BRATISLAVSKÝ KRAJ

Dominantním pohořím Bratislavského kraje jsou Malé Karpaty. Ty se dnes vyznačují hned několika rozhlednami a další pak můžeme navštívit i v jejich podhůří; dvě pak přímo ve slovenské metropoli. Nejvýše položenou rozhlednou v kraji je Vápenná se 752 výškovými metry. Nový most v Bratislavě představuje nejvyšší rozhlednu na Slovensku.

Vápenná (Roštún, 752 m n.m.)

Rozhledna na Vápenné

Historický region: Malokarpatský región

Okres: Malacky

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°27'36.4"N 17°16'27.5"E

Rozhlednu najdete na třetím nejvyšším vrcholu pohoří, označovaném v mapách jako Vápenná, lze se však setkat též se starším názvem Roštún. Originální stavba z r. 2003, betonový obelisk s plošinou a kovovým žebříkem se 16 stupni, vděčí za svůj vznik panu J. Papežovi a obětavcům ze Sološnice a okolí.

Na vrchol se lze dostat buď po červeně značené Štefánikově magistrále, která má hřebenový charakter, anebo ze Sološnice či z Plaveckého Podhradia. Počítejte však s prudkým stoupáním a převýšením okolo 500 metrů. Z rozhledny je daleký výhled na Malé Karpaty (Záruby, Vysoká, Veĺká Homoĺa, Geldek, Kukla) a k Považskému Inovci. Za příznivých podmínek lze spatřit i Pálavu a Bílé Karpaty.

Jistou nevýhodou je, že po zastavení provozu na turisticky atraktivní trati Zohor - Plavecký Mikuláš jsou návštěvníci odkázáni na autobusy či individuální dopravu.

Rozhledna Vápenná Rozhledna Vápenná Rozhledna Vápenná Rozhledna Vápenná Rozhledna Vápenná

snímky: vlastní (duben 2010)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa 1:50.000 č.128 - Malé Karpaty, Záruby.

Kukla (564 m n.m.)

Rozhledna na Kukle

Historický region: Malokarpatský región

Okres: Pezinok

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°30'26.7"N 18°24'52.9"E

Kukla je výrazný samostatný vrch v Malých Karpatech nad obcí Dubová. Namísto původní, nižší konstrukce (viz foto H. Holubářové) zde byla v r. 2007 vztyčena 12 metrů vysoká dřevěná rozhledna. Parkovat lze v osadě Píla, pěšky z Píly 80 minut po žluté a dále po modré TZT. Lze však vystoupat i po modré značce z obce Dubová, kde je vyšší frekvence autobusových spojů.

Na rozhlednu vede 32 žebříkových stupňů.

Původní rozhledna Rozhledna Kukla Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rozhledna Kukla

snímky: H. Holubářová (1), zbytek vlastní (duben 2010)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa 1:50.000 č.127 - Malé Karpaty, Bratislava.

Kamzík - Vyhlídková restaurace Veža (439 m n.m.)

Rozhledna Kamzík

Historický region: Bratislava a okolie

Okres: Bratislava

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°10'56.93"N 17°5'41.3"E

Vyhlídková restaurace s otáčivou podlahou z r. 1975 na zalesněném vrcholku nad Bratislavou. Pěší přístup nejblíže od konečné trolejbusů "Koliba" asi 1 km po zelené a dále po neznačené asfaltové cestě. Hezký výstup lesem je po modře značené cestě od tramvaje ze čtvrti Rača, je možné se nablížit několik zastávek do vršku mikrobusem.

Vstupné pouze na vyhlídkovou terasu (dnes nefunkční kavárna či bar, vyhlídka možná jen přes sklo) ve výšce 68 metrů je 3,30 EUR. To se neplatí, pokud jste návštěvníky vyhlídkové restaurace v patře pod terasou. Posezení v restauraci je naprosto jedinečným zážitkem jak díky výhledu, tak díky otáčivé ploše se stoly (perioda otáčení 40 minut). Tuto originální záležitost si určitě nenechte ujít, je však třeba počítat s vysokými cenami (+ každá donáška číšníka 1 EUR!!) a stejně jako na Novém mostě bez letáčků, bez vstupenek. Druhé upozornění se týká možné nevolnosti (asi jako v autě); sám jsem to snesl jen poté, co jsem si vzal tabletu kinedrylu. Na WC se musí sjet až do přízemí, neboť WC v kavárně již není funkční (možná jen dočasně). (Reportáž je z roku 2010, možná se poměry již vylepšily...). Aktuální informace najdete na www.veza.sk.

Výhled z Kamzíku Výhled z Kamzíku Výhled z Kamzíku

snímky: vlastní (duben 2010)

Rozhledna je přístupná celoročně v době 11-23 hodin.

Turistická mapa 1:50.000 č.127 - Malé Karpaty, Bratislava.

Nová rozhledna na Kamzíku (376 m n.m.)

Rozhledna Kamzík

Historický region: Bratislava a okolie

Okres: Bratislava – Nové Mesto

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°10'46.8"N 17° 05'14.2"E

Po 101 rokoch má Bratislava v masíve vrchu Kamzík znovu drevenú turistickú rozhľadňu, tiež vysokú 15 m, nie však na Szechényiho pahorku, ale na lúke s názvom Americké námestie. Slávnostne ju otvorili 28. septembra 2016. Postavilo ju mesto Bratislava za 33 000 € na podnet poslanca JUDr. Tomáša Korčeka a zhotovila ju firma Michal Reguli – REMI podľa opakovaného projektu Ľubomíra Bečku z Bojnej. Ten projektoval nielen rovnaké rozhľadne pri obciach Čab a Klasov, ale aj rozhľadňu na Marháte. Stavba je z červeného smreka a na najvyššiu vyhliadkovú plošinu vo výške 11,6 m vedie 46 stupienkov.

Výhľad z troch plošín je prakticky len smerom na juh, na necelú štvrtinu kruhu. Okrem časti hlavného mesta s mostmi cez Dunaj a Hradom vidno v diaľke vodnú nádrž Hrušov. Prístup k rozhľadni je buď od Červeného mosta (žltá a potom červená značka), alebo zostupom od televíznej veže (po červenej trase).

text a snímky: L. Khandl

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa 1:50.000 č.127 - Malé Karpaty, Bratislava / SHOCart č.1078 Malé Karpaty - Bratislava.

Rozhledna Perla v Šenkvicích (175 m n.m.)

Rozhledna Perla

Historický region: Malokarpatský región

Okres: Pezinok

Geomorfologická jednotka: Malokarpatská pahorkatina

GPS: 48°18'09.5"N 17°21'15.6"E

snímek: vlastní

Zděná rozhledna Perla v Šenkvicích je vlastně firemní rozhlednou (obdobně jako český Šrotík). Nalézá se v areálu vinařské společnosti Karpatská perla s.r.o., měří 21 metrů a zpřístupněna byla po přestavbě z trafostanice dne 21. března 2009 (přístavba schodiště, stříška) v rámci akce "Pekné víno s rozhľadom 2009".

Na rozhlednu lze vystoupat po 99 kovových schodech. Jsou vidět blízké vrcholky Malých Karpat (rozhledny na Kukle a Veĺké Homole), železniční Šenkvická estakáda a okolní viniční oblast pod Malými Karpaty. Příjemná je především srdečné chování obsluhy, ve vkusném prostředí (viz předposlední obrázek) rádi nabídnou i ochutnávku vína. Vstup na rozhlednu je zdarma.

Rozhledna Perla Rozhledna Perla Rozhledna Perla Rozhledna Perla Rozhledna Perla
Rozhledna Perla Rozhledna Perla Rozhledna Perla Výhled na Šenkvice Rozhledna Perla

snímky: vlastní (1-8, duben 2010), A. Průšová (9-10)

Rozhlednu je možné navštívit od úterý do pátku v době mezi 9. a 18. hodinou.

Turistická mapa 1:50.000 č.151 - Trnavská pahorkatina, Senec.

Vyhlídka na Novém mostě v Bratislavě (136 m n.m.)

Nový Most (UFO)

Historický region: Bratislava a okolie

Okres: Bratislava

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°8'12.26"N 17°6'17.6"E

snímek: vlastní (2010)

Jedinečná vyhlídka ze střešní terasy Nového mostu přes Dunaj (zvaného též "UFO") ve výšce 85 metrů. Nahoru se dostanete rychlovýtahem, na plošině je instalován dalekohled.

V horním patře pod vyhlídkou se nachází vyhlídková restaurace s barem (dříve kavárna Bystrica) z r. 1974. Vstupné 6,50 EUR (r. 2010), děti a studenti 3,25 EUR.

Z hlediska návštěvníka však je dlužno konstatovat, že vstupné je naprosto předražené. (To ostatně platí pro všechny bratislavské vyhlídky včetně Michalské brány.) Je to škoda tím spíš, že na to doplácí především Bratislavané sami. Běžně tak není dostupné ozvláštnit si třeba nedělní rodinnou procházku báječným výhledem na město anebo sledovat večerní soumrak nad Dunajem. Druhým závažným nedostatkem je absolutní neexistence letáčků, vstupenek, suvenýrů. Přestože je tak vyhlídka naprosto špičková, nekultivovaný přístup k návštěvníkům dojem do jisté míry kazí.

Vyhlídka Nový most Vyhlídka Nový most Vyhlídka Nový most Vyhlídka Nový most Vyhlídka Nový most

Vyhlídka Nový most Vyhlídka Nový most Vyhlídka Nový most Vyhlídka Nový most Vyhlídka Nový most

snímky: A. Průšová (1), A. Král (2-3), zbytek vlastní (duben 2010)

Rozhledna je přístupná celoročně v době 10-23 hodin.

Turistická mapa 1:50.000 č.127 - Malé Karpaty, Bratislava.

Veĺká Homoĺa (709 m n.m.)

-- rozhledna je od srpna 2016 uzavřena pro špatný technický stav, zřejmě bude stržena a nahrazena novou --

Veĺká Homoĺa

Historický region: Malokarpatský región

Okres: Pezinok

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°21'50.3"N 17°15'37.1"E

snímek: P. Gejdoš

Rozhledna se nachází nad městečkem Modra, parkoviště je u bývalé Zochovy chaty na Piesku (jezdí sem i linkový autobus). Byla postavena v roce 2001, má vyhlídkovou plošinu ve výšce 20 m (někde je uváděno dokonce 22 m) a je tak nejvyšší dřevěnou rozhlednou na Slovensku.

Po zdolání 115 schodů se naskytne daleký kruhový výhled. Jsou vidět Malé Karpaty, táhnoucí se od jihozápadu k severovýchodu, na severu Bílé Karpaty s Velkou Javořinou, na severovýchodě Považský Inovec a za ním na východě Tribeč, k jihu pak města Pezinok a Modra a na jihozápadě vysílač s rozhlednou na Kamzíku.

snímky: J. Pech (1-3), H. Holubářová (4), poslední vlastní (2010)

Rozhledna je od roku 2016 uzavřena.

Turistická mapa 1:50.000 č.127 - Malé Karpaty, Bratislava.

Úvodní I Trnavský I Trenčianský I Žilinský I Banskobystrický I Nitrianský I Prešovský I Košický