ZAJÍMAVOSTI

... aneb co se jinam nevešloV této rubrice popisuji vyhlídkové stavby, které nebylo možné zařadit do standardních kategorií rozhleden, věží či výhleden. Najdeme zde bývalé vojenské věže a vyhlídkové věže v soukromých rukou, které nebyly oficiálně zpřístupněny veřejnosti; z toho důvodu je nelze řadit mezi turistické rozhledny. Dále zde uvádím ubytovací a stravovací zařízení s vyhlídkami a několik specifických vyhlídkových objektů.

1. Vyhlídková rotunda na Chopku (2 004 m n.m.)

Vyhlídková rotunda na Chopku

Kraj: Žilinský

Okres: Liptovský Mikuláš

Typ: vyhlídková restaurace

GPS: 48°56'37.396"N, 19°35'24.817"E

snímek: www.casprezeny.azet.sk

Vůbec nejvýše položená vyhlídková stavba na Slovensku se nachází na Chopku v Nízkých Tatrách. Nejde o rozhlednu v pravém slova smyslu, ale o jiný vyhlídkový objekt - konkrétně nástavbu na restauraci Rotunda umístěnou v horní stanici lanovky z Jasné. Byla vybudována v roce 2014 a kromě vyhlídky je možné se zde i ubytovat - podle webových stránek jde o nejvýše položený hotel ve střední Evropě.

Provoz restaurace je podmíněn provozem lanovek. V měsících květen, říjen a listopad probíhá jejich údržba; v těchto měsících je restaurace otevřená pouze o víkendech.


Rotunda na Chopku Rotunda na Chopku Výhled z rotundy na Chopku

snímky: P. Gejdoš

Vyhlídka je přístupná celoročně s výše uvedeným omezením.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.122 - Nízke Tatry, Chopok.

2. Jelenec (925 m n.m.)

Vojenská věž na Jelenci

Kraj: Zlínský (ČR)

Geomorfologický celek: Bílé Karpaty

Typ: bývalá vojenská věž

GPS: 48°51'36.956"N, 17°42'10.363"E

snímek: H. Holubářová

Jako vyhlídková věž se občas uvádí i vysoká vojenská konstrukce na Jelenci v Bílých Karpatech. Nachází se sice na území Česka, ale častěji se o něm hovoří v souvislosti se slovenskými rozhlednami, jelikož objekt patří slovenskému ministerstvu obrany.

Výstup ovšem nelze označit za bezpečný - nahoru totiž nevedou schody, nýbrž jen kolmý železný žebřík. Z toho důvodu také nemohu zařadit Jelenec mezi turistické rozhledny. Na druhé straně nutno podotknout, že výstup na plošinu pátého patra, který je skutečně velmi vzdušný, je zážitkem na celý život. Jednak díky skvostnému kruhovému rozhledu, který tolik chybí na Velké Javořině, jednak pro radost z překonání sebe sama, z přiblížení se výšinám nejen skutečným, ale i symbolickým (na žádné jiné rozhledně jsem zatím nepotřeboval tolik síly a odvahy, tedy přiblížení se k mužskému principu). Z vlastní zkušenosti přitom dodávám, že k dobrému rozhledu stačí vystoupit do 3. patra a že plošina je sice zkorodovaná, ale zatím velmi pevná (stav v červenci 2010).

Vyhlídková věž se nachází na hlavním hřebeni Bílých Karpat asi 1,5 km severovýchodně od Velké Javořiny. Dostat se k ní lze nejlépe od Holubyho chaty pod Velkou Javořinou po zelené TZT, případně z České republiky odbočkou z téže zeleně značené cesty ze směru Květná - Velká Javořina; podle ukazatele měří odbočka 600 m.

Věž na Jelenci Věž na Jelenci Věž na Jelenci Věž na Jelenci Věž na Jelenci
Věž na Jelenci Věž na Jelenci Věž na Jelenci Věž na Jelenci Věž na Jelenci

snímky: P. Zágora (1), ostatní vlastní (červenec 2010)

Věž je přístupná na vlastní nebezpečí.

Turistická mapa 1:50.000 č.129 - Malé Karpaty, Bradlo.

3. Klenová (402 m n.m.)

Věž na Klenové

Tradiční region: Záhorie

Okres: Myjava

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°38'31.9" N, 17°35'55.2" E

Na jar 2017 vybudovali Mestské lesy, s.r.o. Brezová pod Bradlom v rámci Programu rozvoja vidieka 2014 – 2020, podporeného z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka, vskutku unikátnu protipožiarnu monitorovaciu vežu. Je zoskrutkovaná z drevených hranolov, zakončených na oboch koncoch špeciálnym kovaním. Do drážok v dvoch protiľahlých stranách každého hranola sú zapustené oceľové výstužné tyče, spojené s kovaniami. Z týchto dreveno-oceľových hranolov je zmontovaná vyše 20 metrov vysoká štvorpodlažná veža, výstuže však z nej vytvárajú osemuholníkovú stavbu. Vežu hore ukončuje mohutná kruhová strecha so solárnymi panelmi, pod ktorou je v neprístupnom priestore umiestnené monitorovacie protipožiarne zariadenie. Celá stavba pôsobí neuveriteľne impozantne a pritom jemne a elegantne. Teda, klobúk dolu pred projektantom, statikom a stavbármi! Čo tiež prekvapí, sú pohodlné lavičky pre dve osoby na každej plošine.

Veža stojí necelých 300 m od sedla Klenovej (425 m), na jeho východnej strane, pri neznačkovanej asfaltke, ktorú začiatkom roku rekonštruovali od Čierneho blata. na protipožiarnu lesnú cestu, ktorá vedie až na úpätie druhej strany pohoria. Na najvyššiu vyhliadkovú plošinu rozhľadne vo výške 15,3 m vedie 70 schodov. Výhľad z veže do diaľky je od severovýchodu po juhovýchod, na lom nad Hornou Pustou Vsou, na údolie Váhu a Považský Inovec.

Šikovný prístup na vežu je napríklad z Brezovej pod Bradlom, kam premáva autobus z Jablonice, ležiacej na železničnej trati Kúty – Trnava. Od zastávky Brezová pod Bradlom – detský domov (255 m) je rozhľadňa vzdialená 5,6 km. Žlto značkovaná trasa smeruje po Baraneckej ulici k Čiernemu blatu a lokalite Dvoly. Pri prírodnej rezervácii Ševcova skala (chránená je tu najmä prvosienka holá), na rázcestí Dvoly, trasa pretína modrú značku, ku ktorej sa doprava pripája aj žltá trasa. Tu na rázcestí začína červená trasa, ktorá vedie po asfaltke až do sedla Klenovej, potom sa od asfaltky odpája doprava, smeruje do Dolného Lopašova. Zo sedla Klenová je to k veži po asfaltke len pár minút.

[Martin Veselý]: Věž na Klenové jsem přesunul mezi zajímavosti, neboť podle vyjádření investora - ředitele Městských lesů Brezová po Bradlom - jde o protipožární věž, která nebyla zpřístupněna turistické veřejnosti. Jakkoli to působí podivně (proč tedy tak hezká konstrukce, proč lavičky na každém poschodí, proč to nebylo jasně oznámeno obcí nebo médii, proč u věže chybí zákaz vstupu?), nelze takovouto stavbu inzerovat jako lákadlo pro turistickou veřejnost.

Umístění rozhledny Výhled z rozhledny Klenová

mapka: mapy.cz; text, GPS a snímky: L. Khandl

Turistická mapa 1:50.000 č. 129 Malé Karpaty, Bradlo.

4. Veĺká Lomnica, penzion U Šeliho (670 m n.m.)

Penzion U Šeliho

Kraj: Prešovský

Geomorfologický celek: Podtatranská kotlina

Typ: soukromá vyhlídková věž

GPS: 49°7'20.438"N, 20°21'2.055"E

Zajímavou vyhlídkovou věž je možné navštívit v areálu penzionu U Šeliho ve Veĺké Lomnici. Jak mně potvrdila majitelka penzionu, věž byla postavena za účelem výhledu nejen na Vysoké, ale i na část Nízkých Tater. Je přístupná ubytovaným hostům, veřejnosti pak po předchozí dohodě za drobnou úplatu.

Poloha v mapě Poloha v mapě

mapky: mapy.cz

Věž je přístupná ubytovaným hostům, ev. po dohodě.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.113 Vysoké Tatry.

5. Petrklín u Sološnice (587 m n.m.)

Stožár na Petrklíně

Kraj: Bratislavský

Geomorfologický celek: Malé Karpaty

Typ: bývalá vojenská věž

GPS: 48°26'45.963"N, 17°13'57.577"E


Čtenář pete.green mě upozornil na bývalou vojenskou věž (signalzační stožár letiště Kuchyňa) na kopci Veľký Petrklín (Peterklín) u Sološnice. Jedná se o železnou konstrukci vysokou asi 16 metrů. Nacházejí se na ní dvě plošiny; první (asi 10 m nad zemí) je přístupná výstupem košem, na druhou je zapotřebí vyšplhat se po železné konstrukci, což ovšem zkoušet nebudu a ani to nikomu nedoporučuji. Z vyhlídkové plošiny je pěkný rozhled především na pohoří Malé Karpaty a část Bílých Karpat.

Na místo nevede žádná turistická trasa, nejjednodušší přístup je z obce při bývalém elektrickém vedení přímo vzhůru.

Poloha v mapě Výhled na Vysokou Výhled na Vápennou

snímky: pete.green, mapka: mapy.cz

Věž je přístupná na vlastní nebezpečí.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.128 - Malé Karpaty, Záruby.

6. Paseky u Kalinova (848 m n.m.)

Vojenská věž Paseky

Kraj: Prešovský

Geomorfologický celek: Laborecká vrchovina

Typ: bývalá vojenská věž

GPS: 49°19'59.2" N, 21°58'22.9" E

Pan Khandl mne upozornil rovněž na bývalou vojenskou věž Paseky nad Kalinovem, kterou najdeme v Laborecké vrchovině severně od Kalinova na slovensko-polské hranici. Byla postavena okolo roku 1940 a jak je vidět na snímku dr. Khandla, zcela chybí vrcholová plošina. I zde je nutný výstup košem. Není sice tak náročný jako na Jelenci, nicméně věž je nižší, a výhledy jsou tak již velmi omezené vzhledem k okolnímu lesu. Z důvodu oficiálního nezpřístupnění veřejnosti je možné věž zařadit pouze jako zajímavost.


7. Slnečné jazerá u Sence (125 m n.m.)

Rozhledna na Slnečných jazerách

Kraj: Bratislavský (okr. Senec)

Geomorfologický celek: Malokarpatská pahorkatina

Typ: neveřejná vyhlídková stavba

GPS: 48°12'55.86"N 17°24'53.42"E

Vznik Slunečných jezer u Sence se datuje do roku 1845, kdy tu probíhalo bagrování štěrku na výstavbu železnice Bratislava - Galanta. Původně to bylo 5 samostatných jezer, která se postupně sloučila do jediného, čímž vzniklo jezero s rozlohou 80 ha a s hloubkou až 12 m. Jezero se jakožto přírodní koupaliště začalo používat v roce 1919, tehdy pod názvem Slovenské Tahiti. Nový název Slnečné jazerá dostal areál v roce 1960.

Soukromou vyhlídkovou věž najdeme v jižní části, přesněji v zátočině nejblíže položené senecké železniční stanici. Přiléhá k restauraci Lobster a je přístupná na vlastní nebezpečí po dohodě s personálem. Nahoru vede 16 mlynářských a 13 normálních železných schodů. Posezení je příjemné zvláště za teplejšího počasí, kdy je možné sedět venku přímo nad hladinou jezera a rozhlédnout se z vyhlídky na korábu. V září působil celý areál velmi klidně, návštěva byla skutečně romantická a pohledy z rozhledny i z vyhlídky na korábu na modrou hladinu byly tou pravou třešinkou na dortu.


Rozhledna Senec Rozhledna Senec Rozhledna Senec Rozhledna Senec Rozhledna Senec
Rozhledna Senec Rozhledna Senec Rozhledna Senec Rozhledna Senec Rozhledna Senec

snímky: vlastní (září 2012)

Tato soukromá stavba není oficiálně přístupná veřejnosti.

Turistická mapa 1:50.000 č.151 - Trnavská pahorkatina, Senec.

8. "Stratenka"

Rozhledna Stratenka

Kraj: Banskobystrický

Okres: Lučenec

Geomorfologický celek: Cerová vrchovina

Typ: neveřejná vyhlídková stavba

Tuto pěknou soukromou rozhlednu s romantickým výhledem především po Cerové vrchovině jsem objevil při svých toulkách po slovenských rozhlednách v roce 2010. Nachází se na okraji obce na neoploceném pozemku a s respektem k majiteli nezveřejňuji její polohu. Nabízím ji tedy jako výzvu především těm z vás, kdo máte objevitelské sklony. Na vyhlídkovou plošinu ve druhém poschodí lze vystoupat po 24 žebříkových stupních.

Rozhlednu jsem pokřtil Stratenka, nejen díky podobnosti se Stratencem ve slovenských Javorníkách.


Soukromá rozhledna Soukromá rozhledna Soukromá rozhledna Soukromá rozhledna Soukromá rozhledna
Soukromá rozhledna Soukromá rozhledna Soukromá rozhledna Soukromá rozhledna Soukromá rozhledna

snímky: vlastní (září 2010)

I tato rozhledna je soukromá a lze ji navštívit jen po dohodě s majitelem.


9. Mohyla M. R. Štefánika na Brezové (543 m n.m.)

Mohyla M. R. Štefánika

Kraj: Trenčianský (okr. Myjava)

Geomorfologický celek: Myjavská pahorkatina

Typ: památník s vyhlídkovou terasou

GPS: 48°40'46.343"N, 17°33'51.867"E

Milovníky výhledů nepochybně zaujme mohyla M. R. Štefánika na Bradle nad obcí Brezová pod Bradlom. Jedná se o bílý terasovitý památník se čtyřmi obelisky postavený z travertinových bloků a zasvěcený věhlasnému slovenskému politikovi a generálovi M. R. Štefánikovi. Je vystavěn podle projektu arch. Dušana Jurkoviče (komplex chalup na Pustevnách, Peklo u Nového Města nad Metují, chata na Dobrošově, Jurkovičův dům v Luhačovicích, Jurkovičova vila v Brně, rozhledna Karlův kopec u Rožnova) poskytuje v rámci piety i daleké pohledy do kraje.

Pohled od památníku Pohled od památníku

snímky: J. Šlapák

Památník s výhlednou je volně přístupný.

Turistická mapa 1:50.000 č.129 - Malé Karpaty, Bradlo.

10. Velický zámoček v Popradu (690 m n.m.)

Hotel Velický Zámoček

Kraj: Prešovský

Okres: Poprad

Typ: hotel s vyhlídkovou věží

GPS: 49°3'55.879"N, 20°16'13.879"E

Možnost ubytování s výhledem z pokojů včetně rozhledu z věžičky na Vysoké Tatry nabízí novodobý hotel Velický Zámoček na okraji Popradu. Hotel jsem sice zatím nenavštívil, ale v listopadu 2016 mně pan Purdjak potvrdil, že nabídka výhledu je platná. Zde je odkaz na webové stránky hotelu.


Poloha hotelu

mapka: mapy.cz

Vyhlídka je přístupná pro ubytované hosty.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.113 - Vysoké Tatry.

11. Penzion Zbrojnica v Haliči (265 m n.m.)

Penzion Zbrojnica s věží

Kraj: Banskobystrický

Okres: Lučenec

Typ: vyhlídková věž penzionu

GPS: 48°21'16.717"N, 19°34'25.128"E

Další vyhlídkovou kuriozitu vygúglila Marcela Nohelová a vmžiku mne velmi zaujala. Jde o penzion s restaurací Zbrojnica v Haliči (ca. 5 km Z až SZ od Lučence), který zjevně vznikl přestavbou z hasičské zbrojnice. Navštívit se mi jej podařilo až po třech letech a rozhodně jsem nelitoval. Po dohodě s personálem (nejlépe předem, protože klíče mají jen majitelé a ti bývají přítomni častěji jen dopoledne) jsem se mohl rozhlédnout z kruhového ochozu. Směrem k Lučenci bohužel brání vyšší budova a není vidět ani výstavní zámek (funguje jako hotel), přesto jde o cenný "úlovek" ve sbírce fanouška vyhlídkových objektů. Poctivé halušky a dvě plzně při příjemném posezení byly pro mě vítanou relaxací při cestě z Opavské hory; jinak do Haliče zajíždí dnes už "jen" autobusy z Lučence do Veĺkého Krtíše. Pěkná cesta, rámovaná výhledy, je také po vedlejší silnici od vlakové stanice Tomášovce.

Přejme Zbrojnici hodně úspěchů a budete-li mít cestu, určitě se zastavte!


Věž penzionu Zbrojnica Věž penzionu Zbrojnica Věž penzionu Zbrojnica Věž penzionu Zbrojnica Věž penzionu Zbrojnica

snímky: vlastní (srpen 2016)

Vyhlídka je přístupná po předchozí dohodě s provozovatelem.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.141 - Cerová vrchovina, Lučenec.

12. Vyhlídková kavárna ve Staré Bystrici (480 m n.m.)

Zbojnická bašta s věžičkou

Kraj: Žilinský

Okres: Čadca

Typ: vyhlídková restaurace

GPS: 49°20'47.792"N, 18°56'14.673"E

Stará Bystrica je obcí na Kysucích (asi 13 km JV od Čadce) s necelými 5 tisíci obyvateli. Novodobou turistickou atrakci představuje Slovenský orloj. Jde o největší dřevěnou sochu na Slovensku; celková kompozice představuje sedící Madonu, Sedmibolestnou Pannu Marii - patronku Slovenska. Kromě této zajímavé stavby obec provedla generální rekonstrukci náměstí tak, aby vycházela z tradic, a přesto byla moderní.

V horní části náměstí (v místě původní hasičské zbrojnice) je umístěna restaurace Zbojnícka bašta od architekta Ivana Jariny. Součástí restaurace je také vyhlídková věž a terasa. Informaci o vyhlídce ve věži upřesňuje paní Helena Holubářová: "Jedná se o posezení pro malou společnost, to je hlavní účel vyhlídky ve věžičce. Nicméně pan domácí ochotně pouští nahoru i mimo otevírací dobu, o čemž jsem se osobně přesvědčila již třikrát."


Výhled z věžičky Výhled z věžičky Výhled z věžičky Detail posezení

snímky: H. Holubářová


Na úvodní stránku