porastom nemožno odporúčať výstup na Borovú v búrkovom počasí.

Výhled z rozhledny Borová Výhled z rozhledny Borová Výhled z rozhledny Borová Výhled z rozhledny Borová

Výhled z rozhledny Borová Výhled z rozhledny Borová Výhled z rozhledny Borová Rozhledna Borová

snímky: A. Průšová (1-3), zbytek vlastní

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.102 - Oravské Beskydy; Vodná nádrž Orava + č.111 Chočské vrchy; Liptovská Mara.

16. Kmeťovka u Zubrohlavy (773 m n.m.)

Rozhledna Kmeťovka

Tradiční region: Orava

Okres: Námestovo

Geomorfologická jednotka: Oravské Beskydy

GPS: 49°27'47.670"N, 19°31'29.520"E

Rozhľadňu zo smrekového dreva postavila v lete 2018 obec Zubrohlava v rámci spoločného cezhraničného projektu Interreg, partnerom bola obec Maków Podhalański. Stavba stojí severne od obce pod kótou Kýčera (803 m) v lokalite Kmeťovka. Vyhliadková plošina je vo výške 6,3 m a vedie na ňu 33 schodov. Vedľa rozhľadne je prístrešok s lavicami. Pri pohľade z rozhľadne vidno na severe Babiu horu a na západe Pilsko. Krásny je však predovšetkým pohľad na opačnú stranu na Vysoké Tatry, Západné Tatry, Skorušinu, Oravskú Maguru a Nízké Tatry, ale aj na Oravskú priehradu. K rozhľadni vedie zo Zubrohlavy (v blízkosti kostola) Lazová ulica a neskôr poľná cesta (spolu 2,4 km). Lemujú ju informačné tabule náučného chodníka.

[Martin Veselý]: Rozhledna je velmi dobře dostupná, a to jak díky blízkosti Námestova a velmi dobré frekvenci autobusů, tak i díky relativně malému převýšení. Ačkoli se nachází jen na návrší a zdaleka ne na nejvyšším bodě, rozhled je opravdu slušný, a pro běžného turistu tak návštěva patří k jedné z těch nejpříjemnějších. Pro snazší orientaci byly na rozhledně instalovány orientační směrovky.

Rozhledna Kmeťovka Výhled z rozhledny Kmeťovka Výhled z rozhledny Kmeťovka Výhled z rozhledny Kmeťovka

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Kmeťovka Výhled z rozhledny Kmeťovka Výhled z rozhledny Kmeťovka

text: L. Khandl, snímky vlastní (duben 2019)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.102 - Oravské Beskydy; vodná nádrž Orava.

17. Hladký vrch u Zborova nad Bystricou (748 m n.m.)

Rozhledna Zborov

Tradiční region: Kysuce

Okres: Čadca

Geomorfologická jednotka: Kysucká vrchovina

GPS: 49°21'55.724"N, 18°52'16.615"E

snímek: A. Průšová

Zajímavě umístěná i architektonicky řešená rozhledna (v kombinaci zděné a dřevěné části s ocelovými profily) vznikla na jaře roku 2019 na hřebínku mezi údolími řeky Kysuce a říčky Bystrice. Poskytuje atraktivní výhled na Kysucké Beskydy, Kysuckou vrchovinu, Javorníky a Malou Fatru. K rozhledně vystoupáme po červené turistické značce, ale nikoli ze Zborova, nýbrž z pětitisícového města Krásno nad Kysucou (ŽST je poněkud stranou); podle sdělení Aleny Průšové je to 6,3 km. Na rozhlednu vede celkem 39 schodů. Sejít můžeme širokou kamenitou cestou přes Vyšné Vane do Blažkova (autobus) nebo naučnou stezkou (červené značení, v mapách.cz neuvedeno) přes Vyšné a Nižné Vane do Dunajova.

Rozhledna Zborov Výhled na Malou Fatru Výhled na Malou Fatru Výhled z rozhledny Zborov

Výhled z rozhledny Zborov Výhled z rozhledny Zborov Výhled z rozhledny Zborov Rozhledna Zborov

snímky: A. Průšová (1-3), zbytek vlastní (srpen 2019)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č. 101 - Kysucké Beskydy; Veľká Rača.

18. Pod Kalinovým vrchom u Oščadnici (745 m n.m.)

Rozhledna Pod Kalinovým vrchom

Tradiční region: Kysuce

Okres: Čadca

Geomorfologická jednotka: Kysucké Beskydy

GPS: 49°25'13.008"N, 18°53'19.206"E

snímek: vlastní (listopad 2021)

Další z dnes již početné rodiny kysuckých rozhleden zdobí od listopadu 2021 modře značenou hřebenovou trasu z dolního konce protáhlé horské obce Oščadnica na Veľkou Raču. Postavila ji obec Oščadnica ve spolupráci s OOCR (Oblastná organizácia cestovného ruchu) Kysuce. Pohledově milá, avšak nevysoká rozhledna (zarůstají výhledy k jihovýchodu) je postavena z kombinovaných materiálů a vyhlídková plošina je v necelých šesti metrech. Dojdeme k ní buď modře značenou stoupající hřebenovkou od vlakové zastávky, nebo ostřejším výstupem po žluté značce z centra obce. Rozhledna se nachází na styku těchto značených cest a poskytuje panoramatické rozhledy na Javorníky, Moravskoslezské Beskydy (Smrk, Lysá hora, Polom), polskou část Slezských Beskyd, Kysuckou vrchovinu, Malou Fatru i část Veľké Fatry; nic ale nevidíme východním směrem. Na vyhlídkovou plošinu vyjdeme po 35 schodech.

Rozhledna Pod Kalinovým vrchom Rozhledna Pod Kalinovým vrchom Rozhledna Pod Kalinovým vrchom Rozhledna Pod Kalinovým vrchom Rozhledna Pod Kalinovým vrchom

snímky: vlastní (květen 2022)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.101 - Kysucké Beskydy; Veľká Rača.

19. Trchovnica u Oravské Polhory (731 m n.m.)

Rozhledna Trchovnica

Tradiční region: Orava

Okres: Námestovo

Geomorfologická jednotka: Podbeskydská brázda

GPS: 49°30'43.967"N, 19°28'12.513"E

snímek: vlastní (červenec 2020)

Šestnástimetrovú rozhľadňu postavila obec Oravská Polhora na pasienkoch nad dedinou v rámci projektu Interreg s názvom Babia hora trails. Partnerom projektu bola poľská obec Zawoja. Spodná časť stavby je z betónu obloženého kamením. Z betónu je i 14-stupienkové točité schodisko. Vedie na vyhliadkovú ochodzu vo výške 2,8 m. Vyššiu časť rozhľadne a ďalších 31 schodíkov (súhrnne teda 45) vyhotovili z dreva. Vedú na umelým šindľom krytú vyhliadkovú plošina vo výške 10 m. Z rozhľadne je krásny výhľad na severovýchod na Babiu horu a na západ na Pilsko. Smerom na juh vidieť značnú časť Vysokých a Západných Tatier s Roháčmi, ale aj Oravskej Magury. Pri rozhľadni je stôl s lavicami. Kúsok za rozhľadňu stojí v tieni stromov pri ceste kaplnka s lavičkami. Do Oravskej Polhory možno pricestovať autobusom z Námestova. Od zastávky Oravská Polhora, Jednota treba ísť k rozhľadni kilometer po asfaltke vedúcej k Chate Slaná voda.

Výhled z rozhledny Trchovnica Výhled z rozhledny  Trchovnica Výhled z rozhledny Trchovnica Výhled z rozhledny Trchovnica

Výhled z rozhledny Trchovnica Výhled z rozhledny Trchovnica Výhled z rozhledny  Trchovnica Rozhledna Trchovnica

text: L. Khandl, snímky: A. Průšová (1-4), zbytek vlastní

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.102 - Oravské Beskydy; vodná nádrž Orava.

20. Harvelka v Bystrické dolině (730 m n.m.)

Rozhledna Harvelka

Tradiční region: Kysuce

Okres: Čadca

Geomorfologická jednotka: Kysucká vrchovina

GPS: 49°21'14.256"N, 19°7'53.756"E

Další protipožární monitorovací věž byla postavena v malebné Bystrické dolině na Kysucích; název nese po potoku Harvelka, který dolinou protéká a napájí vodní nádrž Nová Bystrica. Výstavbu zajistilo Lesné a pozemkové spoločenstvo Harvelka. Jak se již stává tradicí, věž není primárně určena pro turistiku, nicméně po kolaudaci by měla být přístupná veřejnosti. Logicky pak ani poloha není primárně určena pro dálkové výhledy, poloha je ale lákavá vzhledem k malebné a odlehlé krajině Kysuc. Vzhledem k údolní poloze nelze očekávat prakticky žádné zajímavé rozhledy, zaujme však odlehlá poloha uprostřed lesů. Do pátého podlaží vystoupíme po 71 schodech.

Cestu od Nové Bystrici popisuje Juro Marťáčik: "Smerom z Novej Bystrice do Oravskej Lesnej je tesne pred obcou Oravská Lesná po ľavej strane salaš, hneď na začiatku obce po pravej strane sa nachádza autoservis, okolo ktoreho treba odbočiť doprava. Po pár domoch sa dostaneme na križovatku ciest, kde treba pokračovať rovno. Je tu osadená dopravná značka zákaz jazdy motorovým prostriedkom. Tu sa dá aj zaparkovať. Odtiaľto treba pokračovať po asfaltke dole kopcom žiadne odbočky, čistý asfalt. Po 20 - 30 minútach relaxačnej chôdze sa po pravej strane cesty vynorí monitorovacia protipožiarna veža Harvelka, na ktorú je oficialne zákaz vstupu. Bez problémov sa však dá vyjsť až na predposledné poschodie a pokochať sa výhľadmi. Vrchne podlažie je uzamknuté, nachádza sa tam monitorovacia technika."

Výhled z rozhledny Harvelka Výhled z rozhledny Harvelka Rozhledna Harvelka Rozhledna Harvelka Rozhledna Harvelka

snímky: vlastní (říjen 2021)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.101 - Kysucké Beskydy; Veľká Rača.

21. Bobovec u Staré Bystrici (723 m n.m.)

Rozhledna Bobovec

Tradiční region: Kysuce

Okres: Čadca

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°20'25.70"N 18°56'51.20"E

snímek: P. Zágora

V sobotu 27. srpna 2011 byla veřejnosti slavnostně zpřítupněna turistická rozhledna na vrchu Bobovec u Staré Bystrici. Obec na ni získala příspěvek 333.000 EUR a vystavěla ji v rámci přeshraničního projektu "Rozhlédněme se". V rozhledně se nachází vyhlídková část, pozorovatelna pro sledování zvěře, své místo v ní našla i umělecká kovářská díla Stanislava Mikovčáka na téma různých variací andělů. Ta slouží taktéž jako umělecky ztvárněné mříže na oknech.

Rozhledna se nachází na vrchu Bobovec, na hranici katastrů obcí Stará Bystrica a Radôstka. Konstrukce je kamenná s dřevěným ochozem a stříškou; rozhledna je vysoká 16 metrů. Zajímavostí je, že energii pro rozhlednu vyrábí větrná elektrárna. Poskytuje výhled na Malou Fatru včetně Martinských Holí, Kysucké Beskydy s Velkou Račou, vidět je i Lysá hora v Moravskoslezských Beskydech.

Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec

Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec

snímky: P. Zágora (1-4), zbytek vlastní (prosinec 2012)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.101 - Kysucké Beskydy; Veľká Rača.

22. Tábor u Kysuckého Nového Mesta (697 m n.m.)

Rozhledna na vrchu Tábor

Tradiční region: Kysuce

Okres: Kysucké Nové Mesto

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°19'21.508"N, 18°46'14.917"E

snímek: vlastní (září 2016)

V roce 2015 byla na vrchu Tábor nad Kysuckým Novým Mestem vybudována dřevěná čtyřposchoďová rozhledna. Na výstavbě se podílel Urbariát Kysuckého Nového Mesta, místní turistický oddíl KNM, lesnická firma i dobrovolníci. K rozhledně dojdeme po modře značené cestě od železniční stanice, výstup je však poměrně strmý a převýšení činí 340 metrů. Na vrcholovou plošinu vede 48 schodů. Výhled je především na Malou Fatru a osobně mne poněkud zklamal.

Výhled z rozhledny Tábor Výhled z rozhledny Tábor Výhled z rozhledny Tábor Rozhledna Tábor

snímky: A. Průšová

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky, Čadca.

23. Bukovina u Turzovky (600 m n.m.)

Rozhledna Bukovina u Turzovky

Tradiční region: Kysuce

Okres: Čadca

Geomorfologická jednotka: Turzovská vrchovina

GPS: 49°23'39.463"N, 18°38'21.804"E

Dřevěná rozhledna s plošinou okolo sedmi metrů nad zemí (36 schodů) vznikla v rámci projektu přeshraniční spolupráce partnerských měst, kysucké Turzovky a slezského Paskova. Nachází se vedle kapličky na modře značené cestě v katastru Dlhé nad Kysucou a veřejnosti byla zpřístupněna v listopadu 2023. Z rozhledového hlediska nemá valné ambice, nachází se totiž na úbočí vrchu Bukovina s výhledem prakticky jen přes údolí řeky Kysuci. Součástí areálu je odpočinková zóna se slunečními hodinami a čtyřmi vyřezávanými sochami, jakož i galerie věnovaná významným osobnostem obou partnerských obcí.

K rozhledně je jednoduchý přístup, od nádraží nebo z centra obce po modré značce asi 1,8 km s převýšením necelých 150 m.

Výhled z rozhledny Bukovina Výhled z rozhledny Bukovina Výhled z rozhledny Bukovina Rozhledna Bukovina Rozhledna Bukovina

snímky: vlastní (listopad 2023)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistické mapy VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky, Čadca a KČT č.97 Slezské Beskydy a Jablunkovsko.

24. Krásňanská rozhľadňa (550 m n.m.)

Krásňanská rozhledna

Tradiční region: Kysuce

Okres: Čadca

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°23'12.690"N, 18°49'32.549"E

snímek: vlastní (červenec 2021)

Krásňanská rozhledna, která je devátou a zároveň nejníže položenou rozhlednou na Kysucích, se nachází poblíž osady u Jantů (Jankovci) v katastru města Krásno nad Kysucou. Rozhledna, kterou vyprojektoval známý autor kysuckých rozhleden ing. Stanislav Mikovčák, má charakteristický tvar i kombinaci kamenné podezdívky a dřevěné nástavby, která byla použita nedávno například u Trchovnici.

Slavnostní zpřístupnění rozhledny proběhlo 30. srpna 2020, na výhledovou plošinu Alena Průšová napočítala 50 schodů. Rozhledna je dobře dostupná od vlakové stanice Krásno nad Kysucou, a to buď přes osadu Vlčov (spolehlivé značení), nebo neznačenou cestou k severu; ta posléze přejde v kamenitou strmou stezku s křížovou cestou.

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Krásňanská rozhledna Krásňanská rozhledna
snímky: A. Průšová (1-4), zbytek vlastní

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky, Čadca.

Úvodní stránka I Liptov & Považie I Bratislavský I Trnavský I Trenčianský I Banskobystrický I Nitrianský I Prešovský I Košický