VÝHLEDNY

- mimo Žilinský kraj

V září 2015 jsem vytvořil samostatnou kategorii drobných vyhlídkových staveb, jejichž vyhlídková plošina nepřesahuje výšku 4 metry. Tyto stavby neřadím mezi pravé turistické rozhledny a na těchto stránkách je označuji jako výhledny. Je zřejmé, že na rozdíl od rozhleden nemohou být, právě s ohledem na neomezenou výšku zdola, zmapovány úplně všechny. Pokusil jsem se nicméně vytvořit určitý základní soubor, který budu postupně doplňovat.

Na této kartě najdete výhledny mimo Žilinský kraj (šlo mně o to, aby na obou kartách byl zastoupen zhruba stejný počet objektů). Přístupnost uvádím pouze u výhleden, které nejsou volně přístupné.

Čierna Mláka (604 m n.m.)

Čierna Mláka

Kraj: Prešovský

Okres: Bardejov

Geomorfologická jednotka: Busov

GPS: 49°20'54.4"N 21°15'50.0"E

Další jednoduchá vyhlídková konstrukce byla postavena v roce 2008 a představuje desáté zastavení na naučné stezce Čierna mláka v lese asi 2 km S od Bardejovských kúpelí. Jejím účelem je zlepšit výhled na blízký hrad Zborov; z toho důvodu je u výhledny umístěna informační tabule. Nahoru se dostaneme po 12 žebříkových příčkách.

Naučná tabule u výhledny Výhled na hrad Zborov

snímky: A. Průšová

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.105 - Ondavská vrchovina, Bardejov.

Holica u Uliče (538 m n.m.)

Výhledna Holica

Kraj: Prešovský

Okres: Snina

Geomorfologická jednotka: Bukovské vrchy

GPS: 48°57'09"N 22°24'00"E

snímek: www.astrokarpaty.net

Dřevěná konstrukce na ocelovém podstavci s vyhlídkovou plošinou ve 2,5 m se nachází na naučné stezce Miroslava Poliščuka, který se zasadil o dobrovolnou ochranu přírody na východním Slovensku (10 zastavení, z Uliče 0:45 hod.). Pravděpodobně jde o nejodlehlejší vyhlídkovou stavbu na celém Slovensku vůbec.

Výhledna před zastřešením

mapka: mapy.cz, snímek: H. Holubářová

Výhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.126 - Vihorlatské vrchy; Zemplínská Šírava.

UNIMO Dúbravica (521 m n. m.)

Výhledna UNIMO Dúbravica

Kraj: Banskobystrický

Okres: Banská Bystrica

Geomorfologická jednotka: Zvolenská kotlina

GPS: 48°40'11.6"N 19°16'22.1"E

Popisovaný objekt sa zreteľne vymyká z doterajšieho chápania vizáže rozhľadní s útulňou, vznikol v roku 2012 v rámci projektu Landscape Revisited – Nový pohľad na krajinu. Vznikol z iniciatívy občianskeho združenia Periférne centrá. Je to na výšku postavený drevotrieskový štvorboký hranol so železnou konštrukciou, pôvodne unimobunka, od architektov Martina Lepeja, Martina Bosíka a Róberta Sekulu. Päť metrov vysoký priestor má tri časti. Do spodnej sa vchádza po odklopení jednej zo stien dohora do vodorovnej polohy. Takto vzniknutá strieška rozširuje pôdorys objektu. Úzkym dreveným schodiskom s 13 priečkami sa možno dostať cez druhý priestor až na najvyššiu plošinu nachádzajúcu sa vo výške 3,5 m nad terénom. V strednom priestore objektu je útulňa s kruhovým okienkom na južnú stranu. Vtipné sú drevené poličky na odkladanie vecí umiestnené pod stropom. Tretia, najvyššia časť objektu sa po odklopení dvoch protiľahlých stien dolu do vodorovnej polohy a ich ukotvení oceľovými lankami stáva rozhľadňou. Slabinou tohto riešenia je znížená bezpečnosť osôb pohybujúcich sa na oboch rozšírených plošinách. Tento problém by sa však dal dotiahnuť pevným nižším zábradlím primontovaným na odklopných stenách. V čase mojej návštevy (jún 2017) však už obidve horné odklopné steny chýbali a k dispozícii neboli ani podpery udržiavajúce dolnú vstupnú stenu vo vodorovnej odklopenej polohe.

Dielo bolo spočiatku umiestnené v lome pri Detve, ale po opakovanom poškodzovaní ho napokon umiestnili nad obcou Dúbravica, na západ od masívu Poľany.

Do Dúbravice (428 m) možno prísť autobusovou linkou z Banskej Bystrice. Vystúpiť treba pri kostole, na zastávke Dúbravica, Kmeť. Neznačkovaná trasa k rozhľadni, dlhá necelý kilometer, vedie okolo gotického kostola, zrúcaniny renesančného hrádku, bývalého mlynu a domu č.101. Poľná cesta v údolí sa drží okraja hustého lesíka a po chvíli zatáča doprava do trávnatého sedla, odkiaľ pokračuje doľava po trávnatom hrebienku okolo rozhľadne. Z rozhľadne je prekvapivo malebný rozhľad. Na západe vidno Skalku v Kremnických vrchoch, na severozápade Krížnu vo Veľkej Fatre, na severe lanovku na Zvolen a na severovýchode masív Prašivej. Na východe tróni 2 km vzdialený Medvedinec a na juhozápade 570 m vysoký vrch Stráň.

Ako napovedá názov vrchu Medvedinec, pomerne málo osídlená oblasť západne od Poľany je domovom medveďa hnedého. Nedlho pred mojím pobytom varoval miestny rozhlas pred medvedicou a tromi mláďatami, ktorá sa pohybovala kúsok nad obcou. Začiatkom zimy medvede chodia do obce oberať jablká na stromoch v záhradách. Nie je na škodu, ak sa tu človek pohybuje radšej v skorú jeseň, trochu hlučnejšie a v skupine, aby sa mu medveď včas vyhol a nebol náhle prekvapený.

Pohled z výhledny

GPS, text a snímky: L. Khandl

Výhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.133 - Poĺana

Krivoklát (500 m n.m.)

Výhledna Krivoklát

Kraj: Trenčianský

Okres: Ilava

Geomorfologická jednotka: Biele Karpaty

GPS: 49°3'16.138"N 18°8'0.649"E

Další drobnou vyhlídkovou konstrukci (výhlednu) můžeme navštívit na naučné stezce Krivoklátská tiesňava - horáreň Chrastková. Původní vyhlídka z roku 2007 byla stržena a postavena nová, trvanlivější. Žebřík má 15 stupňů a vyhlídková plošina se nachází ve výšce necelé 4 metry. Výhled popisuje Alena Průšová takto: "Výhledu z rozhledny dost brání stromy kolem - Chmeĺovou je ještě vidět, ale Vršatec už moc ne."

Výhledna Krivoklát Výhledna Krivoklát Výhledna Krivoklát

snímky: A. Průšová


Turistická mapa 1:50.000 č.157 - Súlovské vrchy.

Bartáková u Zámutova - 2 výhledny (412 a 390 m n.m.)

Výhledna Bartáková u Zámutova

Kraj: Prešovský

Okres: Vranov nad Topĺou

Geomorfologická jednotka: Slanské vrchy

GPS: 48°53'56.665"N, 21°31'54.531"E

snímek: www.zamutov.sk

Dvě dřevěné výhledny najdeme také ve Slanských vrších západně od Vranova nad Topľou na vrchu Bartáková u Zámutova, a to na naučné stezce Zámutovská kolejka, kterou vybudovaly Lesy SR ve spolupráci s občanským sdružením KST Perun Zámutov.

Umístění výhleden Výhledna na úbočí Bartákové

mapa: www.mapy.cz, snímek: www.hiking.sk

Turistická mapa 1:50.000 č.116 - Slanské vrchy; Veĺká Domaša.

Hájnica u Haluzic (341 m n.m.)

Hájnica u Haluzic

Kraj: Trenčianský

Okres: Nové Mesto nad Váhom

Geomorfologická jednotka: Bílé Karpaty

GPS: 48°48'59.601"N, 17°52'1.344"E

snímek: J. Šlapák

Menší dřevěná vyhlídková konstrukce byla postavena na kopci Hájnica nad Haluzicemi v roce 2013. Postavil ji Mikroregión Bošáčka ve spolupráci s obcí Březová v rámci projektu podpořeného Programem přeshraniční spolupráce Slovenské a České republiky. Vyhlídková plošina se nachází ve třech metrech a vede na ni 18 schodů.

Vzhledem k nezalesněnosti vrcholu poskytuje dobrý rozhled na všechny strany, jmenovitě vidíme Bílé Karpaty, Považský Inovec a obce Bošácké doliny včetně Trenčína. Místo je dobře dostupné z obce Haluzice po turistické značené cestě, která začíná poblíž budovy obecního úřadu, příp. pěknou zeleně značenou cestou od ŽST Trenčianske Bohuslavice.


Výhled z rozhledny Hájnica Výhled na Považský Inovec
Výhled na Považský Inovec

mapky: mapy.cz, snímky: J. Šlapák (1-4), H. Machová (5-6), vlastní (7-8), P. Zágora (9)

Turistická mapa 1:50.000 č.130 - Považský Inovec; Piešťany.

Alžbetina rozhĺadňa v Podoliu (185 m n.m.)

Kraj: Trenčianský

Okres: Nové Mesto nad Váhom

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°40'36.843"N, 17°46'14.252"E

Asi 7 km severozápadně od Piešťan se nachází obec Podolie, ve které je možné zhlédnout unikátní park miniatur slovenských hradů. A to nikoli pouze "ze země", ale z malé dřevěné rozhledničky, zvané Alžbetina rozhĺadňa. Rozhledna je vysoká 4,7 metrů a vyhlídkovou plošinu má ve 3 metrech; vede na ni 10 schodů. V současnosti můžete spatřit okolo 60 modelů hradů, zámků a jiných památek.


snímky: J. Hlatký

Park miniatur je přístupný celoročně, otevírací dobu najdete zde.

Turistická mapa 1:50.000 č.130 - Považský Inovec; Piešťany.

Vyhlídky na dálničních odpočívadlech

Zajímavý fenomén, který potěší především automobilisty, je vybudování čtyř výhleden na dálničních odpočívadlech v Trenčianském kraji. V atraktivní krajině Pováží umožňují se zastavit a rozhlédnout po rozmanitém okolí. Za zmapování těchto estetických staveb děkuji Daně Voříškové.

1. výhledna u Beckova ve směru na Bratislavu

2. výhledna u Beckova ve směru na Žilinu

3. výhledna u Zamarovců ve směru na Bratislavu

4. výhledna u Zamarovců ve směru na Žilinu

Ptačí pozorovatelna u Baky (120 m n.m.)

Kraj: Trnavský

Okres: Dunajská Streda

Geomorfologický celek: Podunajská nížina

GPS: 47°53'32.8"N, 17°30'52.2"E

Pozorovateľnu vtáctva postavili pri brehu troch z nespočetných močaristých jazierok, ktoré sú pri dunajských ramenách. Blízke Bačianske rameno kúsok odtiaľ prechádza do Gabčíkovského ramena. Stavba je z dreva a má iba jednu vyhliadkovú plošinu, na ktorú sa vystupuje po obvodovom schodisku. Na severe a východe vidno iba lúku s vysokou hrádzou kanála Dunaja, na juhu a západe jazierka pokryté sčasti tŕstím. I keď sa stavba nachádza v katastri obce Baka a iba 1 km od tejto obce, prístupu z Baky bráni prívodný kanál Vodného diela Gabčíkovo. Treba ísť z Gabčíkova 6 km cez priehradu a potom po asfaltovej ceste vedľa kanálu smerom na severozápad. V závere zbadáme pozorovateľňu za lúkou na okraji lužného lesa. Ak máme dostatok času, vhodným spestrením je návrat späť po hrádzi dunajských ramien okolo bývalej horárne Dekan s mohutným dubom do prístavu pri starom Dunaji a odtiaľ k priehrade a do Gabčíkova. Táto trasa meria 10 km.

Výhled z ptačí pozorovatelny

text a snímky: L. Khandl

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.143 - Gabčíkovo.

Okoč (109 m n.m.)

Výhledna poblíž Okoče

Historický region: Dolné Považie

Okres: Dunajská Streda

Geomorfologická jednotka: Podunajská rovina

GPS: 47°53'38.52"N 17°46'53.13"E

Pozorovateľňu vtáctva a rozhľadňu v katastri obci Okoč postavili vedľa jazera pri Sokolskom kanáli. Je to jednoduchá drevená stavba s dvoma vyhliadkovými plošinami, vysoká približne 9 m. Na hornú vyhliadkovú plošinu vo výške 5,2 m treba vystúpiť po 20 schodíkoch. Pri rozhľadni umiestnili vďaka podpore Nadácie Ekopolis a spoločnosti Slovnaft, a.s., štyri informačné panely o Žitnom ostrove, jeho flóre a faune, osobitne vtáctve. Obďaleč sú na dvoch miestach lavice a stoly kôš na odpadky.

Okrem výhľadu na blízku vodnú hladinu sa ponúka kruhový výhľad na okolité polia vinice a blízke i vzdialenejšie lesíky.

Najkratší prístup z rozhľadni je od železničnej stanice Okoč. Najprv treba ísť k asfaltke smerujúcej na SZ do Dunajskej Stredy. Po 550 m odbočuje doľava cesta ku 1 km vzdialenému jazeru, pri ktorom stojí okrem rozhľadne aj Vinárstvo SANVIN. K rozhľadni vedie cestička okolo južného okraja jazera. Iná možnosť je prísť k rozhľadni z Hlavnej ulice v obci Okoč. Na jej juhozápadnom okraji pri bývalom mlyne postavenom z tehál odbočuje smerom na severozápad Vinohradská ulica. Na jej koniec pri rozhľadni treba prejsť pešo, na bicykli či autom 2 km, pretnúc železničnú trať.

[Martin Veselý]: Poté, co jsem na místě zjistil, že ze stavby není kromě minirybníčku pod ní vidět prakticky vůbec nic, přeřadil jsem ji do nižší kategorie výhleden.

Stanice Okoč Pohled z výhledny u Okoče Rozhledna Okoč Pohled z výhledny u Okoče Pohled z výhledny u Okoče

text: L. Khandl, snímky: vlastní (listopad 2016)

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.154 Podunajská rovina – Veľký Meder.

Senné - Avescentrum (100 m n.m.)

Výhledna Avescentrum

Kraj: Košický

Okres: Michalovce

Geomorfologický celek: Východoslovenská rovina

GPS: 48°40'04.8"N, 22°01'53.5"E

Jednoduchou dřevěnou výhlednu určenou k pozorování ptactva postavila Slovenská ornitologická společnost v rámci LIFE projektu poblíž Avescentra v Senném. Je od něj vzdálená asi 100 m, hned za zahradou budovy. Na vyhlídkovou plošinu vede 23 schodů a vidíme louky a pastviny s rozhlednou Ostrovik, v pozadí pak pohoří Vihorlat. S ohledem na krytou plošinu s omezením za účelem sledování ptactva ji neřadím mezi pravé turistické rozhledny.

Rozcestník u kaštielu v Senném Pohled z výhledny

snímky: A. Průšová

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.147 - Východoslovenská rovina, Veĺké Kapušany.

Senné - Sirmajky (100 m n.m.)

Senné - Sirmajky

Kraj: Košický

Okres: Michalovce

Geomorfologický celek: Východoslovenská rovina

GPS: 48°39'56.1"N, 22°03'16.0"E

snímek: L. Khandl

Další dřevěnou výhlednu v lokalitě Sirmajky postavila Slovenská ornitologická společnost v rámci LIFE projektu při říčce Okně asi 1 km východně od obce Senné. Na plošinu ve výšce necelých 3 metrů vede 15 schodů, rozhled je především na přilehlé Senianské rybníky.

Pohled z výhledny Sirmajky Pohled z výhledny Sirmajky Pohled z výhledny Sirmajky Pohled z výhledny Sirmajky Výhledna Sirmajky

snímky: A. Průšová (červen 2016)

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.147 - Východoslovenská rovina, Veĺké Kapušany.

Streda nad Bodrogom - Malodňa (99 m n.m.)

Výhledna u Malodni

Kraj: Košický

Okres: Trebišov

Geomorfologická jednotka: Východoslovenská rovina

48°22'51.1"N, 21°45'21.4"E

Rozhľadňa či pozorovateľňa vtáctva stojí v blízkosti mokraďového mŕtveho ramena Bodrogu s názvom Malodňa, kde hniezdia napríklad volavky popolavé alebo káne močiarne a pozorovať tam možno aj chavkoše nočné či beluše malé. Pozorovateľňu postavila v máji 2015 Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko s pomocou európskych fondov. Nachádza sa na západnom okraji obce Streda nad Bodrogom, na Spodnej ulici, len 200 m pred Obecným úradom. Drevená rozhľadňa je vysoká 6,75 m a na jej vyhliadkovú plošinu vo výške 5,5 m vedie 22 schodov. Vidno z nej rameno Malodňa a na opačnej strane poskytuje pohľad na objekty v strede obce.

Do Stredy nad Bodrogom možno pricestovať osobným vlakom na trase Košice – Čierna nad Tisou, od stanice je rozhľadňa vzdialená 1 km. Dodajme, že pôvodne bola na mieste táto stavba (snímek: PavolG, www.freemap.cz - pozn. MV), ktorú neskoršie zbúrali a vymenili za súčasnú.

[Martin Veselý]: Také tuto stavbu jsem na základě osobní návštěvy, z důvodu umístění v obci a velmi omezeného rozhledu do krajiny, zařadil mezi výhledny.

Výhledna ve Stredě nad Bodrogom Pohled z výhledny Výhledna ve Stredě nad Bodrogom Výhledna ve Stredě nad Bodrogom Pohled z výhledny Pohled z výhledny Pohled z výhledny Pohled z výhledny Pohled z výhledny Pohled z výhledny

GPS, text a snímky 1-2: L. Khandl, zbytek vlastní (prosinec 2016)

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.148 Zemplínske vrchy; Latorická rovina.

Úvodní stránka I Jmenný seznam I Výhledny v Žilinském kraji