TRENČIANSKÝ KRAJ

V Trenčianském kraji sice nenajdeme mohutná horstva, přesto je krajem poměrně hornatým. Typická jsou dvě česko-slovenská pohoří: Bílé Karpaty a Javorníky. Všechny zdejší rozhledny byly postaveny teprve nedávno, jsou dřevěné a volně přístupné. Představují tak velmi lákavé cíle pro milovníky dalekých výhledů.

V roce 2016 zaujala železná rozhledna na Inovci, nejvyšším vrcholu Považského Inovce.

1. Stratenec (1 055 m n.m.)

Rozhledna Stratenec

Tradiční region: Trenčianska župa

Okres: Považská Bystrica

Geomorfologická jednotka: Javorníky

GPS: 49°18´54"N 18°20´06"E

snímek: vlastní (září 2009)

Rozhledna na Stratenci se nachází na hlavním hřebeni mezi Velkým a Malým Javorníkem. Dřevěná konstrukce byla zbudována v roce 2008 a patří mezi nejvýše položené rozhledny na Slovensku. Nabízí daleké rozhledy jak na Slovensko (Malá Fatra, Strážovské vrchy), tak do Česka (především pásma Beskyd). Ideální přístup je po červeně značené hřebenovce, na kterou se lze napojit ze slovenské i z české strany (zelená TZT z Velkých Karlovic, žlutá TZT z Karolinky). Vyhlídková plošina je ve výšce 7 metrů.

Rozhledna Stratenec Výhled na Beskydy Výhled z rozhledny Výhled na Beskydy Výhled na Slovensko

snímky: vlastní (1-3), A. Průšová (4-5)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa 1:50.000 č.108 Javorníky, Púchov.

2. Helena na Inovci (1 042 m n.m.)

Rozhledna na Inovci

Region cestovního ruchu: Stredné Považie

Okres: Trenčín

Geomorfologická jednotka: Považský Inovec

GPS: 48°46'28.783"N, 18°2'30.275"E

Ocelová meteorologicko-telekomunikační věž (obdobná Šachtičce nad Banskou Bystricou) na vrcholu Inovce s názvem Helena je majetkem společnosti SWORAD s.r.o. a turistům byla zpřístupněna v prosinci 2015. Plošina ve výšce 16 metrů (90 schodů) poskytuje daleký kruhový výhled.

Je pravda, že jsem měl limitující letní opar, přesto mě výhled trochu zklamal - jednak není kruhový (brání hřeben) a jednak chybí dostatečná výška nad okolní stromy. Pěkný výhled je především k jihu (na jižní Moravu, Malé Karpaty a do Rakouska) a velmi pravděpodobně je možné při jasném výhledu zahlédnout Alpy.

Nejsnazší přístup je ze sedla Mníchova Lehota ŽST (vlaky na trati Trenčín - Chynorany ovšem jezdí tak špatně, že je třeba se spolehnout na autobus) anebo po zelené TZT z obce Selec, kam zajíždí několik párů autobusů i o víkendu. Občerstvení je možné na horské chatě Pod Inovcom.

Umístění rozhledny Umístění rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny

mapky: mapy.cz, snímky vlastní (září 2016)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa 1:50.000 č.130 - Považský Inovec; Piešťany.

3. Tĺstá hora u Dohňan (651 m n.m.)

Rozhledna na Tĺsté hoře u Dohňan

Tradiční region: Trenčianska župa

Okres: Púchov

Geomorfologická jednotka: Biele Karpaty

GPS: 49°08´11"N 18°15´13"E

snímek: A. Průšová

Dohňany jsou podhorskou obcí mezi Horním Lidčem a Púchovem. Dřevěná rozhledna na protáhlém vrcholu nad obcí byla vystavěna v listopadu 2009 v rámci česko-slovenského projektu - Operačního programu přeshraniční spolupráce SR/ČR 2007-2013; vedoucím partnerem projektu je Sdružení obcí Hornolidečska. Bohužel vzhledem až příliš nápadně připomíná sousední českou rozhlednu na Královci nad Valašskými Klobouky.

Rozhledna je přístupná po 13 km dlouhé okružní naučné stezce z Dohňan (Dohňany - Lazovská skála - Čertova skála - Tĺstá hora - skála Vieska - Dohňany). Je možný i přímý, dosti strmý výstup po široké lesní cestě. Nabízí výhledy na slovenskou část Javorníků, Malou Fatru včetně Martinských holí, Vršatecké bradla, Považský Inovec i nejvyšší vrch Súľovských skal Veľký Manín (891 m). Bližší pohledy jsou na město Púchov, přímo pod rozhlednou pak obec Dohňany a z druhé strany hluboké horské údolí s obcí Zubák.

Rozhledna na Tĺsté hoře u Dohňan Rozhledna na Tĺsté hoře u Dohňan Rozhledna na Tĺsté hoře u Dohňan Rozhledna na Tĺsté hoře u Dohňan

snímky: H. Holubářová (1-3), vlastní (4, prosinec 2009)

Rozhledna na Tĺsté hoře u Dohňan Rozhledna na Tĺsté hoře u Dohňan Rozhledna na Tĺsté hoře u Dohňan Rozhledna na Tĺsté hoře u Dohňan

snímky: obec Dohňany, použito se svolením starosty

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa 1:50.000 č.108 Javorníky, Púchov.

4. Žalostiná (621 m n.m.)

Rozhledna na Žalostiné

Tradiční region: Záhorie

Okres: Myjava

Geomorfologická jednotka: Biele Karpaty

GPS: 48°49'1.943"N, 17°25'36.485"E

snímek: M. Gozora

Nově zbudovaná dřevěná vyhlídková konstrukce s 20 schody na oblém, nezalesněném vrcholu poblíž hranice s Českou republikou. Poskytuje výhledy na obec Vrbovce a okolní hornatinu - Bílé Karpaty, Vršatecké bradlá, Malé Karpaty. Směrem k výraznému hřebeni Velké Javořiny lze spatřit novou dřevěnou rozhlednu Poĺana nad Brestovcem. Vyhlídková plošina je ve výšce necelých 4,5 m, což spolu s umístěním na vrcholu splňuje kritérium turistické rozhledny.

Rozhledna na Žalostiné Rozhledna na Žalostiné Výhled z rozhledny na Žalostiné Rozhledna na Žalostiné Rozhledna na Žalostiné

snímky: A. Svoboda (1-3), vlastní (4-5, červenec 2010)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa 1:50.000 č.149 - Chvojnická pahorkatina, Skalica.

5. Poĺana u Brestovce (585 m n.m.)

Rozhledna Poĺana u Brestovce

Tradiční region: Trenčianska župa

Okres: Myjava

Geomorfologická jednotka: Bílé Karpaty

GPS: 48°48´15" N, 17°32´40" E

Stejně jako Hrajky, také dřevěná rozhledna na Poĺaně byla vybudována v rámci přeshraničního projektu "Pozrime sa cez hranice z výšky". Ani ona nestojí na samém vrcholu (asi 40 výškových metrů pod vrcholem Kobylího vŕšku, který tak stíní výhled jedním směrem), přesto si zde milovníci výhledů přijdou na své. Jedná se o ca. 20 m vysokou konstrukci stylu Veĺká Homoĺa, na výhledovou plošinu vystoupáme po 119 schodech (znalcům neuniklo, že má o 13 stupňů více než moravská rozhledna Drahy).

Díky výborné poloze lze pozorovat kromě města Myjavy okolní pohoří - Bílé Karpaty s Velkou Javořinou, Žalostinou a Ostrým vrchem, Malé Karpaty (Záruby, Vápennou, Korlátka), Považský Inovec s novou rozhlednou na Panské Javorině, dále pak Strážovské vrchy, Javorníky a za dobré viditelnosti Malou (a patrně i Velkou) Fatru. Tato rozhledna, viditelná z dalekého okolí, je tedy správnou investicí a věřme, že bude časem proznačena také cesta k ní. Na informačním panelu je i zde uvedena chybná nadmořská výška.

Rozhledna Poĺana Rozhledna Poĺana Rozhledna Poĺana Rozhledna Poĺana Rozhledna Poĺana

snímky: vlastní (červenec 2010)

Rozhledna Poĺana Rozhledna Poĺana

snímky: P. Zágora (květen 2011)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa 1:50.000 č.129 - Malé Karpaty, Bradlo.

6. Trenčianska Závada u Nemšové (447 m n.m.)

Rozhledna Trenčianska Závada

Tradiční region: Trenčianska župa

Okres: Trenčín

Geomorfologická jednotka: Považské podolie / Biele Karpaty

GPS: 48°58´24.8" N, 18°03´45.9" E

snímek: L. Khandl

Na Považí, na východnom svahu kóty Malý Jelenec (459 m n.m.), postavila Miestna akčná skupina Vršatec zo združených prostriedkov EÚ, samospráv a súkromného sektora v roku 2015 vyhliadkovú vežu, ktorá sa stala druhou najvyššou drevenou vyhliadkovou vežou na Slovensku (po veži Majka vo Východnej). Má celkovú výšku 24,6 m a vyhliadkovú plošinu vo výške 21,2 m. Vedie k nej 117 schodíkov.

Prístup k veži je z Trenčianskej Závady, spojenej autobusovou linkou s blízkou Nemšovou, ktorá má i vlakové spojenie. Po ulici Kúty prídeme ku Gazdovstvu Uhliská, v ktorom sa možno občerstviť, najesť či využiť ďalšie služby (v pracovné dni až poobede a večer). Od areálu vedie dohora kamenistá poľná cesta, najprv juhozápadným, neskôr západným smerom. Na vrchole stúpania nás drevená šípka odkloní doprava na sever na cestu lesom. Výstup trvá 20 minút.

Z veže je pekný výhľad na severovýchod až juhovýchod. V diaľke rozpoznávame najmä Chmeľovú vo Vršatských vrchoch a Strážov, Vápeč či Baske v Strážovských vrchoch.

Rozhledna u Trenčianské Závady Rozhledna u Trenčianské Závady Rozhledna u Trenčianské Závady Rozhledna u Trenčianské Závady Rozhledna u Trenčianské Závady
Výhled z rozhledny Rozhledna u Trenčianské Závady Rozhledna u Trenčianské Závady Rozhledna u Trenčianské Závady

text: L. Khandl, snímky L. Khandl (1), A. Průšová (2-3), zbytek vlastní (říjen 2015)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa 1:50.000 č. 107 Biele Karpaty - Trenčín.

7. Klenová (402 m n.m.)

Rozhledna na Klenové

Tradiční region: Záhorie

Okres: Myjava

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°38'31.9" N, 17°35'55.2" E

snímek: vlastní (květen 2018)

Na jar 2017 vybudovali Mestské lesy Brezová pod Bradlom, s.r.o., v rámci Programu rozvoja vidieka 2014 – 2020, podporeného z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka, vskutku unikátnu protipožiarnu monitorovaciu vežu. Je zoskrutkovaná z drevených hranolov, zakončených na oboch koncoch špeciálnym kovaním. Do drážok v dvoch protiľahlých stranách každého hranola sú zapustené oceľové výstužné tyče, spojené s kovaniami. Z týchto dreveno-oceľových hranolov je zmontovaná vyše 20 metrov vysoká štvorpodlažná veža, výstuže však z nej vytvárajú osemuholníkovú stavbu. Vežu hore ukončuje mohutná kruhová strecha so solárnymi panelmi, pod ktorou je v neprístupnom priestore umiestnené monitorovacie protipožiarne zariadenie. Celá stavba pôsobí neuveriteľne impozantne a pritom jemne a elegantne. Teda, klobúk dolu pred projektantom, statikom a stavbármi!

Veža stojí necelých 300 m od sedla Klenovej (425 m), na jeho východnej strane, pri neznačkovanej asfaltke, ktorá vedie od Čierneho blata až na úpätie druhej strany pohoria. Na najvyššiu vyhliadkovú plošinu rozhľadne vo výške 15,3 m vedie 70 schodov. Výhľad z veže do diaľky je od severovýchodu po juhovýchod, na lom nad Hornou Pustou Vsou, na údolie Váhu a Považský Inovec.

Šikovný prístup na vežu je napríklad z Brezovej pod Bradlom, kam premáva autobus z Jablonice, ležiacej na železničnej trati Kúty – Trnava. Od zastávky Brezová pod Bradlom – detský domov (255 m) je rozhľadňa vzdialená 5,6 km. Žlto značkovaná trasa smeruje po Baraneckej ulici k Čiernemu blatu a lokalite Dvoly. Pri prírodnej rezervácii Ševcova skala (chránená je tu najmä prvosienka holá), na rázcestí Dvoly, trasa pretína modrú značku, ku ktorej sa doprava pripája aj žltá trasa. Tu na rázcestí začína červená trasa, ktorá vedie po asfaltke až do sedla Klenovej, potom sa od asfaltky odpája doprava, smeruje do Dolného Lopašova. Zo sedla Klenová je to k veži po asfaltke len pár minút.

[Martin Veselý]: Podle vyjádření investora (ředitele Městských lesů Brezová po Bradlom) jde o monitorovací protipožární věž, která nebyla oficiálně zpřístupněna turistické veřejnosti. Proto k ní také nevedou značené turistické cesty. V okolí rozhledny však žádná upozornění ani zákazy nejsou a za této situace se domnívám, že věž lze akceptovat jako turistickou rozhlednu. Bohužel je ovšem z hlediska rozhledu velmi nevhodně umístěná, a proto místo kochání se krajinou jsem spíše obdivoval zajímavé architektonické řešení věže.

Umístění rozhledny Výhled z rozhledny Klenová Rozhledna na Klenové Výhled z rozhledny Klenová Výhled z rozhledny Klenová

Výhled z rozhledny Klenová Rozhledna na Klenové

mapka: mapy.cz; text, GPS a snímek 1: L. Khandl, zbytek vlastní

Turistická mapa 1:50.000 č. 129 Malé Karpaty, Bradlo.

8. Dúbravka u Soblahova (365 m n.m.)

Rozhledna u Soblahova

Tradiční region: Trenčianska župa

Okres: Trenčín

Geomorfologická jednotka: Strážovské vrchy

GPS: 48°51'59” N, 18°5'17” E

snímek: vlastní (září 2016)

Dřevěná rozhledna Dúbravka nad obcí Soblahov u Trenčína byla zpřístupněna veřejnosti 29. listopadu 2015 a její výstavbu má na svědomí spolek Spolok priateľov Soblahova. Na horní plošinu vystoupáme po 27 schodech (16 + 11). Vzhledem k mizerné poloze však nabízí pouze výhled na Soblahov a okolní obce (Trenčianska Turná, Mníchová Lehota, mesto Trenčín), z okolních pohoří pak Strážovské vrchy a Považský Inovec. Výhled není o nic lepší nežli ze země, naopak půjdeme-li cestou vzhůru po louce podél lesa, asi po 600 m se nám naskytne mnohem lepší rozhled, mj. i na Trenčín a Bílé Karpaty.

Rozhledna Soblahov Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rozhledna u Soblahova Rozhledna u Soblahova
Rozhledna Soblahov Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rozhledna u Soblahova Rozhledna u Soblahova

snímky: A. Průšová (1-5), zbytek vlastní (září 2016)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa 1:50.000 č. 107 Biele Karpaty - Trenčín.

9. Prievidza (342 m n.m.)

Rozhledna v Lesoparku v Prievidze

Tradiční region: Horná Nitra

Okres: Prievidza

Geomorfologická jednotka: Hornonitrianská kotlina

GPS: 48°46´56.9"N, 18°39´32.1"E

Pozapomenutou ocelovou rozhlednu z roku 1985 najdeme v rekreačním lesoparku na okraji Prievidze. Rozhledna je postavena na čtyřech nosných ocelových sloupech, které jsou osazeny a zabetonovány do základů. Na nich je osazena osmiúhelníková konstrukce. Na ochoz, který lemuje ochranné 110 cm vysoké zábradlí, se dostaneme po 21 schodech. Rozhlednu, která byla ve špatném technickém stavu, v roce 2014 zrekonstruovala skupina dobrovolníků a občanské sdružení SPOLU SME PRIEVIDZA.

K rozhledně dojdeme značenou odbočkou od žluté TZT, která začíná na sídlišti Kopanice a prochází poměrně rozlehlým lesoparkem. Od nádraží je šikovné se nablížit MHD na zastávku V. Clementisa (l.14,15,40,44,50,51) na sídlišti Kopanice. Z rohledny vidíme prakticky celé pohoří Vtáčnik a dále na Drieňový vrch nad Nováky, obce Veľkou a Malou Lehôtku, Hradec a část Prievidzy.

Výhled z rozhledny Prievidza Výhled z rozhledny Prievidza Rozhledna Prievidza Rozhledna Prievidza Rozhledna Prievidza

snímky: vlastní (říjen 2016)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa 1:50.000 č.131 Vtáčnik - Horná Nitra.

10. Hrajky u Turé Lúky (320 m n.m.)

Rozhledna Hrajky u Turé Lúky

Tradiční region: Trenčianska župa

Okres: Myjava

Geomorfologická jednotka: Bílé Karpaty

GPS: 48°44'48"N, 17°30'56"E

Dřevěná rozhledna Hrajky byla vybudována ve stejnojmenné lokalitě na okraji Turé Lúky (dnes součást Myjavy) v rámci společného projektu "Pozrime sa cez hranice z výšky". Je umístěna při silnici č. 581 směr Sobotiště - Senica těsně za obcí (za čističkou v pravotočivé zatáčce), součástí miniareálu je odpočívadlo a informační tabule. Na ochoz vede 61 schodů.

Bohužel v tomto případě je dlužno konstatovat, že se jedná o velmi pochybnou investici. Rozhledna je umístěna naprosto nevhodně, neposkytuje žádné dálkové rozhledy a jako odpočívadlo by plně postačoval zastřešený altánek. Vhodným místem pro umístění stavby by byl nejvyšší bod silnice mezi Vrbovcemi a Myjavou, kde naopak byla zbudována asfaltová odbočka do pole bez jakéhokoli dalšího zázemi (odpočívadlo, informační tabule). Krom toho rozhledna postrádá jakoukoli originalitu a v poslední řadě upozorňuji na povolené matky zábradlí (na některých místech dokonce při mé návštěvě zcela chyběly). Na informačním panelu je uvedena nesprávná nadmořská výška. Správné údaje mně poskytl Petr Halamíček.

Rozhledna Hrajky Rozhledna Hrajky Rozhledna Hrajky Rozhledna Hrajky Rozhledna Hrajky

snímky: vlastní (červenec 2010)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa 1:50.000 č.129 - Malé Karpaty, Bradlo.

11. Grotta v Dubnici nad Váhom (230 m n.m.)

Rozhledna Grotta v Dubnici nad Váhom

Tradiční region: Trenčianska župa

Okres: Ilava

Geomorf. jednotka: Pováží - oblast mezi Bílými Karpaty a Strážovskými vrchy

GPS: 48°57´28" N, 18°10´26" E

snímek: vlastní

Skutečně neobvyklou stavbu rozhledového typu najdeme přímo ve městě Dubnica nad Váhom. Znovuobnovená vyhlídková věž, dřevěná na kamenném podstavci, je součástí tzv. Grotty, což je umělý hrádek s jeskyní a rozhlednou nacházející se v parku J.B. Magina, který přiléhá k zámku rodu Ilešháziů. Tento rod je s Dubnicí nerozlučně spjat - dědičnou držbu celého panství získali již v roce 1600 od císaře Rudolfa II. a v roce 1637 se Dubnica stala jejich rodovým sídlem. Tehdejší členové rodu (Mikuláš, Jozef) měli významné postavení na královském dvoře, a usilovali tak sídlo mít co nejhonosnější.

Vyhlídková věž byla postavena jako součást francouzské zahrady a poprvé je zmiňována počátkem 19. století. Byla dlouho v rozvalinách a již se zdálo, že zanikne. Zrekonstruovaná byla podle dochovaných obrázků a nákresů v letech 2005-2010, poprvé otevřena byla 5. 6. 2010 při příležitosti 50. výročí udělení statutu města. Objekt patří Dubnickému muzeu a je přístupný v otvíracích hodinách muzea (viz níže).

Věž má výšku 16 m, vyhlídková plošina se nachází ve výšce 11,5 m. Je však třeba poznamenat, že ačkoliv jsou splněna kritéria pro rozhlednu, výhled z ní je v tomto případě velmi omezený a je třeba předem počítat s absencí dálkových rozhledů - výhled je pouze směrem na Vršatec. Na rozhlednu se dostaneme zajímavým způsobem - po zdolání dvaceti vnějších schodů vybudovaných do navezeného valu.

text: J. Hlatký, A. Průšová, Dubnické múzeum

Rozhledna Grotta Rozhledna Grotta Rozhledna Grotta Výhled z rozhledny

snímky: A. Průšová

Rozhledna Grotta Rozhledna Grotta Rozhledna Grotta Výstava v Grottě Výstava v Grottě
Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výstava v Grottě Výstava v Grottě

snímky: vlastní (září 2016)

Rozhledna je přístupná takto (snímek J. Šlapák, r. 2016).

Turistická mapa 1:50.000 č.107 - Biele Karpaty, Trenčín.

Úvodní I Bratislavský I Trnavský I Žilinský I Banskobystrický I Nitrianský I Prešovský I Košický