Rozhledny zaniklé a nepřístupné

Každá rozhledna jednou zanikne. Zejména dřevěné rozhledny mají životnost dosti krátkou; za téměř 15 let shromažďování údajů o slovenských rozhlednách jsem nahledal zaniklých či uzavřených celou řadu. Někdy se podaří rozhlednu nejen obnovit, ale dokonce zvýšit (Prašný vrch, Sedlo Beskyd, Vápenný vrch u Skýcova). V jiných případech se postaví na stejném (Veľká Homoľa) nebo blízkém místě (Mačacia) rozhledna podobná. Jindy ale rozhledna zanikne bez náhrady, příp. je přechodně uzavřena a plány na její obnovu se vlečou, až nakonec ztroskotají.

Aby byl přehled popsaných vyhlídkových staveb popsaných na těchto stránkách úplný, mapuji na této kartě rozhledny novodobě zaniklé a znepřístupněné. Mezníkem je rok 2010, nemám tak popsané rozhledny zaniklé dříve (Drieňová, původní Kukla) ani rozhledny historické. Rozhledny jsou řazeny chronologicky podle doby zániku.

1. Zarúbaná Kýčera (884 m n.m.)

Zarúbaná Kýčera
Region cestovního ruchu: Horné Považie

Okres: Bytča

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°19'50.210"N, 18°35'20.944"E
snímek: A. Průšová

Dřevěná rozhledna na kopci Zarúbaná Kýčera v Javorníkách byla vybudována v roce 2013 za přispění Evropských fondů. Projekt s názvem "Aktivní turistika v pohraničí" realizovala obec Veľké Rovné, v jejímž katastru se rozhledna nachází; partnerskou obcí jsou polské Zebrzydowice.

Rozhledna poskytuje dokonale kruhový výhled, který patří k těm nejkrásnějším, jaké je možno ze slovenských rozhleden zaznamenat. Vidět můžeme Javorníky, Moravskoslezské Beskydy, Slezské Beskydy i Oravské Beskydy, dále pak Malou Fatru a Martinské hole, část Velké Fatry, Strážovské vrchy a Pováží se Žilinou. Pěkně vidíme i na nedalekou rozhlednu Luby a poutní areál na Živčákové.

Oficiální cestu popsala Alena Průšová. Začíná u autobusové zastávky Veľké Rovné, Ivor, odkud cesta stoupá přes osadu Dolinky a kolem kapličky nahoru k rozhledně. Cestou se nachází několik příjemných odpočívadel s informačními tabulemi. Osobně jsem šel z jiného směru - hřebínková cesta od rozhledny Luby je sice nádherná, ale poměrně náročná - závěrečný úsek po odbočení ze žluté značky pod Kravárskou vyžaduje dobrou orientaci v terénu, stejně jako sestup do obce Dľhé Pole, odkud je výborné autobusové spojení do Žiliny.

Na vyhlídkovou plošinu v 16 metrech vystoupáme po třech žebřících s celkem 46 stupni. Nutno ale podotknout, že výstupy jak na Luby, tak na Kýčeru obzvláště za větrného počasí připomínají spíše branné cvičení než turistický výlet. Výstupy tedy nejsou vhodné pro osoby, které hůře snášejí výšky, otevřený prostor či exponované polohy.

Od léta 2023 je rozhledna uzavřena z důvodu havarijního stavu, bohužel tím rychle následovala nedalekou protipožární věž u Lub nad Kysucou.

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled na Malou Fatru Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Na rozhledně

snímky: vlastní (září 2017)

Rozhledna je nepřístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky; Čadca.

2. Hrajky u Turé Lúky (320 m n.m.)

Rozhledna Hrajky u Turé Lúky
Tradiční region: Trenčianska župa

Okres: Myjava

Geomorfologická jednotka: Bílé Karpaty

GPS: 48°44'48.441"N, 17°30'57.603"E

Dřevěná rozhledna Hrajky byla vybudována ve stejnojmenné lokalitě na okraji Turé Lúky (dnes součást Myjavy) v rámci společného projektu "Pozrime sa cez hranice z výšky". Je umístěna při silnici č. 581 směr Sobotiště - Senica těsně za obcí (za čističkou v pravotočivé zatáčce), součástí miniareálu je odpočívadlo a informační tabule. Na ochoz vede 61 schodů.

Bohužel v tomto případě je dlužno konstatovat, že se jedná o velmi pochybnou investici. Rozhledna je umístěna naprosto nevhodně, neposkytuje žádné dálkové rozhledy a jako odpočívadlo by plně postačoval zastřešený altánek. Vhodným místem pro umístění stavby by byl nejvyšší bod silnice mezi Vrbovcemi a Myjavou, kde naopak byla zbudována asfaltová odbočka do pole bez jakéhokoli dalšího zázemi (odpočívadlo, informační tabule). Krom toho rozhledna postrádá jakoukoli originalitu a v poslední řadě upozorňuji na povolené matky zábradlí (na některých místech dokonce při mé návštěvě zcela chyběly).

V létě 2023 rozhledna skončila svůj neslavný život, jak je vidět z posledního snímku.

Rozhledna Hrajky Rozhledna Hrajky Rozhledna Hrajky Rozhledna Hrajky Rozhledna Hrajky

snímky: vlastní (červenec 2010), poslední Ján Drábek

Rozhledna je nepřístupná.

3. Luby u Vysoké nad Kysucou (908 m n.m.)

Rozhledna Luby
Kraj: Žilinský (Kysuce, okr. Čadca)

Geomorfologický celek: Javorníky

Existence: 2010 - 2022

GPS: 49°21'4.583"N, 18°31'46.608"E

Dřevěnou rozhlednu Luby najdeme v Javorníkách, na zalesněném dvojvrcholu asi 3 km jihozápadně od Vysoké nad Kysucou. Věž byla původně určena jako protipožární hláska (je postavena z prostředků Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova), zároveň je však povoleno na rozhlednu vystoupat (stav 2017), jak je patrné z vývěsky obce Veľké Rovné a několika poměrně nových směrovek po cestě. Směrovky jsou vhodné i proto, že rozhledna se nachází mírně mimo trasování červené TZT vedoucí ze sedla Javorník na Vrchrieku a Semeteš, a sice na pěkném výhledově vděčném odlesněném hřebínku. Výška rozhledny je 19 metrů, na vyhlídkovou plošinu vylezeme po 54 žebříkových stupních. Stejně jako u nedaleké Kýčery i zde upozorňuji na velmi vzdušný výstup.

Výhled z ochozu není úplně kruhový, ale určitě stojí za to. Zaujme zejména pohled severním směrem na nejvyšší pásmo Moravskoslezských Beskyd (Kněhyni, Smrk, Lysou horu, Travný, rozhledna Čartak). Na severovýchodě pak spatříme hraniční hřeben s Velkým Polomem. Na jihovýchodě se pak vypíná Malá Fatra s Martinskými holemi. Dále vidíme i rozhlednu Zarúbaná Kýčera a věž v poutním areálu na Živčákové. Výhledy k západu a jihozápadu jsou poměrně omezené, bohužel výhled k východu je zcela zastíněn vyšším sousedním vrcholkem (kóta 911 m). Na rozdíl od nedaleké Kýčery tak není možný komplexní panoramatický pohled.

Nejsnazší přístup je od autobusové zastávky Kolárovice, Javorník v sedle mezi Makovem a Bytčou. Sejít je možné do Vysoké nad Kysucou na vlak, zdatnějším milovníkům rozhleden pak mohu doporučit vydat se nádhernou kvazihřebenovou cestou po červené, později po žluté a nakonec neznačenou cestou přes Vrchrieku, Semeteš a Kravárskou na rozhlednu Zarúbaná Kýčera.

V roce 2022 byla rozhledna uzavřena z důvodu vyhnilých trámů a lze očekávat její demontáž.

Výhled z rozhledny Luby Výhled z rozhledny Luby Výhled z rozhledny Luby Výhled z rozhledny Luby

Výhled z rozhledny Luby Výhled z rozhledny Luby Výhled z rozhledny Luby Výhled z rozhledny Luby

snímky vlastní (září 2017)

Rozhledna je nepřístupná.

4. Poľana u Myjavy (585 m n.m.)

Rozhledna Poľana u Myjavy
Kraj: Trenčianský (okr. Myjava)

Geomorfologická jednotka: Bílé Karpaty

Existence: 2009 - 2022

GPS: 48°48'13.010"N, 17°32'41.329"E
snímek: vlastní (srpen 2021)

Dřevěná rozhledna na Poľaně byla vybudována v rámci přeshraničního projektu "Pozrime sa cez hranice z výšky" v roce 2009. Rozhledna nestojí na samém vrcholu (asi 40 výškových metrů pod vrcholem Kobylího vŕšku, který tak stíní výhled severním směrem, a výhledy jsou tak především na Slovensko), přesto si zde milovníci výhledů přijdou na své. Jedná se o ca. 20 m vysokou konstrukci stylu Veľká Homoľa; na výhledovou plošinu vystoupáme po 119 schodech. Díky dobře zvolené poloze lze pozorovat kromě města Myjavy okolní pohoří - Bílé Karpaty s Velkou Javořinou, Žalostinou a Ostrým vrchem, Malé Karpaty (Záruby, Vápennou, Korlátka) a Považský Inovec; za dobré viditelnosti spatříme i část Malé Fatry. Příjemné je, že rozhledna je viditelná cestou i z různých míst v okolí.

V létě 2022 byla rozhledna pro celkovou zchátralost demontována, zbyly z ní jen základové patky.

Výhled z rozhledny Poľana Výhled z rozhledny Poľana Výhled z rozhledny Poľana Výhled z rozhledny Poľana Výhled z rozhledny Poľana

Výhled z rozhledny Poľana Výhled z rozhledny Poľana Výhled z rozhledny Poľana Výhled z rozhledny Poľana Rozhledna Poľana

snímky: vlastní (1-3 červenec 2010, 4-10 srpen 2021)

Rozhledna zanikla bez náhrady.

5. Kloptaň (1 153 m n.m.)

Rozhledna na Kloptani
Tradiční region: Spiš

Existence: 1999 - 2021

Geomorfologická jednotka: Volovské vrchy

GPS: 48°46'46.035"N, 20°51'35.417"E
snímek: A. Svoboda

Vysoko položená, osmimetrová rozhledna na Kloptani byla postavena v roce 1999. Najdeme ji ve východní části hřebene Volovských vrchů. Sestává ze dvou pater přístupných po žebřících a v jejích útrobách se nachází menší útulna.

Bohužel se jedná o jednoduchou dřevěnou konstrukci, která již má něco za sebou, a podle toho také vypadá. Ve spodním, vnějším žebříku chybí příčka a jak kvůli tomu, tak kvůli celkovému stavu a malému prostoru nahoře se nejedná o nijak příjemnou návštěvu. Další věc je, že rozhledna přerůstá a výhledy nejsou nijak zvláštní. Nejlépe vidíme jižním směrem na Volovské vrchy a do Maďarska, na sever pouze na údolí Hnilce. Západním a východním směrem není kvůli probíhajícímu hřebenu vidět nikam.

Nejbližší vlakovou stanicí je Mníšek nad Hnilcom na trati Banská Bystrica - Nálepkovo - Margecany, je zde však obrovské převýšení 780 m. Výstup jako celek přitom není příliš atraktivní; zajímavost některých úseků je bohatě vykoupena fyzickou námahou. Alternativní cesty jsou od jihu z Medzevu nebo od jihozápadu ze Štosu - kúpelí. Poslední jmenovaná cesta je s menším a rozmělněnějším převýšením, vyžaduje však delší čas jak na túru samotnou, tak na cestu do lázní, které jsou velmi odlehlé. Na značené cestě ve zdejších hlubokých lesích pravděpodobně vůbec nikoho nepotkáte.

Zchátralá rozhledna byla znepřístupněna odstraněním schodů v roce 2021.

Výhled z rozhledny Kloptaň Výhled z rozhledny Kloptaň Výhled z rozhledny Kloptaň Výhled z rozhledny Kloptaň Výhled z rozhledny Kloptaň

snímky: V. Pohorecký ml. (1-2), A. Svoboda (3), vlastní (4-5, srpen 2018)

Rozhledna je nepřístupná.

6. Kráľova studňa u Lenartova (773 m n.m.)

Rozhledna Kráľova studňa
Kraj: Prešovský (okres Bardejov)

Geomorfologická jednotka: Ľubovnianska vrchovina

Existence: 2011 - 2021

GPS: 49°20'5.388"N, 21°0'29.857"E
snímek: vlastní (prosinec 2012)

[Ladislav Khandl]: V Ľubovnianskej vrchovine na hranici Slovenska s Poľskom pri kóte Kráľova studňa (773.3 m n.m.) 17. septembra 2011 otvorili novú drevenú turistickú rozhľadňu vysokú 13 metrov. Rozhľadňu postavilo Občianske združenie Kráľova studňa Lenartov, na čele ktorého stojí Marian Dudra. Začali ju stavať v júli 2010 a členom a sympatizantom občianskeho združenia pomohli okrem sponzorov aj obce Lenartov, Malcov, Snakov a Gerlachov. Zo štvorpodlažnej zastrešenej veže je vidno celý hrebeň Čergova, Busov, Maguru, viaceré blízke obce i poľskú Jaworzynu Krynickú v Beskide Sądeckom.

Na rozhľadňu vedie červeno značkovaná trasa z obce Obručné (663 m n. m.). Päť kilometrov dlhý úsek možno zdolať výstupom po zalesnenom hrebeni s malými výhľadmi asi za jeden a pol hodiny, späť o štvrťhodinu skôr. Trasa je vhodná aj na lyžiarsku turistiku. Asi výhodnejšia je neznačkovaná 4 km dlhá trasa zväčša lúkami po hrebienku od cintorína v Lenartove (477 m n. m.), dá sa zdolať za hodinu. Uvažuje sa, že trasu čo najskôr vyznačia.

[Martin Veselý]: V Obručném zastavují dálkové autobusy na lince Poprad - Bardejov, takže spojení je sem možné i o víkendech. Hřebenová hraniční cesta k rozhledně ze sedla Obručné mezi pohořími Čergov a Ľubovnianská vrchovina je vskutku turistickou lahůdkou. Od září 2021 je však rozhledna minulostí, byla stržena kvůli nevyhovujícímu spodku a výhledově by měla být nahrazena rozhlednou novou.

Rozhledna Kráľova studňa Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny

Výhled z rozhledny Rozhledna Kráľova studňa Rozhledna Kráľova studňa Pohled z rozhledny Pohled z rozhledny

snímky: A. Průšová (poslední dva), zbytek vlastní

Rozhledna zanikla bez náhrady.

7. Na Mačacej - jižní rozhledna (460 m n.m.)

Rozhledna na Mačacej
Kraj: Bankobystrický (okres Lučenec)

Geomorfologická jednotka: Cerová vrchovina

Existence: 2008 - 2021

GPS: 48°10'47.357"N, 19°51'39.751"E

Dvoupatrová dřevěná rozhledna s vyhlídkou ve výšce 8 m se nachází v Cerové vrchovině na turistickém rozcestí Mačacia. Přístup je možný z obce Šiatorská Bukovinka po zelené TZT (2,5 km po asfaltu ke vstupu do areálu, odtud asi 20 minut lesem), nebo po červené TZT (pěkná, s výhledy, kolem lávového příkrovu, ale o něco delší). Výhled poskytovala prakticky pouze na blízký hrad Šomoška s přístupnou vyhlídkovou věží.

V roce 2021 byla již ne zcela bezpečná rozhledna uzavřena uřezáním schodů, jak je patrné z mého snímku ze září 2021.

Výhled na hrad Šomoška Hrad Šomoška, za ním Salgovár Vrch Šiator Pohled z ochozu

snímky: vlastní (září 2010, poslední září 2021)

Rozhledna je nepřístupná.

8. Kukla u Dubové (564 m n.m.)

Rozhledna Kukla
Kraj: Bratislavský (okres Pezinok)

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

Existence: 2007 - 2021

GPS: 48°23'1.908"N, 17°19'2.822"E
snímek: vlastní (duben 2010)

Kukla je výrazný samostatný vrch v Malých Karpatech nad obcí Dubová. Namísto původní, nižší konstrukce (na snímku H. Holubářové) zde byla v roce 2007 vztyčena 12 metrů vysoká dřevěná rozhledna. Parkovat lze v osadě Píla, pěšky z Píly 80 minut po žluté a dále po modré TZT. Lze však vystoupat i po modré značce z obce Dubová, kde je vyšší frekvence autobusových spojů. Na rozhlednu vede 32 žebříkových stupňů.

Kvůli havarijnímu stavu byla rozhledna od 5. června 2021 uzavřena, zimní počasí pak její zkázu dokonalo.

Rozhledna Kukla Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rozhledna Kukla Rozhledna Kukla

snímky vlastní; poslední Boris Goga, FB Turistické rozhľadne

Rozhledna zanikla bez náhrady.

Turistická mapa 1:50.000 č.127 - Malé Karpaty, Bratislava.

9. Rohuľa u Nižné Jedľové (595 m n.m.)

Rozhledna Rohuľa
Kraj: Prešovský (okres Svidník)

Geomorfologická jednotka: Ondavská vrchovina

Existence: 2006 - 2020

GPS: 49°21'31.544"N, 21°33'24.255"

Rohuľa je samostatný vrchol ca. 6 km severně od Svidníku. V roce 2006 zde byla postavena dřevěná rozhledna s vyhlídkou ve výšce 14 metrů. Rozhledna skýtala pěkný výhled přes údolí Kapišová - Kružlová k hraničnímu hřebeni a k jihu na Ondavskou vrchovinu. V roce 2019 byla kvůli špatnému stavu uzavřena a později byla bez náhrady odstraněna.

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rohuľa

snímky: vlastní (srpen 2014)

Rozhledna zanikla bez náhrady.

10. Blatná Polianka (100 m n.m.)

Rozhledna u Blatné Polianky
Kraj: Košický (okres Sobrance)

Geomorfologická jednotka: Východoslovenská rovina

Existence: 2010 - 2019

GPS: 48°41'05.2"N, 22°04'42.4"E

Tato rozhledna byla postavena v roce 2010 v podmáčené lokalitě uprostřed hustého porostu. Posledních asi 50 metrů bylo proto nutné překonat po povalovém chodníku, který byl za účelem přístupu vybudován. K rozhledně se dalo dojít po naučné stezce asi 2,5 km z malé obce Blatná Polianka.

Zub času se na rozhledně bohužel neúprosně podepsal. Povalový chodník je rozebrán a odvezen, chybí většina schodů do prvního patra i část zábradlí. Rozhledna je tak z důvodu nemožnosti vylézt po schodech nepřístupná. Přilehlá oblast Senianských rybníků navíc vlivem suchých posledních let zarostla a vidět není ani do dálky. Z původně zajímavého projektu, těžícího z přírodně originálního umístění rozhledny, tak již po několika letech zbyla jen bída a zmar.

Rozhledna Blatná Polianka Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rozhledna Blatná Polianka

snímky: vlastní (srpen 2020)

Rozhledna je nepřístupná.

11. Stratenec (1055 m n.m.)

Rozhledna Stratenec 1
Kraj: Trenčianský (okres Považská Bystrica)

Geomorfologická jednotka: Javorníky

Existence: 2008 - 2019

GPS: 49°18'54.258"N, 18°20'6.617"E
snímek: vlastní (září 2009)

Původní rozhledna na Stratenci vznikla v roce 2008. Vydržela 11 let, pro zchátralost byla stržena v roce 2019 a v roce 2020 byla na stejném místě nahrazena rozhlednou novou.

Výhled na Beskydy Výhled z rozhledny Stratenec Výhled  z rozhledny Stratenec Výhled z rozhledny Stratenec Výhled na Beskydy

snímky: A. Průšová (1-3), zbytek vlastní

Rozhledna zanikla s náhradou na témže místě.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.108 Javorníky, Púchov.

12. Nástavok (752 m n.m.)

Rozhledna Nástavok (Baranie)
Kraj: Prešovský (okres Svidník)

Geomorfologická jednotka: Ondavská vrchovina

Existence: 2006 - 2019

GPS: 49°26'11.986"N, 21°35'51.334"E

Vrchol Nástavok (místy uváděn též jako Stavok, příp. polským názvem Baranie) je hraničním vrcholem vypínajícím se západně od Dukelského průsmyku a současně nejvyšším vrcholem okresu Svidník. Dřevěná rozhledna byla postavena v roce 2006 a měla výšku 15 metrů.

Možný přístup je od východu z osady Šarbov po zelené TZT (3 km, převýšení 300 m) nebo od jihovýchodu, taktéž po zelené, z obce Vyšná Pisaná (4,5 km, převýšení 400 m). Zajímavou a turisticky velmi hodnotnou možností je výstup z obce Dlhoňa po neznačené, ale výborně schůdné cestě do sedla Mazgalica (580 m) a dále po slovensko-polské hranici k rozhledně. Pohledy jsou na Ondavskou a Laboreckou vrchovinu, dále k Čergovu (výrazná je např. Stebnická Magura) a Čierné hoře. Zážitek namísto jednotlivých dominant umocňuje především mnohovrstevné horské panorama. Vyhnilá rozhledna spadla v létě 2019.

Rozhledna Nástavok Výhled z rozhledny Nástavok Výhled z rozhledny Nástavok Výhled z rozhledny Nástavok Výhled z rozhledny Nástavok

Výhled z rozhledny Nástavok Výhled z rozhledny Nástavok Výhled z rozhledny Nástavok Výhled z rozhledny Nástavok Zaniklá rozhledna Nástavok

snímky: vlastní (zimní - prosinec 2009, letní - srpen 2014), poslední Peter Blažek

Rozhledna zanikla bez náhrady.

32. Ostredok (1 167 m n.m.)

Rozhledna Ostredok
Kraj: Žilinský (okres Liptovský Mikuláš)

Geomorfologická jednotka: Nízké Tatry

Existence: 2010 - 2018

GPS: 48°58'30.978"N, 19°35'6.639"E
snímek: vlastní (prosinec 2011)

Rozhledna v závěru Demänovské doliny na vyvýšenině Ostredok byla po svém postavení v roce 2010 na několik let druhou nejvýše položenou slovenskou rozhlednou. Po osmi letech byla nicméně již v nevyhovujícím stavu, a z toho důvodu byla stržena a nahrazena rozhlednou novou.

Rozhledna zanikla s náhradou na témže místě.

14. Čierna hora u Svidníku (667 m n.m.)

Rozhledna na Čierné hore
Kraj: Prešovský (okres Svidník)

Geomorfologická jednotka: Ondavská vrchovina

Existence: 2006 - 2018

GPS: 49°18'9.693"N, 21°30'31.152"E

Původní rozhledna na Čierné hoře nad Svidníkem byla postavena v roce 2006 spolu s turistickou útulnou KST Svidník. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 16 metrů byl pěkný rozhled na Ondavskou vrchovinu k jihu a rovněž k severu přes údolí řeky Ondavy. Rozhledna vydržela pouhých 12 let; na podzim roku 2018 byla jako první ze tří podobných rozhleden v okolí Svidníku odstraněna a posléze nahrazena novou, bytelnější rozhlednou na témže místě. Zde došlo ke kuriózní situaci, když zřejmě chybou v projektu došlo k výstavbě rozhledny, ze které nebylo nic vidět. Proto po čase došlo k jejímu navýšení.

Rozhledna Čierna hora Na rozhledně Rozhledna Čierna hora Rozhledna Čierna hora

snímky: vlastní (prosinec 2009, srpen 2014)

Rozhledna zanikla s náhradou na témže místě.

15. Veľká Homoľa (709 m n.m.)

Veľká Homoľa
Kraj: Bratislavský (okres Pezinok)

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

Existence: 2001 - 2016

GPS: 48°21'48.138"N, 17°15'39.937"E
snímek: P. Gejdoš

První novodobá rozhledna na Veľké Homoľe byla vztyčena v roce 2001 a záhy se stala jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších slovenských rozhleden. V klimaticky náročném horském podnebí vydržela poměrně slušných 15 let, odstraněna byla v roce 2016 a posléze na stejném místě nahrazena rozhlednou novou.

Rozhledna zanikla s náhradou na témže místě.

16. Vápenný vrch u Skýcova (536 m n.m.)

Rozhledna Skýcov
Kraj: Nitrianský (okres Zlaté Moravce)

Geomorfologická jednotka: Tribeč

Existence: asi 2000 - 2011

GPS: 48°30'26.7"N 18°24'52.9"E

Původní dřevěná rozhledna na zalesněné vyvýšenině nad obcí Skýcov měla velmi zvláštní tvar a připomínala spíše vojenskou či měřičskou věž. Byla součástí naučné stezky, která informuje o někdejší těžbě vápence v této lokalitě. Nabízela výhledy na pohoří Tribeč, Drieňovou a hrad Hrušov. Pro celkovou zchátralost však byla v roce 2011 stržena; v roce 2020 byla nahrazena rozhlednou novou.

Rozhledna zanikla s náhradou na témže místě.

snímek: vlastní (květen 2009)

Úvodní stránka I Jmenný seznam