ŽILINSKÝ KRAJ

Žilinský kraj je krajem s nejvyšším počtem rozhleden a najdeme zde také druhou a třetí nejvýše položenou rozhlednu na Slovensku. Navzdory převaze dřeva lze navštívit rozhledny s osobitou liptovskou architekturou, železné, ba i kamenné. Žilinský kraj je velmi hornatý, a má tak obrovský potenciál pro toulání a daleké horské rozhledy.

1. Skorušina (1 314 m n.m.)

Rozhledna Skorušina

Tradiční region: Orava

Okres: Tvrdošín

Geomorfologická jednotka: Skorušinské vrchy

GPS: 49°17'52.2"N, 19°41'32.4"E

snímek: vlastní (duben 2017)

Rozhledna na Skorušině je jednou z mála slovenských rozhleden umístěných na nejvyšším vrcholu pohoří. Jde o 13 metrů vysokou ocelovou konstrukci z 80. let, která je zároveň druhou nejvýše položenou rozhlednou na Slovensku. Nabízí především výhledy na Oravu (Pilsko, Babí hora, Oravská Magura, Oravská přehrada) a Západní Tatry (vrch Osobitá, Červené vrchy a pásmo kolem Bystré). Výhledy směrem k Tatrám však postupně omezují rostoucí stromy.

Na ochoz vylezeme po 31 stupních kovového žebříku; výstup není vhodný pro osoby, které hůře snášejí exponovanější polohy. Nejpohodlnější výstup je po žluté a dále zelené značce z Brezovice, výhledově pěkný sestup po červené značce do Oravic (autobus do Trstené).

Výhled z rozhledny Skorušina Výhled z rozhledny Skorušina Výhled z rozhledny Skorušina Výhled z rozhledny Skorušina Výhled z rozhledny Skorušina

snímky: M. Čada (1-4), A. Průšová (5)

Výhled z rozhledny Skorušina Výhled z rozhledny Skorušina Na rozhledně Skorušina

snímky: vlastní (duben 2017)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.112 - Západné Tatry - Roháče.

2. Ostredok v Nízkých Tatrách (1 167 m n.m.)

Rozhledna Ostredok

Tradiční region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

Geomorfologická jednotka: Nízké Tatry

GPS: 48°58'31.20"N, 19°35'06.60"E

snímek: P. Zágora

Důsledkem módního fenoménu výstavby rozhleden je jejich průlom až do třetího nejvyššího slovenského pohoří, Nízkých Tater. V nejnavštěvovanější části pohoří, v oblasti Jasné v závěru Demänovské doliny byla v létě 2010 vybudována dvoupatrová dřevěná rozhledna.

Rozhledna má výšku asi 6 metrů a najdeme ji na vyvýšenině Ostredok pouhých 10 minut chůze od hotelu Ostredok. Rozhledna není sice originální, nicméně vkusně zapadá do okolního terénu. Příjemné je, že do druhého patra vystoupáme po schůdcích, není tedy třeba si vypomáhat rukama. Z rozhledny jsou vidět okolní svahy Chopku i dalších vrcholů Nízkých Tater; za dobré viditelnosti by zřejmě bylo možné dohlédnout až k Tatrám Západním.

Rozhledna Ostredok Rozhledna Ostredok Rozhledna Ostredok Rozhledna Ostredok Rozhledna Ostredok
Rozhledna Ostredok Rozhledna Ostredok Rozhledna Ostredok Rozhledna Ostredok Rozhledna Ostredok

snímky: A. Průšová (1), P. Zágora (2), zbytek vlastní (prosinec 2011)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.122 - Nízké Tatry - Chopok.

3. Súšava (1 077 m n.m.)

Rozhledna Súšava

Tradiční region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

Geomorfologická jednotka: Chočské vrchy

GPS: 49°12'34.3"N, 19°30'27.4"E

snímek: A. Průšová

Dřevěná rozhledna na vrcholu Súšavy je mladší sestrou rozhledny ve Veĺkém Borovém - je od ní vzdálená jen asi 800 m. Rozhledna má vyhlídkovou plošinu ve výšce 15,5 m a bez pomoci evropských fondů ji postavily místní Penzión pri veži a Urbariát Chlebnice. Po zdolání 77 schodů se nám naskytne půlkruhový výhled na Západní Tatry, Malou Fatru, Veĺký Choč a malou část Nízkých Tater. K rozhledně vede z obce okružní oranžově značená cesta.

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny

text a snímky: A. Průšová

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.111 - Chočské vrchy, Liptovská Mara.

4. Krajčov vrch u Nižné Boci (986 m n.m.)

Rozhledna Nižná Boca

Tradiční region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

Geomorfologická jednotka: Nízké Tatry

GPS: 48°56'48.3"N, 19°45'37.8"E

Nižná Boca je rázovitá horská obec na Liptově, situovaná do Bocianské doliny v Nízkých Tatrách. V rámci turistického rozvoje lokality byla v místní části Rovne - Krajčov vrch v roce 2014 postavena dřevěná rozhledna. Jedná se o multifunkční stavbu, účel je i protipožární a v útrobách přilehlé chaty je možné se dokonce ubytovat. Zásluhu na jejím vzniku mají především majitelé zdejších lesních pozemků, sdružení v místním Urbárském spolku. Rozhledna je postavena ze smrkového dřeva a její výška je 14,5 m. Na otevřený ochoz nás vyvede 45 schodů (9 x 5).

Přístup k rozhledně je bohužel velmi neprakticky označený. Pokud totiž vystoupíme na autobusové zastávce, vidíme tuto ceduli. Podle ní to vypadá, že jde o jedinou cestu nahoru, trvající 60 minut. To však není pravda - pokud projdeme po hlavní silnici podél celé obce vzhůru, několik desítek metrů za značkou "konec obce" narazíme na tuto směrovku (viz též poslední snímek v galerii). Jedná se o kratší, nicméně však dosti příkrou a místy vydrolenou cestu. Další komplikací je, že nikde v obci nenajdeme jiný ukazatel. Ten u silnice nad obcí je potom každému k ničemu, včetně automobilistů, pokud zaparkují dříve. Osobně jsem přišel po cyklotrase shora od Vyšné Boci, všechny ukazatele tím pádem minul a nahoru se dostával složitě volným terénem, příkrým svahem a přes potok s okolím plným bláta. Je tedy zapotřebí si před výstupem přečíst patřičné informace anebo se zeptat místních. Podle obsluhy rozhledny existuje ještě třetí cesta, která je prý pohodlná, upravená a osazená informačními tabulemi, a sice od autobusové zastávky Stredná Boca (Nižná Boca, Stredná Boca Herich).

Žádné atraktivní výhledy samozřejmě nečekejme - je prakticky vidět jen na obec a okolní svahy. Máme-li štěstí na počasí, úzkým průhledem vidíme několik výrazných tatranských štítů (např. Kriváň). Zajímavostí je několik dodnes dochovaných a z rozhledny viditelných seníků roztroušených po okolních loukách, které sloužily k uskladnění sena a přes zimu pak k dočasnému ustájení dobytka, jenž byl po jeho zkonzumování převeden do dalšího seníku.

Rozhledna Nižná Boca Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Ukazatel k rozhledně

snímky: vlastní (září 2017), GPS: L. Khandl

Rozhledna je přístupná v sezóně (IV-X) o víkendech 11-17 hod., o prázdninách denně; vstupné 1,50 € (r. 2017).

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.123 - Nízké Tatry, Kráĺova hoĺa.

5. Sedlo Beskyd (958 m n.m.)

Rozhledna v sedle Beskyd

Tradiční region: Orava

Okres: Námestovo

Geomorfologická jednotka: Kysucké Beskydy

GPS: 49°23'30.571"N, 19°07'41.444"E

snímek: L. Khandl, GPS: M. Nohelová

Nová dřevěná rozhledna v sedle Beskyd,která v roce 2017 nahradila nižší vyhlídkovou konstrukci, je umístěna nad zastávkou Sedlo Beskyd na oravsko-kysucké historické lesní železnici, která je v provozu v sezóně od začátku května až do konce října. Přímo k výhledně lze tedy dojet originálně vlakem, a to buď z kysucké strany ze stanice Vychylovka, nebo z oravské strany ze stanice Tanečník. Z vyhlídkové plošiny se naskytne zajímavý pohled k východu (Paráč, 1 325 m) a jihu (Veĺký Rozsutec, 1 609 m).

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č. 101 - Kysucké Beskydy.

6. Ostrý vrch u Brezovice (942 m n.m.)

Rozhledna na Ostrém vrchu

Tradiční region: Orava

Okres: Tvrdošín

Geomorfologická jednotka: Skorušinské vrchy

GPS: 49°19'29.9"N, 19°39'34.1"E

snímek: L. Khandl

Jde o kovovou konstrukci z 80. let, na jejíž plošinu ve výšce 4,5 m vylezeme po 17 žebříkových stupních. I když je rozhledna částečně zarostlá mladými borovicemi, skýtá pěkný výhled na Kubínskou hoĺu, Budín a Magurku v Oravské Maguře, Pilsko a Babiu horu v Oravských Beskydech a na Oravskou přehradu. Na vrchol dojdeme z Brezovice po žluté značce. Ta však dnes vlastní vrchol obchází, a proto je zapotřebí se z mělkého sedla vrátit neznačenou cestičkou asi 200 m k nejvyššímu bodu; rozhledna se nachází těsně pod ním u vrcholové stanice lanovky.

Umístění rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny

mapka: mapy.cz, snímky: L. Khandl (1-2), vlastní (3-4, duben 2017)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.112 - Západné Tatry - Roháče.

7. Modlový vrch u Novoti (910 m n.m.)

Rozhledna u Novoti

Tradiční region: Orava

Okres: Námestovo

Geomorfologická jednotka: Oravské Beskydy

GPS: 49°26'11.749"N, 19°15'48.679"E

Také další rozhledna na Oravě se nachází v horách, a tudíž na místě s vysokou nadmořskou výškou. Vznikla na podzim 2017 v rámci programu přeshraniční spolupráce Interreg, mikroprojektu s názvem "Ochrana a rozvoj přírodního a kulturního dědictví obcí Novoť a Ujsoły", který byl realizován Žilinským samosprávným krajem. Jedná se o klasickou dřevěnku s výhledem na přilehlé vršky Oravských a Kysuckých Beskyd a na Oravskou Maguru.

Poloha rozhledny Poloha rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny

mapky: mapy.cz, snímky: M. Matula

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.102 - Oravské Beskydy; vodná nádrž Orava.

8. Veĺké Borové (902 m n.m.)

Rozhledna ve Veĺkém Borovém

Tradiční region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

Geomorfologická jednotka: Chočské vrchy

GPS: 49°12'08.9"N, 19°29'58.7"E

snímek: D. Voříšková

Obec Veĺké Borové je rázovitou horskou obcí na pomezí Oravy a Liptova uvnitř Chočských vrchů. Rozhledna, která se nachází na okraji obce na začátku mírného hřebene směrem k západu, je tvořena dřevěnou nástavbou na zděné konstrukci (jde o bývalou trafostanici) s ochozem ca. ve výšce 5 metrů. Svůj postřeh z návštěvy připojila Veronika Hrdličková: "Do Velkého Borového jede autobus, poslední stanice se jmenuje Veĺké Borové, Škrlák a odtud je to asi 1 km k rozhledně, vedle níž se nachází i Penzión pri veži; majitel penzionu byl sympatický pán, ale bohužel neměl razítko penzionu, pouze vizitku."

K rozhledně je možné se dostat velmi pěknou Kvačianskou dolinou z obce Kvačany, kam jezdí pravidelná linka z Liptovského Mikuláše. Lze zde dokonce ochutnat výborné místní pivo.

Rozhledna Veĺké Borové Veĺké Borové Veĺké Borové Veĺké Borové Veĺké Borové
Rozhledna Veĺké Borové Veĺké Borové Veĺké Borové Veĺké Borové Veĺké Borové

snímky: D. Voříšková (1), zbytek vlastní (prosinec 2012)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.111 - Chočské vrchy; Liptovská Mara.

9. Luby u Vysoké nad Kysucou (908 m n.m.)

Rozhledna Luby

Tradiční region: Kysuce

Okres: Čadca

Geomorfologický celek: Javorníky

GPS: 49°21'4.583"N, 18°31'46.608"E

Dřevěnou rozhlednu Luby najdeme v Javorníkách, na zalesněném dvojvrcholu asi 3 km jihozápadně od Vysoké nad Kysucou. Věž byla původně určena jako protipožární hláska (je postavena z prostředků Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova), zároveň je však povoleno na rozhlednu vystoupat (stav 2017), jak je patrné z vývěsky obce Veĺké Rovné a několika poměrně nových směrovek po cestě. Směrovky jsou vhodné i proto, že rozhledna se nachází mírně mimo trasování červené TZT vedoucí ze sedla Javorník na Vrchrieku a Semeteš, a sice na pěkném výhledově vděčném odlesněném hřebínku. Výška rozhledny je 19 metrů, na vyhlídkovou plošinu vylezeme po 54 žebříkových stupních. Stejně jako u nedaleké Kýčery i zde upozorňuji na velmi vzdušný výstup.

Výhled z ochozu není úplně kruhový, ale určitě stojí za to. Zaujme zejména pohled severním směrem na nejvyšší pásmo Moravskoslezských Beskyd (Kněhyni, Smrk, Lysou horu, Travný, rozhledna Čartak). Na severovýchodě pak spatříme hraniční hřeben s Velkým Polomem. Na jihovýchodě se pak vypíná Malá Fatra s Martinskými holemi. Dále vidíme i rozhlednu Zarúbaná Kýčera a věž v poutním areálu na Živčákové. Výhledy k západu a jihozápadu jsou poměrně omezené, bohužel výhled k východu je zcela zastíněn vyšším sousedním vrcholkem (kóta 911 m). Na rozdíl od nedaleké Kýčery tak není možný komplexní panoramatický pohled.

Nejsnazší přístup je od autobusové zastávky Kolárovice, Javorník v sedle mezi Makovem a Bytčou. Sejít je možné do Vysoké nad Kysucou na vlak, zdatnějším milovníkům rozhleden pak mohu doporučit vydat se nádhernou kvazihřebenovou cestou po červené, později po žluté a nakonec neznačenou cestou přes Vrchrieku, Semeteš a Kravárskou na rozhlednu Zarúbaná Kýčera.

Poloha rozhledny Rozhledna Luby Výhled z rozhledny Luby Výhled z rozhledny Luby Výhled z rozhledny Luby
Výhled z rozhledny Luby Výhled z rozhledny Luby Výhled z rozhledny Luby Výhled z rozhledny Luby Výhled z rozhledny Luby

mapka: mapy.hiking.sk, snímky vlastní (září 2017)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky, Čadca.

10. Zarúbaná Kýčera (884 m n.m.)

Zarúbaná Kýčera

Region cestovního ruchu: Horné Považie

Okres: Bytča

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°19'50.210"N, 18°35'20.944"E

snímek: A. Průšová

Dřevěná rozhledna na kopci Zarúbaná Kýčera v Javorníkách byla vybudována v roce 2013 za přispění Evropských fondů. Projekt s názvem "Aktivní turistika v pohraničí" realizovala obec Veĺké Rovné, v jejímž katastru se rozhledna nachází; partnerskou obcí jsou polské Zebrzydowice.

Rozhledna poskytuje dokonale kruhový výhled, který patří k těm nejkrásnějším, jaké je možno ze slovenských rozhleden zaznamenat. Vidět můžeme Javorníky, Moravskoslezské Beskydy, Slezské Beskydy i Oravské Beskydy, dále pak Malou Fatru a Martinské hole, část Velké Fatry, Strážovské vrchy a Pováží se Žilinou. Pěkně vidíme i na nedalekou rozhlednu Luby a poutní areál na Živčákové.

Oficiální cestu popsala Alena Průšová. Začíná u autobusové zastávky Veĺké Rovné, Ivor, odkud cesta stoupá přes osadu Dolinky a kolem kapličky nahoru k rozhledně. Cestou se nachází několik příjemných odpočívadel s informačními tabulemi. Osobně jsem šel z jiného směru - hřebínková cesta od rozhledny Luby je sice nádherná, ale poměrně náročná - závěrečný úsek po odbočení ze žluté značky pod Kravárskou vyžaduje dobrou orientaci v terénu, stejně jako sestup do obce Dĺhé Pole, odkud je výborné autobusové spojení do Žiliny.

Na vyhlídkovou plošinu v 16 metrech vystoupáme po třech žebřících s celkem 46 stupni. Nutno ale podotknout, že výstupy jak na Luby, tak na Kýčeru obzvláště za větrného počasí připomínají spíše branné cvičení než turistický výlet. Výstupy tedy nejsou vhodné pro osoby, které hůře snášejí výšky, otevřený prostor či exponované polohy.

Plánek místa Umístění rozhledny Odpočívadlo při cestě Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny
Výhled z rozhledny Výhled na Malou Fatru Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny
Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Na rozhledně

mapky: mapy.cz, snímky: A. Průšová (odpočívadlo), zbytek vlastní (září 2017)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky, Čadca.

11. Marťákov kopec v Zákopčí (854 m n.m.)

Rozhledna v Zákopčí

Tradiční region: Kysuce

Okres: Čadca

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°22'34.7"N, 18°43'56.0"E

snímek: A. Průšová

Další ze série turistických rozhleden, již třetí nesoucí rukopis architekta Stanislava Mikovčáka z Čadce, byla veřejnosti předána v říjnu 2011. Najdeme ji na Marťákově kopci v Zákopčí, místní části Petránky. Podobně jako jeho předchozí dva projekty, Mikovčákova rozhledna na Kamenitém a rozhledna na Bobovci, je tělo rozhledny z kamene a nástavba je dřevěná.

Stavba s atikami a okénky i zde připomíná středověkou strážní věž. Rozhledna je vysoká 14 metrů a na prostorný ochoz ve výšce 11 m vystoupáme po 45 schodech. Rozhled je v tomto případě ideální - kruhový, a proto výběr místa pro rozhlednu se povedl. Za dobré viditelnosti lze spatřit Kysucké a Oravské Beskydy, Kysuckou vrchovinu, Oravskou Maguru, Západní Tatry, Malou Fatru, Javorníky, Turzovskou vrchovinu a Moravskoslezské Beskydy.

Nejsnazší přístup k rozhledně je ze Zákopčí, části u Rulcov (585 m n.m.), kam lze dojet autobusovou linkou z Čadce. Na výstup potřebujeme asi 45 minut, cesta je proznačena modře. Jinou možností je výstup z části U Holých (570 m n.m.), který je o něco delší a trvá asi 1,5 hod. Provází nás žlutá značka přes osadu Blažková, později přejdeme na trasu značenou červeně.

[Martin Veselý]: Jinou možností je příchod od železniční zastávky Ochodnica na trati 127 Žilina - Čadca přes obec a poté po značené cyklotrase (cesta se vine kopcem a výstup tak není příkrý). Sejít je pak možné přes rozhlednu Tábor do Kysuckého Nového Mesta.

Výhled z rozhledny Zákopčí Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny
Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rozhledna u Petránek

text: L. Khandl, snímky: A. Průšová (1-2), zbytek vlastní (září 2016)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky, Čadca.

12. Pavčina Lehota (850 m n.m.)

Rozhledna u Pavčiny Lehoty

Tradiční region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

Geomorfologická jednotka: Podtatranská brázda

GPS: 49°01'29.70"N, 19°33'27.20"E

snímek: D. Voříšková

Menší dřevěná rozhledna v majetku obce Pavčina Lehota byla postavena v dubnu 2007 a nalézá se na sjezdovce nad Pavčinou Lehotou poblíž bobové dráhy v lokalitě Žiarce (tak je někdy rozhledna nazývána). Nabízí výhled od severozápadu k severovýchodu na Liptovský Mikuláš a okolí, Chočské vrchy a Západní Tatry. Identifikaci vrcholů umožňují barevné panoramatické fotografie umístěné pod stříškou. Vyhlídková plošina je ve druhém patře ve výšce 6 metrů.

Jde o nejstarší z trojice stavebně velmi podobných rozhleden na Liptově; dalšími dvěma jsou Ostredok a Liptovský Ján.

Pavčina Lehota Pavčina Lehota Pavčina Lehota Pavčina Lehota Pavčina Lehota
Pavčina Lehota Pavčina Lehota Pavčina Lehota Pavčina Lehota Pavčina Lehota

snímky: D.Voříšková (1-4), A.Průšová (5) zbytek vlastní (prosinec 2011)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.111 - Chočské vrchy; Liptovská Mara nebo č.112 Nízké Tatry, Chopok.

13. Štiavnik (843 m n.m.)

Rozhledna Štiavnik

Tradiční region: Kysuce

Okres: Bytča

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°19'21.729"N, 18°24'21.937"E

[Alena Průšová]: Další menší dřevěná rozhledna byla vybudována v Javorníkách. Na rozdíl od Stratence je však výhled pouze jihovýchodním směrem. K rozhledně lze dojít po pohodlné cestě z Kasáren, vzdálenost je asi 3 km. Na vyhlídkovou plošinu vede 27 schodů. U rozhledny je lavice a stůl, dole se dá i přespat.

[Ladislav Khandl]: Súčasťou protipožiarnej lesnej cesty Dlhá na úseku Štiavnik-Ráztoka – Kasárne, ktorú vybudovali v roku 2017 v rámci Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020, podporeného z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka, je aj protipožiarna monitorovacia veža. Je vysoká 9 m, nachádza sa približne v polovici trasy na hrebeni Kýčery a na jej stavbu použili lepené hranolové nosníky (podobne ako napríklad na rozhľadni Koenigswarte v Rakúsku). Úzka asfaltka, ktorá nahradila bývalú spevnenú lesnú cestu, je prístupná len pre vozidlá lesníkov a majiteľov lesných pozemkov, využívajú ju však i cykloturisti a turisti. Na vyhliadkovú plošinu rozhľadne, ktorá je vo výške 5,2 m, vedie 27 schodov. Výhľad z veže je len približne polkruhový, od severovýchodu po juhozápad. Vidno vpravo na bočnom hrebeni vrchy Ustrígeľ, Jaseňové a Čierne a na opačnej strane, vľavo, zase kopce Hluché, Suchý vrch a Fačkovská. Pekný výhľad do údolia Štiavnika uzatvárajú vzdialené vrchy Martinských hôľ s výrazným Kľakom a vpravo od neho Strážovské vrchy s Veľkým a Malým Manínom.

Prístup na rozhľadňu je autobusom z Bytče do obce Štiavnik, z konečnej zastávky Ráztoka (nezachádzajú až tam však všetky spoje). Od Ráztoky (575 m) vedie k rozhľadni (2,8 km) a ďalej na hrebeň Javorníkov zelená turistická trasa. Je teda možný prístup aj z druhej strany - z hrebeňa Javorníkov, cez sedlo Butorky (981 m) nad Kasárňami.

Poloha rozhledny Rozhledna Štiavnik Rozhledna Štiavnik Výhled z rozhledny Štiavnik

mapka: mapy.cz, snímky: A. Průšová (1-2), L. Khandl (3)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky, Čadca.

14. Kamenité (834 m n.m.)

Rozhledna Kamenité

Tradiční region: Kysuce

Okres: Čadca

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°21'51.9"N, 18°38'10.5"E

snímek: L. Khandl

K této romanticky působící rozhledně lze dojít po žluté TZT z osady Turkov poblíž Turzovky anebo po hřebínku z Jakubovského vrchu po červené TZT. Rozhledna je dostupná i za sněhu (projeté cesty), ale výstup je poměrně obtížný. Tělo rozhledny je kamenné, což byl v době výstavby u novodobých rozhleden neobvyklý jev. Rukopis architekta Mikovčáka se později projevil i na dvou dalších rozhlednách v regionu, na Bobovci a v Zákopčí.

Výhled z rozhledny Kamenité Rozhledna Kamenité Výhled z rozhledny Kamenité Výhled z rozhledny Kamenité Rozhledna Kamenité

snímky: H. Brandlová (1), zbytek vlastní (leden 2009)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky, Čadca.

15. Zákamenné (830 m n.m.)

Rozhledna Zákamenné

Tradiční region: Orava

Okres: Námestovo

Geomorfologická jednotka: Oravské Beskydy

GPS: 49°23'57.0"N, 19°16'46.9"E

Obec Zákamenné sa spolu s partnerskou obcou Gmina Ujsoly podieľala na projekte cezhraničnej spolupráce Interreg Poľsko – Slovensko s názvom Na trase kultúr pohraničia. Vybudovaná trasa vedie zo Zakamenného na hraničný vrch Úšust, ktorý je najvyšším bodom katastru obce. Trasa prechádza cez Kalváriu nad Zákamenným, Maršalkovým grúňom, Vlkovým grúňom, Krížnymi cestami - Kaňovkami a Delenou vodou. Na trase vybudovali v roku 2017 pri Mravčiakovom vrchu drevenú štvorpodlažnú rozhľadňu, vysokú 15 m. Vystúpiť na ňu môže naraz do 20 osôb, na každom podlaží maximálne 6 osôb.

Z najvyššej plošiny je prakticky kruhový výhľad, iba v severnom smere výhľad zakrýva blízke návršie. Vidno Pilsko, Babiu horu, Západné tatry, Chočské vrchy, časť Malej Fatry a Kysuckých Beskýd. Prístup na rozhľadňu je zo Zákamenného od dvojvežového kostola (jedného z mála na Orave) Nanebovzatia panny Márie z roku 1901. Trasa k vyhliadkovej veži, dlhá necelé 3 km, stúpa cez Kalváriu s peknou kaplnkou uprostred lesíka. Z miesta je pekný spätný výhľad na obec a jej okolie. Rozhľadňu vidno od odlesneného úseku za Kalváriou, vedie k nej poľná cesta.

Výhled z rozhledny Rozhledna Zákamenné

GPS, text a snímky: L. Khandl

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.102 - Oravské Beskydy; vodná nádrž Orava.

16. Májka ve Východné (820 m n.m.)

Rozhledna Východná

Tradiční region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

Geomorfologická jednotka: Liptovská kotlina

GPS: 49°3'39.132"N, 19°53'58.800"E

Zajímavě (ve stylu liptovské architektury) řešená rozhledna Májka vznikla v areálu přírodního amfiteátru v podtatranské obci Východná. Mezi turistické rozhledny ji řadím od 1. srpna 2015, odkdy ji obec zpřístupnila veřejnosti (předtím byla přístupná jen jednou ročně v rámci slavností).

Věž je vysoká 28 metrů. Z ochozu, na který nás zavede 102 schodů, se otevře krásný rozhled na Západní, Vysoké i Nízké Tatry.

Rozhledna Východná Výhled z rozhledny Východná Výhled z rozhledny Východná Výhled z rozhledny na Vysoké a Západní Tatry Výhled z rozhledny Východná
Výhled z rozhledny Východná Výhled z rozhledny Východná Výhled z rozhledny Východná Výhled z rozhledny Východná Rozhledna Východná

snímky: vlastní (srpen 2015)

Rozhledna je přístupná v létě denně, v září 10-18 hod.; jindy po dohodě s OÚ. Vstupné 0,50 EUR.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.112 - Západné Tatry, Roháče.

17. Borová u Tvrdošína (779 m n.m.)

Rozhledna Borová u Tvrdošína

Tradiční region: Orava

Okres: Tvrdošín

Geomorfologická jednotka: Oravská vrchovina

GPS: 49°21'16.7"N, 19°33'59.2"E

snímek: vlastní (duben 2017)

Jednoduchá dřevěná rozhledna má výšku asi 10 metrů a najdeme ji nad Tvrdošínem nedaleko zahrádkářské oblasti na úbočí vrchu Uhlisko. Nabízí rozhled na Babí horu, Oravskou přehradu, Pilsko, vysílač Magura, Chočské vrchy i Západní Tatry. Rozhledna je krásně viditelná z cesty vlakem prakticky po celou dobu jízdy mezi Tvrdošínem a Trstenou.

[Ladislav Khandl]: Drevenú rozhľadňu vysokú približne 11 m postavili v katastri mesta Tvrdošín na odlesnenej kóte Borová, asi 80 m od triangulačného bodu. Má dve vyhliadkové plošiny, na hornú vo výške 7,4 m vedie 33 schodov. K rozhľadni je vhodný prístup od železničnej stanice. Neznačkovaná trasa vedie najprv smerom do centra po frekventovanej Vojtaššákovej ulici, z ktorej po chvíli odbočíme doprava na cintorín s gotickým dreveným kostolom z 15. storočia zapísaným do zoznamu UNESCO. Bočnou bránou prejdeme z cintorína k Bernolákovej ulici a pokračujeme na jej horný koniec. (Odtiaľ vidno železničnú stanicu vzdialenú dolu juhovýchodným smerom len 250 m, prístup od nej sem je však problematický). Z Bernolákovej ulici zabočíme doľava a pretneme tri ulice až k ulici Hlísno. Odtiaľ vedie doprava okolo vodného zdroja asfaltová cestička poľom a pastvinami na chrbát Borovej. Tesne pred chatovou osadou sa cestička stáča hore doľava, my však pokračujeme takmer po vrstevnici ďalej, už po poľnej ceste. Dovedie nás do sedla medzi Borovou a Uhliskom. Zo sedla vystúpime k rozhľadni juhozápadným smerom. Trasa meria niečo cez 3 km. Na rozhľadňu možno prísť aj po červenej trase od ústia Oravskej priehrady cez Uhlisko a potom zbehnúť na juh do sedla a na Borovú po neznačnej trase, cez pastviny.

Hoci sa pri ceste k rozhľadni zdá, že jej úlohou je rozdávať výhľady len doprava k Trstenej a Skorušine, hore s prekvapením zistíme, že sa nám otvára takmer kruhový rozhľad, zatienený na SSV len masívom vrchu Uhlisko. Na ZSZ vidno vrch Magurka s vysielačom, vpravo od neho Slanický ostrov na Oravskej priehrade, priehradný múr, v pozadí Babiu horu, ďalej Uhlisko, Trstenú, Skorušinu, na juhovýchode vzdialenejšie Roháče a na juhozápade Malú Fatru. Vzhľadom na otvorený terén s nízkym porastom nemožno odporúčať výstup na Borovú v búrkovom počasí.

Pohled na Tvrdošín Pohled na vrch Uhliska Výhled z rozhledny Borová Výhled z rozhledny Borová Výhled z rozhledny Borová
Výhled z rozhledny Borová Pohled na vrch Uhliska Výhled z rozhledny Borová Výhled z rozhledny Borová Výhled z rozhledny Borová
Rozhledna Borová Rozhledna Borová Výhled z rozhledny Borová Výhled z rozhledny Borová Výhled z rozhledny Borová

snímky: L. Khandl (1-4), A. Průšová (poslední tři), zbytek vlastní (duben 2017)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.102 - Oravské Beskydy; Vodná nádrž Orava + 111 Chočské vrchy; Liptovská Mara.

18. Bobovec u Staré Bystrice (723 m n.m.)

Rozhledna Bobovec

Tradiční region: Kysuce

Okres: Čadca

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°20'25.70"N 18°56'51.20"E

snímek: P. Zágora

V sobotu 27. srpna 2011 byla veřejnosti slavnostně zpřítupněna turistická rozhledna na vrchu Bobovec u Staré Bystrice. Obec na ni získala příspěvek 333.000 EUR a vystavěla ji v rámci přeshraničního projektu "Rozhlédněme se". V rozhledně se nachází vyhlídková část, pozorovatelna pro sledování zvěře, své místo v ní našla i umělecká kovářská díla Stanislava Mikovčáka na téma různých variací andělů. Ta slouží taktéž jako umělecky ztvárněné mříže na oknech.

Rozhledna se nachází na vrchu Bobovec, na hranici katastrů obcí Stará Bystrica a Radôstka. Konstrukce je kamenná s dřevěným ochozem a stříškou; rozhledna je vysoká 16 metrů. Zajímavostí je, že energii pro rozhlednu vyrábí větrná elektrárna. Poskytuje výhled na Malou Fatru včetně Martinských Holí, Kysucké Beskydy s Velkou Račou, vidět je i Lysá hora v Moravskoslezských Beskydech.

Stará Bystrica je moderní a pohostinná obec. Na malém náměstí si lze prohlédnout novodobý Slovenský orloj.

Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec
Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec
Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec
snímky: P. Zágora (1-5), A. Průšová (14), zbytek vlastní (prosinec 2012)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.101 - Kysucké Beskydy; Veĺká Rača.

19. Liptovský Ján (712 m n.m.)

Rozhledna Liptovský Ján

Tradiční region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

Geomorfologická jednotka: Podtatranská kotlina

GPS: 49°2'35.390"N 19°40'50.552"E

Tato nevelká rozhledna byla postavena na úbočí Kameničné nad obcí Liptovský Ján v Janské dolině. Vystoupáme-li po 24 schodech do druhého podlaží, otevřou se především pěkné pohledy přes Podtatranskou brázdu na Veĺký Choč, západní část Západních Tater a dále na Liptovský Ján a Liptovský Mikuláš. K rozhledně se dostaneme neznačenou cestičkou ve svahu, poté co přejdeme říčku Štiavnici. Rozhledna je dobře viditelná z hlavní silnice.

Výhled na Poĺudnicu Výhled z rozhledny Výhled na Západní Tatry Výhled z rozhledny Rozhledna Liptovský Ján
snímky: vlastní (srpen 2015)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.112 - Západné Tatry; Roháče.

20. Věž muzea Vavrišovo (700 m n.m.)

Rozhledna Vavrišovo

Tradiční region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

Geomorfologická jednotka: Podtatranská kotlina

GPS: 49°04'06.20"N 19°45'40.20"E

snímek: A. Průšová

Obec Vavrišovo se nachází asi 5 km SV od Liptovského Hrádku (směr Pribylina, Podbanské). Vyhlídková věž je součástí muzea, které vzniklo v roce 2010 a jehož stavba byla zahájena u příležitosti 300. výročí Bitvy u Vavrišova. Bitva se odehrála v roce 1709 na území obce jako jedna z posledních bitev v rámci stavovských povstání Františka II. Rákociho. V bitvě se střetlo císařské vojsko labanců s Rákociho vojskem kuruců. Císařská vojska uzavřela Liptovskou kotlinu, povstalecká vojska se snažila prorazit přes vybudovanou obranu. Kurucové dostali v závěrečné fázi navzdory vojenské převaze povel k ústupu, a tudíž bitva zůstala bez vítěze.

Z rozhledny se naskytne panoramatický pohled na větší část Západních Tater, tatranský Kriváň, část Chočských vrchů a východ Nízkých Tater včetně Ďumbieru. Na ochoz nás zavede 63 schodů.

Tip z místa: V sezóně lze navštívit hrad Hrádok v Liptovském Hrádku (viz poslední snímek), kde probíhají prohlídky s průvodcem v každou celou hodinu kromě 12:00.

Rozhledna Vavrišovo Rozhledna Vavrišovo Výhled z rozhledny Vavrišovo Výhled z rozhledny Vavrišovo Výhled z rozhledny Vavrišovo
Výhled z rozhledny Vavrišovo Výhled z rozhledny Vavrišovo Výhled z ochozu Výhled na Nízké Tatry Výhled na Nízké Tatry
Výhled z rozhledny Vavrišovo Výhled z rozhledny Vavrišovo Výhled z rozhledny Vavrišovo Rozhledna Vavrišovo Hrad Liptovský Hrádok
snímky: vlastní (srpen 2015), text s využitím Wikipedie

Otevírací doba: VII-VIII denně mimo PON 13-16, jindy po dohodě. Vstupné dobrovolné.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.112 - Západné Tatry, Roháče.

21. Tábor u Kysuckého Nového Mesta (697 m n.m.)

Rozhledna na vrchu Tábor

Tradiční region: Kysuce

Okres: Kysucké Nové Mesto

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°19'21.508"N, 18°46'14.917"E

snímek: vlastní (září 2016)

V roce 2015 byla na vrchu Tábor nad Kysuckým Novým Mestem vybudována dřevěná čtyřposchoďová rozhledna. Na výstavbě se podílel Urbariát Kysuckého Nového Mesta, místní turistický oddíl KNM, lesnická firma i dobrovolníci. K rozhledně dojdeme po modře značené cestě od železniční stanice, výstup je však poměrně strmý a převýšení činí 340 metrů. Na vrcholovou plošinu vede 48 schodů. Výhled je především na Malou Fatru a osobně mne poněkud zklamal.

Od roku 2017 má rozhledna své "dvojče" na Oravě u obce Zákamenné.

Umístění  rozhledny Tábor Výhled z rozhledny Tábor Výhled z rozhledny Tábor Výhled z rozhledny Tábor Rozhledna Tábor
mapka: mapy.cz, snímky: A. Průšová

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky, Čadca.

22. Špicák u Strečna (610 m n.m.)

Rozhledna Špicák u Strečna

Tradiční region: Horné Považie

Okres: Kysucké Nové Mesto

Geomorfologická jednotka: Malá Fatra

GPS: 49°10'22.188"N, 18°51'19.991"E

Další novou rozhlednou nedaleko Žiliny je osm metrů vysoká dřevěná rozhledna Špicák nad Strečnem, která byla vztyčena podle projektu ing. arch. Stana Mikovčáka (Archekta s.r.o., Čadca). Výstavba rozhledny byla spolufinancována z evropských fondů. Rozhledna byla veřejnosti otevřena v březnu 2018.

Alena Průšová přidala několik postřehů: "Konečně zas jedna rozhledna, kde se nedá vyjet autem. Nejkratší cesta je z obce Strečno po žluté turistické značce do strmého kopce asi 1 km při převýšení 250 m. Na ochoz vystoupáme po 18 schodech. Na vrcholu kolem rozhledny je bohužel dost málo místa."

Umístění  rozhledny Výhled z  rozhledny Výhled z  rozhledny Výhled z  rozhledny Výhled z  rozhledny
mapka: mapy.cz, snímky: A. Průšová

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.110 - Malá Fatra, Vrátna.

23. Terchovské srdce u Terchové (608 m n.m.)

Rozhledna nad Terchovou

Region: Horné Považie

Okres: Žilina

Geomorfologická jednotka: Malá Fatra

GPS: 49°15'41.872"N, 19°1'41.165"E

snímek: A. Průšová

Unikátní rozhledna vyrostla během roku 2015 na návrší Oblaz nad obcí Terchová, rodištěm Juraja Jánošíka. Se svou výškou 30 m a pyramidovitým tvarem tvoří zajímavou dominantu oblasti. Rozhledna, spolu s naučnou stezkou zaměřenou na flóru a faunu NP Malá Tatra, byla vybudována v rámci projektu „Spoločne k poznaniu a ochrane prírody“, který byl realizován spolu s českou obcí Třanovice. Její autor Alojz Mucha zvolil netradiční tvar podle šibenice, na které byl přesně na tomto místě ve filmové adaptaci Juraj Jánošík pověšen.

Po zdolání 85 schodů se nám naskytne výhled především na blízkou Malou Fatru, průhledem k jihozápadu však vidíme i na Pováží a část Strážovských vrchů. Rozhledna je v sezóně hojně navštěvovaná a prakticky okamžitě se stala jednou z nejnavštěvovanějších rozhleden celého Slovenska.

Rozhledna nad Terchovou Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny
snímky: A. Průšová (1-3), zbytek vlastní (duben 2017)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.110 - Malá Fatra, Vrátna.

24. Dubeň u Žiliny (572 m n.m.)

Rozhledna Dubeň

Tradiční region: Kysuce

Okres: Žilina

Geomorfologická jednotka: Kysucká vrchovina

GPS: 49°13'58.793"N, 18°45'37.517"E

snímek: A. Průšová

Jak mě informovala paní Erika Kusyová, na zalesněném hřbetu vrchu Dubeň, asi 1,5 km východně od žilinské čtvrti Budatín, byla na jaře 2018 otevřena nová rozhledna. Je zhotovena ve tvaru kvádru, ocelová konstrukce a je obložena dřevem. Má 10 pater o celkové výšce 27,4 m, nejvyšší plošina je ve výšce 25 m. U paty rozhledny je umístěno kryté posezení. Projekt byl financován z rozpočtu OOCR Malá Fatra, částečně pak i dotací ministerstva dopravy a výstavby. Dojem z návštěvy popsala Erika takto: "Je to zaujímavá stavba, moderná, vysoká, naozaj nádherný výhľad, možno nie veľmi pre slabšie povahy, boli sme tam keď veľmi fúkalo a hore to bolo samozrejme cítiť , nie je to taká tá "bytelná" stavba, ale to je uhol pohľadu ... úplne hore je kovová konštrukcia a pletivo, je to samozrejme bezpečné."

Z rozhledny vidíme panorama Malé Fatry, Ĺadonhoru, přírodní rezervaci Brodnianka a samozřejmě Žilinu. K rozhledně dojdeme po červené TZT od autobusové zastávky Námestie hrdinov, kam zajíždí několik linek MHD; převýšení je 200 metrů. Návštěvu lze snadno spojit s věží Budatínského hradu.

Výhled z rozhledny Dubeň

snímek: E. Kusyová

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.110 - Malá Fatra, Vrátna.

25. Svedernícky vrch (552 m n.m.)

Rozhledna Svedernícky vrch

Region: Horné Považie

Okres: Žilina

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°16'30.693"N, 18°39'20.842"E

Zajímavá, 10 metrů vysoká dřevěná rozhledna ve tvaru kříže pochází z roku 2016 a byla postavena místní samosprávou včetně dobrovolníků. Ačkoli je nejníže položenou rozhlednou v celém hornatém kraji, je z ní příjemný rozhled na Pováží se Žilinou a Bytčou, Malou Fatru, část Strážovských vrchů a Javorníků. Na pohodlné plošině najdeme vrcholovou knihu. Příjemným zjištěním je i perfektní orientace, na každé křižovatce je vyznačená odbočka. Atraktivní je i cesta vzhůru svěžím jehličnatým lesem. Na rozhlednu vystoupáme po 27 schodech.

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny
snímky: vlastní (září 2017)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky, Čadca.


Úvodní stránka  I Bratislavský  I Trnavský  I Trenčianský  I Banskobystrický  I Nitrianský  I Prešovský  I Košický