TRNAVSKÝ KRAJTrnavský kraj, který byl vytvořen víceméně z politických důvodů (rozptýlení maďarské menšiny do různých krajů), je méně vhodným prostorem pro výstavbu rozhleden než sousední kraje. Několik pozoruhodných rozhleden zde přesto najdeme; vznikly zásluhou módní vlny přilákání pozornosti veřejnosti a zatraktivnění krajiny o účelné turistické prvky.

Při "zdolávání" zdejších rozhleden nečekejme závratná převýšení; to ocení rodiny s dětmi a všichni ti, kdo si chtějí vychutnat návštěvu rozhledny bez větší námahy. Naproti tomu jsou některé stavebně vskutku originální.

1. Rozbehy u Cerové (450 m n.m.)

Rozhledna Rozbehy

Tradiční region: Záhorie

Okres: Senica

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°34'20.315"N, 17°23'27.210"E

Sedmimetrová rozhledna byla vybudována v rámci přeshraniční spolupráce v regionu Podluží obcí Cerová, která se nachází asi 15 km jižně od Senice. Rozhledna je atypicky kamenná s dřevěnou stříškou. Nalezneme ji na jihozápadním okraji osady Rozbehy (administrativně součást Cerové) u hřbitova. Slavnostně zpřístupněna byla 24. října 2009 za účasti obou starostů, p. Jánoše za Cerovou a ing. Kremla za Lužici (okr. Hodonín). Při dobré dohlednosti by mělo být vidět z jedné rozhledny na druhou. Na vyhlídkovou plošinu vede 35 schodů.

Rozhledna je dostupná z vlakové zastávky Cerová-Lieskove na trati Kúty - Trnava. Orientaci již zdálky napomáhají čtyři mohutné větrné elektrárny. Nejhezčí pěší výstup je po zelené TZT od vlakové staničky Buková umístěné v lesích (trať Kúty - Trnava). Sestoupit lze lesní cestou po žluté značce do obce Prievaly (autobus).

Rozhledna nabízí poměrně omezené výhledy, nejlépe je vidět mohutný hřebínek blízkého nejvyššího vrcholu Malých Karpat Záruby (767 m).

Rozhledna Rozbehy Rozhledna Rozbehy Rozhledna Rozbehy Výhled severním směrem Výhled na Záruby

snímky: vlastní (duben 2010)

Rozhledna je volně přístupná.

Tip z místa: Jen několik minut pěší chůze od rozhledny natrefíte na zříceninu hradu Korlátka, jehož kořeny sahají až do 11. století. Nabízí mimo jiné daleké rozhledy směrem k Senici a směrem k Rohožníku.

Zřícenina hradu Korlátka Pohled z hradu

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.128 - Malé Karpaty, Záruby.

2. Rozhledna Lipovec (431 m n.m.)

Rozhledna Lipovec

Tradiční region: Záhorie

Okres: Senica

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°39'52.739"N, 17°28'57.442"E

snímek: vlastní (červenec 2016)

V rámci téhož partnerského programu byla v roce 2013 vybudována rozhledna - dvojče Rozbehů. Nalezneme ji na vrchu Lipovec v katastru obce Prietrž, asi 3 km směrem na Brezovou pod Bradlom. Navštívil jsem ji v červenci 2016 za výborné dohlednosti a byl jsem mile překvapen takřka kruhovým rozhledem – mj. na Bílé Karpaty s Velkou Javořinou, Malé Karpaty a Považský Inovec. Škoda její nízké výšky (35 schodů odpovídá asi 7 metrům); okolní porost ji totiž již začíná přerůstat.

Rozhledna není příliš dobře dostupná veřejnou dopravou, zejména kvůli zrušení provozu na trati Jablonica - Brezová pod Bradlom. Je zapotřebí jet autobusem do Hradište pod Vrátnom (jezdí i o víkendech), odkud vede k rozhledně zpevněná cesta s převýšením necelých 200 m. V pracovní dny zajíždí ze Senice autobus do Prietrže (několik spojů až přímo pod rozhlednu), odkud je rozhledna dostupná vůbec nejlépe.

[Ladislav Khandl]: Rozhľadňa v katastri obce Prietrž je opakovaným projektom (od ing.arch. Ivety Kopeckej) rozhľadne vymurovanej z betónových kvádrov a obloženej kameňom na Cerovej. Postavilo ju občianske združenie Podhoran v rámci cezhraničnej spolupráce SR a ČR z európskych fondov v apríli a máji 2013, celkové náklady boli 22 000 €. Stojí na plochej kóte 431 m s nízkym porastom, čo umožňuje kruhový výhľad na Malé Karpaty i Myjavskú pahorkatinu s Bradlom.

Prístup k rozhľadni je z autobusovej zastávky Dolné Potoky na trase Senica – Brezová pod Bradlom. Asfaltová cesta vedie k osade U Rehušov a nad ňou sa oblúkom doprava a potom doľava vinie k pamätníku SNP. Odtiaľ je na kótu už len kúsok.

Rozhledna Lipovec Výhled z rozhledny Lipovec na Bradlo Výhled z rozhledny Lipovec Rozhledna Lipovec
Výhled z rozhledny Lipovec Výhled z rozhledny Lipovec Výhled z rozhledny Lipovec Výhled z rozhledny Lipovec Výhled z rozhledny Lipovec

snímky: L. Khandl (1-2), P. Gejdoš (3), J. Šlapák (4), zbytek vlastní

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.128 - Malé Karpaty, Záruby.

3. Lipka u Unína (418 m n.m.)

Rozhledna Lipka

Tradiční region: Záhorie

Okres: Skalica

Geomorfologická jednotka: Chvojnická pahorkatina

GPS: 48°43'36.802"N, 17°14'42.186"E

snímek: vlastní (září 2014)

Nová, jedenáct a půl metru vysoká rozhledna Lipka ozdobila v červnu 2014 oblast Horného Záhoria, konkrétně lokalitu Boroviště pod vrchem Zámčisko (434 m n.m.) v katastru obce Unín. Je postavena z železobetonových tvárnic a zvenku tak vypadá jako kamenná. Minimalistický styl zaujme zejména zevnitř - místo klasických schodů byly zvoleny kovové žebříky, a tak se při zdolání čtyř poschodí (4x 11 stupňů) návštěvníci neobejdou bez pomoci rukou.

Rozhledna, postavená z prostředků eurofondů v partnerské spolupráci s moravskou obcí Zaječí, poskytuje výhled na tři světové strany: východ, západ a jih. Z ochozu dohlédneme na Bílé Karpaty, Malé Karpaty, Pálavu, Hustopečsko, Ždánický les a rakouské příhraničí. Poblíž se nachází Hoštečná studánka s pitnou vodou, vedle ní stojí dřevěná zvonička a kaplička so sochou Panny Márie.

Rozhledna je dostupná z obce Unín, kam zajíždí autobus několikrát i o víkendu ze Skalice a Holíče. Pokračovat je možné pěkným zalesněným hřebínkem, po jehož přechodu následuje sestup do malých lázní Smrdáky (autobus do Senice, MHD k vlakovému nádraží).

[Ladislav Khandl]: Murovanú rozhľadňu postavila obec Unín z kvádrov vo svojom katastri na pasienkoch v lokalite Borovištia (na niektorých mapách konkrétnejšie Pri lipkách). Realizácia od júla 2013 do júna 2014 stála celkovo takmer 40 000 €, z toho EÚ prispela 30 000 €. Podľa záznamov z kroniky na tomto mieste na počesť návštevy lokality rakúskym panovníkom Ferdinandom v roku 1818 vysadili skupinu líp. Z mapy z roku 1839 vidno, že tu stál vyhliadkový pavilón Ferdinanda a Márie Anny, ktorý bolo údajne vidieť ďalekohľadom až z Viedne. V roku 1902 tu postavili 60 m vysokú pozorovaciu vežu, z ktorej sa na v blízkosti prebiehajúce manévre pozeral rakúsko-uhorský cisár František Jozef I. Terajšia 15 m vysoká rozhľadňa má vyhliadkovú plošinu vo výške 11 m. Vedú k nej štyri kovové rebríky po vnútornom obvode štvorhrannej veže.

Na východe možno rozpoznať hrad Branč, na juhovýchode Senicu, ďalej hrebeň Malých Karpát a na západe Unín. Severným smerom zakrýva výhľad les. Prístup k stavbe je z obce Unín (zastávka Zdravotné stredisko a OcÚ na trase autobusu Holíč - Unín) po asfaltovej a neskôr neznačkovanej poľnej ceste 2,6 km smerom na severovýchod. Pri odchode z obce treba využiť zastávku Unín – Pri potoku.

Poloha rozhledny Rozhledna Lipka Detail žebříků Výhled z rozhledny
Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rozhledna Lipka Rozhledna Lipka

snímky: vlastní (září 2014), mapa: mapy.cz (zákres vlastní)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.149 - Chvojnická pahorkatina, Skalica.

4. Baťův kanál u Skalice (164 m n.m.)

Rozhledna u Baťova kanálu

Tradiční region: Záhorie

Okres: Skalica

GPS: 48°52'20.408"N 17°12'45.656"E

snímek: vlastní (listopad 2009)

Také tato rozhledna je dřevěná. Na rozdíl od předchozí zde zahlédneme i několik hor v Bílých Karpatech. Nahoru nás zavede 45 schodů, přesto není vyšší než rozhledna na Adamovských jezerech. V sezóně občerstvení a plavby po Baťově kanálu, mimo sezónu zde spíše pocítíte tajemnou melancholickou atmosféru.

Přístav Skalica Přístav Skalica Přístav Skalica Přístav Skalica Přístav Skalica
Přístav Skalica Přístav Skalica Přístav Skalica

snímky: vlastní (1-5, listopad 2009), H. Vágnerová (6-8)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.149 - Chvojnická pahorkatina, Skalica.

5. Rozhledna u Adamovských jezer (160 m n.m.)

Adamovská jezera

Tradiční region: Záhorie

Okres: Skalica

Geomorfologická jednotka: Dyjsko-moravská niva

GPS: 48°43'36.484"N, 17°1'56.632"E

Dřevěná pozorovatelna ptactva, které hnízdí na přilehlých pískových jezerech, byla postavena z prostředků Evropské unie. Má dvě patra, měří 6,5 m a na plošinu vystoupáme po 26 schodech. Shodnou rozhlednu (s poněkud menším potenciálem) nalezneme nedaleko u rakouského Hohenau.

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny

snímky: vlastní (listopad 2009)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.149 - Chvojnická pahorkatina, Skalica.

6. Přehrada Gabčíkovo (131 m n.m.)

Rozhledna Gabčíkovo

Tradiční region: Podunajsko

Okres: Dunajská Streda

Geomorfologická jednotka: Podunajská nížina, podcelek Podunajská rovina

GPS: 47°52'54.605"N, 17°32'29.843"E

snímek: vlastní (prosinec 2018)

Přehrada u obce Gabčíkovo (podle níž je též pojmenována) na řece Dunaj je největší vodní plochou v bývalém Československu (46 km2). Vodní dílo bylo budováno původně jako vodní dílo Gabčíkovo - Nagymaros na základě mezinárodní smlouvy z roku 1977 především s cílem zamezit pravidelným záplavám v oblasti. Maďarsko v r. 1989 tuto smlouvu jednostranně vypovědělo a bez oznámení ukončilo práce na stavbě své části, čímž donutilo tehdejší Československo dokončit jen část díla za Bratislavou v pozměněné podobě (tzv. varianta C). Dílo bylo uvedeno do provozu v říjnu 1992. Odstoupení Maďarska od smlouvy je předmětem mezinárodního právního sporu.

Rozhledová plošina se nachází na řídicí věži umístěné na středním pilíři plavebních komor a vyjdeme na ni po 54 schodech.

Výhled z plošiny Rozhledna u přehrady Gabčíkovo Pohled z rozhledny Gabčíkovo Pohled z rozhledny Gabčíkovo Pohled z rozhledny Gabčíkovo
Pohled z rozhledny Gabčíkovo Pohled z rozhledny Gabčíkovo Pohled z rozhledny Gabčíkovo Pohled z rozhledny Gabčíkovo Pohled z rozhledny Gabčíkovo
Pohled z rozhledny Gabčíkovo Pohled z rozhledny Gabčíkovo Pohled z rozhledny Gabčíkovo Pohled z rozhledny Gabčíkovo Rozhledna u přehrady Gabčíkovo

snímky: A. Průšová (1), D. Voříšková (2-8), P. Gejdoš (9-10), vlastní (11-15)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.143 - Gabčíkovo.

7. Ranč na Striebornom jazere pri Galante (120 m n.m.)

Rozhledna na Striebornom jazere

Tradiční region: Dolné Považie

Okres: Galanta

Geomorfologická jednotka: Podunajská rovina

GPS: 48°12'31.657"N, 17°43'39.852"E

snímek: vlastní (září 2015)

Rozhledna na Ranči na Striebornom jazere nedaleko Galanty, méně známého okresního města v Podunajské nížině na hlavní trati Bratislava - Nové Zámky - Štúrovo, je novou architektonickou ozdobou stejnojmenného areálu, ve kterém se lze i ubytovat. Zajímavostí rozhledny jsou čtyři symetrická schodiště, z nichž však pouze jedno nás dovede až na ochoz. Další údaje připojil dr. Ladislav Khandl.

[Ladislav Khandl]: Areál Ranča na Striebornom jazere sa nachádza len niekoĺko kilometrov od Galanty smerom na Sereď. V oddychovom centre si prídu na svoje najmä milovníci jazdy na koni, rybári, labužníci a všetci tí, ktorým sa žiada spolu s deťmi trochu netradičný oddych. Bývajú tam aj zaujímavé súťaže, letné tábory, školy v prírode a iné podujatia. V roku 2011 v areáli pribudla architektonicky unikátna rozhĺadňa.

Tvoria ju vodorovne upevnené drevené hranoly. Základnú vrstvu tvoria dva hranoly zrubovo zaseknuté kolmo do seba (do kríža), ktoré pri základe merajú 6 m. Každá ďalšia vrstva dvoch hranolov je posunutá do strany o šírku schodov tvorených vlastnými hranolmi. Tak vznikla osemmetrová stavba v tvare skrutkovnice, ktorá sa pod strieškou rozširuje. Logicky má štyri schodiská, iba jedno je však pravé, ostatné tri sú hore zaslepené. Predpokladá sa celkom správne, že návštevníka táto skutočnosť skôr zaujme a pobaví, než rozladí (pravé je schodisko, pri ktorom je upozornenie, že na rozhĺadni môže byť naraz maximálne 10 osôb).

Z rozhĺadne, ktorá stojí na násype vysokom asi 3 m nad okolitou krajinou, je pekný kruhový rozhĺad na areál s oboma jazerami a na Galantu. Pri dobrej viditeĺnosti vidieť aj vzdialené vrcholy Tribeča (Zobor, Žibricu) a Malých Karpát. Vstup k jazerám je volný, kúpanie v jazerách je na vlastnú zodpovednosť.

Poloha rozhledny Pohled z rozhledny Výhled z rohledny na Galantu Pohled k Žibrici a Zoboru Pohled z rozhledny
Výhled na Malé Karpaty Výhled na Malé Karpaty Pohled z rozhledny Rozhledna na Ranči Rozhledna na Ranči

snímky: A. Průšová (2-3), L. Khandl (4-5), zbytek vlastní (září 2015)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.152 Nitrianska pahorkatina; Hlohovec.

8. Veĺký Meder (110 m n.m.)

Rozhledna ve Veĺkém Mederu

Tradiční region: Dolné Považie

Okres: Dunajská Streda

Geomorfologická jednotka: Podunajská rovina

GPS: 47°50'54.43"N 17°46'42.85"E

snímek: vlastní (listopad 2016)

[Ladislav Khandl]: Murovaná rozhľadňa je súčasťou oddychového areálu pri hoteli Plauter Kúria na Kurtaserskej ulici č. 3369 v južnej časti mesta Veľký Meder. Známe termálne kúpalisko sa nachádza odtiaľ 1,5 km západným smerom. Približne 2 km dlhá trasa k hotelu vedie od železničnej stanice po modrej turistickej značke k Mestskému úradu. Tu treba odbočiť doľava na Komárňanskú ulicu a z nej po chvíli doprava na Kurtaserskú ulicu až k cintorínu. Z ulice vedie doľava odbočka k hotelu. Vľavo od budovy hotela sú priestory na jazdu na koni a na spoločenské a kultúrne podujatia. Rozhľadňa, vysoká asi 9 m, je 200 m od hotela, za jazerom, určeným na športový rybolov. Prístup k nej je sprava okolo elektrickej ohrady pre dobytok. Vo vnútri rozhľadne z tehál je kovové točité schodisko, na vyhliadkovú plošinu vo výške 5,8 m vedie 25 schodíkov. Z rozhľadne je kruhový výhľad na celý areál a na sever k mestu.

[Martin Veselý]: Na rozdíl od Veĺkých Kosih lze na této rozhledně zažít velmi milou romantickou atmosféru. Zajímavější jsou i rozhledy (areál, město Veĺký Meder a blízké okolí) a pěkně vyřešené jsou i schody a výhledová plošina, takže toto rozhledové zpestření mohu jen pochválit! Alternativní cestou (kolem kostela a restaurací) je sledovat modrou značku až za kruhový objezd (odbočujeme spolu s ní vlevo) a pak již pokračovat rovně ulicí sv. Štefana (značka po chvíli odbočí doprava) kolem kostela až na Kurtaserskou; po ní jdeme doleva a hned vpravo k hotelu. Rozhlednu spatříme průhledem do areálu za hotelem.

Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Areál s rozhlednou Areál s rozhlednou Rozhledna ve Veĺkém Mederu
Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rozhledna Veĺký Meder

snímky: L. Khandl (1-2), A. Průšová (9-10), vlastní (3-8)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.154 Podunajská rovina – Veľký Meder.

Úvodní I Bratislavský I Trenčianský I Kysuce & Orava I Liptov & Považie I Banskobystrický I Nitrianský I Prešovský I Košický