Jiné vyhlídkové věže

Kategorii vyhlídkových staveb následující hned po rozhlednách představují vyhlídkové věže. Nejčastěji jde o věže historické, které byly upraveny pro vyhlídkové účely, vyskytují se však i věže novodobé. Rozlišujeme tyto základní typy: hradní, zámecké, kostelní, radniční, vodárenské a ostatní (městské brány, školní, technologické). První tři kategorie popisuji samostatně; zde uvádím všechny ostatní typy. K velké škodě jsem na Slovensku nenašel žádnou přístupnou věž vodárenskou.

1. Skalnaté pleso (1761 m n.m.)

Věž na Skalnatém plese

Tradiční region: Spiš

Okres: Poprad

Geomorfologická jednotka: Vysoké Tatry

GPS: 49°11'15.303"N, 20°13'59.500"E

Tuto atraktivní věž, s velkým přehledem nejvýše položenou na Slovensku, najdeme přímo u Skalnatého plesa. Jde totiž o bývalou napínací věž horní stanice lanovky z Tatranské Lomnici. Budova je dodnes plně funkční, neboť ze spodní části startuje visutá lanovka na Lomnický štít. V patře sídlí galerie Encián, která vyhlídku provozuje. Na střešní vyhlídkovou plošinu vystoupáme po 125 schodech a nemine nás rozhled jak na okolní kopce Vysokých Tater (Slavkovský štít, Lomnický štít, Kežmarský štít), tak na Levočské vrchy, Nízké Tatry, Spišsko-gemerský kras a další východoslovenská pohoří.

Také chci pochválit pracovníky galerie Encián za vstupenky, na kterých je dobová černobílá fotografie budovy a věže!

Věž na Skalnatém plese Výhled z věže Výhled z věže Výhled z věže Věž na Skalnatém plese

snímky: vlastní (srpen 2023)

Věž je přístupná o letních prázdninách (9 - 17 h).

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.113 Vysoké Tatry.

2. Michalská brána v Bratislavě

Věž Michalské brány

Kraj: Bratislavský

Region: Bratislava a okolie

Okres: Bratislava I

GPS: 48°8'42.418"N, 17°6'24.268"E

Kupolovitá, a predsa vkusná medená strecha Michalskej brány je jedným zo symbolov Bratislavy. Strechu pôvodnej gotickej veže z polovice 14. storočia upravili na jej súčasnú barokovú podobu v rokoch 1753 až 1758.

51 metrová veža má sedem poschodí. Pri výstupe na hornú terasu veže sa Vám naskytne nádherný pohľad na historické centrum mesta. Na vrchole veže je umiestnená socha znázorňujúca archanjela Michaela ako zabíja draka. Replika dela pod bránou pozýva na návštevu Múzea zbraní. Pod Michalskou vežou sa nachádza tzv. nultý kilometer s označením vzdialeností 29 hlavných miest od Bratislavy.

Výhled z Michalské brány Výhled z Michalské brány Výhled z věže Výhled z věže Výhled z věže

snímky: vlastní (duben 2010), text: www.visit.bratislava.sk

Věž je v letech 2021 až 2023 uzavřená kvůli rekonstrukci.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.127 - Malé Karpaty, Bratislava.

3. Stará radnice v Bratislavě

Věž Staré radnice

Kraj: Bratislavský

Region: Bratislava a okolie

Okres: Bratislava I

GPS: 48°8'37.366"N, 17°6'31.651"E

Veža Starej radnice je dostupná pri prehliadke expozície, umiestnenej v Starej radnici, príp. samostatne. Veža pôvodne ani nebola veľmi vežou, štvorpodlažná stavba bola ukončená terasou s cimburím. V dnešnej podobe sa veža nad Hlavným námestím týči od prestavby po požiari v roku 1733, dokončená bola v roku 1736. Zaujímavosťou veže kedysi bolo, že mala dvojo hodín – tie, ktoré sú na veži doteraz a jedny pod balustrádou. Hodiny pod balustrádou už neexistujú, našli by ste ich na mieste, kde sa dnes nachádza kruhové okienko.

Výhled z radniční věže Výhled z radniční věže Výhled z radniční věže Radniční věž Výhled z radniční věže

text: blog Andy Sekanové, snímky: vlastní (prosinec 2019)

Věž je přístupná celoročně út-pá 10-17 (max. 16.30), so-ne 11-18 (max. 17.30); vstupné - věž 2,50 € (r.2019).

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.127 - Malé Karpaty, Bratislava.

4. Městská věž v Trnavě

Městská věž v Trnavě

Kraj: Trnavský

Region: Dolné Považie

Okres: Trnava

GPS: 48°22'40.531"N, 17°35'8.098"E

Městská věž v Trnavě je jednou z nejvýznamnějších renesančních památek města. Má čtvercový půdorys ve tvaru masivního hranolu s osmi nadzemními podlažími a její celková výška činí 57 metrů. Stavba věže započala v roce 1574. Později, při velkých požárech v 17. století, zůstala věž bez střechy, avšak zdivo se zachovalo. V roce 1729 byl umístěn do pátého poschodí hodinový stroj z dílny Franze Langera odbíjející i čtvrthodiny. Tři stokilogramová závaží visí na 30 m dlouhém laně a spouštějí se v prostoru zaskleného hranolu, který sahá až do třetího poschodí. V roce 1818 byl vytvořen nový vchod do věže, nad kterým bylo instalováno sgrafito Krista.

Vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 29 metrů a vede na něj 141 schodů. Vstup do věže zajišťuje Turistické informační středisko Región Tirnavia, v sezóně funguje v prvním patře pokladna. U ní je možné navštívit jednu místnost s výstavkou (Arkier, obnovený v r. 2004 za přispění Klubu přátel Trnavy) a nahoře bývalý byt věžného. Vstupné je 3 eura.

Výhled z věže Výhled z věže Výhled z věže Výhled z věže Výhled z věže

snímky: A. Průšová

Výhled z věže Výhled z věže Výhled z věže Výhled z věže Výhled z věže

snímky: vlastní (květen 2018)

Věž je otevřena denně V-IX 10-18, X-IV 11-17, v pracovní dny vstupy každou celou hodinu.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.151 - Trnavská pahorkatina, Senec.

5. Městská brána v Trenčíně

Městská brána v Trenčíně

Kraj: Trenčianský

Region: Stredné Považie

Okres: Trenčín

GPS: 48°53'39.179"N, 18°2'24.713"E

Dolná brána, dnes nazývaná aj Mestská veža, bola postavená ako súčasť mestského opevnenia zrejme začiatkom 15. storočia. Už od vrcholného stredoveku slúži ako západný vstup na hlavné, Mierové námestie. Gotická veža mestskej brány a jej prejazd je zaklenutý lomeným gotickým oblúkom. Pôvodna brána bola iba dvojpodlažná, postavená na štvorcovom základe. Neskôr bola prestavaná, zvýšená a zosilnená vybudovaním polkruhového barbakanu s menšou predsunutou baštou, do ktorého sa vstupovalo padacím mostom. Veža bola postupne nadstavená do osembokého pôdorysu na súčasných šesť podlaží a 32 metrov.

Pohled na Trenčínský hrad Výhled z věže Výhled z věže Výhled z věže Trenčínská brána

snímky: vlastní (duben 2011), text: www.trencin.sk

Věž je přístupná celoročně, denně 10-18 hod.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.107 - Biele Karpaty; Trenčín.

6. Věž muzea v Liptovském Mikuláši

Věž muzea v Liptovském Mikuláši

Kraj: Žilinský

Region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

GPS: 49°4'56.497"N, 19°37'1.320"E

snímek: muzeum.sk

[www.mikulas.sk]: Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva - najmodernejšie múzeum Slovenska, jediné špecializované múzeum svojho druhu na Slovensku. Na ploche približne 1400 m2 tu nájdete také vzácne exponáty ako je kostra jaskynného leva, ktorá patrí medzi najväčšie v Európe, praveká kultová maska či model meteoritu. Jaskyniarska expozícia s nádhernými kvapľami sa nachádza v podzemných priestoroch budovy a ponúka komplexný obraz o jaskyniach a jaskyniarstve. Súčasťou prehliadky je veža, z ktorej si môžete prezrieť dominanty mesta Liptovský Mikuláš a nádhernú panorámu okolitých kopcov Nízkych a Západných Tatier, Chočských vrchov aj Veľkej Fatry.

[Martin Veselý]: Výstup na věž je samostatným okruhem s průvodcem, vstupné činí 1 € (r. 2017). Po výjezdu výtahem do druhého patra vystoupáme ještě na 55 točitých kovových schodů. Vyhlídka je otevřená a kromě města samého vidíme přilehlou část Nízkých a Západních Tater. Příznivci dobrého piva ocení nabídku blízkého minipivovaru Liptovär, zahrnující i speciály.

Vyhlídková věž muzea Výhled z věže Výhled z věže Výhled z věže Vstupenky na věž

snímky: vlastní (září 2017)

Věž je přístupná takto.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.122 - Nízké Tatry - Chopok.

7. Hodinová věž v Banské Bystrice

Hodinová věž v Banské Bystrice

Kraj: Banskobystrický

Region: Pohronie

Okres: Banská Bystrica

GPS: 48°44'9.530"N, 19°8'46.093"E

Hodinová veža, tiež známa pod názvom zelená, vážnicová a najnovšie aj šikmá, stojí na hornom konci Námestia SNP v Banskej Bystrici. Patrí medzi dominanty vytvárajúce siluetu historického jadra mesta.

Spočiatku plnila okrem funkcie nosiča hodín aj strážnu funkciu. Z veže sa komunikovalo s ďalšími strážnymi vežami na Vartovke a na Šachtičkách, odkiaľ hlásili prípadné nebezpečenstvo hroziace mestu. Vo veži bývali trubači, ktorí v prípade požiaru vyšli na ochodzu veže a trúbili na poplach. Hodinová veža sa nazývala tiež vážnicovou, pretože stála pri budove mestskej váhy. Pod hodinovou vežou sa nachádzala mestská mučiareň a väzenie. Od svojho postavenia veža niekoľkokrát vyhorela, prešla viacerými úpravami a zmenami. Od začiatku 20. storočia sa sa veža postupne vychyľuje od osi, ktoré je viditeľné aj voľným okom. V súčasnosti je šikmou až o 68 cm.

V súčasnosti je hodinová veža prístupná verejnosti, na jej vrchol vás privedie drevené schodisko so 101 schodmi a z ochodze veže sa vám naskytne nádherný pohľad na panorámu celého námestia pod vašimi nohami a v diaľke zas na končiare Kremnických vrchov, Starohorských vrchov či Nízkych Tatier.

text: Kultúrne a informačné stredisko Banská Bystrica

Výhled z věže Výhled z věže Výhled z věže Výhled z věže Výhled z věže

snímky: vlastní (květen 2012)

Věž je přístupná takto.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.100 - Okolie Banskej Bystrice.

8. Strážní věž v Rožňavě

Strážní věž v Rožňavě

Kraj: Košický (Gemer)

Okres: Rožňava

GPS: 48°39'43.662"N, 20°31'58.925"E

snímek: vlastní (srpen 2015)

Renesančnú mestskú strážnu vežu postavili na mieste staršej gotickej stavby (Georg Gerscheuer a Daniel Mosszen). 38 m vysoká veža v r. 1766 vyhorela a jej pôvodnú renesančnú vrcholovú časť po požiari nahradili barokovou drevenou pavlačou a šindľovou prilbicou. Na južnej fasáde je osadená renesančná kamenná tabuľa z doby postavenia veže (1643-1654) so súdobou podobou erbu mesta. Veža bola v roku 1997 obnovená a sprístupnená pre návštevníkov ako vyhliadková.

Díky poloze uprostřed náměstí je pěkný výhled na historické centrum Rožňavy, dále na město a blízké okolí, jehož dominantou je vrch Turecká s rozhlednou). Vstupné je 2,20 € (r. 2015), nahoru se chodí bez průvodce.

slovenský text: Turistické informačné centrum Rožňava

Pohled na náměstí Výhled z věže Výhled z věže Výhled z věže Výhled z věže

Výhled z věže Výhled z věže Výhled z věže Výhled z věže Strážní věž v Rožňavě

Věž je přístupná celoročně, v otvírací době infocentra.

snímky: P. Gejdoš (1-4), vlastní (5-10)

Jako nejvhodnější tentokrát doporučím mapu 1:50.000 Slovenský kras z nakladatelství Tatraplan.


Úvodní stránka I Mapa věží I Hradní a zámecké věže I Kostelní věže