VÝHLEDNY - Žilinský kraj



Jedním z kritérií pro pravou turistickou rozhlednu je výška vyhlídkové plošiny alespoň 4 metry nad terénem. Jestliže toto kritérium splněno není, o rozhlednu nejde, neboť výhled z plošiny je prakticky stejný jako ze země; přesto se o vyhlídkové stavby jedná. Na těchto stránkách tyto stavby označuji jako výhledny. Z důvodu praktičnosti je popisuji na čtyřech kartách. V Žilinském kraji je výhleden nejvíce, proto jim věnuji celou kartu. Výhledny v ostatních krajích shrnuji na dvou kartách (jih a západ, střed a východ). Samostatnou kartu pak věnuji výhlednám u vodních ploch, které primárně slouží k pozorování lokálního vodního biotopu.

Není-li uvedena přístupnost, je výhledna volně přístupná.

1. Veľká Rača (1 236 m n.m.)

Výhledna na Veľké Rače
  Kraj: Žilinský

  Okres: Čadca

  Geomorfologická jednotka: Kysucké Beskydy

  GPS: 49°24'47.885"N, 18°58'8.082"E
snímek: vlastní (červenec 2020)

Dřevěná výhledna na nejvyšším bodě Kysuckých Beskyd na hranicích s Polskem. Hora je dost špatně dostupná, pokud bychom nepoužili lanovku, proto je v turistické nebo lyžařské sezóně její použití žádoucí. Rozhled je prakticky kruhový - Vysoké, Západní a Nízké Tatry, Oravské Beskydy, Malá Fatra, Chočské vrchy, Slezské Beskydy, Moravskoslezské Beskydy, Javorníky, Kysucké Beskydy nebo Strážovské vrchy.

Výhled z Veľké Rači Výhled z Veľké Rači Výhled z Veľké Rači Výhled z Veľké Rači Výhledna na Veľké Rače

snímky: A. Průšová (1), zbytek vlastní

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.101 - Kysucké Beskydy; Veľká Rača.

2.-3. Šťaviny (1 180 m n.m.)
Hviezdoslavova horáreň (890 m n.m.)

Výhledna Šťaviny Výhledna Hviezdoslavova horáreň
  Kraj: Žilinský
  Okres: Námestovo

  Geomorf. jednotka - Šťaviny: Oravské Beskydy
  Geomorf. jednotka - horáreň: Podbeskydská brázda

  GPS 1: 49°33'39.183"N, 19°30'10.917"E
  GPS 2: 49°32'29.403"N, 19°30'5.336"E

Dvě dřevěné výhledny byly vybudovány v roce 2015 na naučné stezce Slaná Voda - Babia hora v Oravských Beskydech v rámci rekonstrukce stezky za použití evropských dotací. Výška vyhlídkových plošin je asi 3,5 m. Nižší z výhleden je umístěna na modré a žluté TZT poblíž Hviezdoslavovy hájovny, ve které se nachází literární expozice věnovaná dílu nejvýznamnějšího básníka Oravy, P. O. Hviezdoslava. Převýšení při cestě z Oravské Polhory je 200 metrů.

Výhledna Šťaviny Poloha v mapě Výhledna Šťaviny Pohled z výhledny

snímky: A. Průšová

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.102 - Oravské Beskydy; Oravská nádrž.

4.-7. Oravice, naučná stezka A. Kocyana (4 výhledny)

Výhledna na Oravicích Výhledna na Oravicích Výhledna na Oravicích Výhledna na Oravicích
  Kraj: Žilinský

  Tradiční region: Orava

  Okres: Tvrdošín

  Geomorf. jednotka: Skorušinské vrchy / Západní Tatry

Oravice jsou menší rekreační středisko na rozhraní Skorušinských vrchů a Západních Tater, katastrálně jde o exklávu města Tvrdošína. V jejich atraktivním okolí byl v roce 2016 vybudován Naučný chodník Antona Kocyana hned se čtyřmi výhlednami:

- v rašeliništi Peciská (820 m), GPS 49°17'29.288"N, 19°44'37.312"E,
- na začátku Tiché doliny (814 m), GPS 49°17'40.0"N, 19°45'28.6"E,
- na jižním úbočí Krúpové (990 m), GPS 49°18'16.207"N, 19°45'50.011"E,
- na jižním úbočí Witowské Magury (1025 m), GPS 49°17'28.596"N, 19°47'28.521"E.

Použitý koncept naučné stezky ukazuje bohužel přesně na to, jak to nemá vypadat. Správný přístup je pouze na krátkém povalovém okruhu rašeliništěm Peciská, který kromě naučných tabulí (některé již nahlodal zub času) nabízí i esteticky příjemně řešenou výhlednu. Zbylé tři výhledny jsou na nevhodných místech; výhledy jsou nezajímavé či přerostlé, zábradlí je ve špatném stavu. Na naučné stezce zcela chybějí značky v terénu a směrovky včetně orientace, tedy kam a za jak dlouho člověk po stezce dojde. Jako bonus nebyl ani u jediného přístřešku s posezením (!) umístěn odpadkový koš. Pečlivě jsem sice všechny odpadky vysbíral, včetně vrcholových partií kolem Magury, ale jak dlouho to vydrží, těžko říct. Nabízím k zamyšlení tvrdošínským radním - opravdu to chceme mít takhle a je nám to jedno? Skutečně příjmy z turistického ruchu nepokryjí ani pravidelné vyvážení odpadkových košů?

Přesto mně byl nakonec dopřán parádní rozhledový zážitek. Po výstupu po modré značce na Maguru Witowskou (1232 m) jsem shledal, že jižní svah byl zcela odtěžen a z odlesněného vrcholu je nyní nádherný rozhled na Západní Tatry, Skorušinu a Oravskou Maguru. Pochválím rovněž atmosféru turistické chaty Oravica a příjemné posezení v prostorném maxistánku v centru obce.

Výhled z Witowské Magury Výhled z Witowské Magury Výhled z Witowské Magury Výhled z Witowské Magury Výhled z Witowské Magury

Výhledna pod Magurou Výhledna pod Magurou Výhledna Tichá dolina Výhledna Tichá dolina Výhledna Peciská

snímky: vlastní (září 2023)

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.112 - Západné Tatry - Roháče.

8. Liptovská Lúžna (877 m n.m.)

Liptovská Lúžna
  Tradiční region: Liptov

  Okres: Ružomberok

  Geomorfologická jednotka: Nízké Tatry

  GPS: 49°19'50.210"N, 18°35'20.944"E

Mimo turistickej aktivity členov odboru je rozhľadňa. Rozhľadňa je ešte väčšia aktivita. Tu sa už jednalo o tvrdú prácu a um jednotlivých členov odboru turistiky. Tento nápad sme začali na výročnej členskej schôdzi ešte v roku 2018. Začal sa kolotoč vybavovania po úradoch a majiteľmi pozemkov. V tomto nám bol nápomocný aj starosta Ing. Albín Husarčík. Nakoľko sme chceli, aby táto rozhľadňa ostala stáť dlhšie ako predošlá, ktorej stojky boli osadené v zemi a po piatich rokoch začali hniť a tak musela byť zlikvidovaná. Novú rozhľadňu sme chceli postaviť na betónových pätkách. Tu sme narazili na problém, bolo treba stavebné povolenie, následne k tomu nájomnú zmluvu na pozemok, projekt a začal sa kolotoč vybavovaní po úradoch a sedení (Životné prostredie, správa NAPANT-u, užívateľov pozemkov). V správe NAPANT-u sme žiadosť mali zamietnutú. Na odvolanie bolo vybavené konanie na mieste úspešné. Celá táto agenda bola úspešne ukončená 31. 8. 2020 vydaním stavebného povolenie. Ešte v roku 2020 boli v obci oslovené ústne aj písomne spoločnosti vlastniace lesy o sponzorstvo v dodaní dreva na rozhľadňu. Po písomných žiadostiach nám bolo drevo prisľúbené. Týmto sa chcem v mene členov turistiky v obci poďakovať nielen predsedom týchto spoločnosti, ale aj členom predstavenstva, že mali pochopenie a odsúhlasili nám drevo na stavbu.

Sponzori rozhľadne pri meandroch Lúžňanky: obec Liptovská Lúžna – pomocný materiál, náter, poplatky Urbariát Liptovská Lúžna – drevo Šoltýsky komposesorát Liptovská Lúžna – drevo Bartkova spoločnosť Liptovská Lúžna – drevo Iveta Veselovská – projekt Vladimír Veselovský – autodoprava Branislav Veselovský – technický materiál Samotná výstavba začala 1. 9. 2020 kopaním jám a 6. 10. 2020 bola pozastavená pre pandémiu Covid-19. Za toto obdobie bola postavená hlavná konštrukcia rozhľadne. Členovia odpracovali 387 hodín, účasť 25 členov. V roku 2021 sme začali 1. júla a ukončili 30. októbra. Odpracovali sme 519 hodín, členovia odboru celkom odpracovali 906 hodín. Touto cestou chcem poďakovať členom, ktorí reagovali na správy a prišli pomôcť dostavať. Ako predseda som sám mal na výstavbe odpracovaných 315 hodín, keď veľakrát som musel robiť aj sám. Prišiel som na to, že zanietenosť má svoje hranice. Keď mali čas aj členovia, pršalo. Takto sa to točilo dookola. 1. 12. 2021 bola konečne rozhľadňa po odstránení nedostatkov skolaudovaná a bolo vydané kolaudačné rozhodnutie. Členovia sa rozhodli správne, aby také niečo bolo postavené pri jedinečnom prírodnom výtvore, ako sú meandre Lúžňanky. Táto rozhľadňa ešte nebola skolaudovaná a už sa objavovala v médiách ako prvá postavená rozhľadňa v okrese Ružomberok. V mene členov odboru turistiky v obci vás prosíme, nepoškodzujte ju a udržujte okolo nej poriadok. Nech slúži všetkým, ktorí ju prídu pozrieť, nie len občanom Liptovskej Lúžnej!

[Martin Veselý]: Tato sympatická stavba umožňuje příjemný pohled na přírodní rezervaci Meandre Lúžňanky. Neumožňuje však globální rozhled, je vidět to samé co ze země a na tři strany od výhledny terén stoupá; proto se ani při výšce okolo pěti metrů nejedná o pravou turistickou rozhlednu. Výhledna je zpřístupněna od prosince 2021 a na plošinu druhého patra vystoupáme po 24 schodech. Obec je vcelku slušně dostupná autobusem z Ružomberku i o víkendech.

text: Lúžňanský Hlásnik

Liptovská Lúžna Liptovská Lúžna Liptovská Lúžna Liptovská Lúžna Liptovská Lúžna

snímky: vlastní (duben 2023)

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.122 - Nízké Tatry, Chopok.

9. Kamenité (834 m n.m.)

Výhledna Kamenité
  Kraj: Žilinský

  Okres: Čadca

  Geomorfologická jednotka: Javorníky

  GPS: 49°21'52.075"N, 18°38'11.557"E
snímek: L. Khandl

K této romantické výhledně lze dojít po žluté TZT z osady Turkov poblíž Turzovky anebo po hřebínku z Jakubovského vrchu po červené TZT. Je dostupná i za sněhu (projeté cesty), ale výstup je poměrně obtížný. Tělo výhledny je neobvykle kamenné. Rukopis architekta Mikovčáka se později projevil i na několika pravých turistických rozhlednách v regionu, jako např. na Bobovci nebo v Zákopčí.

Výhledna Kamenité Výhledna Kamenité Výhledna Kamenité Výhledna Kamenité

snímky: H. Brandlová (1), zbytek vlastní (leden 2009)

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky, Čadca.

10. Skanzen Pribylina (800 m n.m.)

Skanzen v Pribylině
  Kraj: Žilinský

  Okres: Liptovský Mikuláš

  Geomorfologická jednotka: Podtatranská kotlina

  GPS: 49°6'36.688"N, 19°48'3.136"E

Pribylina je vysoko položená liptovská obec pod Západními Tatrami. Jeden z největších skanzenů na Slovensku, Múzeum liptovskej dediny, vznikl v souvislosti s výstavbou přehrady Liptovská Mara, kdy počátkem 70. let 20. století bylo zatopeno 13 liptovských obcí. Skanzen byl veřejnosti zpřístupněn v roce 1991. Muzeum je částečně tvořeno domy ze zatopených obcí, některé domy pocházejí z oblasti horného a dolného Liptova. V muzeu je i řada dalších expozic, jako např. chov huculských koní nebo od roku 2020 jednokilometrový zprovozněný úsek Považské lesní železnice.

V roce 2021 byla v zalesněné části vybudována oddychová zóna s jezírkem u potůčku, které dominuje dřevěná výhledna realizovaná podle předlohy někdejší rozhledny na vrchu Zapač u Liptovského Hrádku. Dvojpodlažní stavba má výšku 7,86 m, plošina je ve výšce okolo 4 m a vystoupáme na ni po 21 schodech. Ačkoli výhled je prakticky jen na přilehlé jezírko, jde o milé odpočinkové místo. Opodál lze navštívit stavbičku ve tvaru hnízda (13 schodů, viz poslední snímek), jde však toliko o dětskou atrakci bez výhledu.

Výhled na Západní Tatry Výhled na Tatry Výhled na jezírko Výhledna ve skanzenu Hnízdo pro děti

snímky: vlastní (srpen 2023)

Výhledna je přístupná takto, vstupné 9 EUR (r. 2023).

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.112 - Západné Tatry - Roháče.

11. Bačov stolec (775 m n.m.)

Bačov stolec
  Kraj: Žilinský (Orava)

  Okres: Dolný Kubín

  Geomorfologická jednotka: Oravská vrchovina

  GPS: 49°11'24.304"N, 19°23'39.278"E

Výhledna s dětskou houpačkou, to je Bačov stolec na bezlesém hřebínku nad obcí Osádka na Oravě. Je to atrakce především pro děti, přesto je tento počin party místních šikulů a nadšenců zaznamenáníhodný! Výhlednu najdeme na hřebínku mezi obcemi Pokryváč a Osádka, kam zajíždějí autobusy z Dolného Kubína. Na vyhlídkovou plošinu vylezeme po devíti žebříkových stupních a naskytnou se nám panoramatické rozhledy na Západní Tatry, Chočské vrchy, Malou Fatru a Oravskou Maguru.

Výhled na Malou Fatru Výhled na Chočské vrchy Výhled na Západní Tatry Výhled na Veľký Choč Bačov stolec

snímky: vlastní (září 2023)

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.111 - Chočské vrchy.

12. Záblatie (770 m n.m.)

Výhledna Záblatie
  Kraj: Žilinský

  Okres: Bytča

  Geomorfologická jednotka: Javorníky

  GPS: 49°20'29.4"N, 18°31'01.3"E

Výhlednu Záblatie, spojenou s krmelcem pro zvěř, najdeme na soukromém pozemku při červeně značené cestě ze sedla Javorník k rozhledně Luby. Jedná se o neatraktivní drobnou stavbu na louce asi 20 m pod cestou, která průhled na Moravskoslezské Beskydy nijak nevylepšuje ve srovnání s pohledem z cesty.

Výhledna Záblatie

snímky: vlastní (září 2017)

13. Kvačany - Dlhá Lúka (685 m n.m.)

Výhledna u Kvačan
  Kraj: Žilinský

  Okres: Liptovský Mikuláš

  Geomorfologická jednotka: Podtatranská kotlina

  GPS: 49°9'48.652"N, 19°31'35.199"E

Menší, pravděpodobně soukromou dřevěnou výhlednu můžeme navštívit také na Liptově v obci Kvačany, katastrální části Dlhá Lúka. Nachází se západně od obce na pastvině nad hřbitovem. Dojít k ní můžeme buď cestou kolem hřbitova, nebo po cyklotrase 2407. Nabízí slušný rozhled na Liptovskou Maru, Nízké Tatry a Západní Tatry. Na vyhlídkovou plošinu vede 16 nášlapných příček. Výstup jsem spojil s návštěvou malebné Prosiecké doliny.

Výhledna u Kvačan Výhledna u Kvačan Výhledna u Kvačan Výhledna u Kvačan

snímky: Miloš Hezký

Výhledna u Kvačan Výhledna u Kvačan Výhledna u Kvačan Výhledna u Kvačan

snímky: vlastní (srpen 2023)

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.111 - Chočské vrchy, Liptovská Mara.

14. Archeoskanzen Havránok (650 m n.m.)

Výhledna Havránok
  Kraj: Žilinský

  Okres: Liptovský Mikuláš

  Geomorfologická jednotka: Chočské vrchy

  GPS: 49°6'10.390"N, 19°28'50.990"E
snímek: www.po-cestach.cz,   GPS: M. Nohelová

Archeologický skanzen Havránok najdeme na úbočí vrchu Úložisko nad Liptovskou Marou. Dvoumetrová výhledna byla vybudována v roce 2020 a nahradila opodál položenou původní stavbu, která byla pro celkovou zchátralost stržena v roce 2017 (na snímku P. Urbance). Z vyhlídkové plošiny ve výšce dvou metrů se lze rozhlédnout od jihu k západu, a sice na západní část Nízkých Tater, řeku Váh a část přehradní nádrže Liptovská Mara.

K výhledně dojdeme po červené značce od železniční zastávky Liptovské Vlachy mezi Ružomberkem a Liptovským Mikulášem. Informačně bohatý článek o archeoskanzenu jsem našel zde.

Pohled z výhledny Pohled z výhledny

snímky: P. Urbanec

Vstup do skanzenu je sezónní, otevírací hodiny najdeme zde.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.111 - Chočské vrchy, Liptovská Mara.

15. Klinské rašelinisko (618 m n.m.)

Výhledna Klin
  Kraj: Žilinský

  Okres: Námestovo

  Geomorfologická jednotka: Orava

  GPS: 49°25'48.467"N, 19°29'59.987"E

V rámci projektu "Turistika bez hraníc - rozvoj poľsko-slovenského turistického chodnika z Jeleśne do Klina" byla v lokalitě Kliňanské rašelinisko vybudována menší dřevěná výhledna. Najdeme ji na cyklotrase 5491 v úseku mezi Klinem a Námestovem.

[Ladislav Khandl]: Na Hornej Orave pribudla v lete 2018 ďalšia rozhľadňa postavená v rámci cezhraničného programu Interreg. Stojí pri chránenom území Klinské rašelinisko. Na vyhliadkovú plošinu vo výške 3,2 m nás dovedie 14 schodov. Na juhozápade vidno rašelinisko a za ním Námestovo, na severozápade obec Klin a kúsok vpravo od severu Babiu horu a rozhľadňu Kmeťovka. K pol kilometra vzdialenej rozhľadni vedie z obce Klin asfaltový chodník. Možné je tiež cestovať z Námestova hociktorou linkou v smere na Zubrohlavu a Oravskú Polhoru a vystúpiť buď pri Klinskom moste, alebo už o zastávku skôr pri výrobnej hale. Odtiaľ treba ísť kúsok po ceste a potom odbočiť na chodník k rozhľadni.

Výhledna u Klinského rašeliniska Výhledna u Klinského rašeliniska Výhledna u Klinského rašeliniska Výhledna u Klinského rašeliniska

snímky: vlastní (duben 2019)

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.102 - Oravské Beskydy; vodná nádrž Orava.

16. Tri studničky u Kolárovic (590 m n.m.)

Výhledna Tri studničky
  Kraj: Žilinský

  Okres: Bytča

  Geomorfologická jednotka: Javorníky

  GPS: 49°16'34.279"N, 18°32'57.449"E
snímek: mapy.cz

Hezká výhledna v neméně hezkém přírodním prostředí vznikla v roce 2022 v katastru obce Kolárovice v Javorníkách. Nachází se asi kilometr východně od centra obce při Kvapľovém potoce. Výhledově není nijak zajímavá, jde spíše o námět na klidnou lokální procházku. Vedle výhledny se nachází odpočinkové posezení.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.109 - Javorníky, Čadca.

17. Brotnica u Necpal (620 m n.m.)

Výhledna Brotnica
  Kraj: Žilinský

  Okres: Martin

  Geomorfologická jednotka: Turčianská kotlina

  GPS: 48°58'47.831"N, 18°57'52.822"E

V rámci projektu Turčianske rozhľadne byly v letech 2012-13 jižně a jihovýchodně od Martina postaveny čtyři menší dřevěné výhledny, které byly později doplněny o další dvě. Jsou určeny zejména cyklistům, kterým nabízejí odpočinkové místo na místních cyklotrasách, poskytují však atraktivní výhledy na okolní mohutné hory zejména Malé Fatry. Brotnica u Necpal je z celé šestice nejvýše položená a ze všech šesti výhleden bych řekl, že výhledově nejvděčnější - kromě hlavního hřebene Malé Fatry a Martinských holí vidíme i k jihozápadu na Strážovské vrchy. Z tohoto souboru bych přesto vyzdvihl ještě další dvě, Hradisko u Nolčova a Na Tankové cestě u Bystričky.

Mimo rozhlednovou tématiku bych rád zmínil slovensko-maďarský památník romantickému básníkovi se slovenskými kořeny Sándoru Petőfimu, jehož matka Mária Hrúzová pocházela právě z Necpal na Turci. Památník je umístěn přímo na návsi u autobusové zastávky.

Výhledna Brotnica Výhledna Brotnica Výhledna Brotnica Výhledna Brotnica Výhledna Brotnica

snímky: vlastní (duben 2023)

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.121 - Veľká Fatra.

18. Na Kalníku u Belé-Dulic (600 m n.m.)

Výhledna Na Kalníku
  Kraj: Žilinský

  Okres: Martin

  Geomorfologická jednotka: Turčianská kotlina

  GPS: 49°0'43.089"N, 18°59'25.973"E

Druhou výhlednu postavenou v rámci projektu Turčianske rozhľadne najdeme Na Kalníku. Je 7 m vysoká, s vyhlídkovou plošinou asi v polovině a s 15 žebříkovými stupni. Nachází se u silnice mezi obcemi Belá-Dulice a Turčianské Jaseno. Poskytuje pohled na hřeben Veľké Lúky, přilehlou část Veľké Fatry a Turčianskou kotlinu.

Na Kalníku - výhled Na Kalníku - výhled Na Kalníku - výhled Na Kalníku - výhled Výhledna Na Kalníku

snímky: P. Urbanec (1), zbytek vlastní (červenec 2022)

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.121 - Veľká Fatra.

19. Na Tankové cestě u Bystričky (530 m n.m.)

Výhledna Na Tankové cestě
  Kraj: Žilinský

  Okres: Martin

  Geomorfologická jednotka: Turčianská kotlina

  GPS: 49°2'25.086"N, 18°51'59.502"E

Výhlednu Na Tankové cestě u Bystričky, zahrnutou do projektu „Turčianske rozhľadne", postavila Turčianska bicyklová skupina JUS ve spolupráci s dalšími partnery nad obcí Bystrička. Název „Tanková cesta" je odvozen od staré vojenské trasy, která v minulosti spojovala tankovou střelnici u Martina s muničními sklady.

Také tato výhledna se nachází na příjemném vyhlídkovém místě vedle cyklotrasy. Je osazena informačními tabulemi a poskytuje výhled na Martin, Veľkou Fatru (Lysec, Borišov, Ploská, Tlstá, Ostrá, Drieňok) a Malou Fatru. Je necelých 7 m vysoká a vyhlídková plošina je v polovině. Vede na ni 16 žebříkových stupňů.

Pohled z výhledny Pohled z výhledny Pohled z výhledny Pohled z výhledny Výhledna u Bystričky

snímky: vlastní (říjen 2021)

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.121 - Veľká Fatra.

20. Na Tŕní u Turčianského Jasena (500 m n.m.)

Rozhledna Na Trní
  Kraj: Žilinský

  Okres: Martin

  Geomorfologická jednotka: Turčianská kotlina

  GPS: 49°1'52.760"N, 18°58'57.264"E
snímek: P. Urbanec

Čtvrtou výhlednu postavenou v rámci projektu Turčianske rozhľadne najdeme u cyklotrasy mezi obcemi Horný Kalník a Turčianské Jaseno. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce něco přes 3 metry nás dovede 16 schodů; poskytuje výhled na Turčianskou kotlinu a Martinské hole.

Výhled z rozhledny Na Trní Výhled z rozhledny Na Trní Výhled z rozhledny Na Trní Výhled z rozhledny Na Trní Výhledna Na Trní

snímky: P. Urbanec (1), zbytek vlastní (červenec 2022)

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.121 - Veľká Fatra.

21. Pod Bokšínom u Trebostova (515 m n.m.)

Pod Bokšínom
  Kraj: Žilinský

  Okres: Martin

  Geomorfologická jednotka: Turčianská kotlina

  GPS: 49°1'36.715"N, 18°51'1.739"E

Pátá a předposlední výhledna postavená v Turčianské kotlině jižně od Martina se nachází v lokalitě Pod Bokšínom u obce Trebostovo. Vznikla v roce 2017 na Tankové cyklotrase 5470, obdobě jako nedaleká výhledna Na Tankové cestě. Je necelých 7 m vysoká, vyhlídková plošina je v 3,5 m a vede na ni 18 dřevěných stupínků. Poskytuje hezké výhledy zejména přes Turčianskou kotlinu na Veľkou Fatru.

Pohled z výhledny Pohled z výhledny Pohled z výhledny Pohled z výhledny

snímky: vlastní (říjen 2021)

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.121 - Veľká Fatra.

22. Hradisko u Nolčova (450 m n.m.)

Výhledna Nolčovo
  Kraj: Žilinský

  Okres: Martin

  Geomorfologická jednotka: Turčianská kotlina

  GPS: 49°6'31.606"N, 19°4'17.544"E

Šestá a poslední výhledna na Turci byla postavena v červenci 2020 v poněkud odlišné oblasti, na návrší Hradisko u obce Nolčovo. Jako jediná je obtékaná Váhem a dostaneme se k ní pohodlně od vlaku, po zelené značce ze zastávky Krpeľany přes umělý kanál a původní řeku Váh asi za tři čtvrtě hodiny. Poskytuje úžasné rozhledy směrem na Malou i Velkou Fatru. Na rozhledovou plošinu vystoupáme po 15 schodech.

Pohled z výhledny Pohled z výhledny Pohled z výhledny Pohled z výhledny Výhledna Nolčovo

snímky: vlastní (říjen 2021)

Turistické mapy VKÚ 1:50.000 č.121 - Veľká Fatra a č.110 - Malá Fatra, Vrátna.

23. Houpací výhledna Nad Skalkou u Bytči (440 m n.m.)

Výhledna u Bytči
  Kraj: Žilinský

  Okres: Bytča

  Geomorfologická jednotka: Súľovské vrchy

  GPS: 49°12'8.969"N, 18°33'31.609"E

Na nevšední výhlednu, turistům zpřístupněnou v listopadu 2020, narazíme na návrší Nad Skalkou v katastru města Bytča, nad místní částí Hrabová. Originální je díky svému houpacímu mechanismu, jehož autorem je pan Roman Grešák. Symbolika houpačky nás má přivádět k všímání si vyvažování, které patří k základním životním principům, a směřovat k němu i ve svém životě. Zároveň je určena pro zábavu dětem a do třetice má napomáhat otevřené komunikaci mezi lidmi, kteří se na plošině náhodně setkají. Barevné řešení (modrá, zelená) vychází ze základních barev erbu města.

Bytčianská výhledna zakončuje novou (v srpnu 2021 ještě nedokončenou) naučnou stezku vedoucí z městské části Bytča - Hrabová, která informuje o historii města, významných osobnostech, fauně a flóře. Na houpací plochu ve výšce okolo 3 metrů nad zemí vystoupáme po 13 schodech a spatříme z ní Súľovské vrchy, Javorníky a při dobré dohlednosti i část Moravskoslezských Beskyd.

K rozhledně pohodlně dojdeme od vlakové stanice Bytča - asi 400 m jdeme po chodníku směrem do města, u rozcestníku odbočíme doprava a po modré značce dojdeme na náves osady Hrabové. Zde odbočuje vpravo neoznačená, ale zpevněná cesta, kterou pohodlně dojdeme podhorskou loukou až k výhledně. Především kompletní pohled na Javorníky přes Vážskou kotlinu je velmi osvěžující.

Výhledna Nad Skalkou Výhledna Nad Skalkou Výhledna Nad Skalkou Výhledna Nad Skalkou Výhledna Nad Skalkou

snímky: vlastní (srpen 2021)

Turistické mapy VKÚ 1:50.000 č.108 - Javorníky, Púchov; č.157 - Súľovské vrchy.

24. Mojš (350 m n.m.)

Výhledna Mojš
  Kraj: Žilinský

  Okres: Žilina

  Geomorfologická jednotka: Turčianská kotlina

  GPS: 49°11'50.547"N, 18°49'9.485"E

U lávky přes vodní dílo Žilina, spojující obec Mojš s místní části Žiliny Mojšovou Lúčkou, vznikla koncem roku 2017 zajímavá vyhlídková nástavba na schodiště. Nabízí pohledy na okolní členitou krajinu (Malou Fatru, vodní dílo Žilina, vršky Ľadonhoru a Straník). Nejlépe dostupná je od vlakové stanice Varín nebo od zastávky Rybné námestie (bus MHD 31 od nádraží); přímo do Mojše jezdí autobus zvláště o víkendech dost málo.

Výhledna Mojš Výhledna Mojš Výhledna Mojš Výhledna Mojš

snímky: A. Průšová

Výhledna Mojš Výhledna Mojš Výhledna Mojš Výhledna Mojš

snímky: vlastní (listopad 2018)

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.110 - Malá Fatra, Vrátna.

25. Hotel Marlene (538 m n.m.)

Výhledna Marlene
  Kraj: Žilinský

  Okres: Čadca

  Geomorfologická jednotka: Kysucké Beskydy

  GPS: 49°25'44.810"N, 18°53'50.301"E

Mimo pořadí podle nadmořské výšky uvádím výhlednu nad hotelem Marlene při silnici z Oščadnici k lanovce Dedovka. Jakkoli je na ni docela hezký pohled, jedná se především o součást dětských herních prvků. Výhled je de facto jen na vlastní hotel a přilehlé prostranství.

Výhledna Marlene Výhledna Marlene

snímky: vlastní (červenec 2020)

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.101 - Kysucké Beskydy; Veľká Rača.

Úvodní stránka I Mapa výhleden I Jmenný seznamVýhledny u vodních plochVýhledny - jih a západ  I  Výhledny - střed a východ