BRATISLAVSKÝ KRAJ

Dominantním pohořím Bratislavského kraje jsou Malé Karpaty. Ty se dnes vyznačují hned několika rozhlednami a další pak můžeme navštívit i v jejich podhůří; dvě pak přímo ve slovenské metropoli. Nejvýše položenou rozhlednou v kraji je Vápenná se 752 výškovými metry. Kamzík a Nový most v Bratislavě představují dvě nejvyšší rozhledny na Slovensku.

1. Vápenná (752 m n.m.)

Rozhledna na Vápenné

Tradiční region: Malokarpatský región

Okres: Malacky

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°27'36.4"N 17°16'27.5"E

Rozhlednu najdete na třetím nejvyšším vrcholu pohoří označovaném v mapách jako Vápenná, lze se však setkat také se starším názvem Roštún . Originální stavba z r. 2003, betonový obelisk s plošinou a kovovým žebříkem se 16 stupni, vděčí za svůj vznik panu J. Papežovi a obětavcům ze Sološnice a okolí.

Na vrchol se lze dostat buď po červeně značené Štefánikově magistrále, která má hřebenový charakter, anebo ze Sološnice či z Plaveckého Podhradia. Počítejte však s prudkým stoupáním a převýšením okolo 500 metrů. Z rozhledny je daleký výhled na Malé Karpaty (Záruby, Vysoká, Veĺká Homoĺa, Geldek, Kukla) a k Považskému Inovci. Za příznivých podmínek lze spatřit i Pálavu a Bílé Karpaty.

Jistou nevýhodou je, že po zastavení provozu na turisticky atraktivní trati Zohor - Plavecký Mikuláš jsou návštěvníci odkázáni na autobusy či individuální dopravu.

Rozhledna Vápenná Rozhledna Vápenná Rozhledna Vápenná Rozhledna Vápenná Rozhledna Vápenná

snímky: vlastní (duben 2010)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa 1:50.000 č.128 - Malé Karpaty, Záruby.

2. Kukla (564 m n.m.)

Rozhledna Kukla

Tradiční region: Malokarpatský región

Okres: Pezinok

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°30'26.7"N 18°24'52.9"E

Kukla je výrazný samostatný vrch v Malých Karpatech nad obcí Dubová. Namísto původní, nižší konstrukce (na snímku H. Holubářové) zde byla v roce 2007 vztyčena 12 metrů vysoká dřevěná rozhledna. Parkovat lze v osadě Píla, pěšky z Píly 80 minut po žluté a dále po modré TZT. Lze však vystoupat i po modré značce z obce Dubová, kde je vyšší frekvence autobusových spojů.

Na rozhlednu vede 32 žebříkových stupňů.

Rozhledna Kukla Výhled z rozhledny Výhled z rozhledny Rozhledna Kukla

snímky vlastní (duben 2010)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa 1:50.000 č.127 - Malé Karpaty, Bratislava.

3. Kamzík - Vyhlídková restaurace Veža (439 m n.m.)

Rozhledna Kamzík

Tradiční region: Bratislava a okolie

Okres: Bratislava III (část Nové Mesto)

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°10'56.93"N 17°5'41.3"E

Kamzík je vyhlídková restaurace s otáčivou podlahou z r. 1974 na zalesněném vrcholku nad Bratislavou. Pěší přístup nejblíže od konečné trolejbusů "Koliba" asi 1 km po zelené a dále po neznačené asfaltové cestě. Hezký výstup lesem je po modře značené cestě od tramvaje ze čtvrti Rača, je možné se nablížit několik zastávek do vršku mikrobusem.

Vstupné jako takové se již neplatí. Rychlovýtahem lze vyjet buď do nižšího, nebo do vyššího patra; tato patra jsou propojena schodištěm a v obou se nachází restaurace, kterou provozuje společnost Altitude, a.s. Vyšší poschodí se nachází ve výšce 101 m od paty věže a jedná se tak o nejvyšší přístupnou rozhlednu na Slovensku. Vyhlídka je možná pouze přes sklo. Posezení v restauraci je jedinečným zážitkem jak díky výhledu, tak díky otáčivé ploše se stoly (perioda otáčení 40 minut, otáčení je někdy vypnuto). Při poslední návštěvě mě příjemně překvapila vstřícná obsluha i cenová úroveň, která již není tak vyšroubovaná jako dříve.

Z rozhledny je vidět prakticky na celou Bratislavu a část Malých Karpat (Devín, Veĺká Homoĺa). Vidíme i část vodního díla Gabčíkovo. Za zmínku stojí i malá galerie - jedna výstavní místnost v přízemí věže.

Výhled z Kamzíku Výhled z Kamzíku Výhled z Kamzíku Výhled z Kamzíku Výhled z Kamzíku

Restaurace na Kamzíku Výstava v galerii na Kamzíku

snímky: vlastní (duben 2010, květen 2018)

Rozhledna je přístupná celoročně v době 11-22 hodin.

Turistická mapa 1:50.000 č.127 - Malé Karpaty, Bratislava.

4. Kamzík - nová rozhledna (376 m n.m.)

Rozhledna Kamzík 2

Tradiční region: Bratislava a okolie

Okres: Bratislava III (část Nové Mesto)

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°10'46.8"N 17° 05'14.2"E

Po 101 rokoch má Bratislava v masíve vrchu Kamzík znovu drevenú turistickú rozhľadňu, tiež vysokú 15 m, nie však na Szechényiho pahorku, ale na lúke s názvom Americké námestie. Slávnostne ju otvorili 28. septembra 2016. Postavilo ju mesto Bratislava za 33 000 € na podnet poslanca JUDr. Tomáša Korčeka a zhotovila ju firma Michal Reguli – REMI podľa opakovaného projektu Ľubomíra Bečku z Bojnej. Ten projektoval nielen rovnaké rozhľadne pri obciach Čab a Klasov, ale aj rozhľadňu na Marháte. Stavba je z červeného smreka a na najvyššiu vyhliadkovú plošinu vo výške 11,6 m vedie 47 stupienkov.

Výhľad z troch plošín je prakticky len smerom na juh, na necelú štvrtinu kruhu. Okrem časti hlavného mesta s mostmi cez Dunaj a Hradom vidno v diaľke vodnú nádrž Hrušov. Prístup k rozhľadni je buď od Červeného mosta (žltá a potom červená značka), alebo zostupom od televíznej veže (po červenej trase).

Výhled z nové rozhledny na Kamzíku Rozhledna Kamzík 2 Rozhledna Kamzík 2

text: L. Khandl, snímky vlastní (květen 2018)

Rozhledna je volně přístupná.

Turistická mapa 1:50.000 č.127 - Malé Karpaty, Bratislava / SHOCart č.1078 Malé Karpaty - Bratislava.

5. Rozhledna Perla v Šenkvicích (175 m n.m.)

Rozhledna Perla

Tradiční region: Malokarpatský región

Okres: Pezinok

Geomorfologická jednotka: Malokarpatská pahorkatina

GPS: 48°18'09.5"N 17°21'15.6"E

snímek: vlastní

Zděná rozhledna Perla v Šenkvicích s přistavěným kovovým schodištěm a ochozem je vlastně firemní rozhlednou. Nalézá se v areálu vinařské společnosti Karpatská perla s.r.o., měří 21 metrů a zpřístupněna byla po přestavbě z trafostanice dne 21. března 2009 (přístavba schodiště, stříška) v rámci akce "Pekné víno s rozhľadom 2009".

Na rozhlednu lze vystoupat po 99 schodech. Jsou vidět blízké vrcholky Malých Karpat (Veĺká Homoĺa, rozhledna na Kukle), železniční Šenkvická estakáda a okolní viniční oblast pod Malými Karpaty. Příjemná je především srdečné chování obsluhy, ve vkusném prostředí (viz předposlední obrázek) rádi nabídnou i ochutnávku vína. Vstup na rozhlednu je zdarma.

Šenkvice mají vlakové spojení, zastavují zde osobní a spěšné vlaky mezi Bratislavou a Trnavou.

Rozhledna Perla Rozhledna Perla Rozhledna Perla Rozhledna Perla Rozhledna Perla
Rozhledna Perla Rozhledna Perla Rozhledna Perla Výhled na Šenkvice Rozhledna Perla

snímky: vlastní (1-8, duben 2010), A. Průšová (9-10)

Rozhlednu je možné navštívit od úterý do pátku v době mezi 9. a 18. hodinou.

Turistická mapa 1:50.000 č.151 - Trnavská pahorkatina, Senec.

6. Vyhlídka na Novém mostě v Bratislavě (136 m n.m.)

Nový Most (UFO)

Tradiční region: Bratislava a okolie

Okres: Bratislava V

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°8'12.26"N 17°6'17.6"E

snímek: vlastní (2010)

Jedinečná vyhlídka ze střešní terasy Nového mostu přes Dunaj (zvaného též "UFO") ve výšce 85 metrů. Nahoru se dostanete rychlovýtahem, na plošině je instalován dalekohled.

V horním patře pod vyhlídkou se nachází vyhlídková restaurace s barem (dříve kavárna Bystrica) z r. 1974. Vstupné 6,50 EUR (r. 2010), děti a studenti 3,25 EUR.

Z pohledu návštěvníka však je dlužno konstatovat, že vstupné je zbytečně předražené. po Je uškoda tím spíš, že na to doplácí především Bratislavané sami. Běžně tak není dostupné ozvláštnit si třeba nedělní rodinnou procházku báječným výhledem na město anebo sledovat večerní soumrak nad Dunajem. Druhým závažným nedostatkem je absolutní neexistence letáčků, vstupenek, suvenýrů. Přestože je tak vyhlídka naprosto špičková, nekultivovaný přístup k návštěvníkům dojem do jisté míry kazí.

Vyhlídka Nový most Vyhlídka Nový most Vyhlídka Nový most Vyhlídka Nový most Vyhlídka Nový most
Vyhlídka Nový most Vyhlídka Nový most Vyhlídka Nový most Vyhlídka Nový most Vyhlídka Nový most

snímky: A. Průšová (1), A. Král (2-3), zbytek vlastní (duben 2010)

Rozhledna je přístupná celoročně v době 10-23 hodin.

Turistická mapa 1:50.000 č.127 - Malé Karpaty, Bratislava.

Veĺká Homoĺa (709 m n.m., zaniklá 2016)

Veĺká Homoĺa

Tradiční region: Malokarpatský región

Okres: Pezinok

Geomorfologická jednotka: Malé Karpaty

GPS: 48°21'50.3"N 17°15'37.1"E

snímek: P. Gejdoš

Dřevěná rozhledna z roku 2001 se nacházela nad městečkem Modra, poblíž bývalé Zochovy chaty na Piesku (jezdí sem i linkový autobus). Vyhlídkovou plošinu měla ve výšce 20 m a vedlo na ni 115 schodů. Poskytovala daleký kruhový výhled - na Malé Karpaty, Bílé Karpaty, Považský Inovec, Tribeč, na města Pezinok a Modra, na JZ pak vysílač na Kamzíku.

Rozhledna byla v roce 2017 pro celkovou zchátralost stržena (viz poslední snímek) a předpokládá se výstavba nové rozhledny.

Veĺká Homoĺa Veĺká Homoĺa Veĺká Homoĺa Veĺká Homoĺa

snímky: J. Pech (1-3), L. Khandl (4)

Turistická mapa 1:50.000 č.127 - Malé Karpaty, Bratislava.

Úvodní I Trnavský I Trenčianský I Žilinský I Banskobystrický I Nitrianský I Prešovský I Košický