NITRIANSKÝ KRAJ

Celá oblast Ponitří tradičně zůstává stranou pozornosti českých turistů. Je to k jejich škodě, neboť nabízí špičková turistická lákadla. Proto je dobře, že v tomto kraji vyrostlo i několik rozhleden. Nenechme se mást nízkými nadmořskými výškami; zdejší pohoří se vypínají přímo z roviny, a proto si užijeme i zvlněné (místy až horské) terény a výstupy. Skvělým počinem je rekonstrukce památníku na Vápniku a obnova rozhledny na Drieňové. Bohužel nebyla obnovena stržená rozhledna u Skýcova.

1. Panská Javorina (943 m n.m.)

Rozhledna na Panské Javorině

Tradiční region: Tribečsko-Inovecký

Okres: Topoľčiany

Geomorfologická jednotka: Považský Inovec

GPS: 48°42'43.522"N, 18°0'47.308"E

snímek: vlastní (duben 2011)

Panská Javorina (942,6 m n.m.) je druhým nejvyšším vrcholem pohoří Považský Inovec; nachází se v jeho severní části Vysoký Inovec. Logicky sice spadá spíše do Trenčianského kraje, administrativně se však nachází v katastru obce Podhradie, což je severozápadní výspa kraje Nitrianského. Dřevěná rozhledna byla vztyčena na jaře roku 2010 na popud starosty obce Závada ing. Zoltána Bajzíka a slavnostně zpřístupněna byla 15. května 2010. Věž je postavena z modřínového dřeva, její výška je 16,5 m ve třech poschodích; na nejvyšší plošinu vede 65 schodů. Stojí na betonovém podstavci. V noci je možné osvětlení díky fotovoltaickým článkům (běžně se nevyužívá). Výhledy jsou na Bílé Karpaty, Tribeč, Vtáčnik, Strážovské vrchy a Pohronský Inovec, za pěkného počasí také na část Malé i Velké Fatry a Malých Karpat.

Nejkratší přístupové cesty vedou od V z osady Kulháň a od JV z obce Podhradie; často se také chodí od chaty Pod Inovcem (840 m), odkud je nejmenší převýšení. Hřebenová cesta trvá 3 hodiny. Za nejkrásnější považuji návštěvu v rámci horského přechodu celého pohoří.

Autorem projektu rozhledny je pan ing. Zoltán Bajzík, který mně zaslal fotogalerii z výstavby, montáže a kolaudace rozhledny a popis zrodu a realizace této skvostné myšlenky.

Rozhledna Panská Javorina Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rozhledna Panská Javorina
Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rozhledna v zimě Rozhledna v zimě Rozhledna Panská Javorina

snímky: D. Mikuš (zimní), pete.green (poslední), zbytek vlastní

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.130 - Považský Inovec; Piešťany.

2. Marhát u Nitrianské Blatnici (748 m n.m.)

Rozhledna Marhát

Tradiční region: Tribečsko-Inovecký

Okres: Topoľčiany

Geomorfologická jednotka: Považský Inovec

GPS: 48°35'40.962"N, 17°58'14.410"E

snímek: vlastní

Považský Inovec je pohoří blízké slovensko-české hranici, které se vypíná nad Váhem a táhne se od severu (prakticky od Trenčína) k jihu (Piešťany, nádrž Sĺňava). Severní část Vysoký Inovec zahrnuje nejvyšší vrchol Inovec (1042 m) a Panskou Javorinu s rozhlednou (viz výše). Jižní část se nazývá Nízký Inovec a jejím nejvyšším vrcholem je právě Marhát.

Dřevěná rozhledna z r. 2008 měří 17 metrů a nabízí pohled na pohoří Považský Inovec (Inovec, Panská Javorina), Tribeč, Vtáčnik, Bílé Karpaty (Javorina, Lopeník). Při samostatném výstupu je třeba zavítat do Nitrianské Blatnice, odkud vede nahoru značená cesta (6 km, převýšení 500 m).

Tip z místa: Velmi pěkný zážitek nabídne návštěva v rámci dvoudenního (ev. třídenního) přechodu celého pohoří po červené TZT (např. Piešťany, žel.st. - Marhát - Panská Javorina (rozhledna) - Inovec - chata pod Inovcem - Mníchova Lehota, žel.st.). Na hřebeni jsou značené odbočky k pramenům, občerstvení v penzionu Bezovec a horské chatě Pod Inovcem (výtečná kuchyně).

Výhled z rozhledny Marhát Výhled z rozhledny Marhát Výhled z rozhledny Marhát Výhled z rozhledny Marhát Výhled z rozhledny Marhát
Výhled z rozhledny Marhát Výhled z rozhledny Marhát Výhled z rozhledny Marhát Výhled z rozhledny Marhát Výhled z rozhledny Marhát

snímky: pete.green (1-5), vlastní (6-10, duben 2011)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.130 - Považský Inovec; Piešťany.

3. Drieňová u Jedĺových Kostoľan (552 m n.m.)

Tradiční region: Tekov

Okres: Zlaté Moravce

Geomorfologická jednotka: Pohronský Inovec

GPS: 48°28'30.3"N 18°29'09.2"E

snímek: J. Šlapák

V srpnu 2010 obnovená kovová rozhledna, která nahradila původní dřevěnou konstrukci. Nalézá se na nápadném vrcholu nad Jedĺovými Kostoĺany v severozápadním směru a poskytuje výhledy na pohoří Pohronský Inovec, Tribeč a Vtáčnik. Na plošinu vede 28 schodů.

Zbytky rozhledny na Drieňové Rozhledna Drieňová Rozhledna Drieňová Rozhledna Drieňová Výhled z rozhledny Drieňová
Výhled z rozhledny Drieňová Výhled z rozhledny Drieňová Výhled z rozhledny Drieňová Výhled na pohoří Tribeč Výhled na pohoří Tribeč

snímky: vlastní (1), J. Hlatký (2-3), J. Šlapák (4), zbytek vlastní (srpen 2016)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.137 Tribeč; Pohronský Inovec; Topoĺčianky.

4. Pliešky u Lovců (410 m n.m.)

Tradiční region: Tekov

Okres: Zlaté Moravce

Geomorfologická jednotka: Tribeč

GPS: 48°27'29.5"N 18°22'00.4"E

snímek: L. Khandl

Oceľovú rozhľadňu trochu netradičného tvaru postavili súkromne miestni podnikatelia v roku 2015 na kremencovej skalke, kde predtým stál schátralý drevený kríž. Skalnatý, miestami odlesnený hrebienok tu pozvoľna stúpa smerom na západ. Na nižšiu vyhliadkovú plošinu vo výške 4,5 m vedie vonkajší šikmý rebrík so 16 priečkami. Ďalších 8 kolmých priečok treba prekonať na plošinu o 2 m vyššie. Zaujímavé je, že vodorovné vstupné dvierka sa dajú po výstupe celej skupiny zaklopiť pre bezpečný pohyb na plošine. Z rozhľadne je prekvapivo krásny, takmer kruhový rozhľad. Na severovýchode zaujme zrúcanina hradu Hrušov, na východe hrebeň Pohronského Inovca. Na juhu sa črtá atómová elektráreň Mochovce. V blízkosti vidno obec Žikava a vpravo od nej Lovce.

Do obce možno prísť autobusom zo Zlatých Moraviec. Zo zastávky Lovce, Domovina nás čaká 2 km dlhá neznačkovaná trasa k rozhľadni. Treba ísť na koniec ulice až k dvom novým bytovkám. Tu odbočíme doprava na červenú značku vedúcu po poľnej ceste pod oploteným čerešňovým sadom. Na konci sadu je ešte oplotená obora. Od konca obory treba ísť dohora k horám, v závere dosť strmo, stále popri plote obory.

Výhled z rozhledny Pliešky Rozhledna Pliešky Výhled z rozhledny Pliešky Výhled z rozhledny Pliešky Výhled z rozhledny Pliešky

text a snímky 1-2: L. Khandl, snímky 3-5 J. Šlapák

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.137 Tribeč, Pohronský Inovec, Topoĺčianky.

5. Hôrka u Podhoran (291 m n.m.)

Rozhledna na Hôrce u Podhoran

Region cestovního ruchu: Nitriansky región (Dolná Nitra)

Okres: Nitra

Geomorfologická jednotka: Nitrianska pahorkatina

GPS: 48°22'15.948"N, 18°7'21.035"E

snímek: L. Khandl
Dřevěná rozhledna na vrchu Hôrka u obce Podhorany nedaleko Nitry byla otevřena na přelomu léta a podzimu 2011. postavila ji obec ve spolupráci se Spolkem vinařů a přátel dobrého vína (Spolok vinohradníkov a priateľov dobrého vína). Rozhledna je ze dřeva a má výšku 11 metrů. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 5,7 m lze vystoupit po kovovém žebříku s 21 příčkami.

Z plošiny je kruhový rozhled. Vidíme jihozápadní výběžek pohoří Tribeč se Zoborem a zejména vyšší a nápadnější Žibricou, v JZ až SZ směru pak sídliště v Nitře a lány polí a v severním směru spatříme Podhorany. Máme-li dobrou dohlednost, spatříme prakticky celé pohoří Považský Inovec, za výborné viditelnosti se můžeme těšit i pohledem na Strážovské vrchy a Vtáčnik.

Spojení: Některé linkové spoje zajíždějí z Nitry až do Mechenic, což je horní část Podhoran. Někdy je ale třeba vystoupit již na rozcestí v dolní části obce v Sokolníkách a přejít 2,5 km do Mechenic. Na vrchol vede od nejvýše položené zastávky autobusu široká cesta značená šipkami. Pozor, cesta nejde přímo, nýbrž návrší obejde vpravo: pod viaduktem, kolem bývalé železniční zastávky Podhorany pri Lužiankach (trať Lužianky - Kozárovce již není bohužel v provozu) a okolo pole. Přímá cesta je zcela neprůchodná, jak jsem se ostatně sám přesvědčil, kdy ve snaze zkrátit si cestu dolů jsem doslova uvízl v trní a po nedobrovolném dvacetiminutovém lezení po čtyřech jsem se vydrápal ven celý poškrábaný, špinavý a bez mobilního telefonu.

Asi kilometr za obcí, na žlutě značené trase, leží vinařská kolonie s kapličkou sv. Urbana, kde na podzim bývají slavnosti vína.

Rozhledna Hôrka Rozhledna Hôrka Rozhledna Hôrka u Podhoran Rozhledna Hôrka u Podhoran Rozhledna Hôrka u Podhoran
Rozhledna Hôrka u Podhoran Rozhledna Hôrka u Podhoran Výhled z rozhledny Hôrka Rozhledna Hôrka u Podhoran Rozhledna Hôrka u Podhoran

snímky: L. Khandl (1), zbytek vlastní (září 2012)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.152 Nitrianska pahorkatina; Hlohovec.

6. Vápnik u Levic (274 m n.m.)

Rozhledna Vápnik

Tradiční region: Tekov

Okres: Levice

Geomorfologická jednotka: Podunajská pahorkatina

GPS: 48°10'58.222"N, 18°38'35.573"E

Vrch Vápnik (Šikloš) se nachází 5 km jihovýchodně od Levic a představuje jednu z největších travertinových kop na Slovensku. Na vrcholu se nachází betonový památník bojů za osvobození v závěru 2. světové války z roku 1960. Díky dobrému rozhledu velitel II. ukrajinského frontu maršál Malinovskij řídil z Vápniku boje při osvobození Levic a okolí.

Vyhlídková plošina se nachází na samém vrcholu památníku ve výšce 9 metrů. Památník prošel v roce 2015 kompletní rekonstrukcí; výstup po betonových schodech je značně strmý, díky zábradlí ale bezpečný. K dosažení vrcholu zdoláme 41 stupňů a vychutnáme si daleký rozhled, který je dokonale kruhový. Vidíme Levice s hradem a rozhlednou Kalvárie, elektrárnu Mochovce, Štiavnické vrchy se Sitnem a Priesilem, Pohronský Inovec, Tribeč a také třetí nejvyšší pohoří Maďarska Börzsöny [Böržöň] s nejvyšší horou Csóványos (938 m). Relativně méně zajímavé jsou pohledy k jihu na Ipeĺskou pahorkatinu.

Rozhledna Vápnik Rozhledna Vápnik Rozhledna Vápnik Rozhledna Vápnik Rozhledna Vápnik
Rozhledna Vápnik Rozhledna Vápnik Rozhledna Vápnik Rozhledna Vápnik Rozhledna Vápnik
Rozhledna Vápnik Rozhledna Vápnik Rozhledna Vápnik Rozhledna Vápnik Rozhledna Vápnik

snímky: vlastní (září 2015), poslední dva J. Šlapák

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.140 - Krupinská planina; Dudince.

7. Urmince u Topoĺčan (240 m n.m.)

Rozhledna Urmince

Tradiční region: Horná Nitra

Okres: Topoĺčany

Geomorfologická jednotka: Nitrianska pahorkatina

GPS: 48°31'45.8"N, 18°05'27.3"E

Drevenú rozhľadňu, ktorá obohatila vyhliadkové stavby v Hornej Nitre, postavila v roku 2016 obec Urmince pri triangulačnom bode 239, 6 m n. m. Na tomto návrší v lokalite Farská viecha stála kedysi triangulačná zememeračská veža. Krásny, prekvapivo kruhový výhľad od bodu, okolo ktorého prechádza asfaltka do Horných Štitárov, rozhľadňa vylepšuje. Stavba s dvoma vyhliadkovými plošinami vrátane dvojkríža má celkovú výšku asi 11,5 m. Jej súčasťou je prístrešok pokrytý umelým šindľom, pod ktorým sú štyri stoly s lavicami. Obďaleč je nádoba na odpad. Na druhú vyhliadkovú plošinu vo výške 5,75 m vedie 23 schodov. Na severozápade sa vyníma obec Urmince a za ňou Topoľčany. Na juhu sa otvára pohľad na Podunajskú rovinu, na juhozápade až severozápade vidno Považský Inovec, na severe Strážovské vrchy a na juhovýchode až severovýchode pohorie Tribeč.

K rozhľadni, vzdialenej 800 m od autobusovej zastávky v Urminciach, prídeme pešo okolo kostola.

Rozhledna Urmince Výhled z rozhledny Urmince Rozhledna Urmince Výhled z rozhledny Urmince Rozhledna Urmince
Výhled z rozhledny Urmince Rozhledna Urmince Výhled z rozhledny Urmince Rozhledna Urmince Výhled z rozhledny Urmince

text a snímky 1-2: L. Khandl, zbylé snímky vlastní (listopad 2016)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.130 - Považský Inovec; Piešťany / SHOCart č.1081 - Tribeč.

8. Dolná Nitra na Novém vrchu u Klasova (230 m n.m.)

Rozhledna Dolná Nitra

Tradiční region: Dolná Nitra

Okres: Nitra

Geomorfologická jednotka: Nitrianska pahorkatina

GPS: 48°15'27.908"N, 18°15'49.274"E

snímek: J. Šlapák

Rozhledna s názvem Dolná Nitra je dvojčetem Radošinky a najdeme ji asi 13 km JV od Nitry a 2 km J od obce Klasov na návrší Nový vrch. Poskytuje zajímavé rozhledy především severním směrem na pohoří Tribeč, Pohronský Inovec a část Štiavnických vrchů. Výhled jižními směry (J, JV, JZ) jsou velmi omezené. Z vrcholové plošiny je vidět v podstatě to samé, co z návrší samého, což jí poněkud ubírá na atraktivitě. Pro dotaci 38.000 € z evropských fondů by se tak jistě našlo lepší využití.

Dřevěná rozhledna je vysoká 15 metrů a byla zpřístupněna v dubnu 2015; nahoru vede 5 schodů a 42 žebříkových stupňů.

Rozhledna Dolná Nitra Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny
Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rozhledna Dolná Nitra

snímky: vlastní (září 2015)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.155 - Hronská pahorkatina; Levice.

9. Radošinka u Nových Sadů (218 m n.m.)

Rozhledna Radošinka

Tradiční region: Dolná Nitra

Okres: Nitra

Geomorfologická jednotka: Nitrianska pahorkatina

GPS: 48°24'51.448"N 18°0'32.515"E

snímek: J. Šlapák

Na návrší mezi obcemi Nové Sady, Čab a Šurianky asi 12 km SZ od Nitry postavilo občanské sdružení Mikroregión Radošinka a regionální sdružení Dolná Nitra třípatrovou rozhlednu ze smrkového dřeva; finance získaly z evropského dotačního titulu Program rozvoje venkova.

Architektem, stejně jako u rozhleden Marhát a Panská Javorina, je pan Ľubomír Bečka z Bojné. Součástí areálu je přístřešek, v němž si výletníci mohou odpočinout. Slavnostní otevření proběhlo 12. dubna 2015. Z rozhledny spatříme Nitru, pohoří Tribeč s vrchy Zobor a Žibricí, část Považského Inovce, Malých Karpat a Strážovské vrchy. Jižním a jihozápadním směrem vidíme daleko do Podunajské nížiny. Za dobré dohlednosti spatříme na severovýchodě Martinské hole a Veĺkou Fatru.

Počet schodů je 48 a na rozdíl od Dolné Nitry nejde o žebříkové stupně; schodiště je však hodně strmé s ohledem na malý počet podlaží.

Rozhledna Radošinka Výhled na Stražovské vrchy Výhled na Veĺkou Fatru Výhled z rozhledny Radošinka Výhled na Veĺkou Fatru
Výhled na Malé Karpaty Výhled na Stražovské vrchy Výhled jižním směrem Výhled na Tribeč se Žibricí a Zoborem Rozhledna Radošinka

snímky: vlastní (září 2015)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.152 - Nitrianska pahorkatina; Hlohovec.

10. Levická Kalvária (207 m n.m.)

Levická Kalvárie

Tradiční region: Tekov

Okres: Levice

Geomorfologická jednotka: Podunajská pahorkatina

GPS: 48°13'28.390"N, 18°36'26.403"E

Kalvárie je návrší na severním okraji Levic. Nachází se na něm sakrální odpočinkový areál, původně vybudovaný v 18. století, který obnovilo a spravuje občanské sdružení Patrimonium servandi. Součástí areálu je od roku 2013 i rozhledna, na jejíž vrcholovou plošinu ve výšce 12 metrů vás vyvede spirálové kovové schodiště se 64 schody. Nahoře je rozhledna osazená mohutným sedmimetrovým křížem. Za příznivého počasí lze spatřit Sitno, Zobor, část Štiavnických vrchů, Tribeč, Pohronský Inovec a jižním směrem za Ipeľ a Dunaj až do Maďarska. Dětem je povolen vstup od 6 let.

Výhled z Levické Kalvárie Výhled z Levické Kalvárie Typická silueta Sitna Výhled z Levické Kalvárie Výhled z Levické Kalvárie
Výhled z Levické Kalvárie Výhled z Levické Kalvárie Výhled z Levické Kalvárie Rozhledna na Levické Kalvárii

snímky: vlastní (září 2015)

Rozhledna je přístupná od května do října, a to jen v neděli 14-16 za příznivého počasí.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.155 - Hronská pahorkatina; Levice.

11. Veĺký Dudok u Nevidzan (195 m n.m.)

Rozhledna Veĺký Dudok

Tradiční region: Dolná Nitra

Okres: Zlaté Moravce

Geomorfologická jednotka: Pohronska pahorkatina

GPS: 48°16'35.599"N, 18°22'35.576"E

snímek: vlastní (listopad 2018)

Dřevěná, poměrně vysoká (celkem 19,3 m, plošina asi v 17 m) rozhledna postavená v roce 2016 se nachází ve vinohradech Novosady u obce Nevidzany (mikroregion "Požitavie - Širočina") asi 6 km SV od Vráblí. Jakožto součást projektu "Obnovme strážní věže historické cesty Magna Via" byla z větší části zadotována fondy Evropské unie. K rozhledně vede vyasfaltovaná odbočka z Nevidzan, nejbližší železniční zastávkou je Nová Ves nad Žitavou na trati Nové Zámky - Zlaté Moravce, bohužel nepříliš frekventované.

Rozhledna poskytuje výhled od jihozápadu k severovýchodu. Kromě okolních vinic vidíme města Vráble a Nitru, pohoří Tribeč se Zoborem, Žibricou a Veĺkým Tribčem, hrad Gýmeš a pěkně je vidět na Pohronský Inovec. Na rozhledovou plošinu vystoupáme po 51 nadstandardně vysokých schodech.

Rozhledna Veĺký Dudok Pohled z rozhledny Veĺký Dudok Pohled z rozhledny Veĺký Dudok Pohled z rozhledny Veĺký Dudok

mapka: mapy.cz, snímky: J. Šlapák

Rozhledna Veĺký Dudok Pohled z rozhledny Veĺký Dudok Pohled z rozhledny Veĺký Dudok Pohled z rozhledny Veĺký Dudok Pohled z rozhledny Veĺký Dudok

snímky: vlastní

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.155 - Hronská pahorkatina; Levice.

12. Solčany (175 m n.m.)

Rozhledna u Solčan

Tradiční region: Horná Nitra

Okres: Topoĺčany

Geomorfologická jednotka: Nitrianska pahorkatina

GPS: 48°32'40.835"N, 18°12'34.965"E

Dvouposchoďová dřevěná rozhledna bez větších ambicí doplnila areál Kruh se třemi rybníky a restaurací Rybárska bašta na okraji obce Solčany. Ocení ji především automobilisté; já jako pěší rozhlednář v ní spatřuji především motivaci pro uskutečnění pěšího výstupu na Veĺký Tribeč, který mám již řadu let ve svých plánech.

Rozhledna u Solčan Rozhledna u Solčan

snímky: M. Mach

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.130 - Považský Inovec; Piešťany

13. Sikenička (170 m n.m.)

Rozhledna Sikenička

Tradiční region: Hont

Okres: Nové Zámky

Geomorfologická jednotka: Podunajská pahorkatina

GPS: 47°56'5.730"N, 18°41'20.854"E

Dřevěná, 9,5 m vysoká rozhledna byla vztyčena v obci Sikenička. Prostředky na její výstavbu získala obec z Evropského uskupenia územní spolupráce Rába - Dunaj - Váh. Partnerskou obcí na maďarské straně, která se rovněž podílela na realizaci programu ve formě multifunkčního hřiště, byla příhraniční obec Szob. Projektantem rozhledny je řezbář ze Svodína Róbert Smidt. Z rozhledny vidíme část Pohroní, pohoří Börzsöny , vrch Zobor a sousední obce. K rozhledně můžeme dojít od vlakové stanice Bíňa na trati Levice - Štúrovo.

Výhled z rozhledny Rozhledna Sikenička

snímky: J. Šlapák

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č. 142 - Burda; Ipeľská pahorkatina.

14. Topoĺčany (165 m n.m.)

Tradiční region: Horná Nitra

Okres: Topoĺčany

Geomorfologická jednotka: Nitrianska pahorkatina

GPS: 48°33'3.111"N, 18°10'43.281"E

Dřevěná, do zeleného hávu oděná rozhledna rozšířila nepočetnou komunitu slovenských městských rozhleden. Byla postavena na umělém valu v oddechovém areálu na sídlišti Juh. Z východní strany je areál obtékán řekou Nitrou. Součástí areálu je i malý amfiteátr, dětská hřiště, lanová lávka nebo prostor pro grilování; přístupný pás při řece přímo vybízí k procházce.

Na rozhlednu vystoupáme po 31 schodech. Výhled je především na celý areál a část sídliště, vidíme však i část Strážovských vrchů a pohoří Tribeč. K rozhledně dojdeme snadno pěšky, a to přes náměstí, které je příjemné vyloučením automobilové dopravy. Přejdeme je křížem a vyjdeme z něj protilehlým rohem od nádraží. Kolem Tribečského muzea dojdeme k rušné světelné křižovatce, za kterou vpravo začíná sídliště Juh; to projdeme stále stejným směrem a ocitneme se v areálu. Vzdálenost od vlakového a autobusového nádraží je asi 1,5 km.

snímky: vlastní (listopad 2016)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.130 - Považský Inovec; Piešťany

15. Žitavský luh (132 m n.m.)

Tradiční region: Dolná Nitra

Okres: Nové Zámky

Geomorfologická jednotka: Podunajská pahorkatina

GPS: 48°10'24.108"N, 18°18'3.326"E

snímek: vlastní (únor 2020)

Novú pozorovaciu vežu pripravila na kolaudáciu Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko. Vežu začali budovať v marci 2019, dodávateľom je Eden Haus s.r.o. Nachádza sa pri prírodnej rezervácii Žitavský luh, ktorá je zároveň chráneným vtáčím územím. Rieka Žitava tu vytvorila z mŕtvych ramien a meandrov podmáčané lúky a vodné plochy, ktoré udržiava vo vhodnom režime stavidlo. Neďaleko, pri bývalom vodnom mlyne sa nachádza aj prírodná pamiatka Rieka Žitava. Na ploche Žitavského luhu hniezdia mnohé druhy chránenej avifauny a je to aj významná lokalita pri migrácii vodného vtáctva.

Pozorovateľňa sa nachádza iba pár metrov od štátnej cesty Šurany – Vráble. Drevená stavba má klasický štvorcový prierez. Z troch strán k nej prilieha schodisko s 34 schodíkmi. Z vyhliadkovej plošiny vo výške 6 m sa otvára v severovýchodnom smere pohľad na vtáctvo na vodnej hladine. Lesknúcu sa hladinu rieky vidno v západnom smere. Stavidlo na rieke sa nachádza len asi 150 m od veže.

Jeden z možných prístupov na miesto vedie cez Šurany. Z autobusu treba vystúpiť (niekedy s prestupom pri Dome kultúry vo Veľkej Mani) na zastávke Maňa, Gedra. Odtiaľ je to po asfaltke len asi kilometer. Pre niekoho môže byť výhodnejší prístup zo severu od 10 km vzdialených Vráblov.

[Martin Veselý]: Atraktivní přístup je přírodní cestou od vlakové zastávky Kmeťovo, vzdálené necelé dva a půl kilometru od rozhledny. Výhledově kromě vlastní rezervace zaujme vzdálenější pohoří Tribeč.

Rozhledna Žitavský luh Rozhledna Žitavský luh Rozhledna Žitavský luh Rozhledna Žitavský luh
Rozhledna Žitavský luh Rozhledna Žitavský luh Rozhledna Žitavský luh Rozhledna Žitavský luh

text a snímky 1-2: L. Khandl, zbytek vlastní

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.155 - Hronská pahorkatina; Levice.

16. Parížske močiare u Gbelců (120 m n.m.)

Region cestovního ruchu: Nitrianský región

Okres: Nové Zámky

Geomorfologická jednotka: Podunajská pahorkatina

GPS: 47°51'29.243"N, 18°30'33.782"E

snímek: L. Khandl

Táto vyhliadková veža bola postavená v národnej prírodnej rezervácii Parížske močiare. Rezervácia je jedinečnou lokalitou pri obciach Gbelce a Nová Vieska s rozlohou 184,05 ha, v ktorej trvalo hniezdi 67 druhov vtákov a ďalších 104 druhov prechodne. Rastie tu 340 druhov vyšších rastlín a žije tu i korytnačka močiarna, vydra riečna a hraboš severský.

V mimovegetačnom, zimnom období možno rezerváciu navštíviť aj bez sprievodu strážcu (je však korektné avizovať vopred návštevu), v lete len v sprievode so strážcom (s nahlásením aspoň 4 dni vopred), ktorý môže v rámci platenej exkurzie poskytnúť odborný výklad. Južná trasa exkurzie, časovo kratšia a vhodná aj pre rodiny s malými deťmi je dlhá 1,7 km a vedie po hrádzi. Severná trasa je náročnejšia, meria 6,8 km a prechádza zamoknutými miestami. Na túto trasu treba mať so sebou najmenej 2,5 litra tekutín.

K vyhliadkovej veži vysokej 8 m (s plošinou vo výške 5,5 m) možno prísť od 1,5 km vzdialenej železničnej stanice Gbelce na trati Nové Zámky - Štúrovo, pričom z cesty vedúcej cez obec do Svodína neskôr odbočíme doľava na Trstinovú ulicu. Pred vežou prekročíme hrádzu, ktorá vedie k 4 km vzdialenej súvislej vodnej ploche pri obci Nová Vieska. K tejto nezarastenej vodnej ploche dlhej 350 metrov, na ktorej možno vidieť lekná a labute, sa dá najľahšie prísť po ceste od 1 km vzdialenej železničnej stanice Nová Vieska.

Kontakt na strážcu rezervácie je: Jozef Medveď, Gbelce č.909, e-mail. O rezerváciu sa stará občianske združenie Gbelcia crassiceps – pre pomoc prírode, nazvanej podľa endemickej, teda len tu sa vyskytujúcej osičky.

Ďalšie informácie možno získať tu.

text: L. Khandl, snímky vlastní (září 2012)

Rozhledna je přístupná volně, ev. v rámci prohlídky rezervace.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č. 142 - Burda; Ipeľská pahorkatina.

17. Veĺké Kosihy (111 m n.m.)

Region cestovního ruchu: Podunajský región

Okres: Komárno

Geomorfologická jednotka: Podunajská pahorkatina

GPS: 47°45'57.340"N, 17°53'3.441"E

Rozhledna se nachází v centru obce na prostranství za kostelem; výstavbu realizovala obec a jak je vidět ze snímku, architektonické ztvárnění je typicky maďarské a přijde mi škoda, že tak zajímavou stavbu nemáme v Česku.

Poloha rozhledny z hlediska výhledů je však v podstatě zbytečná a osobně bych ji buď umístil na cyklostezku k Dunaji, anebo věnoval finanční prostředky na opravu chodníků v obci, které jsou v katastrofálním stavu. Podobně rozhlednu hodnotí i Alena Průšová: "Rozhledna Veĺké Kosihy je pěkná, ale jak dlouho vydrží, nevím. Vyhlídková plošina je dost zanesena holubím trusem. Pokud se to nebude uklízet, začne asi brzo chátrat. Na rozhlednu jsme se dostali až pozdě odpoledne a byla otevřená. Nachází se u autobusové zastávky Veĺké Kosihy, štátný majetok. Autobusů tam ale moc nejezdí. Na vlakovou zastávku Okoličná na Ostrove jsou to 4 km. Umístění rozhledny se nám ale nelíbilo. Okolí je neupravené, blízko rozhledny sídlí státní statek, také je tam kupa hnoje a několik nových domů. A tak se z rozhledny díváte do oken bytů a na balkony. Jinak moc vidět není. Osobně bych rozhlednu postavila na konci obce a směrem k Dunaji."

Na e-mailový dotaz ohledně přístupnosti věže se obec neobtěžovala odpovědět. Jedna kolegyně s mírnou ironií podotkla, že to bylo tím, že jsem se nezeptal maďarsky. Pravda je také ta, že krajinný typ je pro českého turistu sice málo známý, ale pokud není zrovna ornitologem, poměrně brzy se okouká. Zvláště pokud musí do obce dojít od vlaku po silnici s intenzivním provozem nákladních aut.

Další údaje mně naštěstí poskytl můj nejbližší spolupracovník PhDr. Ladislav Khandl: Drevenú vyhliadkovú vežu s murovanými základmi postavila obec v roku 2013 priamo vo svojom intraviláne podľa zaujímavého projektu, autorom je Ing. Nándor Litomericzky. Má celkovú výšku 21 m. Otvorená je denne od 8.00 h do 19.00 h. Stavba využila jestvujúcu podpernú železobetónovú konštrukciu nádrže na vodu. Prízemná časť veže je z plných tehál, s obložením z kameňa. Na ňu nadväzuje drevená štvorcová priehradová konštrukcia. Na vyhliadkovú plošinu vo výške 11,6 m vedie 54 schodov (pozn. MV - 55 včetně betonové základové desky). Na veži sú umiestnené informačné tabule o dvoch prírodných rezerváciách v katastri obce – Mostové (2,5 km) so slanomilnou flórou a faunou a Dunajské trstiny (1,5 km západne). V blízkosti vyhliadkovej veže a evanjelického kostola sa nachádza autobusová zastávka Veľké Kosihy, Štátny majetok linky z Komárna.

snímky: A. Průšová

snímky: vlastní (listopad 2016)

Rozhledna je přístupná denně 8-19, vstup je zdarma.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č. 154 - Podunajská rovina; Veĺký Meder.

18. Kravany nad Dunajom (106 m n.m.)

Region cestovního ruchu: Podunajský región

Okres: Komárno

Geomorfologická jednotka: Podunajská pahorkatina

GPS: 47°45'39.921"N, 18°28'51.287"E

snímek: A. Průšová

Sedmnáctimetrová rozhledna v obci Kravany nad Dunajom byla vybudována s pomocí evropských dotací (program "Upracme si Podunajsko") jako součást rekreačního parku. Nachází se v bezprostřední blízkosti dunajské hráze a na vyhlídkovou plošinu nás dovede 90 schodů. Okolo rozhledny vede mezinárodní cyklotrasa Eurovelo. Jedná se o jednu z nejníže položených rozhleden na Slovensku, a tudíž nás nečeká žádné převýšení.

Další údaje přidal Ladislav Khandl: Vyhliadková veža je súčasťou revitalizovaného parku, ktorý vybudovali v roku 2013 na brehu Dunaja v rámci cezhraničnej spolupráce s Maďarskom. Príspevok z európskych fondov bol 819 616 €. Valcovitá veža má betónovú spodnú časť, na ktorú nadväzuje originálna drevená konštrukcia. V jej vnútri je kruhové kovové schodisko, ktoré má 90 schodov a vedie na vyhliadkovú plošinu vo výške 16,2 m. 17,5 m vysoká veža nie je zastrešená. Vidno z nej nielen na obec, ale aj Dunaj a kopce na maďarskej strane. Od autobusovej zastávky pri Jednote v Kravanoch nad Dunajom je k rozhľadni len zopár minút chôdze.

[Martin Veselý]: Výhled z architektonicky zajímavé rozhledny je nádherný - kromě širokého Dunaje vidíme pěkně na Pilišské vrchy (Pilis) a Visegrádskou vrchovinu (Visegrádi hegység). Opět si však musím postesknout nad slabým označením - rozhledna se krčí pod přelivovou hrází na okraji dětského hřiště a bez turistických směrovek a cedulí nezasvěcený vůbec nemusí poznat, že jde o turistickou rozhlednu. Nehledě k tomu, že cesty jsou značené spíše pro cyklisty a jakkoli z větší části jsou intuitivní podél řeky, není tomu tak vždy a turisté zbytečně bloudí; zahraniční cykloturisté (Slováků jsem potkal málo, Čechy žádné) vypadali, jako když závodí na čas, a rozhlednu bezpečně míjeli. Také při pěší cestě z Mužly jsem musel používat mapu častěji, než by bylo v tomto terénu nutné. Alespoň pochválím místní hospůdku (étterem), kde je milá obsluha, točí slušnou dvanáctku a v pohodě jsem se najedl.

snímky: A. Průšová

snímky: vlastní (srpen 2017)

Rozhledna je volně přístupná, na noc se však zamyká.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č. 156 Hronská pahorkatina; Nové Zámky (západ), č. 142 Burda, Ipeĺská pahorkatina (východ).

Vápenný vrch u Skýcova (536 m n.m.) - zaniklá 2012

Tradiční region: Tekov

Okres: Zlaté Moravce

Geomorfologická jednotka: Tribeč

GPS: 48°30'26.7"N 18°24'52.9"E

Rozhledna se nacházela na zalesněné vyvýšenině přímo nad obcí a nabízela výhledy na pohoří Tribeč, Drieňovou, hrad Hrušov. Pro celkovou zchátralost však byla v roce 2012 stržena - viz poslední snímek.

snímky: vlastní (květen 2009), poslední L. Khandl (2012)

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.137 Tribeč; Pohronský Inovec; Topoĺčianky.

Úvodní I Bratislavský I Trnavský I Trenčianský I Kysuce & Orava I Liptov & Považie I Banskobystrický I Prešovský I Košický