KOŠICKÝ KRAJ

Košický kraj je terénně poměrně diferencovaný, což se projevuje i v nabídce rozhleden. Na jedné straně jsou rozhledny v horském terénu (Kloptaň, Turecká), na straně druhé pak fenomén Východoslovenské roviny - vyhlídkové stavby primárně určené na pozorování blízké krajiny a vodního ptactva. Ačkoli z turistického hlediska jde o okrajovou záležitost, atraktivita tohoto krajinného typu a poměrně vysoké množství těchto staveb z nich činí krásný doplněk slovenské rozhledové mapy. S ohledem na stavební výšku a rozhledové možnosti tyto stavby rozděluji mezi turistické rozhledny a výhledny.

Architektonicky nejzdařilejší rozhlednou regionu je Tokaj u Malé Tŕně.

1. Kloptaň (1 153 m n.m.)

Rozhledna na Kloptani

Tradiční region: Spiš

Okres: Gelnica

Geomorfologická jednotka: Volovské vrchy

GPS: 48°46'53.6"N 20°51'38.23"E

snímek: A. Svoboda

Osmimetrová rozhledna na Kloptani byla postavena v roce 1999 a patří k nejvýše položeným rozhlednám na Slovensku. Najdeme ji ve východní části hřebene Volovských vrchů. Sestává ze dvou pater přístupných po žebřících a v jejích útrobách se nachází menší útulna.

Bohužel se jedná o jednoduchou dřevěnou konstrukci, která již má něco za sebou, a podle toho také vypadá. Ve spodním, vnějším žebříku chybí příčka a jak kvůli tomu, tak kvůli celkovému stavu a malému prostoru nahoře se nejedná o nijak příjemnou návštěvu. Další věc je, že rozhledna přerůstá a výhledy nejsou nijak zvláštní. Nejlépe vidíme jižním směrem na Volovské vrchy a do Maďarska, na sever pouze na údolí Hnilce. Západním a východním směrem není kvůli probíhajícímu hřebenu vidět nikam.

Nejbližší vlakovou stanicí je Mníšek nad Hnilcom na trati Banská Bystrica - Nálepkovo - Margecany, je zde však obrovské převýšení 780 m. Výstup jako celek přitom není příliš atraktivní; zajímavost některých úseků je bohatě vykoupena fyzickou námahou. Alternativní cesty jsou od jihu z Medzevu nebo od jihozápadu ze Štosu - kúpelí. Poslední jmenovaná cesta je s menším a rozmělněnějším převýšením, vyžaduje však delší čas jak na túru samotnou, tak na cestu do lázní, které jsou velmi odlehlé. Na značené cestě ve zdejších hlubokých lesích pravděpodobně vůbec nikoho nepotkáte.

Výhled z rozhledny Kloptaň Výhled z rozhledny Kloptaň Výhled z rozhledny Kloptaň Výhled z rozhledny Kloptaň Výhled z rozhledny Kloptaň

snímky: V. Pohorecký ml. (1-2), A. Svoboda (3), vlastní (4-5, srpen 2018)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.136 Volovské vrchy, Košice.

2. Turecká u Rožňavy (954 m n.m.)

Rozhledna Turecká

Tradiční region: Gemer

Okres: Rožňava

Geomorfologická jednotka: Revúcka vrchovina

GPS: 48°41'6.782"N 20°28'44.387"E

snímek: vlastní (srpen 2015)
Zajímavý rozhlednový počin se udál také asi 6 km SZ od okresního města Rožňava na okraji Revúcké vrchoviny. Na vrchu Turecká byla zbudována patnáctimetrová železná rozhledna jako součást Naučné stezky Turecká. Investorem byla obec Rudná, sponzoři pak obce Betliar a Rakovnica a soukromá firma CWT Metal s.r.o.

Rozhledna je dostupná pěšky z Rožňavy po zelené značce (viz plánek), musíme však počítat s 650metrovým převýšením. Odměnou jsou daleké výhledy, které za nadstandardní viditelnosti obsáhnout až panorama Vysokých Tater. Běžně vidíme přes údolí hlavní hřeben Volovských vrchů včetně Zlatého stôlu a na západě siluetu Kráĺové hole v Nízkých Tatrách.

Plánek umístění rozhledny Rozhledna Turecká Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Turecká Výhled z rozhledny Turecká
Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Turecká Rozhledna Turecká Rozhledna Turecká Rozhledna Turecká
Rozhledna Turecká Výhled na Vysoké Tatry

mapka: mapy.cz, snímky: vlastní (srpen 2015), poslední snímek M. Markušovský

Rozhledna je volně přístupná.

Jako nejvhodnější tentokrát doporučím mapu 1:50.000 Slovenský kras z nakladatelství Tatraplan.

3. Hradová u Košic (466 m n.m.)

Rozhledna Hradová

Tradiční region: Abov

Okres: Košice

Geomorfologická jednotka: Čierna hora

GPS: 48°45'39.4"N 21°14'13.0"E

snímek: D. Voříšková

Kovová rozhledna z roku 1987 zdobí stejnojmenný zalesněný vrchol severně od Košic. S výškou 21,5 metrů již patří na Slovensku mezi nejvyšší rozhledny.

Pro přístup je možné využít městský autobus linky 29 přímo od ŽST Košice (o víkendech jezdí po půlhodině), zastávka Vyhliadkova veža. Pro zpáteční cestu se hodí nová žlutá TZT, která vede pěkným lesnatým terénem a dovede nás až do města. Z ochozu je vidět především město Košice, pohoří Čierna hora a západní výběžek Volovských vrchů s Kojšovskou hoĺou. Přímo pod rozhlednou procházíme rozsáhlým areálem zříceniny Košického hradu, která byla v posledních letech částečně obnovena v původním půdorysu.

Tip z místa: Na košickém náměstí neopomeneme vystoupat na ochoz věže Dómu sv. Alžbety, který představuje největší kostel na Slovensku.

Výhled z rozhledny  Hradová Výhled z rozhledny  Hradová Výhled z rozhledny  Hradová Rozhledna Hradová Rozhledna Hradová

snímky: D. Voříšková (1-4), H. Holubářová (5)

Pohled na Košický hrad Rozhledna Hradová Rozhledna Hradová Rozhledna Hradová Rozhledna Hradová s amfiteátrem

snímky: vlastní (září 2014)

Rozhledna Hradová Rozhledna Hradová Rozhledna Hradová Rozhledna Hradová

snímky: A. Průšová

Rozhledna je přístupná od května do října denně mimo pondělí 10-18 hod.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.136 Volovské vrchy, Košice.

4. Čerešenka u Čižatic (325 m n.m.)

Rozhledna Čerešenka

Tradiční region: Abov

Okres: Košice

Geomorfologická jednotka: Košická kotlina

GPS: 48°47'30.156"N 21°22'26.700"E

Nová kamenná rozhledna byla vybudována na návrší mezi obcemi Chrastné a Čižatice 10 km severovýchodně od Košic. Na její výstavbě se podíleli Košická župa, občanské sdružení Čerešenka a drobní sponzoři. Rozhledna je vysoká necelých 12 metrů a je pojmenována podle nedaleké osamocené třešně (viz 3. snímek), která je také hraničním bodem katastrů i Tradičních území Abov a Šariš. Poskytuje slušný výhled na okolní pohoří - Čiernou horu a Slanské vrchy s nejvyšší Šimonkou (1 092 m); za dobré viditelnosti lze prý spatřit i část Lomnického štítu. Rozhledna byla zároveň vybudována jako památník k 700. výročí středověké bitvy o nadvládu nad Košicemi u blízkých Rozhanovců. Na otevřený ochoz vede 48 dřevěných schodů, hrany jsou osazeny popisnými panoramatickými tabulemi.

Směrová tabule Výhled na západ Solitérní třešeň, která dala rozhledně název Výhled z rozhledny Čerešenka Rozhledna Čerešenka

snímky: vlastní (září 2014)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.136 Volovské vrchy, Košice.

5. Tokaj u Malé Tŕně (198 m n.m.)

Rozhledna Tokaj u Malé Tŕně

Tradiční region: Dolný Zemplín

Okres: Trebišov

Geomorfologická jednotka: Zemplínské vrchy

GPS: 48°26'34.922"N 21°41'29.072"E

Za architektonicky nejzajímavěji řešenou rozhlednu na Slovensku lze směle označit dvanáctimetrovou rozhlednu ve tvaru sudu, která byla na jaře 2015 vztyčena v tokajské vinohradské oblasti nad obcí Malá Tŕňa na Tokajské vinné cestě. Byla financována z programu švýcarsko-slovenské spolupráce a turistům byla slavnostně otevřena 30. května 2015. Rozhledna upoutá nejen atraktivním výhledem a stavebním řešením, ale i svojí odlehlostí.

Po ocelovém schodišti vystoupáme 60 schodů na výhledovou plošinu ve výšce 12 metrů. Vidíme maďarskou část Zemplínských vrchů s dominantou Magas-hegy s televizní věží a rozhlednou, jižní část Slanských vrchů (vrcholy Veĺký Milič a Bogotu) i přilehlé vinice. Přístup buď od vlakové zastávky Čerhov nebo stanice Slovenské Nové Mesto, do obce zajíždí i přímé autobusy z Trebišova.

Umístění rozhledny Detail polohy Výhled do Maďarska Výhled z rozhledny Rozhledna Tokaj
Výhled na Magas-hegy Výhled z rozhledny Tokaj Výhled z rozhledny Tokaj Výhled z rozhledny Tokaj Výhled z rozhledny Tokaj

mapky: mapy.cz, snímky: letní A. Průšová, zimní vlastní (prosinec 2016)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.148 Zemplínske vrchy - Latorická rovina.

6. Vojka (102 m n. m.)

Rozhledna Vojka

Tradiční region: Dolný Zemplín

Okres: Trebišov

Geomorfologická jednotka: Východoslovenská rovina

GPS: 48°27'43.8"N, 21°54'59.6"E

Pozorovateľňu vtáctva v obci Vojka vybudovala Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko v rámci dlhodobých programov ochrany avifauny v chránených vtáčích územiach na východnom Slovensku. Stojí pri brehu mokrade Vojčianske jazero, v zadnej časti areálu Obecného úradu. Spozorovali tu hniezdenie bučiaka veľkého, kačíc divých, lysiek čiernych, trsteniarika a iných druhov. Vojka má autobusové spojenie s Kráľovským Chlmcom a železničnou stanicou Pribeník. Pozorovateľňa je blízko autobusovej zastávky Vojka, materská škola. Je vysoká 9,3 m. Na vyhliadkovú plošinu vo výške 5,5 m vedie 31 schodov. V smere na východ až juh vidno z nej na mokraď.

Rozhledna Vojka Rozhledna Vojka

GPS, text a snímky: L. Khandl

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.148 Zemplínske vrchy – Latorická rovina.

7. Blatná Polianka (100 m n.m.)

Rozhledna u Blatné Polianky

Tradiční region: Dolný Zemplín

Okres: Sobrance

Geomorfologická jednotka: Východoslovenská rovina

GPS: 48°41'05.2"N, 22°04'42.4"E

snímek: geocaching.com

Táto rozhĺadňa stojí v podmáčanej lokalite uprostred hustého zátarastu. Netreba sa však zĺaknúť, posledných sto krokov k rozhĺadni vedie po lávkovom koridore nad nízkou zeleňou.

Do Blatnej Polianky je najbližší prístup autobusom zo Sobraniec. Pokračovať možno po náučnej trase z juhovýchodného okraja obce. ... V okolí rozhĺadne je veĺa krovísk a stromov, preto je len čiastočne vidieť na vodnú plochu rybníkov a vzdialené krivky hôr.

text: L. Khandl, Rozhĺadne - 65 lokalít s rozhĺadňami po Slovensku, DAJAMA, 1. vydanie 2012

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.147 Východoslovenská rovina; Veĺké Kapušany.

8. Iňačovce (100 m n.m.)

Rozhledna  Iňačovce

Tradiční region: Dolný Zemplín

Okres: Michalovce

Geomorfologická jednotka: Východoslovenská rovina

GPS: 48°42'03.2"N, 22°04'18.6"E

Další ze série dřevěných rozhleden s celkovou výškou 9,5 m (plošina ve výšce 6 m) postavených v roce 2010 jako součást tzv. LIFE projektu. Je určena především k pozorování přilehlého biotopu - rybníků, ptactva a luk. Lze k ní přijít od autobusové zastávky v Iňačovcích po naučné trase (3 km) nebo, taktéž po naučné trase, z Blatných Remet (3 km). Neznačenou cestou lze k rozhledně dojít také od jihu, od rozhledny Ostrovik. Na vyhlídkovou plošinu nás zavede 33 schodů a nabídne se nám panoramatický rozhled nejen na přilehlý biotop Senianských jezer, ale i na kompletní pohoří Vihorlat a část Slanských vrchů. Asi 18 km jižně vidíme chladicí věže a komíny elektrárny Vojany.

Umístění rozhledny Rozhledna Iňačovce Výhled z rozhledny Iňačovce Výhled z rozhledny Iňačovce Rozhledna Iňačovce
Rozhledna Iňačovce Rozhledna Iňačovce Rozhledna Iňačovce Výhled z rozhledny Iňačovce Rozhledna Iňačovce
Výhled z rozhledny Iňačovce Výhled z rozhledny Iňačovce Výhled z rozhledny Iňačovce Výhled z rozhledny Iňačovce Rozhledna Iňačovce

snímky: letní A. Průšová, zimní vlastní (prosinec 2016)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.147 Východoslovenská rovina; Veĺké Kapušany.

9. Senné - Ostrovik (98 m n.m.)

Rozhledna Senné - Ostrovik

Tradiční region: Dolný Zemplín

Okres: Michalovce

Geomorfologická jednotka: Východoslovenská rovina

GPS: 48°40'26.8"N, 22°02'29.8"E

snímek: vlastní, GPS: L. Khandl

Dřevěná rozhledna s celkovou výškou 9,5 m byla postavena v roce 2010 jako součást tzv. LIFE projektu. Je určena především k pozorování přilehlého biotopu - rybníků, ptactva, luk. Spatříme z ní nicméně i pohoří Vihorlat a masiv Popriečného.

V oblasti Senianských rybníků se nacházejí další dvě stavebně identické rozhledny Iňačovce a Blatná Polianka, dále pak dvě výhledny Avescentrum a Senné - Sirmajky.

Umístění rozhledny Výhled z rozhledny Ostrovik Výhled z rozhledny Ostrovik Výhled z rozhledny Ostrovik Výhled z rozhledny Ostrovik
Výhled z rozhledny Ostrovik Výhled z rozhledny Ostrovik Rozhledna Senné - Ostrovik Výhled z rozhledny Ostrovik Rozhledna Senné - Ostrovik

mapka: mapy.cz, snímky: letní A. Průšová, zimní vlastní (prosinec 2016)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.147 Východoslovenská rovina; Veĺké Kapušany.

10. Bačka (100 m n.m.)

Rozhledna  Bačka

Tradiční region: Dolný Zemplín

Okres: Trebišov

Geomorfologická jednotka: Východoslovenská rovina

GPS: 48°26'19.3"N, 22°03'09.7"E

Pozorovateľňa vtáctva v katastri obce Bačka je jednou z troch takýchto stavieb v Medzibodroží. Ďalšie dve stoja v katastroch obcí Streda nad Bodrogom a Vojka. Vybudovala ich Slovenská ornitologická spoločnosť / BirdLife Slovensko v rámci dlhodobých programov ochrany avifauny v chránených vtáčích územiach na východnom Slovensku. Je takmer identická s pozorovateľňou vo Vojke. Má výšku 9,5 m a vyhliadkovú plošinu s 32 schodmi vo výške 5,7 m. Pozorovateľňa z dreva sa nachádza v obci Bačka, pri mokradi s názvom Veľké jazero. Nepravidelne tu hniezdia bučiačiky močiarne, bučiaky veľké, čajky smejivé, čoríky bahenné, kane močiarne i trsteniariky veľké.

Do Bačky premáva autobus zo železničnej stanice Pribeník a z Čiernej nad Tisou. Od zastávky Bačka, Jednota treba ísť po Hlavnej ulici na južný okraj obce ku kostolu reformovanej cirkvi a odtiaľ prejsť na Cintorínsku ulicu. Rozhľadňa je za parkoviskom pri cintoríne. Vidieť z nej mokraď v smere na západ až severovýchod. Vpravo od nej sa črtá obec Boťany a ďalej Čierna nad Tisou.

Rozhledna Bačka

GPS, text a snímky: L. Khandl

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.148 Zemplínske vrchy; Latorická rovina.

11. Čičarovce (100 m n.m.)

Rozhledna  Čičarovce

Tradiční region: Dolný Zemplín

Okres: Michalovce

Geomorfologická jednotka: Východoslovenská rovina

GPS: 48°31'48.4"N, 21°59'41.9"E

Tato dřevěná rozhledna, stavebně identická s výše popsanou trojicí u Senianských rybníků, se nachází jižněji, na severním okraji CHKO Latorica. Rozhled však není zdaleka tak impozantní (scházejí výhledy na vodní plochu a hory), přesto kombinace odlehlosti, širých plání a blízkost elektrárny Vojany (spolu s rozvodnou, železniční vlečkou a elektrickým vedením do všech směrů) nabízí vskutku nevšední zážitek. Nejsnazší přístup k rozhledně je od konečné autobusu v Čičarovcích, které sem zajíždějí z Veĺkých Kapušan (do tohoto města dojedeme autobusem z Trebišova). K rozhledně nás dovede zelená značka. Návštěvu lze spojit s výhlednou u obce Beša, vzdálenou asi 5 kilometrů.

Výhled z cesty k rozhledně Výhled z cesty k rozhledně Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rozhledna Čičarovce

snímky: vlastní (prosinec 2016)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa VKÚ 1:50.000 č.148 Zemplínske vrchy; Latorická rovina.

Úvodní I Bratislavský I Trnavský I Trenčianský I Žilinský I Banskobystrický I Nitrianský I Prešovský