ŽILINSKÝ KRAJ - Kysuce a Orava

S ohledem na vysoký počet rozhleden v Žilinském kraji jsem vyčlenil dva tradiční regiony - Kysuce a Oravu. Jedná se o hornatou krajinu se spíše vyšší, nikoli však extrémní nadmořskou výškou. Jedná se také o lokalitu s nejvyšší průměrnou nadmořskou výškou rozhleden na Slovensku. V posledních letech zde přibyla celá řada rozhleden, v letech 2016 - 2019 především na malebné Oravě. Rozhledny v regionech Liptov a Horné Považie najdete zde.

1. Skorušina (1 314 m n.m.)

Rozhledna Skorušina

Tradiční region: Orava

Okres: Tvrdošín

Geomorfologická jednotka: Skorušinské vrchy

GPS: 49°17'52.2"N, 19°41'32.4"E

snímek: vlastní (duben 2017)

Rozhledna na Skorušině je jednou z mála slovenských rozhleden umístěných na nejvyšším vrcholu pohoří. Jde o 13 metrů vysokou ocelovou konstrukci z 80. let, která je zároveň druhou nejvýše položenou rozhlednou na Slovensku. Nabízí především výhledy na Oravu (Pilsko, Babí hora, Oravská Magura, Oravská přehrada) a Západní Tatry (vrch Osobitá, Červené vrchy a pásmo kolem Bystré). Výhledy směrem k Tatrám však postupně omezují rostoucí stromy.

Na ochoz vylezeme po 31 stupních kovového žebříku; výstup není vhodný pro osoby, které hůře snášejí exponovanější polohy. Nejpohodlnější výstup je po žluté a dále zelené značce z Brezovice, výhledově pěkný sestup po červené značce do Oravic (autobus do Trstené).

Výhled z rozhledny Skorušina Výhled z rozhledny Skorušina Výhled z rozhledny Skorušina Výhled z rozhledny Skorušina Výhled z rozhledny Skorušina

snímky: M. Čada (1-4), A. Průšová (5)

Výhled z rozhledny Skorušina Výhled z rozhledny Skorušina

snímky: vlastní (duben 2017)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.112 - Západné Tatry; Roháče.

2. Sedlo Beskyd (958 m n.m.)

Rozhledna v sedle Beskyd

Tradiční region: Orava

Okres: Námestovo

Geomorfologická jednotka: Kysucké Beskydy

GPS: 49°23'30.571"N, 19°07'41.444"E

Dřevěná rozhledna v sedle Beskyd,která v roce 2017 nahradila nižší vyhlídkovou konstrukci, je umístěna na zelené TZT asi 300 metrů nad zastávkou Sedlo Beskyd na oravsko-kysucké historické lesní železnici, která je v provozu v sezóně od května do října. Přímo k rozhledně lze tedy dojet originálně vlakem, a to buď z kysucké strany ze stanice Vychylovka, nebo z oravské strany ze stanice Tanečník. Nutno však podotknout, že v době mimo provoz dráhy vynikne romantická poloha rozhledny vprostřed panenské přírody.

Z vyhlídkové plošiny, na kterou nás zavede 26 schodů, se naskytne zajímavý pohled k východu (Skorušina, Západní Tatry, Oravská Magura) a k jihu (Veĺký Rozsutec v Malé Fatře).

Rozhledna  v sedle Beskyd Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rozhledna  v sedle Beskyd

snímky: vlastní (duben 2019)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.101 - Kysucké Beskydy; Veĺká Rača.

3. Dedovka u Oščadnice (974 m n.m.)

Rozhledna Dedovka

Tradiční region: Kysuce

Okres: Čadca

Geomorfologická jednotka: Kysucké Beskydy

GPS: 49°24'40.953"N, 18°56'21.412"E

snímek: www.onthesnow.sk

V sobotu 14. prosince 2019 se ve středisku Snow Paradise Veľká Rača konalo slavnostní otevření nové 16metrové rozhledny. Nalézá se přímo u horní stanice lanovky. Projektantem je již tradiční rozhlednový architekt ing. Stanislav Mikovčák. V rozhledně se nachází taktéž galerie jeho šest plastik. Křest proběhl symbolicky sněhovou koulí.

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.101 - Kysucké Beskydy.

4. Brabírka u Oravské Jasenice (945 m n.m.)

Rozhledna Brabírka

Tradiční region: Orava

Okres: Námestovo

Geomorfologická jednotka: Podbeskydská vrchovina

GPS: 49°24'23.148"N, 19°24'26.496"E

[http://im-pulz.sk]: Nová turistická atrakcia sa nachádza na hrebeni Brabírky v nadmorskej výške 945 metrov. Rozhľadňa je postavená v štýle tradičnej oravskej zvonice. Okrem prízemia má tri poschodia a hore nás zavedie 43 mlynárskych schodov; výška rozhľadne je 13 metrov. Jej realizácia, vrátane príprav a samotnej výstavby, trvala bezmála 4 roky.

Návštevníkom ponúka jedinečný výhľad na všetky dominanty Oravy ako Pilsko, Babia hora, Západní Tatry, Vysoké Tatry, Oravská Magura, Veľký Choč, Malá Fatra a časť Veĺkej Fatry. Z Lokce, presnejšie časti Polianka, bude na rozhľadňu pripravená značená trasa dlhá 5 km. Turisti sa po nej k rozhľadni dostanú za približne 1 hodinu a 15 minút. Slávnostné otvorenie novej turistickej rozhľadne sa uskutočnilo 30. septembra 2018.

[Martin Veselý]: Výstup z Oravské Jasenice je sice romantický - po horských loukách a dále lesem, z větší části ale volným terénem a převýšení 300 m se uskuteční na relativně krátkém úseku. Méně dobrodružným povahám jej proto doporučit nelze; z obce Lokca se skvělým autobusovým spojením přejdeme po lávce Bielou Oravicu a pohodlnou zpevněnou cestou z místní části Polianka vystoupáme přímo k rozhledně. Značení sice stále chybí (duben 2019), ale zorientujeme se směrovkami ke křížové cestě papeže Jana Pavla II.; ta lemuje naši cestu vzhůru. K umístění rozhledny bych dodal, že patří k těm na Oravě nejhůře dostupným. To poutníkovi pramálo vadí; horší je, že poměr "cena/výkon" patří k těm slabším, což vynikne v porovnání třeba s Kmeťovkou nebo Modlovým vrchem. Důvodem je skutečnost, že k západu není vidět zhola nic a na ostatní směry výhledu místy brání stromy. Přesto stojí za zmínku kompletní pohled na pohoří Oravská Magura. Na třetí, nejvyšší podlaží vystoupáme po 43 schodech.

Rozhledna Brabírka Výhled z rozhledny Brabírka Výhled z rozhledny Brabírka Výhled z rozhledny Brabírka
Výhled z rozhledny Brabírka Výhled z rozhledny Brabírka

snímky: vlastní (duben 2019)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.102 - Oravské Beskydy; vodná nádrž Orava.

5. Ostrý vrch u Brezovice (942 m n.m.)

Rozhledna na Ostrém vrchu

Tradiční region: Orava

Okres: Tvrdošín

Geomorfologická jednotka: Skorušinské vrchy

GPS: 49°19'29.485"N, 19°39'34.486"E

snímek: L. Khandl

Jde o kovovou konstrukci z 80. let, na jejíž plošinu ve výšce 4,5 m vylezeme po 17 žebříkových stupních. I když je rozhledna částečně zarostlá mladými borovicemi, skýtá pěkný výhled na Kubínskou hoĺu, Budín a Magurku v Oravské Maguře, Pilsko a Babiu horu v Oravských Beskydech a na Oravskou přehradu. Na vrchol dojdeme z Brezovice po žluté značce. Ta však dnes vlastní vrchol obchází, a proto je zapotřebí se z mělkého sedla vrátit neznačenou cestičkou asi 200 m k nejvyššímu bodu; rozhledna se nachází těsně pod ním u vrcholové stanice lanovky.

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny

snímky: L. Khandl (1-2), vlastní (3-4, duben 2017)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.112 - Západné Tatry - Roháče.

6. Modlový vrch u Novoti (910 m n.m.)

Rozhledna u Novoti

Tradiční region: Orava

Okres: Námestovo

Geomorfologická jednotka: Oravské Beskydy

GPS: 49°26'11.749"N, 19°15'48.679"E

snímek: vlastní (duben 2019)

Také další rozhledna na Oravě se nachází v horách, a tudíž na místě s vysokou nadmořskou výškou. Vznikla na podzim 2017 v rámci programu přeshraniční spolupráce Interreg, mikroprojektu s názvem "Ochrana a rozvoj přírodního a kulturního dědictví obcí Novoť a Ujsoły", který byl realizován Žilinským samosprávným krajem. Jedná se o klasickou dřevěnku, nicméně s velmi pěkným výhledem. Vedle Pilska, Babí hory a Oravské Magury vidíme Skorušinu, Západní a Vysoké Tatry, Nízké Tatry a Malou Fatru. Kromě toho se nám naskýtá nádherný pohled na oravskou krajinu s jejím typickým osídlením, údolími, horskými loukami a pastvinami. Spolu s Kmeťovkou se podle mého mínění jedná o dva nejatraktivnější rozhledy na celé Oravě.

Do obce zajíždí autobus z Námestova, o víkendech ale jen třikrát denně. Je tedy vhodné v rámci celodenního výletu spojit s nedalekou rozhlednou nad obcí Zákamenné. Na horní plošinu jsem napočítal celkem 52 schodů.

Podle informace od Juraje Hlatkého byl u rozhledny postaven velký přístřešek.

Poloha rozhledny Poloha rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny
Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Novoť Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny

mapky: mapy.cz, snímky: M. Matula (1-3), zbytek vlastní

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.102 - Oravské Beskydy; vodná nádrž Orava + č.101 - Kysucké Beskydy; Veĺká Rača.

7. Luby u Vysoké nad Kysucou (908 m n.m.)

Rozhledna Luby

Tradiční region: Kysuce

Okres: Čadca

Geomorfologický celek: Javorníky

GPS: 49°21'4.583"N, 18°31'46.608"E

Dřevěnou rozhlednu Luby najdeme v Javorníkách, na zalesněném dvojvrcholu asi 3 km jihozápadně od Vysoké nad Kysucou. Věž byla původně určena jako protipožární hláska (je postavena z prostředků Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova), zároveň je však povoleno na rozhlednu vystoupat (stav 2017), jak je patrné z vývěsky obce Veĺké Rovné a několika poměrně nových směrovek po cestě. Směrovky jsou vhodné i proto, že rozhledna se nachází mírně mimo trasování červené TZT vedoucí ze sedla Javorník na Vrchrieku a Semeteš, a sice na pěkném výhledově vděčném odlesněném hřebínku. Výška rozhledny je 19 metrů, na vyhlídkovou plošinu vylezeme po 54 žebříkových stupních. Stejně jako u nedaleké Kýčery i zde upozorňuji na velmi vzdušný výstup.

Výhled z ochozu není úplně kruhový, ale určitě stojí za to. Zaujme zejména pohled severním směrem na nejvyšší pásmo Moravskoslezských Beskyd (Kněhyni, Smrk, Lysou horu, Travný, rozhledna Čartak). Na severovýchodě pak spatříme hraniční hřeben s Velkým Polomem. Na jihovýchodě se pak vypíná Malá Fatra s Martinskými holemi. Dále vidíme i rozhlednu Zarúbaná Kýčera a věž v poutním areálu na Živčákové. Výhledy k západu a jihozápadu jsou poměrně omezené, bohužel výhled k východu je zcela zastíněn vyšším sousedním vrcholkem (kóta 911 m). Na rozdíl od nedaleké Kýčery tak není možný komplexní panoramatický pohled.

Nejsnazší přístup je od autobusové zastávky Kolárovice, Javorník v sedle mezi Makovem a Bytčou. Sejít je možné do Vysoké nad Kysucou na vlak, zdatnějším milovníkům rozhleden pak mohu doporučit vydat se nádhernou kvazihřebenovou cestou po červené, později po žluté a nakonec neznačenou cestou přes Vrchrieku, Semeteš a Kravárskou na rozhlednu Zarúbaná Kýčera.

Poloha rozhledny Rozhledna Luby Výhled z rozhledny Luby Výhled z rozhledny Luby Výhled z rozhledny Luby
Výhled z rozhledny Luby Výhled z rozhledny Luby Výhled z rozhledny Luby Výhled z rozhledny Luby Výhled z rozhledny Luby

mapka: mapy.hiking.sk, snímky vlastní (září 2017)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky; Čadca.

8. Marťákov kopec v Zákopčí (854 m n.m.)

Rozhledna v Zákopčí

Tradiční region: Kysuce

Okres: Čadca

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°22'34.738"N, 18°43'56.566"E

snímek: A. Průšová

Další ze série turistických rozhleden, již třetí nesoucí rukopis architekta Stanislava Mikovčáka z Čadce, byla veřejnosti předána v říjnu 2011. Najdeme ji na Marťákově kopci v Zákopčí, místní části Petránky. Podobně jako jeho předchozí dva projekty, Mikovčákova rozhledna na Kamenitém a rozhledna na Bobovci, je tělo rozhledny z kamene a nástavba je dřevěná.

Stavba s atikami a okénky i zde připomíná středověkou strážní věž. Rozhledna je vysoká 14 metrů a na prostorný ochoz ve výšce 11 m vystoupáme po 45 schodech. Rozhled je v tomto případě ideální - kruhový, a proto výběr místa pro rozhlednu se povedl. Za dobré viditelnosti lze spatřit Kysucké a Oravské Beskydy, Kysuckou vrchovinu, Oravskou Maguru, Západní Tatry, Malou Fatru, Javorníky, Turzovskou vrchovinu a Moravskoslezské Beskydy.

Nejsnazší přístup k rozhledně je ze Zákopčí, části u Rulcov (585 m n.m.), kam lze dojet autobusovou linkou z Čadce. Na výstup potřebujeme asi 45 minut, cesta je proznačena modře. Jinou možností je výstup z části U Holých (570 m n.m.), který je o něco delší a trvá asi 1,5 hod. Provází nás žlutá značka přes osadu Blažková, později přejdeme na trasu značenou červeně.

[Martin Veselý]: Jinou možností je příchod od železniční zastávky Ochodnica na trati 127 Žilina - Čadca přes obec a poté po značené cyklotrase (cesta se vine kopcem a výstup tak není příkrý). Sejít je pak možné přes rozhlednu Tábor do Kysuckého Nového Mesta.

Výhled z rozhledny Zákopčí Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny
Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rozhledna u Petránek

text: L. Khandl, snímky: A. Průšová (1-2), zbytek vlastní (září 2016)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky; Čadca.

9. Štiavnik (843 m n.m.)

Rozhledna Štiavnik

Tradiční region: Kysuce

Okres: Bytča

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°19'21.729"N, 18°24'21.937"E

snímek: vlastní (červen 2020)

[Alena Průšová]: Další menší dřevěná rozhledna byla vybudována v Javorníkách. Na rozdíl od Stratence je však výhled pouze jihovýchodním směrem. K rozhledně lze dojít po pohodlné cestě z Kasáren, vzdálenost je asi 3 km. Na vyhlídkovou plošinu vede 27 schodů (se započtením základové desky 28 - MV). U rozhledny je lavice a stůl, dole se dá i přespat.

[Ladislav Khandl]: Súčasťou protipožiarnej lesnej cesty Dlhá na úseku Štiavnik-Ráztoka – Kasárne, ktorú vybudovali v roku 2017 v rámci Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020, podporeného z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka, je aj protipožiarna monitorovacia veža. Je vysoká 9 m, nachádza sa približne v polovici trasy na hrebeni Kýčery a na jej stavbu použili lepené hranolové nosníky (podobne ako napríklad na rozhľadni Königswarte v Rakúsku). Úzka asfaltka, ktorá nahradila bývalú spevnenú lesnú cestu, je prístupná len pre vozidlá lesníkov a majiteľov lesných pozemkov, využívajú ju však i cykloturisti a turisti. Na vyhliadkovú plošinu rozhľadne, ktorá je vo výške 5,2 m, vedie 27 schodov. Výhľad z veže je len približne polkruhový, od severovýchodu po juhozápad. Vidno vpravo na bočnom hrebeni vrchy Ustrígeľ, Jaseňové a Čierne a na opačnej strane, vľavo, zase kopce Hluché, Suchý vrch a Fačkovská. Pekný výhľad do údolia Štiavnika uzatvárajú vzdialené vrchy Martinských hôľ s výrazným Kľakom a vpravo od neho Strážovské vrchy s Veľkým a Malým Manínom.

Prístup na rozhľadňu je autobusom z Bytče do obce Štiavnik, z konečnej zastávky Ráztoka (nezachádzajú až tam však všetky spoje). Od Ráztoky (575 m) vedie k rozhľadni (2,8 km) a ďalej na hrebeň Javorníkov zelená turistická trasa. Je teda možný prístup aj z druhej strany - z hrebeňa Javorníkov, cez sedlo Butorky (981 m) nad Kasárňami.

[Martin Veselý]: K přístupu k rozhledně poznamenám, že zajímavá spojka vede od rozhledny přímo vzhůru na hlavní hřeben, přičemž lze vystoupat buď přímo na červenou značku, nebo pozvolněji na rozcestí modré a červené Pod Hričovcom. Tím se lze částečně vyhnout relativně nezajímavé asfaltce. Pokud jde o umístění, nejde o plnohodnotnou rozhlednu, nicméně čtenář si ji jistě začlení do atraktivního pěšího výletu.

Výhled z rozhledny Štiavnik Výhled z rozhledny Štiavnik Výhled z rozhledny Štiavnik Výhled z rozhledny Štiavnik Rozhledna Štiavnik

snímky: vlastní

Rozhledna Štiavnik Rozhledna Štiavnik Výhled z rozhledny Štiavnik

snímky: A. Průšová (1-2), L. Khandl (3)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky; Čadca.

10. Zákamenné (830 m n.m.)

Rozhledna Zákamenné

Tradiční region: Orava

Okres: Námestovo

Geomorfologická jednotka: Oravské Beskydy

GPS: 49°23'56.724"N, 19°16'46.956"E

Obec Zákamenné sa spolu s partnerskou obcou Gmina Ujsoły podieľala na projekte cezhraničnej spolupráce Interreg Poľsko – Slovensko s názvom Na trase kultúr pohraničia. Vybudovaná trasa vedie zo Zakamenného na hraničný vrch Úšust, ktorý je najvyšším bodom katastru obce. Trasa prechádza cez Kalváriu nad Zákamenným, Maršalkovým grúňom, Vlkovým grúňom, Krížnymi cestami - Kaňovkami a Delenou vodou. Na trase vybudovali v roku 2017 pri Mravčiakovom vrchu drevenú štvorpodlažnú rozhľadňu, vysokú 15 m. Vystúpiť na ňu môže naraz do 20 osôb, na každom podlaží maximálne 6 osôb.

Z najvyššej plošiny, na ktorú nás dovedie 54 schodov, je prakticky kruhový výhľad, iba v severnom smere výhľad zakrýva blízke návršie. Vidno Pilsko, Babiu horu, Západné Tatry, Chočské vrchy, časť Malej Fatry a Kysuckých Beskýd. Prístup na rozhľadňu je zo Zákamenného od dvojvežového kostola (jedného z mála na Orave) Nanebovzatia panny Márie z roku 1901. Trasa k vyhliadkovej veži, dlhá necelé 3 km, stúpa cez Kalváriu s peknou kaplnkou uprostred lesíka. Z miesta je pekný spätný výhľad na obec a jej okolie. Rozhľadňu vidno od odlesneného úseku za Kalváriou, vedie k nej poľná cesta.

Rozhledna Zákamenné Výhled z rozhledny Zákamenné Výhled z rozhledny Zákamenné Výhled z rozhledny Zákamenné Výhled z rozhledny Zákamenné

GPS a text: L. Khandl, snímky vlastní (duben 2019)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.102 - Oravské Beskydy; vodná nádrž Orava + č.101 - Kysucké Beskydy; Veĺká Rača.

11. Borová u Tvrdošína (779 m n.m.)

Rozhledna Borová u Tvrdošína

Tradiční region: Orava

Okres: Tvrdošín

Geomorfologická jednotka: Oravská vrchovina

GPS: 49°21'16.7"N, 19°33'59.2"E

snímek: vlastní (duben 2017)

Jednoduchá dřevěná rozhledna má výšku asi 10 metrů a najdeme ji nad Tvrdošínem nedaleko zahrádkářské oblasti na úbočí vrchu Uhlisko. Nabízí rozhled na Babí horu, Oravskou přehradu, Pilsko, vysílač Magura, Chočské vrchy i Západní Tatry. Rozhledna je krásně viditelná z cesty vlakem prakticky po celou dobu jízdy mezi Tvrdošínem a Trstenou.

[Ladislav Khandl]: Drevenú rozhľadňu vysokú približne 11 m postavili v katastri mesta Tvrdošín na odlesnenej kóte Borová, asi 80 m od triangulačného bodu. Má dve vyhliadkové plošiny, na hornú vo výške 7,4 m vedie 33 schodov. K rozhľadni je vhodný prístup od železničnej stanice. Neznačkovaná trasa vedie najprv smerom do centra po frekventovanej Vojtaššákovej ulici, z ktorej po chvíli odbočíme doprava na cintorín s gotickým dreveným kostolom z 15. storočia zapísaným do zoznamu UNESCO. Bočnou bránou prejdeme z cintorína k Bernolákovej ulici a pokračujeme na jej horný koniec. (Odtiaľ vidno železničnú stanicu vzdialenú dolu juhovýchodným smerom len 250 m, prístup od nej sem je však problematický). Z Bernolákovej ulici zabočíme doľava a pretneme tri ulice až k ulici Hlísno. Odtiaľ vedie doprava okolo vodného zdroja asfaltová cestička poľom a pastvinami na chrbát Borovej. Tesne pred chatovou osadou sa cestička stáča hore doľava, my však pokračujeme takmer po vrstevnici ďalej, už po poľnej ceste. Dovedie nás do sedla medzi Borovou a Uhliskom. Zo sedla vystúpime k rozhľadni juhozápadným smerom. Trasa meria niečo cez 3 km. Na rozhľadňu možno prísť aj po červenej trase od ústia Oravskej priehrady cez Uhlisko a potom zbehnúť na juh do sedla a na Borovú po neznačnej trase, cez pastviny.

Hoci sa pri ceste k rozhľadni zdá, že jej úlohou je rozdávať výhľady len doprava k Trstenej a Skorušine, hore s prekvapením zistíme, že sa nám otvára takmer kruhový rozhľad, zatienený na SSV len masívom vrchu Uhlisko. Na ZSZ vidno vrch Magurka s vysielačom, vpravo od neho Slanický ostrov na Oravskej priehrade, priehradný múr, v pozadí Babiu horu, ďalej Uhlisko, Trstenú, Skorušinu, na juhovýchode vzdialenejšie Roháče a na juhozápade Malú Fatru. Vzhľadom na otvorený terén s nízkym porastom nemožno odporúčať výstup na Borovú v búrkovom počasí.

Pohled na Tvrdošín Pohled na vrch Uhliska Výhled z rozhledny Borová Výhled z rozhledny Borová Výhled z rozhledny Borová
Výhled z rozhledny Borová Pohled na vrch Uhliska Výhled z rozhledny Borová Výhled z rozhledny Borová Výhled z rozhledny Borová
Rozhledna Borová Rozhledna Borová Výhled z rozhledny Borová Výhled z rozhledny Borová Výhled z rozhledny Borová

snímky: L. Khandl (1-4), A. Průšová (poslední tři), zbytek vlastní (duben 2017)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.102 - Oravské Beskydy; Vodná nádrž Orava + č.111 Chočské vrchy; Liptovská Mara.

12. Kmeťovka u Zubrohlavy (773 m n.m.)

Rozhledna Kmeťovka

Tradiční region: Orava

Okres: Námestovo

Geomorfologická jednotka: Oravské Beskydy

GPS: 49°27'47.670"N, 19°31'29.520"E

Rozhľadňu zo smrekového dreva postavila v lete 2018 obec Zubrohlava v rámci spoločného cezhraničného projektu Interreg, partnerom bola obec Maków Podhalański. Stavba stojí severne od obce pod kótou Kýčera (803 m) v lokalite Kmeťovka. Vyhliadková plošina je vo výške 6,3 m a vedie na ňu 33 schodov. Vedľa rozhľadne je prístrešok s lavicami. Pri pohľade z rozhľadne vidno na severe Babiu horu a na západe Pilsko. Krásny je však predovšetkým pohľad na opačnú stranu na Vysoké Tatry, Západné Tatry, Skorušinu, Oravskú Maguru a Nízké Tatry, ale aj na Oravskú priehradu. K rozhľadni vedie zo Zubrohlavy (v blízkosti kostola) Lazová ulica a neskôr poľná cesta (spolu 2,4 km). Lemujú ju informačné tabule náučného chodníka.

[Martin Veselý]: Rozhledna je velmi dobře dostupná, a to jak díky blízkosti Námestova a velmi dobré frekvenci autobusů, tak i díky relativně malému převýšení. Ačkoli se nachází jen na návrší a zdaleka ne na nejvyšším bodě, rozhled je opravdu slušný, a pro běžného turistu tak návštěva patří k jedné z těch nejpříjemnějších. Pro snazší orientaci byly na rozhledně instalovány orientační směrovky.

Rozhledna Kmeťovka Výhled z rozhledny Kmeťovka Výhled z rozhledny Kmeťovka Výhled z rozhledny Kmeťovka
Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Kmeťovka Výhled z rozhledny Kmeťovka Výhled z rozhledny Kmeťovka

text a GPS: L. Khandl, snímky vlastní (duben 2019)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.102 - Oravské Beskydy; vodná nádrž Orava.

13. Zborov nad Bystricou (748 m n.m.)

Rozhledna Zborov

Tradiční region: Kysuce

Okres: Čadca

Geomorfologická jednotka: Kysucká vrchovina

GPS: 49°21'55.724"N, 18°52'16.615"E

snímek: A. Průšová

Zajímavě umístěná i architektonicky řešená rozhledna (v kombinaci zděné a dřevěné části s ocelovými profily) vznikla na jaře roku 2019 na hřebínku mezi údolími řeky Kysuce a říčky Bystrice. Poskytuje atraktivní výhled na Kysucké Beskydy, Kysuckou vrchovinu, Javorníky a Malou Fatru. K rozhledně vystoupáme po červené turistické značce, ale nikoli ze Zborova, nýbrž z pětitisícového města Krásno nad Kysucou (ŽST je poněkud stranou); podle sdělení Aleny Průšové je to 6,3 km. Na rozhlednu vede celkem 39 schodů. Sejít můžeme širokou kamenitou cestou přes Vyšné Vane do Blažkova (autobus) nebo naučnou stezkou (červené značení, v mapách.cz neuvedeno) přes Vyšné a Nižné Vane do Dunajova.

Rozhledna Zborov Výhled na Malou Fatru Výhled na Malou Fatru

snímky: A. Průšová

Výhled z rozhledny Zborov Výhled z rozhledny Zborov Výhled z rozhledny Zborov Výhled z rozhledny Zborov Rozhledna Zborov

snímky: vlastní (srpen 2019)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č. 101 - Kysucké Beskydy; Veĺká Rača.

14. Trchovnica u Oravské Polhory (731 m n.m.)

Rozhledna Trchovnica

Tradiční region: Orava

Okres: Námestovo

Geomorfologická jednotka: Oravské Beskydy

GPS: 49°30'43.967"N, 19°28'12.513"E

snímek: L. Khandl

Šestnástimetrovú rozhľadňu postavila obec Oravská Polhora na pasienkoch nad dedinou v rámci projektu Interreg s názvom Babia hora trails. Partnerom projektu bola poľská obec Zawoja. Spodná časť stavby je z betónu obloženého kamením. Z betónu je i 14-stupienkové točité schodisko. Vedie na vyhliadkovú ochodzu vo výške 2,8 m. Vyššiu časť rozhľadne a ďalších 31 schodíkov (súhrnne teda 45) vyhotovili z dreva. Vedú na umelým šindľom krytú vyhliadkovú plošina vo výške 10 m. Z rozhľadne je krásny výhľad na severovýchod na Babiu horu a na západ na Pilsko. Smerom na juh vidieť značnú časť Vysokých a Západných Tatier s Roháčmi, ale aj Oravskej Magury. Pri rozhľadni je stôl s lavicami. Kúsok za rozhľadňu stojí v tieni stromov pri ceste kaplnka s lavičkami. Do Oravskej Polhory možno pricestovať autobusmi z Tvrdošína a Námestova. Od zastávky Jednota treba ísť k rozhľadni kilometer po asfaltke vedúcej k Chate Slaná voda.

Výhled z rozhledny Trchovnica Výhled z rozhledny Trchovnica Výhled z rozhledny  Trchovnica Výhled z rozhledny Trchovnica Výhled z rozhledny Trchovnica

text: L. Khandl, snímky: A. Průšová

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.102 - Oravské Beskydy; vodná nádrž Orava.

15. Harvelka v Bystrické dolině (730 m n.m.)

Rozhledna Harvelka

Tradiční region: Kysuce

Okres: Čadca

Geomorfologická jednotka: Kysucké Beskydy

GPS: 49°21'14.256"N, 19°7'53.756"E

snímek: mojekysuce.sk

Další protipožární monitorovací věž byla postavena v malebné Bystrické dolině na Kysucích; název nese po potoku Harvelka, který dolinou protéká a napájí vodní nádrž Nová Bystrica. Výstavbu zajistilo Lesné a pozemkové spoločenstvo Harvelka. Jak se již stává tradicí, věž není primárně určena pro turistiku, nicméně po kolaudaci by měla být přístupná veřejnosti. Logicky pak ani poloha není primárně určena pro dálkové výhledy, poloha je ale lákavá vzhledem k malebné a odlehlé krajině Kysuc. Kromě nejbližšího okolí poskytuje výhledy na nedalekou Malou Fatru.

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.101 - Kysucké Beskydy; Veĺká Rača.

16. Bobovec u Staré Bystrice (723 m n.m.)

Rozhledna Bobovec

Tradiční region: Kysuce

Okres: Čadca

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°20'25.70"N 18°56'51.20"E

snímek: P. Zágora

V sobotu 27. srpna 2011 byla veřejnosti slavnostně zpřítupněna turistická rozhledna na vrchu Bobovec u Staré Bystrice. Obec na ni získala příspěvek 333.000 EUR a vystavěla ji v rámci přeshraničního projektu "Rozhlédněme se". V rozhledně se nachází vyhlídková část, pozorovatelna pro sledování zvěře, své místo v ní našla i umělecká kovářská díla Stanislava Mikovčáka na téma různých variací andělů. Ta slouží taktéž jako umělecky ztvárněné mříže na oknech.

Rozhledna se nachází na vrchu Bobovec, na hranici katastrů obcí Stará Bystrica a Radôstka. Konstrukce je kamenná s dřevěným ochozem a stříškou; rozhledna je vysoká 16 metrů. Zajímavostí je, že energii pro rozhlednu vyrábí větrná elektrárna. Poskytuje výhled na Malou Fatru včetně Martinských Holí, Kysucké Beskydy s Velkou Račou, vidět je i Lysá hora v Moravskoslezských Beskydech.

Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec
Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec
Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec
snímky: P. Zágora (1-5), A. Průšová (14), zbytek vlastní (prosinec 2012)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.101 - Kysucké Beskydy; Veĺká Rača.

17. Tábor u Kysuckého Nového Mesta (697 m n.m.)

Rozhledna na vrchu Tábor

Tradiční region: Kysuce

Okres: Kysucké Nové Mesto

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°19'21.508"N, 18°46'14.917"E

snímek: vlastní (září 2016)

V roce 2015 byla na vrchu Tábor nad Kysuckým Novým Mestem vybudována dřevěná čtyřposchoďová rozhledna. Na výstavbě se podílel Urbariát Kysuckého Nového Mesta, místní turistický oddíl KNM, lesnická firma i dobrovolníci. K rozhledně dojdeme po modře značené cestě od železniční stanice, výstup je však poměrně strmý a převýšení činí 340 metrů. Na vrcholovou plošinu vede 48 schodů. Výhled je především na Malou Fatru a osobně mne poněkud zklamal.

Od roku 2017 má rozhledna své "dvojče" na Oravě u obce Zákamenné.

Umístění  rozhledny Tábor Výhled z rozhledny Tábor Výhled z rozhledny Tábor Výhled z rozhledny Tábor Rozhledna Tábor
mapka: mapy.cz, snímky: A. Průšová

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky, Čadca.

Úvodní stránka I Liptov & Považie I Bratislavský I Trnavský I Trenčianský I Banskobystrický I Nitrianský I Prešovský I Košický