VÝHLEDNY

- mimo Žilinský kraj

V září 2015 jsem vytvořil samostatnou kategorii drobných vyhlídkových staveb, jejichž vyhlídková plošina nepřesahuje výšku 4 metry. Tyto stavby neřadím mezi pravé turistické rozhledny a na těchto stránkách je označuji jako výhledny. Je zřejmé, že na rozdíl od rozhleden nemohou být, právě s ohledem na neomezenou výšku zdola, zmapovány úplně všechny. Pokusil jsem se nicméně vytvořit určitý základní soubor, který budu postupně doplňovat.

Na této kartě najdete výhledny mimo Žilinský kraj (šlo mně o to, aby na obou kartách byl zastoupen zhruba stejný počet objektů). Přístupnost uvádím pouze u výhleden, které nejsou volně přístupné.

Čierna Mláka (604 m n.m.)

Čierna Mláka

Kraj: Prešovský

Okres: Bardejov

Geomorfologická jednotka: Busov

GPS: 49°20'54.4"N 21°15'50.0"E

Další jednoduchá vyhlídková konstrukce byla postavena v roce 2008 a představuje desáté zastavení na naučné stezce Čierna mláka v lese asi 2 km S od Bardejovských kúpelí. Jejím účelem je zlepšit výhled na blízký hrad Zborov; z toho důvodu je u výhledny umístěna informační tabule. Nahoru se dostaneme po 12 žebříkových příčkách.

Naučná tabule u výhledny Výhled na hrad Zborov

snímky: A. Průšová

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.105 - Ondavská vrchovina, Bardejov.

Holica u Uliče (538 m n.m.)

Výhledna Holica

Kraj: Prešovský

Okres: Snina

Geomorfologická jednotka: Bukovské vrchy

GPS: 48°57'09"N 22°24'00"E

snímek: www.astrokarpaty.net

Dřevěná konstrukce na ocelovém podstavci s vyhlídkovou plošinou ve 2,5 m se nachází na naučné stezce Miroslava Poliščuka, který se zasadil o dobrovolnou ochranu přírody na východním Slovensku (10 zastavení, z Uliče 0:45 hod.). Pravděpodobně jde o nejodlehlejší vyhlídkovou stavbu na celém Slovensku vůbec.

Výhledna před zastřešením

mapka: mapy.cz, snímek: H. Holubářová

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.126 - Vihorlatské vrchy; Zemplínská Šírava.

Krivoklát (500 m n.m.)

Výhledna Krivoklát

Kraj: Trenčianský

Okres: Ilava

Geomorfologická jednotka: Biele Karpaty

GPS: 49°3'16.138"N 18°8'0.649"E

Další drobnou vyhlídkovou konstrukci (výhlednu) můžeme navštívit na naučné stezce Krivoklátská tiesňava - horáreň Chrastková. Původní vyhlídka z roku 2007 byla stržena a postavena nová, trvanlivější. Žebřík má 15 stupňů a vyhlídková plošina se nachází ve výšce necelé 4 metry. Výhled popisuje Alena Průšová takto: "Výhledu z rozhledny dost brání stromy kolem - Chmeĺovou je ještě vidět, ale Vršatec už moc ne."

Výhledna Krivoklát Výhledna Krivoklát Výhledna Krivoklát

snímky: A. Průšová


Turistická mapa 1:50.000 č.157 - Súlovské vrchy.

Bartáková u Zámutova - 2 výhledny (412 a 390 m n.m.)

Výhledna Bartáková u Zámutova

Kraj: Prešovský

Okres: Vranov nad Topĺou

Geomorfologická jednotka: Slanské vrchy

GPS: 48°53'56.665"N, 21°31'54.531"E

snímek: www.zamutov.sk

Dvě dřevěné výhledny najdeme také ve Slanských vrších západně od Vranova nad Topľou na vrchu Bartáková u Zámutova, a to na naučné stezce Zámutovská kolejka, kterou vybudovaly Lesy SR ve spolupráci s občanským sdružením KST Perun Zámutov.

Umístění výhleden Výhledna na úbočí Bartákové

mapa: www.mapy.cz, snímek: www.hiking.sk

Turistická mapa 1:50.000 č.116 - Slanské vrchy; Veĺká Domaša.

Hájnica u Haluzic (341 m n.m.)

Hájnica u Haluzic

Kraj: Trenčianský

Okres: Nové Mesto nad Váhom

Geomorfologická jednotka: Bílé Karpaty

GPS: 48°48'59.601"N, 17°52'1.344"E

snímek: J. Šlapák

Menší dřevěná vyhlídková konstrukce byla postavena na kopci Hájnica nad Haluzicemi v roce 2013. Postavil ji Mikroregión Bošáčka ve spolupráci s obcí Březová v rámci projektu podpořeného Programem přeshraniční spolupráce Slovenské a České republiky. Vyhlídková plošina se nachází ve třech metrech a vede na ni 18 schodů.

Vzhledem k nezalesněnosti vrcholu poskytuje dobrý rozhled na všechny strany, jmenovitě vidíme Bílé Karpaty, Považský Inovec a obce Bošácké doliny včetně Trenčína. Místo je dobře dostupné z obce Haluzice po turistické značené cestě, která začíná poblíž budovy obecního úřadu, příp. pěknou zeleně značenou cestou od ŽST Trenčianske Bohuslavice.


Výhled z rozhledny Hájnica Výhled na Považský Inovec
Výhled na Považský Inovec

mapky: mapy.cz, snímky: J. Šlapák (1-4), H. Machová (5-6), vlastní (7-8), P. Zágora (9)

Turistická mapa 1:50.000 č.130 - Považský Inovec; Piešťany.

Alžbetina rozhĺadňa v Podoliu (185 m n.m.)

Kraj: Trenčianský

Okres: Nové Mesto nad Váhom

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°40'36.843"N, 17°46'14.252"E

Asi 7 km severozápadně od Piešťan se nachází obec Podolie, ve které je možné zhlédnout unikátní park miniatur slovenských hradů. A to nikoli pouze "ze země", ale z malé dřevěné rozhledničky, zvané Alžbetina rozhĺadňa. Rozhledna je vysoká 4,7 metrů a vyhlídkovou plošinu má ve 3 metrech; vede na ni 10 schodů. V současnosti můžete spatřit okolo 60 modelů hradů, zámků a jiných památek.


snímky: J. Hlatký

Park miniatur je přístupný celoročně, otevírací dobu najdete zde.

Turistická mapa 1:50.000 č.130 - Považský Inovec; Piešťany.

Vyhlídky na dálničních odpočívadlech

Zajímavý fenomén, který potěší především automobilisty, je vybudování čtyř výhleden na dálničních odpočívadlech v Trenčianském kraji. V atraktivní krajině Pováží umožňují se zastavit a rozhlédnout po rozmanitém okolí. Za zmapování těchto estetických staveb děkuji Daně Voříškové.

1. výhledna u Beckova ve směru na Bratislavu

2. výhledna u Beckova ve směru na Žilinu

3. výhledna u Zamarovců ve směru na Bratislavu

4. výhledna u Zamarovců ve směru na Žilinu

Ptačí pozorovatelna u Baky (120 m n.m.)

Kraj: Trnavský

Okres: Dunajská Streda

Geomorfologický celek: Podunajská nížina

GPS: 47°53'32.8"N, 17°30'52.2"E

Pozorovateľnu vtáctva postavili pri brehu troch z nespočetných močaristých jazierok, ktoré sú pri dunajských ramenách. Blízke Bačianske rameno kúsok odtiaľ prechádza do Gabčíkovského ramena. Stavba je z dreva a má iba jednu vyhliadkovú plošinu, na ktorú sa vystupuje po obvodovom schodisku. Na severe a východe vidno iba lúku s vysokou hrádzou kanála Dunaja, na juhu a západe jazierka pokryté sčasti tŕstím. I keď sa stavba nachádza v katastri obce Baka a iba 1 km od tejto obce, prístupu z Baky bráni prívodný kanál Vodného diela Gabčíkovo. Treba ísť z Gabčíkova 6 km cez priehradu a potom po asfaltovej ceste vedľa kanálu smerom na severozápad. V závere zbadáme pozorovateľňu za lúkou na okraji lužného lesa. Ak máme dostatok času, vhodným spestrením je návrat späť po hrádzi dunajských ramien okolo bývalej horárne Dekan s mohutným dubom do prístavu pri starom Dunaji a odtiaľ k priehrade a do Gabčíkova. Táto trasa meria 10 km.

Výhled z ptačí pozorovatelny

text a snímky: L. Khandl

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.143 - Gabčíkovo.

Okoč (109 m n.m.)

Výhledna poblíž Okoče

Historický region: Dolné Považie

Okres: Dunajská Streda

Geomorfologická jednotka: Podunajská rovina

GPS: 47°53'38.52"N 17°46'53.13"E

Pozorovateľňu vtáctva a rozhľadňu v katastri obci Okoč postavili vedľa jazera pri Sokolskom kanáli. Je to jednoduchá drevená stavba s dvoma vyhliadkovými plošinami, vysoká približne 9 m. Na hornú vyhliadkovú plošinu vo výške 5,2 m treba vystúpiť po 20 schodíkoch. Pri rozhľadni umiestnili vďaka podpore Nadácie Ekopolis a spoločnosti Slovnaft, a.s., štyri informačné panely o Žitnom ostrove, jeho flóre a faune, osobitne vtáctve. Obďaleč sú na dvoch miestach lavice a stoly kôš na odpadky.

Okrem výhľadu na blízku vodnú hladinu sa ponúka kruhový výhľad na okolité polia vinice a blízke i vzdialenejšie lesíky.

Najkratší prístup z rozhľadni je od železničnej stanice Okoč. Najprv treba ísť k asfaltke smerujúcej na SZ do Dunajskej Stredy. Po 550 m odbočuje doľava cesta ku 1 km vzdialenému jazeru, pri ktorom stojí okrem rozhľadne aj Vinárstvo SANVIN. K rozhľadni vedie cestička okolo južného okraja jazera. Iná možnosť je prísť k rozhľadni z Hlavnej ulice v obci Okoč. Na jej juhozápadnom okraji pri bývalom mlyne postavenom z tehál odbočuje smerom na severozápad Vinohradská ulica. Na jej koniec pri rozhľadni treba prejsť pešo, na bicykli či autom 2 km, pretnúc železničnú trať.

[Martin Veselý]: Poté, co jsem na místě zjistil, že ze stavby není kromě minirybníčku pod ní vidět prakticky vůbec nic, přeřadil jsem ji do nižší kategorie výhleden.

Stanice Okoč Pohled z výhledny u Okoče Rozhledna Okoč Pohled z výhledny u Okoče Pohled z výhledny u Okoče

text: L. Khandl, snímky: vlastní (listopad 2016)

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.154 Podunajská rovina – Veľký Meder.

Senné - Avescentrum (100 m n.m.)

Výhledna Avescentrum

Kraj: Košický

Okres: Michalovce

Geomorfologický celek: Východoslovenská rovina

GPS: 48°40'04.8"N, 22°01'53.5"E

Jednoduchou dřevěnou výhlednu určenou k pozorování ptactva postavila Slovenská ornitologická společnost v rámci LIFE projektu poblíž Avescentra v Senném. Je od něj vzdálená asi 100 m, hned za zahradou budovy. Na vyhlídkovou plošinu vede 23 schodů a vidíme louky a pastviny s rozhlednou Ostrovik, v pozadí pak pohoří Vihorlat. S ohledem na krytou plošinu s omezením za účelem sledování ptactva ji neřadím mezi pravé turistické rozhledny.

Rozcestník u kaštielu v Senném Pohled z výhledny

snímky: A. Průšová

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.147 - Východoslovenská rovina, Veĺké Kapušany.

Senné - Sirmajky (100 m n.m.)

Senné - Sirmajky

Kraj: Košický

Okres: Michalovce

Geomorfologický celek: Východoslovenská rovina

GPS: 48°39'56.1"N, 22°03'16.0"E

snímek: L. Khandl

Další dřevěnou výhlednu v lokalitě Sirmajky postavila Slovenská ornitologická společnost v rámci LIFE projektu při říčce Okně asi 1 km východně od obce Senné. Na plošinu ve výšce necelých 3 metrů vede 15 schodů, rozhled je především na přilehlé Senianské rybníky.

Pohled z výhledny Sirmajky Pohled z výhledny Sirmajky Pohled z výhledny Sirmajky Pohled z výhledny Sirmajky Výhledna Sirmajky

snímky: A. Průšová (červen 2016)

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.147 - Východoslovenská rovina, Veĺké Kapušany.

Streda nad Bodrogom - Malodňa (99 m n.m.)

Výhledna u Malodni

Kraj: Košický

Okres: Trebišov

Geomorfologická jednotka: Východoslovenská rovina

48°22'51.1"N, 21°45'21.4"E

Rozhľadňa či pozorovateľňa vtáctva stojí v blízkosti mokraďového mŕtveho ramena Bodrogu s názvom Malodňa, kde hniezdia napríklad volavky popolavé alebo káne močiarne a pozorovať tam možno aj chavkoše nočné či beluše malé. Pozorovateľňu postavila v máji 2015 Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko s pomocou európskych fondov. Nachádza sa na západnom okraji obce Streda nad Bodrogom, na Spodnej ulici, len 200 m pred Obecným úradom. Drevená rozhľadňa je vysoká 6,75 m a na jej vyhliadkovú plošinu vo výške 5,5 m vedie 22 schodov. Vidno z nej rameno Malodňa a na opačnej strane poskytuje pohľad na objekty v strede obce.

Do Stredy nad Bodrogom možno pricestovať osobným vlakom na trase Košice – Čierna nad Tisou, od stanice je rozhľadňa vzdialená 1 km. Dodajme, že pôvodne bola na mieste táto stavba (snímek: PavolG, www.freemap.cz - pozn. MV), ktorú neskoršie zbúrali a vymenili za súčasnú.

[Martin Veselý]: Také tuto stavbu jsem na základě osobní návštěvy, z důvodu umístění v obci a velmi omezeného rozhledu do krajiny, zařadil mezi výhledny.

Výhledna ve Stredě nad Bodrogom Pohled z výhledny Výhledna ve Stredě nad Bodrogom Výhledna ve Stredě nad Bodrogom Pohled z výhledny Pohled z výhledny Pohled z výhledny Pohled z výhledny Pohled z výhledny Pohled z výhledny

GPS, text a snímky 1-2: L. Khandl, zbytek vlastní (prosinec 2016)

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.148 Zemplínske vrchy; Latorická rovina.

Úvodní stránka I Jmenný seznam I Výhledny v Žilinském kraji