ŽILINSKÝ KRAJ

Žilinský kraj je krajem s nejvyšším počtem rozhleden a najdeme zde také druhou a třetí nejvýše položenou rozhlednu na Slovensku. Navzdory převaze dřeva lze navštívit rozhledny s osobitou liptovskou architekturou, železné, ba i kamenné. Žilinský kraj je velmi hornatý, a má tak obrovský potenciál pro toulání a daleké horské rozhledy.

Skorušina (1 314 m n.m.)

Rozhledna Skorušina

Historický region: Orava

Okres: Tvrdošín

Geomorfologická jednotka: Skorušinské vrchy

GPS: 49°17'52.2"N, 19°41'32.4"E

snímek: vlastní (duben 2017)

Rozhledna na Skorušině je jednou z mála slovenských rozhleden umístěných na nejvyšším vrcholu pohoří. Jde o 13 metrů vysokou ocelovou konstrukci z 80. let, která je zároveň druhou nejvýše položenou rozhlednou na Slovensku. Nabízí především výhledy na Oravu (Pilsko, Babí hora, Oravská Magura, Oravská přehrada) a Západní Tatry (vrch Osobitá, Červené vrchy a pásmo kolem Bystré). Výhledy směrem k Tatrám však postupně omezují rostoucí stromy.

Na ochoz vylezeme po 31 stupních kovového žebříku; výstup není vhodný pro osoby, které hůře snášejí exponovanější polohy. Nejpohodlnější výstup je po žluté a dále zelené značce z Brezovice, výhledově pěkný sestup po červené značce do Oravic (autobus do Trstené).

Výhled z rozhledny Skorušina Výhled z rozhledny Skorušina Výhled z rozhledny Skorušina Výhled z rozhledny Skorušina Výhled z rozhledny Skorušina

snímky: M. Čada (1-4), A. Průšová (5)

Výhled z rozhledny Skorušina Výhled z rozhledny Skorušina Na rozhledně Skorušina

snímky: vlastní (duben 2017)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.112 - Západné Tatry - Roháče.

Ostredok v Nízkých Tatrách (1 167 m n.m.)

Rozhledna Ostredok

Historický region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

Geomorfologická jednotka: Nízké Tatry

GPS: 48°58'31.20"N, 19°35'06.60"E

snímek: P. Zágora

Důsledkem módního fenoménu výstavby rozhleden je jejich průlom až do třetího nejvyššího slovenského pohoří, Nízkých Tater. V nejnavštěvovanější části pohoří, v oblasti Jasné v závěru Demänovské doliny byla v létě 2010 vybudována dvoupatrová dřevěná rozhledna.

Rozhledna má výšku asi 6 metrů a najdeme ji na vyvýšenině Ostredok pouhých 10 minut chůze od hotelu Ostredok. Rozhledna není sice originální, nicméně vkusně zapadá do okolního terénu. Příjemné je, že do druhého patra vystoupáme po schůdcích, není tedy třeba si vypomáhat rukama. Z rozhledny jsou vidět okolní svahy Chopku i dalších vrcholů Nízkých Tater; za dobré viditelnosti by zřejmě bylo možné dohlédnout až k Tatrám Západním.

Rozhledna Ostredok Rozhledna Ostredok Rozhledna Ostredok Rozhledna Ostredok Rozhledna Ostredok
Rozhledna Ostredok Rozhledna Ostredok Rozhledna Ostredok Rozhledna Ostredok Rozhledna Ostredok

snímky: A. Průšová (1), P. Zágora (2), zbytek vlastní (prosinec 2011)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.122 - Nízké Tatry - Chopok.

Súšava (1 077 m n.m.)

Rozhledna Súšava

Historický region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

Geomorfologická jednotka: Chočské vrchy

GPS: 49°12'34.3"N, 19°30'27.4"E

snímek: Radim Tolasz

Dřevěná rozhledna na vrcholu Súšavy je doslovnou mladší sestrou rozhledny ve Veĺkém Borovém - je od ní vzdálená jen asi 800 m. Rozhledna má vyhlídkovou plošinu ve výšce 15,5 m a bez pomoci evropských fondů ji postavily místní Penzión pri veži a Urbariát Chlebnice. Výhled je jen polokruhový - vidíme Západní Tatry, Malou Fatru, Veĺký Choč a malou část Nízkých Tater. K rozhledně vede z obce okružní oranžově značená cesta.

text: s přispěním Ladislava Khandla

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.111 - Chočské vrchy, Liptovská Mara.

Nižná Boca (986 m n.m.)

Rozhledna Nižná Boca

Historický region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

Geomorfologická jednotka: Nízké Tatry

GPS: 48°56'48.3"N, 19°45'37.8"E

snímek: www.niznaboca.sk, n.v. a GPS: L. Khandl

Nižná Boca je horská obec na Liptově, situovaná do Bocianské doliny v Nízkých Tatrách. V rámci turistického rozvoje lokality byla v místní části Rovne - Krajčov vrch v roce 2014 postavena dřevěná rozhledna. Zásluhu na jejím vzniku mají především majitelé zdejších lesních pozemků, sdružení v místním Urbárském spolku. Rozhledna je postavena ze smrkového dřeva a její výška je 14,5 m. K rozhledně přísluší bufet a menší turistická chata.

Přístup k rozhledně popisuje Andrea Grunská pro server hiking.sk takto: "Jeden z možných výstupov je z hlavnej cesty, len kúsok pred vjazdom do Nižnej Boce od Čertovice (Vyšnej Boce). Nástup na chodník je označený. Prechádza po kopci po kalamite. Je pomerne náročný prudkým stúpaním. Ďalšia z možností je od autobusovej zastávky. Hneď oproti nej sa dvíha nespevnená komunikácia. Zo zastávky je vežu vidieť. Prejdúc cez hlavnú cestu po pár metroch príjemného výstupu sa dostaneme na rozsiahle lúky. Cestičku je pekne vidieť, nie je možné zablúdiť. Cestička po lúke, prejdúc okolo salaša, nás dovedie nakrátko do lesa. Keď ním prejdeme, dostaneme sa na ďalšiu, menšiu lúčku. No a to sme pod vežou."

Rozhledna je přístupná o víkendech v letní sezóně (IV-X) 11-16 hod., jindy po dohodě; vstupné 1,50 € (r. 2015).

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.122 - Nízké Tatry - Chopok.

Ostrý vrch u Brezovice (942 m n.m.)

Rozhledna na Ostrém vrchu

Historický region: Orava

Okres: Tvrdošín

Geomorfologická jednotka: Skorušinské vrchy

GPS: 49°19'29.9"N, 19°39'34.1"E

snímek: L. Khandl

Jde o kovovou konstrukci z 80. let, na jejíž plošinu ve výšce 4,5 m vylezeme po 17 žebříkových stupních. I když je rozhledna částečně zarostlá mladými borovicemi, skýtá pěkný výhled na Kubínskou hoĺu, Budín a Magurku v Oravské Maguře, Pilsko a Babiu horu v Oravských Beskydech a na Oravskou přehradu. Na vrchol dojdeme z Brezovice po žluté značce. Ta však dnes vlastní vrchol obchází, a proto je zapotřebí se z mělkého sedla vrátit neznačenou cestičkou asi 200 m k nejvyššímu bodu; rozhledna se nachází těsně pod ním u vrcholové stanice lanovky.

Umístění rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny

mapka: mapy.cz, snímky: L. Khandl (1-2), vlastní (3-4, duben 2017)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.112 - Západné Tatry - Roháče.

Veĺké Borové (902 m n.m.)

Rozhledna při Veĺkém Borovém

Historický region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

Geomorfologická jednotka: Chočské vrchy

GPS: 49°12'08.9"N, 19°29'58.7"E


snímek: D. Voříšková

Obec Veĺké Borové je rázovitou horskou obcí na pomezí Oravy a Liptova uvnitř Chočských vrchů. Rozhledna, která se nachází na okraji obce na začátku mírného hřebene směrem k západu, je tvořena dřevěnou nástavbou na zděné konstrukci (jde o bývalou trafostanici) s ochozem ca. ve výšce 5 metrů. Svůj postřeh z návštěvy připojila Veronika Hrdličková: "Do Velkého Borového jede autobus, poslední stanice se jmenuje Veĺké Borové, Škrlák a odtud je to asi 1 km k rozhledně, vedle níž se nachází i Penzión pri veži; majitel penzionu byl sympatický pán, ale bohužel neměl razítko penzionu, pouze vizitku."

Tip z místa: K rozhledně je možné se dostat velmi pěknou Kvačianskou dolinou z obce Kvačany, kam jezdí pravidelná linka z Liptovského Mikuláše. Lze zde dokonce ochutnat výborné místní pivo.

Rozhledna Veĺké Borové Veĺké Borové Veĺké Borové Veĺké Borové Veĺké Borové
Veĺké Borové Veĺké Borové Veĺké Borové Veĺké Borové Veĺké Borové

snímky: D. Voříšková (1), zbytek vlastní (prosinec 2012)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.111 - Chočské vrchy; Liptovská Mara.

Zarúbaná Kýčera (884 m n.m.)

Zarúbaná Kýčera

Region cestovního ruchu: Horné Považie

Okres: Bytča

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°19'50.210"N, 18°35'20.944"E

snímek: A. Průšová

Také další turistická rozhledna je vysloveně horská: jde o vzdušnou dřevěnou stavbu na kopci Zarúbaná Kýčera v Javorníkách, vybudovanou ve druhé polovině roku 2013 za přispění Evropských fondů. Projekt má název "Aktivní turistika v pohraničí" a realizovala jej obec Veĺké Rovné, v jejímž katastru se rozhledna nachází; partnerskou obcí jsou polské Zebrzydowice.

Podle servru hiking.sk nabízí rozhledna kruhový výhled a vidět můžeme Malou Fatru, Javorníky, Moravskoslezské Beskydy, Slezské Beskydy i Oravské Beskydy. Rozhled tedy zjevně patří k těm nadstandardním i v rámci slovenských rozhleden.

Cestou je několik příjemných odpočívadel s informačními tabulemi, jak vidíme na snímku Aleny Průšové. Ta rovněž doplnila výhled na areál poutního místa na Živčákové (poslední snímek). Podle Alenina zjištění se vyhlídka nachází v 16 metrech, nahoru vystoupáme po třech žebřících s celkem 45 stupni.

Plánek místa Umístění rozhledny Odpočívadlo při cestě Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny
Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled na Malou Fatru Výhled z rozhledny Pohled na areál na Živčákové

mapky: mapy.cz, snímky: A. Průšová

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky, Čadca.

Marťákov kopec v Zákopčí (854 m n.m.)

Rozhledna v Zákopčí

Historický region: Kysuce

Okres: Čadca

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°22'34.7"N, 18°43'56.0"E

snímek: A. Průšová

Další ze série turistických rozhleden, již třetí nesoucí rukopis architekta Stanislava Mikovčáka z Čadce, byla veřejnosti předána v říjnu 2011. Najdeme ji na Marťákově kopci v Zákopčí, místní části Petránky. Podobně jako jeho předchozí dva projekty, Mikovčákova rozhledna na Kamenitém a rozhledna na Bobovci, je tělo rozhledny z kamene a nástavba je dřevěná.

Stavba s atikami a okénky i zde připomíná středověkou strážní věž. Rozhledna je vysoká 14 metrů a na prostorný ochoz ve výšce 11 m vystoupáme po 45 schodech. Rozhled je v tomto případě ideální - kruhový, a proto výběr místa pro rozhlednu se povedl. Za dobré viditelnosti lze spatřit Kysucké a Oravské Beskydy, Kysuckou vrchovinu, Oravskou Maguru, Západní Tatry, Malou Fatru, Javorníky, Turzovskou vrchovinu a Moravskoslezské Beskydy.

Nejsnazší přístup k rozhledně je ze Zákopčí, části u Rulcov (585 m n.m.), kam lze dojet autobusovou linkou z Čadce. Na výstup potřebujeme asi 45 minut, cesta je proznačena modře. Jinou možností je výstup z části U Holých (570 m n.m.), který je o něco delší a trvá asi 1,5 hod. Provází nás žlutá značka přes osadu Blažková, později přejdeme na trasu značenou červeně.

[Martin Veselý] Jinou možností je příchod od železniční zastávky Ochodnica na trati 127 Žilina - Čadca přes obec a poté po značené cyklotrase (cesta se vine kopcem a výstup tak není příkrý). Sejít je pak možné přes rozhlednu Tábor do Kysuckého Nového Mesta.

Výhled z rozhledny Zákopčí Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny
Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rozhledna u Petránek

text: L.Khandl, snímky: A.Průšová (1-2), zbytek vlastní (září 2016)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky, Čadca.

Pavčina Lehota (850 m n.m.)

Rozhledna u Pavčiny Lehoty

Historický region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

Geomorfologická jednotka: Podtatranská brázda

GPS: 49°01'29.70"N, 19°33'27.20"E

snímek: D. Voříšková

Rozhledna v majetku obce byla postavena v dubnu 2007 a nalézá se na sjezdovce nad Pavčinou Lehotou poblíž bobové dráhy. Nabízí výhled od severozápadu k severovýchodu na Liptovský Mikuláš a okolí, Chočské vrchy a Západní Tatry.

Pavčina Lehota Pavčina Lehota Pavčina Lehota Pavčina Lehota Pavčina Lehota
Pavčina Lehota Pavčina Lehota Pavčina Lehota Pavčina Lehota Pavčina Lehota

snímky: D.Voříšková (1-4), A.Průšová (5) zbytek vlastní (prosinec 2011)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.111 - Chočské vrchy; Liptovská Mara nebo č.112 Nízké Tatry, Chopok.

Kamenité (834 m n.m.)

Rozhledna Kamenité

Historický region: Kysuce

Okres: Čadca

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°21'51.9"N, 18°38'10.5"E

snímek: L. Khandl

K této romanticky působící rozhledně lze dojít po žluté TZT z osady Turkov poblíž Turzovky anebo po hřebínku z Jakubovského vrchu po červené TZT. Rozhledna je dostupná i za sněhu (projeté cesty), ale výstup je poměrně obtížný. Tělo rozhledny je kamenné, což byl v době výstavby u novodobých rozhleden neobvyklý jev. Rukopis architekta Mikovčáka se později projevil i na dvou dalších rozhlednách v regionu, na Bobovci a v Zákopčí.

Výhled z rozhledny Kamenité Rozhledna Kamenité Výhled z rozhledny Kamenité Výhled z rozhledny Kamenité Rozhledna Kamenité

snímky: H. Brandlová (1), zbytek vlastní (leden 2009)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky, Čadca.

Májka ve Východné (820 m n.m.)

Rozhledna Východná

Historický region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

Geomorfologická jednotka: Liptovská kotlina

GPS: 49°3'39.132"N, 19°53'58.800"E

Zajímavě (ve stylu liptovské architektury) řešená rozhledna Májka vznikla v areálu přírodního amfiteátru v podtatranské obci Východná. Mezi turistické rozhledny ji řadím od 1. srpna 2015, odkdy ji obec zpřístupnila veřejnosti (předtím byla přístupná jen jednou ročně v rámci slavností).

Věž je vysoká 28 metrů. Z ochozu, na který nás zavede 102 schodů, se otevře krásný rozhled na Západní, Vysoké i Nízké Tatry.

Rozhledna Východná Výhled z rozhledny Východná Výhled z rozhledny Východná Výhled z rozhledny na Vysoké a Západní Tatry Výhled z rozhledny Východná
Výhled z rozhledny Východná Výhled z rozhledny Východná Výhled z rozhledny Východná Výhled z rozhledny Východná Rozhledna Východná

snímky: vlastní (srpen 2015)

Rozhledna je přístupná v létě denně, v září 10-18 hod.; jindy po dohodě s OÚ. Vstupné 0,50 EUR.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.112 - Západné Tatry, Roháče.

Borová u Tvrdošína (779 m n.m.)

Rozhledna Borová u Tvrdošína

Historický region: Orava

Okres: Tvrdošín

Geomorfologická jednotka: Oravská vrchovina

GPS: 49°21'16.7"N, 19°33'59.2"E

snímek: vlastní (duben 2017)

Jednoduchá dřevěná rozhledna má výšku asi 10 metrů a najdeme ji nad Tvrdošínem nedaleko zahrádkářské oblasti na úbočí vrchu Uhlisko. Nabízí rozhled na Babí horu, Oravskou přehradu, Pilsko, vysílač Magura, Chočské vrchy i Západní Tatry. Rozhledna je krásně viditelná z cesty vlakem prakticky po celou dobu jízdy mezi Tvrdošínem a Trstenou.

[Ladislav Khandl] Drevenú rozhľadňu vysokú približne 11 m postavili v katastri mesta Tvrdošín na odlesnenej kóte Borová, asi 80 m od triangulačného bodu. Má dve vyhliadkové plošiny, na hornú vo výške 7,4 m vedie 33 schodov. K rozhľadni je vhodný prístup od železničnej stanice. Neznačkovaná trasa vedie najprv smerom do centra po frekventovanej Vojtaššákovej ulici, z ktorej po chvíli odbočíme doprava na cintorín s gotickým dreveným kostolom z 15. storočia zapísaným do zoznamu UNESCO. Bočnou bránou prejdeme z cintorína k Bernolákovej ulici a pokračujeme na jej horný koniec. (Odtiaľ vidno železničnú stanicu vzdialenú dolu juhovýchodným smerom len 250 m, prístup od nej sem je však problematický). Z Bernolákovej ulici zabočíme doľava a pretneme tri ulice až k ulici Hlísno. Odtiaľ vedie doprava okolo vodného zdroja asfaltová cestička poľom a pastvinami na chrbát Borovej. Tesne pred chatovou osadou sa cestička stáča hore doľava, my však pokračujeme takmer po vrstevnici ďalej, už po poľnej ceste. Dovedie nás do sedla medzi Borovou a Uhliskom. Zo sedla vystúpime k rozhľadni juhozápadným smerom. Trasa meria niečo cez 3 km. Na rozhľadňu možno prísť aj po červenej trase od ústia Oravskej priehrady cez Uhlisko a potom zbehnúť na juh do sedla a na Borovú po neznačnej trase, cez pastviny.

Hoci sa pri ceste k rozhľadni zdá, že jej úlohou je rozdávať výhľady len doprava k Trstenej a Skorušine, hore s prekvapením zistíme, že sa nám otvára takmer kruhový rozhľad, zatienený na SSV len masívom vrchu Uhlisko. Na ZSZ vidno vrch Magurka s vysielačom, vpravo od neho Slanický ostrov na Oravskej priehrade, priehradný múr, v pozadí Babiu horu, ďalej Uhlisko, Trstenú, Skorušinu, na juhovýchode vzdialenejšie Roháče a na juhozápade Malú Fatru. Vzhľadom na otvorený terén s nízkym porastom nemožno odporúčať výstup na Borovú v búrkovom počasí.

Pohled na Tvrdošín Pohled na vrch Uhliska Výhled z rozhledny Borová Výhled z rozhledny Borová Výhled z rozhledny Borová

Výhled z rozhledny Borová Pohled na vrch Uhliska Výhled z rozhledny Borová Výhled z rozhledny Borová Výhled z rozhledny Borová

Rozhledna Borová Rozhledna Borová

snímky: L. Khandl (1-4), zbytek vlastní (duben 2017)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.102 - Oravské Beskydy; Vodná nádrž Orava + 111 Chočské vrchy; Liptovská Mara.

Bobovec u Staré Bystrice (723 m n.m.)

Rozhledna Bobovec

Historický region: Kysuce

Okres: Čadca

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°20'25.70"N 18°56'51.20"E

snímek: P. Zágora

V sobotu 27. srpna 2011 byla veřejnosti slavnostně zpřítupněna turistická rozhledna na vrchu Bobovec u Staré Bystrice. Obec na ni získala příspěvek 333.000 EUR a vystavěla ji v rámci přeshraničního projektu "Rozhlédněme se". V rozhledně se nachází vyhlídková část, pozorovatelna pro sledování zvěře, své místo v ní našla i umělecká kovářská díla Stanislava Mikovčáka na téma různých variací andělů. Ta slouží taktéž jako umělecky ztvárněné mříže na oknech.

Rozhledna se nachází na vrchu Bobovec, na hranici katastrů obcí Stará Bystrica a Radôstka. Konstrukce je kamenná s dřevěným ochozem a stříškou; rozhledna je vysoká 16 metrů. Zajímavostí je, že energii pro rozhlednu vyrábí větrná elektrárna. Poskytuje výhled na Malou Fatru včetně Martinských Holí, Kysucké Beskydy s Velkou Račou, vidět je i Lysá hora v Moravskoslezských Beskydech.

Tip z místa: Stará Bystrica je moderní a pohostinná obec. Na malém náměstí si lze prohlédnout novodobý Slovenský orloj.

Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec
Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec
Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec Rozhledna Bobovec

snímky: P. Zágora (1-5), A. Svoboda (15), A. Průšová (15), zbytek vlastní (prosinec 2012)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.101 - Kysucké Beskydy; Veĺká Rača.

Liptovský Ján (712 m n.m.)

Rozhledna Liptovský Ján

Historický region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

Geomorfologická jednotka: Podtatranská kotlina

GPS: 49°2'35.390"N, 19°40'50.552"E

Tato nevelká rozhledna byla postavena na úbočí Kameničné nad obcí Liptovský Ján v Janské dolině. Vystoupáme-li po 24 schodech do druhého podlaží, otevřou se především pěkné pohledy přes Podtatranskou brázdu na Veĺký Choč, západní část Západních Tater a dále na Liptovský Ján a Liptovský Mikuláš. K rozhledně se dostaneme neznačenou cestičkou ve svahu, poté co přejdeme říčku Štiavnici. Rozhledna je dobře viditelná z hlavní silnice.

Výhled na Poĺudnicu Výhled na Liptovský Mikuláš a Západní Tatry Výhled na Západní Tatry Výhled na Veĺký Choč a kostel v Liptovském Jánu Rozhledna Liptovský Ján

snímky: vlastní (srpen 2015)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.112 - Západné Tatry; Roháče.

Věž muzea Vavrišovo (700 m n.m.)

Rozhledna Vavrišovo

Historický region: Liptov

Okres: Liptovský Mikuláš

Geomorfologická jednotka: Podtatranská kotlina

GPS: 49°04'06.20"N, 19°45'40.20"E

snímek: A. Průšová

Obec Vavrišovo se nachází asi 5 km SV od Liptovského Hrádku (směr Pribylina, Podbanské). Vyhlídková věž je součástí muzea, které vzniklo v roce 2010 a jehož stavba byla zahájena u příležitosti 300. výročí Bitvy u Vavrišova. Bitva se odehrála v roce 1709 na území obce jako jedna z posledních bitev v rámci stavovských povstání Františka II. Rákociho. V bitvě se střetlo císařské vojsko labanců s Rákociho vojskem kuruců. Císařská vojska uzavřela Liptovskou kotlinu, povstalecká vojska se snažila prorazit přes vybudovanou obranu. Kurucové dostali v závěrečné fázi navzdory vojenské převaze povel k ústupu, a tudíž bitva zůstala bez vítěze.

Z rozhledny se naskytne panoramatický pohled na větší část Západních Tater, tatranský Kriváň, část Chočských vrchů a východ Nízkých Tater včetně Ďumbieru. Na ochoz nás zavede 63 schodů.

Tip z místa: V sezóně lze navštívit hrad Hrádok v Liptovském Hrádku (viz poslední snímek), kde probíhají prohlídky s průvodcem v každou celou hodinu kromě 12:00.

Rozhledna Vavrišovo Rozhledna Vavrišovo Výhled z rozhledny Vavrišovo Výhled z rozhledny Vavrišovo Výhled z rozhledny Vavrišovo
Výhled z rozhledny Vavrišovo Výhled z rozhledny Vavrišovo Výhled z ochozu Výhled na Nízké Tatry Výhled na Nízké Tatry
Výhled z rozhledny Vavrišovo Výhled z rozhledny Vavrišovo Výhled z rozhledny Vavrišovo Rozhledna Vavrišovo Hrad Liptovský Hrádok

snímky: vlastní (srpen 2015), text s využitím Wikipedie

Otevírací doba: VII-VIII denně mimo PON 13-16, jindy po dohodě. Vstupné dobrovolné.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.112 - Západné Tatry, Roháče.

Tábor u Kysuckého Nového Mesta (697 m n.m.)

Rozhledna na vrchu Tábor

Historický region: Kysuce

Okres: Kysucké Nové Mesto

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°19'21.508"N, 18°46'14.917"E

snímek: vlastní (září 2016)

[Petronela Hercová, nasenovinky.sk] Drevená rozhľadňa nad na vrchu Tábor nad Kysuckým Novým Mestom je podľa informácii zo stránok Urbariátu Kysucké Nové Mesto súčasťou väčšieho projektu, ktorý má ľuďom ukázať krásy nášho kraja a tiež ich povzbudiť k aktívnemu tráveniu voľného času. Na výstavbe sa okrem Urbariátu podieľal turistický oddiel KNM, lesnícka firma a dobrovoľníci, ktorí venovali svoj čas a úsilie na podporu dobrej veci.

[Martin Veselý] Vrch Tábor s rozhlednou se nachází asi 2,5 km od stanice Kysucké Nové Mesto na modré TZT (stoupání je místy strmé, ale cesta je široká). Počet schodů je rovných 50, což odpovídá vyhlídkové plošině asi 11 metrů. Rozhledna je bohužel umístěna nevhodně a rozhled, který je de facto jen směrem k Malé Fatře, mě vyloženě zklamal.

Poloha rozhledny Tábor Výhled z rozhledny Tábor Výhled z rozhledny Tábor Výhled z rozhledny Tábor Výhled z rozhledny Tábor

mapka: mapy.cz, snímky: A. Průšová

Tip z místa: Velmi pěkné je pokračování po modré značce směrem na Majtánky, Vrchrieku (861 m) a Petránky, nad nimiž se nachází volně přístupná rozhledna Marťákov kopec. Cesta nabízí hezčí výhledy na Malou Fatru než z rozhledny samé; několik z nich jsem zvěčnil při svém podzimním toulání.

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky, Čadca.

Terchovské srdce na Oblaze u Terchové (608 m n.m.)

Rozhledna Terchovské srdce

Region cestovního ruchu: Severné Považie

Okres: Žilina

Geomorfologická jednotka: Kysucká vrchovina

GPS: 49°15'42.473"N, 19°1'39.875"E

[www.zilina-gallery.sk] V rámci projektu „Spoločne k poznaniu a ochrane prírody“, ktorý sa realizoval spolu s obcou Třanovice z Českej republiky, sme vybudovali na vrchu Oblaz náučný chodník, ktorý je zameraný na faunu a flóru Národného parku Malá Fatra, ktorého zakončením je rozhľadňa – Terchovské srdce. Autorom návrhu celého projektu, vrátane rozhľadne je Alojz Mucha.

Rozhľadňa je 30m vysoká. Je to rýchlo prístupne miesto pre turistov, ako aj pre občanov Terchovej. Prispieva k poznaniu prírody, zdravému životnému štýlu a krásne pohľady na našu Terchovú pohladia každého na duši. Na vrchu Oblaz je teda okrem pietneho miesta aj miesto na poznávanie, vzdelávania, šport a relax. Inšpiráciou pre autora myšlienky bola terchovská pieseň: „To terchovské srdce na dvoje sa delí, jedna strana plače, druhá sa veselí…".

[Martin Veselý] Na rozhlednu vede 85 kovových schodů. Výstup je velmi jednoduchý a z centra obce dobře značený. Po sestupu je možné se posilnit v místním restauračním minipivovaru.

Rozhledna Terchovské srdce Výhled z rozhledny Terchová Výhled z rozhledny Terchová Výhled z rozhledny Terchová Výhled z rozhledny Terchová

snímky: A. Průšová

Rozhledna Terchovské srdce Výhled z rozhledny Terchová Výhled z rozhledny Terchová Výhled z rozhledny Terchová

snímky: vlastní (duben 2017)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.110 - Malá Fatra; Vrátna.

Svedernícky vrch (551 m n.m.)

Rozhledna Svederník

Region cestovního ruchu: Horné Považie

Okres: Žilina

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°16'31.48"N, 18°39'20.89"E

Rozhľadňa na Svederníckom vrchu (551 m n. m.) v katastri obce Svederník je trojpodlažná drevená stavba v tvare jednoramenného kríža. Náročné práce na výstavbe začali v roku 2013 a ukončené boli v roku 2016. kedy bola slávnostne otvorená 25. júna 2016. Z rozhľadne je nádherný výhľad na Javorníky, Malú Fatru, Súľovské skaly, Žilinskú a Bytčiansku kotlinu, ako aj na rieku Váh a Hričovskú priehradu.

K rozhľadni sa dostaneme od Kaplnky sv. Štefana v centre starej časti obce, odkiaľ sú umiestnené smerové tabuľky. V lesnom poraste sú na stromoch aj orientačné značky a malé smerové tabuľky. Výstup nie je náročný, pre menej zdatných turistov trvá asi 60 minút. Rozhľadňu postavili dobrovoľníci Klubu turistov Svederník. Autorom projektu je výtvarník Stanislav Mikovčák spolu s kolektívom.

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny

text: http://zilina-gallery.sk, snímky: A. Průšová

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky, Čadca.

Úvodní I Bratislavský I Trnavský I Trenčianský I Banskobystrický I Nitrianský I Prešovský I Košický